Мистецтво small talk: як підтримати розмову, не зачіпаючи глибокі теми

Мати свою власну точку зору на якусь проблему — це дійсно добре. Але бувають такі ситуації, коли твоя глибока, розгорнута думка особливо нікому не цікава і недоречна. На зміну занудним міркуванням про сенс життя прийшов чудовий формат дискурсу — смол-толк, дослівно — «маленька розмова». Розбираємося, в чому його суть.

Походження

Вперше термін small talk був введений англійським антропологом Броніславом Малиновським в 1923 році. Вивчаючи людську комунікацію, яка здебільшого складається з вербальних засобів спілкування, він прийшов до висновку, що невеликі бесіди виконують набагато більш важливу соціальну функцію, ніж розлогі просторікування теми. Малиновський зарахував смол-струм до розділу необхідних соціальних комунікацій, якими потрібно володіти кожній людині.

Призначення

Смол-ток — це дуже корисний інструмент для встановлення контактів з незнайомими або малознайомими людьми, колегами. Також його використовують на переговорах, великих і світських заходах.

Ще одна перевага смол-ток полягає в тому, що іноді він може підняти настрій і задати настрій на цілий день. Про це розповідає психолог Ніколас Епли з Чикаго, який провів експеримент у громадському транспорті. Вчений поділив групи пасажирів на три частини — базік, мовчазних і тих, хто сам вибирає, як йому чинити. Після смол-ток з незнайомцем люди зізналися, що стали відчувати себе краще.

На перший погляд може здатися, що смол-ток — абсолютно непотрібна річ, так і тим більш прийшла до нас із Заходу — тобто ніяк не може розкрити всю силу великого і могутнього. Але це не зовсім правда. Мета «маленької розмови» — визначити і встановити зв’язок між співрозмовниками або оратором і групою.

Теми смол-токів

Найскладніше в умінні вести короткі і динамічні розмови — вибрати необхідну тему, яка здасться цікавою і ненав’язливою співрозмовнику. Щоб не брати паузу для роздумів, можна підготувати заздалегідь кілька топіків і шаблонів. З їх допомогою смол-струм піде в потрібне русло. Розповімо про деякі з них.

1. Погода

Одна з найулюбленіших тем англійців, яка з’являється скрізь: від анекдотів і до художніх творів. Почати розмову з обговорення нинішньої погоди допоможе задати розслаблений настрій і невимушену бесіду. Балачки про погоду може здатися безглуздим, але це набагато краще, ніж просто ніяково мовчати.

2. Мистецтво та розваги

Подібна тема не тільки створить міст для комунікації, але і розповість про переваги співрозмовника, не вдаючись в глибокий аналіз його улюблених творів. До неї відносять як книги, популярну музику, фільми і серіали, так і відомі ресторани. Для того щоб відточити цю техніку, необхідна практика, до якої відноситься питання: «Бачили/читали/чи слухали ви що-небудь цікаве останнім часом?»

3. Спорт

Ти можеш обговорити з зацікавленим співрозмовником улюблені команди, улюблений вид спорту, змагання чи великі заходи. Якщо конкретні спортивні події тобі не до смаку, можна поговорити про Олімпіаду або про те, чому тема спорту для тебе не настільки захоплююча.

4. Родина

Навіть якщо тобі не особливо хочеться обговорювати це, бувають ситуації, коли в ході налагодження контакту співрозмовник може запитати про твоїх членів сім’ї. Відповідай йому взаємністю і завжди цікався тим же, що запитали у тебе. Це не дасть тобі глибоких знань про особистість людини, але покаже твоя небайдужість і розвине комунікативні навички.

5. Новини

Відмінний спосіб підготуватися до смол-току — стежити за новинами, бути в курсі того, що відбувається у твоєму місті і світі. Необхідно пам’ятати про те, що смол-ток — це єднальна нитка між тобою і твоїм співрозмовником, тому важливо не те, про що ви говорите, а те, з чого починаєте бесіду.

6. Робота

Розмови про роботу є одними з найпопулярніших. Про це питають як на званих вечорах, так і на сімейних посиденьках. Будь готовий до того, що у тебе спитають, чи тобі подобається твоя робота, як ти її знайшов і в чому вона полягає. Якщо тобі складно відповісти на ці питання, заздалегідь приготуй візитки, на яких зазначений веб-сайт твого проекту. Під час смол-току про роботу зосередься на тому, про що тобі подобається розповідати: можливо, це буде цікава і легка історія про твоє працевлаштування.

7. Подорожі

Людям подобається слухати розповіді про поїздки в інші країни та міста. Якщо ти подорожуєш, будь готов висловити свою думку щодо тих місцях, які ти відвідав. Підготуй фотоальбоми на той випадок, якщо смол-струм відбудеться прямо у тебе вдома.

Питай своїх співрозмовників про їх улюблені місця або попроси поради. Більшість люблять підказувати іншим і ділитися своїм досвідом.

Про що не варто говорити

Найбільш недоречними темами, які можуть бути сприйняті як грубість або бажання образити, вважаються: дохід, сексуальні переваги, політика, релігія, вік, зовнішній вигляд, чорний гумор. Ці розмови можеш залишити для обговорення з друзями в чотири ранку на кухні за черговим келихом пива.

Уяви, що твоя коротка розмова — це зустріч у ліфті з незнайомою людиною. Тобі навряд чи буде цікаво дізнатися подробиці його особистого життя або приналежність до того чи іншого співтовариства. А ось ненав’язлива розмова про погоду, особливо якщо ви вбігли в цей уявний ліфт з мокрими парасольками, буде як не можна до речі.

Культурні відмінності

Завжди пам’ятай про те, що не всі люди, що проживають в одній країні, є носіями однієї культури. Тому варто розуміти, що вихід за рамки смол-току може спричинити за собою неприємності. Наприклад, жарт про дідів, що воювали або горіння в печі — найбільш невдалий варіант.

Відмінності в культурі впливають і на існування самого смол-ток як концепту. У людини є неймовірна здатність перетворювати будь-яку легку бесіду в тугу за минулим дням про нашу держави. В такому випадку необхідно переключити акцент розмови на більш невибагливу тему.

Смол-ток — це не просто порожня балаканина, яка заповнює простір мовчання, це — комунікативний міст. Можливо, ти не помічав, але щодня ти багато разів з ним стикаєшся: коли зустрічаєшся з колегою по дорозі в офіс або коли повертаєшся втомленим додому і не хочеш вантажити себе і своїх близьких важкими розмовами.

Важливо розуміти, що в смол-току головне — не показати себе ввічливим, а зміцнити відносини, в яких ти зацікавлений.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *