олігоспермія симптоми

Олігоспермія — що це таке, причини, діагностика, лікування паталогії

Якщо пара довго не може зачати дитину, обидва партнери повинні обстежитися у лікаря. На жаль, останнім часом зросла частота чоловічого безпліддя, обумовленого різними змінами в складі насінної рідини. Однією з поширених проблем є олігоспермія – зменшення кількості сперми.

Що таке олігоспермія

Що таке олігоспермія

Під терміном «олігоспермія» розуміється зменшення обсягу еякуляту. Однак це порушення доцільно розглядати одночасно з олігозооспермією, так як через малу кількість насінної рідини зменшується і число життєздатних сперматозоїдів.

Олігоспермію можна запідозрити самостійно-досить лише правильно оцінити обсяг еякуляту. У здорового чоловіка при сім’явипорскуванні виділяється від 2.5 до 5.5 мл рідини. Кількість еякуляту менше 2 мл вказує на наявність патології.

Для самодіагностики можна скористатися звичайною чайною ложкою. Якщо сперма займає менше її половини, це привід звернутися до лікаря і пройти обстеження.

Олігоспермія може бути викликана різними причинами і не є вироком. Досить часто подібне порушення вдається вилікувати, тим самим збільшивши шанси чоловіка на батьківство.

Причини виникнення патології

Причини олігоспермії можна розділити на фізіологічні та патологічні. До перших відносять:

 • тривале утримання;
 • сильні стреси;
 • мізерне харчування.

олігоспермія причини

Занадто тривала відсутність сім’явиверження може привести до зменшення обсягу еякуляту. Лікарі рекомендують дорослому чоловікові займатися сексом не менше 3 разів на тиждень. Якщо ж статевого партнера немає вже дуже давно, можна вдатися до профілактичної мастурбації, інакше активність насінників почне знижуватися.

Зменшення кількості сперми може бути обумовлено сильними стресами. Це явище також спостерігається при сильній фізичній перевтомі і нестачі сну.

Серед найбільш поширених причин лікарі відзначають харчування. Частий пропуск прийомів їжі, перекушування на ходу або сувора дієта для зниження ваги – все це може негативно позначитися на чоловічому здоров’ї. Тут також важливий дефіцит селену і цинку, адже саме ці мікроелементи регулюють роботу органів репродуктивної системи.

До патологічних причин олігоспермії відносять такі захворювання:

 • запалення передміхурової залози;
 • запалення яєчка і його придатків;
 • травми статевих органів.

При простатиті (запалення простати) змінюється склад насінної рідини через зміни у виробленні секрету залози. Ця речовина відіграє дуже важливу роль у зачатті, адже саме завдяки йому змінюється кислотність піхви таким чином, щоб забезпечити безперешкодний доступ сперматозоїдів до яйцеклітини. В результаті запального процесу, секрет простати не змішується з насіннєвою рідиною, так як вона не виходить з органу. В результаті кількість еякуляту зменшується майже наполовину.

При запаленні яєчок насіннєва рідина виробляється в набагато меншому обсязі, причому в деяких випадках можуть повністю відсутні рухливі сперматозоїди. Це ж відбувається на тлі сильних травм мошонки.

Симптоматика захворювання

Олігоспермія не є самостійним захворюванням, тому специфічних симптомів, крім зменшення кількості еякуляту, не має.

олігоспермія симптоми

Виявити патологію самостійно можна тільки досвідченим шляхом, вимірявши кількість еякуляту. У разі розвитку олігоспермії на тлі простатиту, виникають проблеми з сечовипусканням. Запалення в яєчках супроводжується болем і загальним нездужанням, а травму мошонки не помітити неможливо завдяки найсильнішому больовому синдрому.

Діагностичні заходи

Розібравшись, як проявляється олігоспермія і що це таке, необхідно звернутися до лікаря. Уролог допоможе визначити причини розвитку порушення, а також встановить первинне захворювання, що спричинило за собою зменшення кількості насінної рідини.

Як правило, чоловікові необхідний загальний огляд, обстеження простати (пальпація) і УЗД яєчок. Цього досить для виключення основних захворювань чоловічої сечостатевої системи. Обов’язково проводиться спермограма, адже крім обсягу еякуляту, важливим критерієм є кількість рухливих сперматозоїдів.

За результатами обстежень лікар поставить точний діагноз і призначить терапію.

Методи лікування

Лікування олігоспермії залежить від причин цього порушення. Якщо ніяких патологій при обстеженні виявлено не було, призначають профілактичні заходи:

 • зміна режиму дня;
 • збалансоване харчування;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • нормалізацію сну;
 • прийом вітамінів і бадів для чоловіків.

олігоспермія лікування

Обов’язково необхідно забезпечити організм вітамінами і мікроелементами. Крім спеціальних препаратів, слід ввести в раціон побільше продуктів, корисних для чоловічого здоров’я. До них відносяться джерела селену і цинку-гарбузове насіння, брокколі, бобові, волоські горіхи.

І також важливо навчитися боротися зі стресом і нормалізувати сон. При наявності нервово-психічних розладів, обумовлених тривалим впливом стресу, лікар може порекомендувати легкі седативні препарати.

Коли проблема зумовлена запальними захворюваннями простати і яєчок, обов’язково призначається медикаментозна терапія. Як правило, для лікування застосовують антибіотики, протизапальні ліки, імуностимулятори. Універсальної схеми терапії немає, вона підбирається лікарем індивідуально для кожного чоловіка.

Олігоспермія і можливість зачаття

Відповідь на питання про те, чи можна завагітніти при олігоспермії, залежить від специфіки патології. Якщо спермограма показала достатню кількість сперматозоїдів незважаючи на зменшення обсягу насінної рідини, цілком можливе настання вагітності.

олігоспермія

У разі коли олігоспермія супроводжується олігозооспермією, тобто загибеллю сперматозоїдів, чоловікові необхідно тривале лікування для можливості зачаття.

Проте більшість пар стикається з неможливістю завагітніти до візиту до лікаря. Прийом спеціальних загальнозміцнюючих препаратів і БАДів, що поліпшують рухливість сперматозоїдів, дає хороший результат. Виняток становлять лише випадки вроджених аномалій розвитку яєчок, при яких в насінної рідини повністю відсутні сперматозоїди.

Прогноз і профілактика

Прогноз залежить від причин розвитку порушення і супутніх захворювань. У переважній більшості випадків він сприятливий за умови, що пацієнт вчасно звернутися до лікаря і не залишить проблему без уваги.

У чоловіків з подібною недугою, що виникли на тлі стресів або утримання, залишаються високі шанси стати батьком, запліднення можливе після курсу підтримуючої терапії.

Профілактика олігоспермії полягає в уважному ставленні до власного здоров’я. Людині необхідно правильно харчуватися, уникати перевтоми і стресів, регулярно займатися сексом. Важливо не допускати зниження імунітету, адже на цьому тлі підвищується ризик розвитку запальних захворювань. Чоловікам старше 40 років лікарі рекомендують щорічно приймати вітаміни для репродуктивного здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *