опущення матки

Опущення матки — симптоми і лікування

Що таке опущення матки? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, гінеколога зі стажем в 17 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Опущення матки — патологічний стан, що виявляється зміною положення матки, зміщенням, повним або неповним випаданням щодо анатомо-фізіологічних меж, яке відбувається через слабкість міофасціального апарату тазового дна при поєднанні з підвищеним внутрішньочеревним тиском. Ця патологія виявляється приблизно у половини самостійно народжували пацієнток, 10-20% з них показано оперативне лікування.

Привести до такого стану може ряд факторів:

 • неодноразові пологи в анамнезі, а також розродження, ускладнений травмами, розривами, застосування допоміжних інструментів: вакуум-екстракторів, щипців;
 • хірургічні втручання на статевих органах;
 • вік (зниження вироблення естрогену, пов’язане з менопаузою);
 • збільшення рівня внутрішньочеревного тиску, при якому матка «залишає» фізіологічний периметр тазового дна. ПВД корелює з інтенсивними, часто неадекватними фізичними навантаженнями;
 • з розвитком пухлиноподібних новоутворень в черевній порожнині;
 • з ожирінням, а також з частими або хронічними запорами;
 • дисплазії сполучної тканини, а також аномалії і вади розвитку органів таза.

Існують клінічні дослідження, що доводять безпосередній зв’язок між остеохондрозом поперекового відділу хребта і зміною архітектоніки матки. Спадкова схильність також вказується авторами як одна з причин опущення матки.

Симптоми опущення матки

Пролапс матки — процес поступовий, прогресування захворювання відбувається, як правило, протягом декількох років. Відсутність або недотримання коректного лікування загрожує розвитком захворювань в суміжних органах.

Початкові симптоми захворювання можуть бути розцінені пацієнткою недостатньо серйозно. На перших стадіях з’являються відчуття дискомфорту внизу живота, відчуття стороннього тіла, «розпирання», іррадіація болю в область крижів і попереку. Іноді пацієнтки відзначають появу кров’яних виділень зі статевих шляхів поза менструації, нерідко після статевого акту, який розцінюється як хворобливий.

Зміни тривалості і характеру менструального циклу, поява болю під час менструації теж є приводом для занепокоєння; менструальні виділення можуть ставати занадто великими, що може послужити причиною розвитку анемії.

Розташовані поруч з маткою органи-сечовий міхур, піхву, пряма кишка — також зміщуються внаслідок прогресування захворювання. Деякі жінки відзначають утруднене сечовипускання, відчуття недостатнього спорожнення кишечника або ж, навпаки, пред’являють скарги на нетримання сечі і калу, газів.[8] під впливом тиску в прямій кишці і сечовому міхурі збільшуються ректоцеле і цистоцеле, що в свою чергу утворює порочне коло і посилює клінічну картину, веде до збільшення ступеня вираженості опущення матки. У зв’язку з цим, пацієнткам з пролапсом матки рекомендується спостереження не тільки у лікаря гінеколога, але і додаткові консультації спеціалістів суміжного профілю — уролога і проктолога.

По мірі прогресування патології симптоми посилюються, дизуричні прояви носять більш яскравий характер. Утруднення відтоку сечі стає причиною розвитку патології сечостатевої системи (цистоуретрит, пієлонефрит, сечокам’яна хвороба).

На більш пізніх стадіях захворювання основним і провідним симптомом є «випинання» матки назовні, яке спочатку виявляють самі пацієнтки. Вибухає частина матки має блискучу поверхню, найчастіше з виразками за рахунок її пошкодження при ходьбі, що значно збільшує ризик приєднання інфекцій. Опущення матки загрожує гемодинамічними порушеннями в малому тазу, в зв’язку з цим виникають застійні явища, що проявляються набряком і ціанотичністю слизових оболонок.

Патогенез опущення матки

Незважаючи на наукову і соціальну актуальність проблеми, єдиної думки про патогенез пролапсу матки немає. Всупереч поширеній думці, пролапс матки є не тільки хворобою похилого віку, великий відсоток патології зустрічається у пацієнток у віці 35-50 років.

На даний момент дані літератури носять спірний характер, проте наукові досягнення по цій темі дозволяють виділити кілька патогенетичних аспектів:

 • неспроможність сполучної тканини, зниження концентрації колагену і еластину;
 • спадкова схильність;
 • порушення вироблення і синтезу статевих гормонів;
 • хвороби дихального тракту, що проявляються хронічним кашлем, а також патології ШКТ, що тягнуть за собою запори, збільшують тиск усередині черевної порожнини;
 • диспаритет цілісності тазового дна внаслідок самостійних пологів, включаючи великим плодом, а також травматизація під час розродження і застосування допоміжних інструментів.

випадання матки

При наявності однієї і/або декількох причин настає функціональна неспроможність зв’язкового апарату внутрішніх органів і тазового дна. Комбіноване опущення піхвових стінок і сечового міхура стає наслідком патологічних змін діафрагми таза. Таким чином, можна зробити висновок, що пролапс матки є поліетіологічним захворюванням.

Класифікація і стадії розвитку опущення матки

Для оцінки ступеня тяжкості опущення органів тазу на даний момент загальноприйнятої є класифікація Pelvic Organ Prolapse Quantification, в основі якої лежить співвідношення площині гимена (складки слизової оболонки з отвором, що прикриває вхід у піхву між внутрішніми та зовнішніми статевими органами) і 9-ти анатомо-топографічних орієнтирів.

Виділяють 4 стадії захворювання:

 • I стадія: опущення тіла і шийки матки — над рівнем входу в піхву визначається шийка матки, за межі статевої щілини не виступає;
 • II стадія: часткове випадання матки — при напруженні, кашльовий пробі, фізичному навантаженні шийка матки з’являється із статевої щілини;
 • III стадія: неповне випадання тіла і дна матки-шийка і тіло матки частково виступають зі статевої щілини;
 • IV стадія: повне випадання тіла і дна матки-матка самостійно виходить за межі статевої щілини.

випадає матка ступені

Ускладнення опущення матки

На жаль, жінки, які зіткнулися з такою делікатною проблемою, як опущення матки, не завжди вчасно приходять до лікарів, і це в подальшому веде до серйозних ускладнень.

Найбільш частими є:

 • повне випадання матки — не тільки загрозливий стан для здоров’я, але і вельми значущий дефект, здатний порушити соціальне життя жінки. Пацієнтки відчувають сильний біль, труднощі і дискомфорт при ходьбі, випала матка травматизируется, з’являються виразки і пролежні, що небезпечно розвитком інфекційного процесу. Крім того, повне випадання матки може спричинити за собою ряд функціональних розладів сусідніх органів;
 • виворіт піхви — підрозділяється на виворіт передньої і задньої стінок, веде до порушення чутливості і супроводжується сильним болем. Матка стає більш вразливою перед інфекціями, відбувається зміна мікрофлори піхви і статевих органів;
 • при приєднанні інфекції істотно збільшується загроза розвитку абсцесу матки, який має досить виразну клінічну картину: крім загального підвищення температури спостерігається і локальна гіпертермія внизу живота і в області паху, захворювання супроводжується гнійними виділеннями;
 • ректоцеле — наслідки анатомо-функціональних порушень тазового дна, пролапс прямої кишки з випинанням її в стінку піхви. Клінічна картина виражається в скруті дефекації, відходження газів. Може ускладнюватися гемороєм, анальними тріщинами;
 • цистоцеле — не менш грізне ускладнення, буквально це зміщення сечового міхура внаслідок дефекту внутритазовой фасції, часто проявляється затримкою сечі, на більш пізніх стадіях ускладнюється обструкцією сечоводів.

Майже у всіх випадках розвиваючіся ускладнення вимагають хірургічної корекції.

Діагностика опущення матки

Анамнестичні дані відіграють важливу роль в постановці діагнозу, обов’язково потрібно уточнити кількість вагітностей (у т. ч. багатоплідних), що закінчилися пологами; проведення оперативних втручань; наявність опущення матки у найближчих родичів; наявність хронічних патологій легенів і органів ШКТ.

Головним методом в діагностиці пролапсу матки є бімануальний огляд на кріслі лікарем-гінекологом. Вагінальний огляд дозволяє оцінити стан і силу м’язів тазового дна, а також міцність зв’язок, які підтримують матку в нормальному положенні, виявити стан стінок піхви і сусідніх органів — прямої кишки і сечового міхура. Цей простий і безпечний спосіб дослідження допомагає не тільки оцінити органи тазу, але і провести у пацієнтки кашельну пробу і пробу Вальсальви. Суть цих проб полягає напрузі, за чет якого відбувається підвищення внутрішньочеревного тиску, в зв’язку з чим можна виявити ступінь опущення матки. Якщо пацієнтка пред’являє скарги на затримку або підтікання сечі, на проблеми зі стільцем, зміни характеру дефекації, доцільно отримати консультації лікарів уролога і проктолога.

Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити стан матки і яєчників в цілому та допомагає визначитися з подальшою тактикою лікування. Для уточнення клінічних даних можна використовувати МРТ, однак в клінічній практиці до цього методу вдаються лише в особливих випадках.

Всі жінки з опущенням матки вимагають диспансерного спостереження і обов’язкового проведення кольпоскопії.

Додатковий комплекс обстеження буде залежати від стадії захворювання і патологічних змін, він може включати в себе екскреторну урографію та бактеріальний посів сечі для оцінки стану сечостатевої системи.

Лікування опущення матки

Прийняття рішення про тактику ведення пацієнтки залежить від ряду причин:

 • ступінь вираженості опущення або випадання матки;
 • захворювання суміжних органів (гідроцеле, ректоцеле);
 • вік;
 • необхідність збереження менструальної і репродуктивної функцій.

Методи лікування бувають як консервативними, так і оперативними, проте перевага все ж віддається хірургічної корекції.

Якщо немає порушень функцій сусідніх органів, терапія включає в себе лікувальну фізкультуру, що дозволяє зміцнити тазові м’язи (вправи Кегеля, Юнусова), додатково проводиться комплекс фізіотерапевтичних процедур, гінекологічного масажу, застосування песаріїв, представляють собою еластичні кільця з гуми, що містять повітря. Завдяки цьому відбувається фіксація вагінальних склепінь і шийки матки.

Оперативне лікування на даний момент є найбільш ефективним методом лікування пацієнток з опущенням або випадінням матки. Сучасні можливості дозволяють виконати ряд операцій при значній мірі пролапсу матки, для зручності їх можна розділити по анатомічному компоненту, задіяному для зміцнення і виправлення положення органів.

Зміцнення тазового дна, сечового міхура, м’язів і фасцій піхви відноситься до вагинопластикам.Кольпоперинеолеваторопластика — операція, що полягає у зміцненні м’язів тазового дна, може бути як самостійною операцією, так і додатковим етапом лікування. Частіше виконується пацієнткам старшої вікової групи, для яких питання репродуктивної реалізації неактуальні.

Операції, спрямовані на скорочення і зміцнення круглих зв’язок матки, не дають таких надійних результатів і часто хвороба рецидивує, так як зв’язкам властиво розтягнення. Широке застосування в практиці знайшли операції з використанням алопластичних і синтетичних матеріалів. Недоліками цих методів є висока кількість рецидивів, відторгнення алотрансплантантів, свищі, запальні реакції. Операції, що застосовуються при пролапсах матки, як правило, виконуються порожнинним лапароскопічним доступом через передню черевну стінку, а також вагінальним доступом.

Гістеректомія — повне видалення матки, виконується пацієнткам старшого віку, коли в збереженні репродуктивної функції немає необхідності. На даний момент є єдиним радикальним методом лікування.

На сьогоднішній день існують три основні тенденції в сучасній хірургії опущення матки:

 1. Широке використання сітчастих імплантів.
 2. Зниження інвазивності — використання ниткового ліфтингу.
 3. Використання філерів — ін’єкційні методики корекції змін в області промежини і піхви.

Застосування сітчастих імплантів дозволяє знизити ймовірність рецидивів опущення матки і піхви. У цьому випадку стінки піхви зміцнюються дуже еластичною, але в той же час міцної проленової сітки. Через кілька місяців після операції ця сітка проростає власними елементами сполучної тканини і судинами. В результаті цього формується новий дуже міцний зв’язковий апарат.

Використання методики ниткового ліфтингу дозволяє з мінімальною травматичністю відновити нормальну ширину піхви після пологів або гінекологічних операцій.

Інтимна контурна пластика полягає в ін’єкції спеціальних речовин, що дозволяють виправити недоліки в області геніталій без операції. Широко застосовується в естетичній гінекології.

Після хірургічного лікування рекомендовано проводити консервативні заходи, лікувальну гімнастику і масаж.

Прогноз, профілактика

Заходи для попередження опущення матки полягають в дотриманні раціонального режиму: слід уникати важких фізичних навантажень, підйомів тяжкості понад 10 кг.

У післяпологовому періоді необхідно ретельно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, з метою запобігання пролапсу матки потрібно виконувати спеціальні вправи, які зміцнюють м’язи тазу. У випадках, якщо перебіг пологів був травматичним, необхідне фізіотерапевтичне лікування: лазеротерапія, Електростимуляція м’язів тазового дна.

Не варто також забувати про дотримання дієти, що поліпшує травлення, щоб уникнути запорів.

У період пременопаузи профілактиці опущення матки варто приділяти особливу увагу: обов’язково обмежувати ненормовані фізичні навантаження, але не варто забувати про лікувально-профілактичну гімнастику. Замісна гормональна терапія в менопаузу покращує кровопостачання в тазових органах і зміцнює зв’язковий апарат.

Опущення матки — захворювання, що значно знижує якість життя жінки, тому при перших же симптомах необхідна консультація фахівця! Лише при своєчасно розпочатому лікуванні пролапс матки має сприятливий прогноз.сультация фахівця! Лише при своєчасно розпочатому лікуванні пролапс матки має сприятливий прогноз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *