нормозооспермія

Нормозооспермія — що значить: розшифровка результатів спермограмми і МАР—тесту

Нормозооспермія — звичайний діагноз для чоловіків з нормально функціонуючою репродуктивною системою. Якщо бути точніше, це результат проведеної поверхневої спермограми, що підтверджує задовільний стан здоров’я. У цьому випадку на перший погляд, немає ніяких перешкод для зачаття дитини, а якщо спостерігаються деякі відхилення від норми, їх легко скоректувати.

Що означає нормозооспермія

Чоловікові був поставлений діагноз нормозооспермія – що це значить необхідно розглянути докладніше. В даному випадку був проведений поверхневий аналіз еякуляту, який показав задовільні результати.

нормозооспермія

Таке дослідження видає значення чотирьох основних показників:

 • число статевих клітин в насінної рідині;
 • їх концентрація в 1 мл еякуляту;
 • життєздатність та активність сперміїв;
 • морфологія.

Нормозооспермия означає, що всі ці параметри знаходяться в допустимих межах, але лікарі не можуть гарантувати здатність чоловіка до природного продовження роду. Розгорнута спермограма може показати відхилення в інших показниках, які бувають причиною недієздатності репродуктивної системи. Якщо інших патологій не виявлено, показаннями дають позначення нормоспермія.

Показання до проведення діагностики

Аналіз для отримання спермограми призначається всім парам, які зіткнулися з проблемою при спробі зачати малюка. Практично в 40 % випадків причина криється в репродуктивній системі чоловіка. Спочатку проводиться поверхневе вивчення спермограми, яке дає загальне поняття про здоров’я пацієнта. Діагноз нормозооспермія в ув’язненні вказує на нормальну фертильність у чоловіка, але якщо вагітність не настає, проводяться поглиблені дослідження. На даному етапі не варто хвилюватися з приводу передбачуваного безпліддя.

нормозооспермія

На будь-які відхилення можуть вказувати такі показники в більш розгорнутому аналізі:

 • значення рН насінної рідини виходить за допустимі межі;
 • сперма занадто рідка або, навпаки, спостерігається її висока в’язкість (віскозипатія);
 • такі відхилення, як агрегація і аглютинація (скупчення сперміїв у вигляді згустків в першому випадку, склеювання їх між собою і з іншими клітинами в другому).

Дані проблеми істотно знижують ймовірність чоловіка стати батьком, але при правильному лікуванні і виконанні рекомендацій є всі шанси привести показання в норму. Якщо виявлені більш серйозні порушення, лікар ставить відповідний діагноз і призначає відповідну терапію.

Як проходить дослідження

Потрібно розуміти, що результат єдиного дослідження не можна вважати достовірним на сто відсотків. Якість сперми залежить від безлічі факторів-погане самопочуття, наявність стресу, втома, прийняття лікарських препаратів, куріння (в тому числі пасивне), шкідлива їжа. Щоб підтвердити той чи інший діагноз, призначають 2 або 3 дослідження з перервою в кілька тижнів.

Для отримання найбільш показових результатів слід виконати всі рекомендації лікаря, дані перед призначенням обстеження, повідомити йому про прийнятих ліках. Це буде враховано при інтерпретації отриманих значень, можливо деякі препарати доведеться скасувати на деякий час. Також за 5 діб до дослідження необхідно відмовитися від статевого життя.

Забір матеріалу проводиться прямо в лабораторії в спеціальній кімнаті за допомогою мастурбації. Вся отримана насіннєва рідина до краплі збирається в стерильний контейнер. Проба повинна потрапити в лабораторію в перші 20 хвилин після отримання еякуляту, інакше результати будуть перекручені. У разі втрати деякої кількості аналізованої рідини повідомити про це лаборанту, оскільки цей показник також враховується при проведенні дослідження.

При виконанні всіх описаних рекомендацій можна розраховувати на отримання достовірних результатів.

Розшифровка результатів спермограми і МАР–тесту

Розшифровку проведених досліджень проводить андролог, він же надалі може призначити лікування або дати напрямок до репродуктолога.

нормозооспермія діагностика

Результати спермограми враховують такі показники:

 1. Обсяг зданого матеріалу повинен знаходитися в межах 2-5 мл. при занадто маленькій кількості сперми можливий розвиток гіпоспермії, як наслідок, придушення функції простати і насіннєвих бульбашок. Занадто рясне сім’явиверження говорить про запалення в статевій системі.
 2. Колір здорової сперми білий, молочний або сіруватий. Червоний відтінок може говорити про домішки крові через травму або запалення, а жовтий-про захворювання жовтяницею. Також із-за прийому деяких вітамінів колір змінюється.
 3. Значення рН повинно знаходитися в межах 7,2-7,8.
 4. Час розрідження в нормі становить близько 40 хвилин. При більш в’язкій спермі активність статевих клітин знижується.
 5. Нормальним вважається наявність в 1 мл рідини 20-120 млн сперматозоїдів. А загальна їх кількість в повному обсязі – від 40 до 600 млн.
 6. При нормоспермиї активно рухливих статевих клітин має бути не менше 25 %, слабо рухомих – від 50 %. У цей же час кількість нерухомих або патологічних сперміїв не повинно перевищувати 50%.
 7. У здоровому матеріалі відсутні спермааглютинації (склеєні клітини), еритроцити, а лейкоцитів не повинно бути більше 3-4 в поле зору.

При виявленні малої рухливості сперматозоїдів лікар може запідозрити імунологічне безпліддя. Це означає, що деякі білки, вироблені організмом чоловіки, сприймають власні сперматозоїди як чужорідні тіла. У цьому випадку призначається МАР–тест. З

а результатами цього дослідження судять про наявність проблеми:

 • 0-9 % – негативний результат, говорить про те, що в насінної рідини немає або є в незначній кількості антитіла;
 • 10-30% – антитіл багато, але більша кількість сперми в нормі і запліднення можливо;
 • 40-50% – свідчить про наявність у чоловіка імунологічного безпліддя.

Результати МАР–тесту показують, яка кількість сперміїв покрито антитілами. При виявленні проблеми лікар може своєчасно призначити лікування стероїдами.

Що впливає на якість аналізу

Як вже було сказано, сперма дуже чутлива до різних зовнішніх змін. На її якість може вплинути будь-яка незначна на перший погляд подія – хвилювання перед здачею аналізу, проблеми з травленням, сварка.

Серед факторів, що впливають на стан насінної рідини, виділяють наступні:

 • заняття сексом або мастурбація менш, ніж за 5 днів до аналізу призведуть до зменшення кількості сперми;
 • перегрівання статевих органів призводить до зниження рухливості сперміїв;
 • стреси на роботі і вдома також знижують активність сперматозоїдів;
 • запалення на тлі протікають інфекційних або вірусних захворювань;
 • алкоголізм, куріння, прийом заборонених препаратів в принципі негативно позначаються на стані насінної рідини;
 • вживання в їжу жирних, висококалорійних продуктів, недотримання режиму харчування;
 • носіння тісної синтетичної білизни.

Не можна точно визначити конкретну причину поганої якості сперми, найчастіше сукупність проблем накладає відбиток на здатність чоловіка до запліднення.

Способи поліпшити показники

Нормозооспермія у чоловіків не потребує медикаментозного лікування. Якщо в результаті розширеного дослідження було виявлено будь-яке відхилення від норми або показники мали прикордонне значення, необхідно упевнитися в наявності патології. Повторний аналіз через 1-2 тижні допоможе розібратися, дійсно існує проблема, чи пацієнт порушив деякі дані йому рекомендації.

нормозооспермія показники

У будь-якому випадку лікар озвучить способи поліпшити показники спермограми:

 • підтримувати певний рівень фізичного навантаження, виконувати зарядку, вести активний спосіб життя, щоб уникнути застою крові в малому тазі;
 • виключити тютюнопаління, вживання алкоголю;
 • нормалізувати харчування, відмовитися від фастфуду;
 • перевірити і при необхідності скорегувати гормональний фон;
 • своєчасно лікувати виникаючі інфекційні та вірусні захворювання.

При діагнозі нормозооспермия без особливих ускладнень у вигляді агрегації або аглютинації проблем з репродуктивною функцією у чоловіка виникнути не повинно. Просте виконання рекомендацій і позитивний психологічний настрій допоможуть істотно поліпшити показники аналізів і здоров’я в цілому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *