цукровий діабет

Цукровий діабет

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, при якому через дефіцит інсуліну або втрати чутливості до нього клітинами організму розвивається гіперглікемія (що перевищує норму вміст цукру в крові). Цей стан поступово позначається на здоров’я всього організму, викликаючи серйозні ускладнення

Класифікація

Розрізняють цукровий діабет I і II типу. Перший обумовлений аутоімунним ураженням клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. В результаті порушується синтез цього гормону, що регулює рівень цукру в крові.

Цей тип цукрового діабету, який прийнято називати інсулінозалежний, зазвичай розвивається у дітей і підлітків, але може бути діагностований і в більш старшому віці. Провокуючими факторами до розвитку хвороби можуть стати важка вірусна інфекція, стрес або інші.

Цукровий діабет II типу в більшості випадків діагностують у огрядних людей у зрілому віці. В даному випадку інсулін може вироблятися в достатній кількості, але клітини організму виявляються до нього нечутливими. Глюкоза не може проникнути в клітини і стати для них джерелом енергії і в результаті накопичується в крові, пошкоджуючи судини і позначаючись на здоров’я всього організму.

Гіперглікемія при цукровому діабеті II типу зазвичай успішно коригується з допомогою цукрознижувальних препаратів, дієти та схуднення і не вимагає введення інсуліну. Проте з часом, особливо при відсутності належної уваги до захворювання, і цей тип діабету може стати інсулінозалежний.

Ще один тип цукрового діабету — гестаційний — носить тимчасовий характер. Він постає у майбутніх мам під час вагітності і проходить після пологів.

Клінічна картина

Типові прояви цукрового діабету: спрага і сухість в роті, часті походи в туалет з рясним виділенням сечі, коливання ваги і «звірячий» апетит, слабкість, сонливість і безсоння.

Також можуть звернути на себе увагу сухість шкіри, що погано гояться ранки, схильність до утворення фурункулів і грибкового ураження шкіри, специфічний запах з рота, що нагадує запах ацетону, а також прогресуючий карієс, проблеми із зором, лібідо і потенцію.

Цукровий діабет, незалежно від типу, може мати досить тривалий прихований період. Але якщо симптоми цукрового діабету другого типу наростають поступово, і людина, або не помічає характерної симптоматики, або списує її на стреси, втома або інші захворювання, то симптоми цукрового діабету першого типу проявляються різко, і не помітити їх важко.

Втім, зустрічаються випадки, коли пацієнт ігнорує очевидні проблеми зі здоров’ям і потрапляє в лікарню тільки тоді, коли впадає в діабетичну кому.

Ускладнення

Гіперглікемія при цукровому діабеті позначається на здоров’ї самих різних органів і систем. Підвищений рівень глюкози в крові в першу чергу пошкоджує судини, у тому числі серця та мозку, збільшуючи ризик розвитку ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії та інфаркту.

Страждають також нирки і шлунково-кишковий тракт. Діабетики також схильні до появи трофічних виразок. Людям з погано компенсованим цукровим діабетом досить часто доводиться ампутувати кінцівки.

Досить небезпечне ускладнення цукрового діабету — кома. Це загрозливе життя стан може розвинутися в результаті занадто високої, так і дуже низького рівня цукру в крові.

Діагностика

В якості скринінгу цукрового діабету використовують аналіз крові на цукор. Його здають натщесерце з пальця або з вени. У здорових людей показник глюкози в крові, взятої з пальця, не перевищує 5,5 ммоль/л, а при заборі крові з вени — 6,15 ммоль/л.

При необхідності призначається так званий глюкозотолерантний тест — вимірювання рівня цукру в крові натще і через певний час після вживання глюкози. Цей аналіз нерідко називають цукрової кривої. У нормі через кілька годин після випитої глюкози рівень цукру в крові повинен знизитися як мінімум до 7,8 ммоль/л.

Якщо рівень глюкози в крові перевищує 11,0 ммоль/л — це вірна ознака цукрового діабету. Якщо рівень глюкози перевищує норму в 7,8 ммоль/л, але виявляється нижче 11,0 ммоль/л — це преддиабета або порушення толерантності до глюкози.

Дуже інформативний лабораторний метод діагностики цукрового діабету — визначення концентрації глікованого гемоглобіну в крові. Він дозволяє оцінити рівень глікемії за період до трьох місяців до дослідження. В нормі цей показник не перевищує 4-6%. При цьому важливо розуміти, що при деяких станах, наприклад, при анемії, рівень глікованого гемоглобіну може бути вище норми.

Обстеження людини, у якого виявлено цукровий діабет, також може включати вимірювання рівня інсуліну і С-пептиду в крові, аналіз сечі на глюкозу і кетонові тіла, біохімічний аналіз крові та інструментальні дослідження з метою виявлення або виключення супутньої патології (ЕКГ, консультація окуліста та ін)

У складних випадках проводять аналізи на виявлення імунологічних маркерів діабету першого типу.

Лікування

При діабеті першого типу людина довічно переходить на введення інсуліну. Це лікування обов’язково поєднуються з дієтою і посильною фізичною навантаженням. Також хворих навчають використовувати глюкометр для визначення рівня цукру в крові кілька разів в день.

При діабеті другого типу найчастіше, особливо на самому початку хвороби, інсулінотерапія не потрібна. Хворому потрібно переглянути свій раціон і спосіб життя, більше рухатися, контролювати показники цукру в крові приймати призначені лікарем цукрознижувальні ліки.

Людина, у якого діагностовано цукровий діабет, повинен направити всі зусилля на попередження можливих ускладнень, в тому числі стежити за рівнем холестерину і показниками артеріального тиску.

Профілактика

Запобігти цукровий діабет першого типу неможливо, а ось вплинути на ймовірність виникнення другого типу діабету, або хоча б відстрочити його поява, можливо, якщо стежити за вагою, правильно харчуватися, більше рухатися регулярно проходити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *