Електропроводка в квартирі своїми руками

Монтаж електропроводки в квартирі

У кожній квартирі є електрика, до якого так звикли люди. Але, не кожна людина знає, як проводиться і організовується проводка. Тому, розберемося з тим, як зробити електропроводку в квартирі своїми руками, а покрокова схема, складена нами, допоможе вам у цьому.

Самостійно прокласти електропроводку не так-то просто. Потрібні спеціальні знання, досвід проведення подібних робіт, інструмент з обладнанням. Але, абсолютно кожен чоловік, який знає, з якого боку тримати пасатижі, може провести монтаж або ремонт проводки в своїй квартирі.

Що обов’язково необхідно, так це мінімальні знання фізики, електротехніки, дотримання всіх правил стосовно пожежної безпеки, та чітке дотримання правильно розробленою схемою розводки. Також, необхідно знати про деякі додаткові нюанси, які будуть висвітлені в цьому матеріалі.

Ми максимально детально розглянемо весь процес прокладки електропроводки від правил проведення розрахунків, і до безпосередньо прокладки проводу. Розберемо прихований і відкритий тип проводки, і розглянемо важливі моменти, що стосуються ремонту старої електрики.

Крок 1: Складання схеми електропроводки

Зрозуміло, перше, що потрібно зробити перед монтажем проводки – спроектувати її схему. Майстри-професіонали рекомендують робити розмітку прямо на стінах кімнат. Але, спочатку її необхідно ретельно продумати, і перенести на папір. На схемі потрібно позначити місця, де буде проходити кабель, всі освітлювальні прилади, місця з’єднань, і електроточці (розетки з вимикачами).

При виборі місць для освітлювальних приладів, необхідно спиратися не тільки на свот особисті переваги, але і пам’ятати про особливості конкретної кімнати, а також дотримуватися наступних правил:

 1. Всі кабелі під напругою повинні розташовуватися або строго вертикально, або горизонтально;
 2. Кожен поворот дроти потрібно проводити під прямим кутом в 90 градусів;
 3. Між кабельною трасою і стінним перекриттям повинні витримуватися відстань мінімум 15-20 див.;
 4. Від струмопровідного дроту до дверей або вікна має бути не менше 10 див.;
 5. Кожен вимикач повинен перебувати з боку дверної ручки. Оптимальна висота від підлоги – 80-1,5 м.;
 6. Розетки можна монтувати на будь-якій висоті, спираючись на розташування в кімнаті побутової техніки;
 7. Кількість розеток, як правило, розраховується так: 1 электроточка на кожні 4 погонні метри стіни;
 8. Можна поєднувати розеткові блоки, розташовуючи їх паралельно один одному в сусідніх приміщеннях;
 9. Розподільний щиток потрібно розміщувати якомога ближче до місця, звідки в квартиру підводяться кабелю. Відстань від підлоги повинна становити не менше 1,5 метра;
 10. На корпус щитка обов’язково подається кабель, що йде від заземлення.

електропроводка в квартирі схема

Як тільки ви розробили схему з розташуванням проводів та електричних точок, перенесіть її на папір, створивши кінцевий креслення. Тут головне – згадати шкільну програму з «трудовою», і дотримуватися масштаб. Така реалізація вкрай важлива, і обов’язково стане в нагоді в майбутньому, якщо раптом знадобиться провести ремонт проводки або її модернізацію.

Схема електропроводки для приватного будинку

Електропроводка в приватному будинку може відрізнятися від «квартирної». Це зумовлено багатьма нюансами будівель. Наприклад, розташуванням окремих кімнат, застосовуваних при будівництві матеріалів і т. п.

Тому інструкція з початковим роботам буде трохи інший, і вимагає скоєно іншої реалізації:

 1. Як правило, в більшості випадків у приватних будинках реалізовується таким методом: на фасаді будівлі встановлюється автоматичний вимикач. Він являє собою точку підключення загального кабелю, що подає напругу на весь будинок.А вже від щитка, по звичному нам планом, відводяться інші проводи, що живлять окремі прилади;
 2. Щоб електромережею можна було нормально користуватися, і проводити обслуговування, на етапі створення схеми необхідно розділити будинок на окремі ділянки-групи. Наприклад, на кожен з поверхів, або за принципом «електролампи – побутова техніка кухні – інші пристрої – зовнішнє освітлення». При цьому, важливо враховувати всі навантаження від цих пристроїв;
 3. Вищеописані групи з’єднуються між собою за допомогою додаткових вимикачів-автоматів, які також кріпляться в розподільчому щитку. Якщо, наприклад, ви часто будете працювати з газонокосаркою і поливної системою, то таку лінію потрібно підключити до ПЗВ;
 4. Для зручності розрахунків необхідно постійно тримати під рукою план-схему будинку. Так буде набагато простіше планувати розташування електроточек, і наочно оцінювати майбутній результат.

монтаж електропроводки в приватному будинку

Рекомендації

Ніколи не забувайте про найбільш важливі моменти у процесі монтажу електропроводки в будинку або квартирі:

 • Вимикачем розривається виключно фаза, а не нуль;
 • В кожному окремому приміщенні повинна бути окрема розподільна коробка;
 • Якщо в будинку буде кондиціонер, пральна машина, бойлер, та інша потужна техніка, то живити їх необхідно від окремої лінії;
 • Вся «агресивна» техніка повинна бути заземлена.

Корисна порада! Розетки або розеткові блоки необхідно встановлювати з таким розрахунком, щоб всі пристрої, що живляться від них, знаходилися в невеликому віддаленні від електроточек. Якщо говорити окремо про кухні, де, як правило, знаходиться «скупчення» техніки, то тут варто організовувати окрему розетку під кожен пристрій (мікрохвильовку, духова шафа, холодильник, посудомийну машину і т. д.).

Крок 2: Вибір і підготовка необхідних матеріалів

Як тільки всі деталі проекту-схеми узгоджені і продумані, необхідно приступити до вибору матеріалу для майбутніх робіт і підготовки всього необхідного інструменту. Важливо при виборі звернути увагу на всі особливості приміщення і будівлі. Особлива увага приділяється технічної складової. Але, спочатку варто поговорити…

Про типи проводки

Перед купівлею матеріалів потрібно чітко розуміти, який саме тип проводки ви збираєте монтувати в своєму будинку. Є прихована, і зовнішня (зовнішня) проводки. Кожен з видів має свої особливості, плюси і мінуси. І саме їх треба розібрати перед тим, як розпочинати роботи.

Прихований тип проводиться всередині стін, і поміщається в спеціальні порожнини – штроби, які можна зробити як за допомогою спеціального штроборізи, так і болгаркою з колом по бетону. Прихована проводка безпечна, і практично ніколи не загрожує спалахом навіть при короткому замиканні. Мінус рішення – тривалість проведених робіт, їх трудомісткість, запиленість.

При проведенні зовнішньої всі кабелі розташовуються прямо на стінах, помещаясь всередину спеціальних труб/коробів з пластмаси або гофротруби. Потім ці труби надійно фіксуються спеціальними кріпленнями. Мінус зовнішньої проводки – ризик загоряння при КЗ, непривабливий зовнішній вигляд, вразливість до різних зовнішніх механічних впливів.

Повернемося до матеріалів

заміна електропроводки в квартир

Є 2 найбільш важливі моменти, які необхідно запам’ятати:

 1. Купуючи кабелі або проводи, варто звертати увагу на ізольовані вироби з мідними жилами. Перетин кабелю визначається шляхом розрахунку потужності споживання конкретної лінії.Якщо говорити ор стандартних квартирах і будинках, то варто купувати провідники з діаметром 1,5-2 мм для освітлювальних приладів, і 2,5-3 мм. для іншої побутової техніки.Такі дроти зможуть спокійно витримувати навантаження при використанні освітлювальних пристроїв, загальною потужністю споживання до 4 кВт, і навантаження від побутової техніки та інших пристроїв, потужністю до 6 квт;
 2. Крім кабелів, вам доведеться купити розетки, короби з них, розподільні коробки, вимикачі, електролічильник, і додаткові елементи, які обов’язково повинні бути присутніми в ланцюзі.Якщо ви будете монтувати проведення відкритого типу, тоді додатково доведеться купити ще й спеціальні захисні ізоляційні труби (наприклад, гофри), фіксатори для ліній і т. д.

Корисна порада! Не варто купувати найдешевші вироби цих типів. Краще вибирати дорогі, але якісні і надійні. Краще придбати пристрій/матеріал від перевіреного бренду, ніж починати роботу заново через деякий час.

Після підготовки всього необхідного можна переходити з найважливішого моменту проведення електропроводки в квартирі своїми руками, в чому нам допоможе покрокова схема-інструкція для прихованого і відкритого варіанту.

Крок 3.1: Монтаж електропроводки відкритого типу

Самий швидкий, недорогий, і простій у реалізації метод прокладки електропроводки. Зважаючи на те, що абсолютно кожен елемент електричного кола постійно буде на видноті, значно спрощується ремонт і обслуговування системи в майбутньому.

Але, такий монтаж має свої важливі тонкощі, і вимагає правильного виконання всіх етапів роботи. Більш того, відкритий монтаж кабелю дещо обмежує застосування провідників у житловому приміщенні. Часто при такому рішенні страждає зовнішній вигляд будівлі, а також сама проводка – з-за високого ризику пошкодження.

Встановити зовнішню проводку досить просто. Для неї в більшості випадків купують кабель марок: КВІТ, АППВ або АПРВ. Монтувати їх на стіни можна двома методами:

 1. З допомогою нарізаною смугами жерсті (шириною 1-1,5 див), з прокладкою електротехнічного картону;
 2. Використовуючи пластикові кріпильні пристрої, рідкі цвяхи, спеціальний клей і т. п.

Важливо! Якщо дріт укладають по поверхні, виготовленій з горючих матеріалів, то під абсолютно кожен кабель необхідно додатково прокласти теплоізолюючу трубку необхідного кольору та діаметру.

Ще кілька вкрай важливих моментів щодо монтажу зовнішньої електропроводки:

 1. При вимірі відстаней від кріплення до кріплення для кабелю, перевіряйте, чи не буде провисань на лінії. Мінімальна відстань від кутів і ділянок для монтажу електроприладів – 5 див.;
 2. Пильної уваги вимагають головні елементи мережі (підрозетники, короби під вимикачі і т. д.). Їх необхідно монтувати на підставки з дерева або пластмаси, що дозволить збільшити ізоляцію. Розміри підставок підбираються так, щоб вони були повністю сховані від очей;
 3. Як тільки ви проведете укладання всіх необхідних проводів, приступайте до «збірці» (комутації) схеми. Для цього необхідно завести дроти в коробки, залишивши по півметра-метр запасу. Така довжина найбільш зручна для подальшого монтажу електроприладів.

Крок 3.2: Монтаж електропроводки прихованого типу

У приватних будинках або житлових квартирах найчастіше застосовується саме прихована проводка. І в цьому нічого дивного, так як вона непомітна, міцна та безпечна. У процесі її прокладки дотримуйтесь наступних правил:

 • Якщо працюєте з готової стіною – обов’язково зробіть штроби для кабелю. Якщо стіни поки нічим не облицьовані, тоді кріпите проводу на цеглу спеціальними монтажними елементами, після чого обов’язково закрийте їх штукатуркою;
 • Там, де кабелі будуть перетинатися один з одним, потрібно обмотати деякі їхні ділянки ізоляційної стрічки – для підвищення ізоляції, і забезпечення додаткової безпеки;
 • Майстри-експерти радять в процесі кріплення кабелів на стінах робити відступи по півметра. В якості фіксаторів варто використовувати кріплення з пластику, або розчин алебастру;
 • Продумайте місця для встановлення розподільчих коробок. У них потрібно заздалегідь виконати всі необхідні отвори. Кріпити ізоляційні короби необхідно на алебастр;
 • Там, де мережа виходить на освітлювальний прилад, необхідно підсилити його, проклавши кабель в гофротрубе.

електропроводка в квартирі

Всі інші монтажні роботи ідентичні як для відкритого, так і для прихованої проводки. Так, на цьому етапі проводиться скручування кабелів в наступній послідовності:

 1. На 7-9 див. заведіть кабелю в коробку для подальшого його підключення до электроточке;
 2. Зніміть ізоляційний шар приблизно на 5 див.;
 3. Зачищайте ножем жили кабелю, поки він не стане блищати «металом»;
 4. Скрутіть жилки одна з одною, заізолювати кожен «голий» ділянку.

Після виконання всіх робота з монтажу залишається ще один процес – перевірка працездатності електромережі та, при необхідності, налагодження окремих її вузлів.

Як відремонтувати електропроводку в житловому будинку або квартирі

Ремонт квартирної проводки може знадобитися в будь-який момент (найчастіше – в самий невідповідний). Основні ознаки несправності лінії – часті перепади напруги, мерехтіння освітлювальних приладів, часте перегорання лампочок або спрацьовування УЗО.

Який інструмент потрібен для роботи:

 • Пасатижі;
 • Бокорізи;
 • Набір викруток;
 • Будівельний ніж (або гострозубці);
 • Рулетка;
 • Шуруповерт;
 • Мультиметр;
 • Дриль зі свердлами по дереву/бетону (залежить від матеріалу стін);
 • Проводка;
 • Ізоляційна стрічка;
 • Рідко – перфоратор.

Перед проведенням будь-яких робіт з електромережею, її потрібно знеструмити. Далі необхідно за допомогою мультиметра знайти розрив в ланцюзі, після чого тут же його заізолювати. Виконувати процедуру необхідно спеціальною стрічкою для електромережі.

електропроводка в квартирі

Щоб контакт був максимально надійним, проводи в розриві необхідно скручувати не руками, а пассатижами. А ще одразу паяти розрив, після чого обмотувати місце з’єднання кабелів ізолентою. Якщо є можливість – краще замінити відразу всю проводку (особливо, якщо стара ще часів СРСР).

Висновок

Ми розібралися, як виконується електропроводка в квартирі своїми руками. Сподіваємося, що наша покрокова схема допоможе вам в цьому, і в процесі виконання електромонтажних робіт не виникне жодних проблем.

Головне – не забувайте про правила безпеки, ретельно продумуйте схему прокладки проводу, і завжди ретельно перевіряйте електромережу перед запуском, і проведенням внутрішніх оздоблювальних робіт. І наостанок, корисне відео про електропроводку в квартирі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *