рак товстої кишки

Рак товстої кишки – симптоми перші ознаки, стадії онкологічного захворювання, діагностика, лікування, прогноз виживання

Рак товстої кишки (карцинома) – злоякісне онкологічне новоутворення в нижньому відділі кишечнику. Захворювання вкрай важке, аномальні клітини епітеліальних тканин, утворюючи пухлину, починають розростатися, пронизуючи інші органи. Протікає хвороба в кілька стадій. Розвиватися карцинома може безболісно, латентно. Саме тому пацієнт часто дізнається про наявність раку, коли він переходить на третю (рідко другу), невиліковну стадію розвитку. Виникає питання, Чого очікувати далі, як жити?

Опис онкологічного захворювання

Рак товстого відділу кишечника являє собою онкологічне захворювання. Згідно зі статистикою, частіше карциномі схильні люди старше 45 років. Що ж провокує її появу?

Неправильний спосіб життя, зловживання шкідливими продуктами харчування (наприклад, майонез, чіпси та ін), надмірне вживання лікарських засобів, алкоголю призводить до збою в роботі шлунково–кишкового тракту.

рак товстої кишки

Несприятливо впливає на роботу шлунково–кишкового тракту переїдання і голодування. Часті запальні процеси в різних органах травної системи також порушують функціонування травного тракту. Ферментів для переробки з’їденої їжі не вистачає, виходить застій, через що розвиваються бродильні процеси. Гниль вбирається через стінки кишечника, розноситься по тілу, виводиться іншими органами, наділеними видільною здатністю. Організм страждає від інтоксикації, імунітет слабшає. З’являється сприятливе середовище для розвитку інших мікроорганізмів, що знижують імунітет в цілому, або для розростання епітеліальної тканини злоякісного характеру.

Іноді людина може відчувати болючі відчуття не тільки при дефекації, але і в стані спокою, спостерігати розлад стільця і домішка крові в калі. Підступність захворювання полягає в тому, що рак на початкових стадіях свого розвитку поводиться приховано, симптоми слабо виражені, схожі з іншими патологіями шлунково–кишкового тракту, чому пацієнти абсолютно не звертають увагу на короткострокові порушення в своєму організмі (наприклад, блювоту, пронос). Вони приймають збої в роботі кишечника за тимчасову дисфункцію товстої кишки, продовжують жити далі, не підозрюючи про зростання всередині живота злоякісної пухлини.

Класифікація раку товстої кишки

рак прямої кишки симптоми

Існує основна класифікація раку кишечника. Критерій поділу побудований за стандартною і всесвітньо прийнятою системою TNM, де за допомогою літер розпізнають не лише ступінь розвитку злоякісного утворення, але і стадію її протікання:

 1. Т1N0M0 – початкова стадія розвитку колоректального раку. Симптоми відсутні, може проявлятися незначне нездужання, погіршується самопочуття. На стінках кишечника вже встигло утворитися невелике ущільнення. За допомогою аналізів визначають рід і походження новоутворення. Якщо це не поліпи, то тканина береться на цитологічне обстеження. Наявність злоякісного утворення позначається як Т1. N0 означає, що лімфовузли не порушені, М0 – метастази відсутні.
 2. T2N1M0 або T3N0M0 – друга стадія, при якій пухлина встигає розростися до половини (або на третину розміру), на що вказує нижній індекс близько маркувального знака Т. N1– порушена лімфатична система, метастази відсутні.
 3. T1-4N0-3M0-1 – третя стадія раку, при якій розмір пухлини може досягати просвіту всього кишечника, на що вказує цифра «4». Нижній індекс близько маркувального знака N позначає ступінь ураження лімфатичних вузлів, відростки можуть бути незначними.
 4. T1-4N1-3M1 – злоякісна пухлина кишечника збільшилася в розмірах. Лімфа серйозно порушена, тканини пронизані метастазними відростками, які можуть поширитися в різні боки живота.

Симптоми і перші ознаки недуги

Рак бажано розпізнати на ранніх стадіях його розвитку. Вчасно призначене лікування дозволить уповільнити зростання злоякісного утворення, не допустити виникнення метастаз. Але на початку розвитку хвороба проблематично діагностувати, так як скарги можуть бути відсутніми. Ознаки з’являються в міру розростання ракових клітин.

Які ж симптоми раку товстої кишки характерні для кожної зі стадій розвитку? На початковому етапі захворювання протікає майже безболісно, приховано, іноді людина може відчути втому, сонливість, біль внизу живота в області кишечника, а також набрати зайві кілограми.

Для стадії прогресування характерні такі ознаки:

 • процес дефекації порушений;
 • періодична блювота;
 • переймоподібні болі в області кишечника;
 • часте бурчання в животі;
 • помилкові позиви до спорожнення;
 • втрата апетиту;
 • здуття живота;
 • підвищення температури тіла.

колоректальній рак

Стадія ускладнення найважча. До вже існуючих додаються такі симптоми:

 • запальний процес всієї травної системи;
 • непрохідність кишечника;
 • зневоднення;
 • щоденна часта блювота;
 • відмова від їжі;
 • кров в калі, крововтрати (свищі, абсцеси).

Значне погіршення самопочуття людини настає, коли рак товстої кишки досяг 3-4 стадії свого розвитку.

Примітка. При вищеописаних симптомах, якщо тіло і білки очей людини набувають жовтяничний відтінок, можна зробити висновок, що метастази досягли печінки – нового місця локалізації.

Стадії та різновиди патології

Залежно від ступеня розвитку, місця локалізації, процесу розростання злоякісної пухлини, розрізняють 4 стадії раку товстої кишки:

 1. I – новоутворення має невеликі розміри, початковим місцем локалізації є підслизовий шар флори кишечника.
 2. II-злоякісна пухлина збільшується в розмірах, харчується за рахунок здорових клітин тонкої кишки.
 3. III – уражаються всі шари товстого відділу, а також спостерігається розмноження метастаз. На даній стадії можна призупинити зростання відростків за допомогою медикаментозного лікування.
 4. IV стадія – метастази вражають інші органи, розвиток і зростання їх стає безконтрольним, пухлина набуває величезні розміри.

пухлина кишечника симптоми

Для уточнення стадії розвитку пухлини варто провести ряд заходів, спрямованих на збір загального анамнезу. При огляді важливо приділити увагу лімфовузлів, їх ураження метастазами говорить про останню стадію.

Метастази

Рак товстої кишки з метастазами належить до останньої, невиліковної стадії захворювання. Медикаментозне лікування тільки полегшує страждання пацієнта, але вилікувати хворого неможливо. Кишечник – орган з відмінним кровопостачанням. Кров являє собою відмінні «ласощі» для метастаз, на тлі чого вони стрімко починають поширюватися по всьому організму. Якщо з’явилися відростки злоякісної пухлини, то людині залишилося жити недовго. З новоутворенням без метастаз хворий може прожити більше п’яти років, з ними – не довше півроку.

Діагностичні заходи

Діагноз рак товстої кишки може поставити лише лікар-онколог. Біопсія ділянок кишечника допоможе визначити, чи є новоутворення злоякісним чи ні.

Початкові стадії раку товстого кишечника можливо виявити, здавши кров на онкомаркери, пройшовши колоноскопію або ультразвукове дослідження. Але на даному етапі хвороба діагностується рідко, часто пацієнти не звертають увагу на хронічну втому, вважаючи її ознакою прояву надмірної зайнятості.

як лікувати рак кишечника

Патологія на 3 стадії викликає симптоми, що змушують хворого звернутися до лікаря. Онколог призначає заходи, спрямовані на встановлення точного діагнозу:

 • загальний аналіз крові, онкомаркери;
 • аналіз калу на приховану кров;
 • колоноскопія;
 • УЗД кишечника;
 • фіброезофагогастродуоденоскопія;
 • біопсія.

За допомогою діагностики лікар встановить наявність онкології, призначить медикаментозне лікування (не виключена і хіміотерапія, якщо виявлені метастази), поставить хворого на облік.

Лікування раку товстого кишечника

Лікування раку товстої кишки залежить від стадії злоякісної пухлини, від місця її локалізації, від ступеня ураження слизової кишечника.

На ранніх стадіях намагаються обійтися без операції. Зростання ракових клітин зупиняється за допомогою хіміотерапії або опромінення. Якщо така терапія не дає бажаного результату, вдаються до оперативного вирішення проблеми.

На початковому етапі захворювання можна вдатися до народної медицини, але тільки після консультації з лікарем. Ось список деяких засобів:

 • настоянка чистотілу всередину – 1 л соку на 300 мл спирту (настій готується так – 2 ст. л. трави заварити 400 мл води);
 • вживання продуктів бджільництва (вони мають імуностимулюючу дію) – маточне бджолине молочко, пилок, свіжий мед, настоянка прополісу;
 • сік білокачанної капусти – по 100 мл 3 рази в день 1 місяць;
 • червоне домашнє вино – 1 келиха в день.

як лікувати рак кишечника

Потрібно розуміти, що народні засоби малоефективні в боротьбі з раковими клітинами, це лише допоміжна міра.

На пізніх стадіях, коли новоутворення досягає значних розмірів, викликає сильний дискомфорт у пацієнта виникає ризик метастаз, операція стоїть на першому місці при виборі ефективного методу терапії патології. Найчастіше перевага віддається ендоскопічному втручанню. Але якщо пухлина дуже велика, то вдаються до відкритої операції, яка здійснюється через розріз черевної порожнини. Далі, пацієнта очікує хіміотерапія або опромінення радіохвилями.

Досить часто променева терапія застосовується саме перед проведенням втручання. Вона дозволяє зменшити розмір освіти, знижує ризик рецидиву і метастаз після операції.

При тяжкому перебігу хвороби відділи товстого кишечника уражаються повністю. Тому людина страждає від повної непрохідності кишечника. Даний стан виправляється тільки оперативним шляхом.

Дієта

Дієта грає основну роль в житті хворого, у якого встановлено онкологічне захворювання кишечника.

Дозволено:

 • відварні або парові фрукти та овочі;
 • зернові каші;
 • підсушений хліб;
 • нежирний суп з перетертими інгредієнтами;
 • м’ясо і риба нежирних сортів;
 • яйця всмятку;
 • компот, чай;
 • негазована вода.

рак прямої кишки дієта

Заборонено:

 • жирні м’ясні страви;
 • часник, цибулю;
 • перець, гірчиця;
 • майонез, кетчуп;
 • жирна молочна продукція, наприклад, сметана, вершки;
 • перлова або пшенична каші;
 • кава;
 • овочі, викликають здуття, наприклад, бобові, капуста;
 • гриби;
 • алкоголь;
 • газовані напої;
 • шоколад.

Не можна їсти смажене, жирне і гостре.

Прогнози та виживаність

Прогноз виживання після операції обумовлюється не тільки стадією розвитку виявленої пухлини, але і залежить від таких факторів:

 • наявність або відсутність метастаз;
 • локалізація недоброякісної пухлини (у правому відділі не так небезпечна, як у лівому);
 • рання діагностика онкологічного захворювання;
 • правильно підібране лікування;
 • дотримання здорового способу життя;
 • дієта.

як лікувати рак кишечника

Якщо встановити вірний діагноз на початкових стадіях розвитку захворювання, своєчасно почати лікування, то людина може прожити з пухлиною від п’яти років і вище. Від півроку до 1 року живуть хворі, у яких діагностована остання стадія, є метастази.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *