педикульоз

Педикульоз

Педикульоз — паразитарне захворювання, інфікування людини вошами — досі асоціюється з неохайністю і вважається вкрай ганебною недугою. Вошей можна виявити і у дітей, і у дорослих з цілком благополучних, забезпечених сімей, причому, вони ж можуть стати їх джерелом. Більш того, доведено, що воші з набагато більшим “задоволенням” будуть паразитувати на чистому тілі.

Небезпечні види вошей для людини

Воша — паразит, що потребує «господаря» і харчуванні, тобто крові. У природі існує безліч видів вошей, але лише три з них небезпечні для людини:

  • лобкові, що паразитують на лобку, рідше — пахвових западинах;
  • платтяні — вид вошей, що живуть не на тілі, а, наприклад, в складках постільної і натільної білизни;
  • головна воша — найпоширеніший вид. Паразитує на волосистій частині голови, в складних випадках може поширюватися на брови і навіть вії.

Джерелом зараження є хвора людина. Відомий і побутовий шлях зараження, коли паразити поширюються від зараженого через предмети гігієни, гребінці, гумки для волосся та інші предмети.

Поширення вошей може відбуватися в місцях масового скупчення людей, наприклад, в готелях, перукарнях, де порушуються правила дезінфекції та прибирання. Однак найчастіше спалахи педикульозу реєструються в дитячих колективах — у садках, школах. Блискавичне поширення вошей наголошується в закритих дитячих колективах, наприклад, інтернатах.

Симптоми

Виражений свербіж в голові, расчеси — симптоми, за якими батьки можуть самостійно запідозрити інфікування. При огляді голови і волосся можна помітити самих комах, а також гнид — яйця, прикріплені за допомогою спеціального клею близько до кореня волоса. Це і є основа діагностики і найбільш явний ознака інфікування головними вошами.

Якщо головний воша помітити відразу складно, а часом і практично неможливо, то платтяні виявляються набагато швидше, хоч і зустрічаються рідше. Складки, шви одягу, постільної білизни — ось основне місце проживання паразита, там же відбувається відкладання яєць.

Відмінною особливістю лобкових вошей від головних їх невеликий розмір. При побіжному огляді їх складно помітити. Тільки при використанні збільшувального скла або близькому огляді стають помітні точки коричневого кольору біля самої основи лобкових волосся. Основним шляхом інфікування є статевий контакт.

Рідше зараження відбувається при побутовому контакті, наприклад, використання одного рушники, адже на відміну від інших видів вошей лобкові воші відрізняються слабкою рухливістю.

Симптоми зараження

Для педикульозу характерний інкубаційний, тобто прихований період, який в середньому триває від одного до півтора місяців. Цього часу достатньо, щоб з відкладених самкою яєць вилупилося потомство.

У місці укусу з’являється виражений свербіж — це і вважається основним симптом педикульозу. При інфікуванні платяными і лобковими вошами свербіж істотно посилюється в нічний час. В деяких випадках він може бути відсутнім зовсім.

Огляд волосистої частини голови дозволяє помітити самі укуси. За кілька годин або днів після укусу відзначається розвиток запально-алергічної реакції. Її провокатором є антикоагулянт, який паразити впорскують під час укусу для можливості пити кров.

При паразитуванні платтяних вошей формується специфічний симптом, який також називають «шкірою волоцюги»: за рахунок розпаду гемоглобіну в місцях укусу вона набуває синюшний колір. При відсутності лікування, із-за вираженого свербежу на місцях расчесов, приєднується вторинна інфекція з подальшим запаленням, аж до нагноєння.

Можливі ризики і наслідки

Воші можуть бути переносниками небезпечних інфекцій: висипного тифу, риккетсиоза. Із-за вираженого свербежу при розчісуванні в ранки можуть потрапляти хвороботворні бактерії, грибки. Це призводить до формування гнійників на волосяній поверхні голови.

При поширенні вошей на брови і очі може формуватися блефарит — запалення століття або навіть кон’юнктивіт.

Як позбутися від паразитів?

Сучасна фармакологія дозволяє відмовитися від «бабусиних» методів позбавлення від вошей — гоління на лисо, використання гасу та інших агресивних рідин.

Для знищення лобкових вошей досить поголити лобок і використовувати спеціальні спреї. Для повного позбавлення від паразитів, можливо, знадобиться кілька процедур. На час лікування рекомендовано утриматися від статевих контактів.

Для боротьби з головними вошами існує широкий асортимент засобів: шампуні, спреї, емульсії, розчини, креми, пінки і багато іншого. Перед тим як використовувати препарат, необхідно ознайомитися з інструкцією, так як деякі з них мають особливості у використанні і обмеження.

Обробка голови повинна проводитися кілька разів з інтервалом у тиждень. Тільки так можна досягти результату і знищення паразитів. Не всі препарати здатні розчиняти клей, за допомогою якого гнида прикріплюється до волосу, тому необхідно додаткове вичісування.

Заходи профілактики

Профілактика педикульозу вимагає комплексного підходу. У групі ризику в першу чергу діти, які відвідують дитячі колективи. Звичайно, виявити інфікування вошами відразу після зараження складно.

Однак відразу після виявлення захворювання необхідно обов’язково повідомити про інцидент в школу, садочок або іншого закладу, який відвідує дитина. Це вбереже інших дітей, а своєчасно вжиті заходи дозволять швидше позбутися від паразитів.

Батьки повинні з дитинства привчити дитину користуватися виключно особистими гребінцями, рушниками та головними уборами, виходити на вулицю з зібраними волоссям, адже найбільшому ризику піддаються саме дівчинки.

Якщо говорити про профілактику інфікування лобковими швами, то тут основне значення має практика безпечних відносин. Особливо важлива така розмова для підлітків.

Дотримання елементарних правил гігієни, прання постільної білизни при високих температурах, ретельна прасування, особливо в швах і куточках, дозволить не тільки знищити постільних вошей, але і попередити їх появу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *