планета сатурн

Планета Сатурн

Планета Сатурн по розташуванню від сонця є шостою, за величиною – друга, якщо розглядати параметри маси і діаметра. Серед планет Сонячної системи у Сатурна є близький родич, практично брат – Юпітер: у них практично однакові атмосфери і характер обертання. Саме спираючись на цю схожість, Сатурн і отримав своє ім’я на честь батька Юпітера.

В системі планет Сатурн не впізнати просто неможливо. Причина одна – це його кільця, поруч з якими “тьмяніють” кільцеві системи інших планет. Саме вони є найбільшими і по праву вважаються найкрасивішими. До недавніх пір цей газовий гігант був самим маловивченим. Але сьогодні вчені всього світу мають можливість щодня отримувати дані про цій планеті, завдяки космічному апарату «Кассіні», що веде за ним практично безперервне спостереження.

Сатурн входить в п’ятірку планет, які може побачити з землі будь-який бажаючий без будь-якого спеціального обладнання. Це небесне тіло так само є п’ятим по яскравості в системі.

Історія відкриття

Сатурн дійсно можна побачити з землі без телескопічного приладу. Причому чисто зовні він не буде відрізнятися від інших зірок. Тому на сьогоднішній момент абсолютно неможливо сказати, ким конкретно була відкрита планета. І встановити це точно не зможе вже ніхто.

Першими спостерігачами Сатурна були стародавні вавилоняни. Серед вчених же першим, хто зміг досліджувати його за допомогою оптичного приладу, став Галілей в 1609-м. Однак його підвело його недосконалість, тому при першому спостереженні виступи та нерівності планети вчений прийняв за окремі самостійні об’єкти, яких пізніше вже не виявив.

Сучасними спостерігаючими планету через телескопи вона бачиться блідо-жовтою. Це відбувається тому, що її верхні атмосферні шари містять частинки аміаку. Під цими шарами знаходяться хмари, що складаються з кристалів замерзлої води. А під ними – шари холодних сірчаних і водневих сумішей.

Сатурн, на думку вчених, є газовим гігантом. Однак є гіпотеза, що у нього тверде, скелеподібне ядро, що має оточення з водню і гелію.

Планета Сатурн фото

Характеристики планети

Якщо продовжувати порівнювати Сатурн з Юпітером, то він поступається своєму братові в діаметрі (120 і 143 тисячі кілометрів відповідно), у розмірі (Юпітер більше в 1,18 рази), в масі (Сатурн майже в чотири рази легше Юпітера).

Сатурн легкий не за розмірами. І якби він опинився у воді, то, як м’ячик, просто плавав на її поверхні. Гравітація цього об’єкта становить 91 відсоток від земної.

ДО РЕЧІ, гігант різниться з нашою рідною планетою за розмірами (майже в 9 з половиною разів) і по масі (в 95 разів). Могли б вміститися всередині цього об’єкта 763 Землі.

  1. Радіус екватора – 60 268 км (похибка 4 км)
  2. Радіус полюсів – 54 364 км (похибка 10 км)
  3. Площа – 4,272⋅1010 км2
  4. Об’єм – 8,2713⋅1014 км3
  5. Маса – 5,6846⋅1026 кг
  6. Швидкість обертання – 10 годин 32 хвилини 45 секунд (похибка 46 секунд)
  7. Є кільця

Дослідження планети

Починаючи з 1609-го, за планетою вів спостереження Галілео Галілей. Через 50 років голландський математик і астроном Гюйгенс, маючи більш потужне обладнання, встановив, що тіла, названі Галілеєм «компаньйонами» Сатурна, є плоским суцільним кільцем навколо планети, з нею не стикаються. Цьому вченому також належить відкриття титану.

З 1675-го за планетою починає постійно спостерігати франко-італійський астроном Кассіні. Саме він зміг зрозуміти, що кільце не є однорідним, а складається з двох кілець. Простір між ними було названо щілиною Кассіні. Йому ж належить відкриття Япета, Тефии, Діони, Реї.

Уперше космічний апарат досяг Сатурна в 1979-м. Це був «Піонер», який зміг послати на Землю перші фотографії зовнішніх кілець, поверхні гіганта і виявити у нього потужне магнітне поле. Наступним дослідним кораблем став «Вояджер», підтвердив наявність множинних кілець, а так само дев’яти супутників.

Далі до Сатурна прилітав другий “Піонер” і другий “Вояджер”. З 2004-го спостереження за гігантом веде апарат «Кассіні», постійно перебуваючи на його орбіті.

Встановлено, що планета з’явилася близько п’яти мільйонів років тому. Щоб долетіти до неї з землі, будь-якому апарату потрібно подужати відстань в 1430 000 000 кілометрів.

дослідження сатурна

Рух

Пори року на Сатурні дуже схожі на земні. Однак межа між ними є більш умовною або змащеною, незважаючи на те, що вісь Сатурна нахилена майже на 27 градусів, як і на Землі. Але гігант отримує менше сонячного світла, внаслідок своєї від нього віддаленості. Цим і пояснюється відсутність чітких сезонних кордонів.

Обертальна швидкість планети становить трохи більше 10-ти з половиною годин. У цьому показнику він поступається найбільш швидкісній планеті системи-Юпітеру. Таке екстремально швидке обертання не могло не відбитися на формі планети, перетворивши її в сфероїд. Це означає, що Сатурн має помітні екваторіальні опуклості.

У гіганта є і ще одна обертальна особливість: його видимі широти роблять це з різною швидкістю. А все тому, що всередині Сатурн наповнений здебільшого газом, а не твердою речовиною, яка не є стабільною субстанцією.

Повний оборот навколо Сонця Сатурн робить за 29 з невеликим земних років. За таку “повільність” стародавні ассірійці прозвали планету “Lubadsagush”, що в перекладі означає “Найстаріший зі старих”.

Атмосфера і будова

Хімічний склад сатурніанською атмосфери виглядає так: дев’яносто шість відсотків водню і чотири відсотки гелію. Ці два основних елементи “розбавлені” аміаком, Етаном, ацетиленом, метаном, фосфіном в невеликих кількостях. Загальна товщина атмосфери становить 60 кілометрів.

Вітру Сатурна є найшвидшими в Сонячній системі. Їх швидкість становить 1800 кілометрів на годину. Атмосфера планети відрізняється трьома безумовними феноменами: північними сяйвами, хмарами, які мають форму горизонтальних смуг і вихором у вигляді правильного шестикутника, названим Чорними.

До екватора Хмари-смуги дещо розширюються, звужуючись до полюсів. До 1970-го, поки до Сатурну не відправився «Вояджер», вчені не знали, що на планеті є хмари у вигляді смуг. Сьогодні кожен любитель, озброєних хорошою оптичною технікою, може спостерігати їх з будь-якої точки земної поверхні.

Другий феномен – шестикутний штормовий вихор, який називається Чорним. Вченим до кінця пояснити феномен не вдалося. Його суть така ж, як і у юпітеріанського великого червоного плями. Однак його тривалість набагато коротше. Спостерігаючи за ними кілька десятків років, вчені встановили, що з’являються такі шторми періодично: один раз за повний орбітальний оборот.

Магнітне поле Сатурна слабкіше земного. Його напруженість дорівнює однієї двадцятої напруженості магнітного поля Юпітера.

Сатурн здатний виділяти більше енергії, ніж отримує від Сонця. Виною тому гравітаційне стиснення і тертя гелію в його атмосфері.

Супутники

У 2010-му науці було відомо 62 супутники Сатурна, 12 з яких були відкриті під час Першої та другої експедиції «Вояджера», а також «Кассіні». На сьогоднішній день їх відкрито понад 150-ти. Сім найбільших були виявлені ще в 1789-м. Діаметри членів «великої сімки» коливаються від 397 кілометрів (у Мимаса) до 5150 кілометрів (у Титану).

Титан повністю виправдовує свою назву, будучи не тільки найбільшим супутником планети, але і другим в Сонячній системі після юпитерианского Ганімеда. Це значне небесне тіло поєднало в собі водяний лід і скелі. Його хмарна атмосфера – суміш азоту, метану, етану. Діаметр титану перевершує місячний на 50 відсотків. За своїми розмірами об’єкт перевершує Меркурій, хоча менше планети по масі.

За винятком Феби і Гіперіона, більшість супутників Сатурна обертаються самостійно і синхронно і завжди розгорнуті до нього тільки однією стороною.

На Енцеладі і Титані вченими допускається існування водних життєвих форм, що ховаються під товстим шаром льоду. Але навіть якщо це так, вони сильно відрізняються від земних мікроорганізмів.

Супутник Япте вражає своєю незвичайною красою: половина цього об’єкта абсолютно чорна, а половина – абсолютно біла. Тефея має на своїй поверхні дуже красиві кратери, а Атлас і Пан за формою нагадують НЛО – літаючі тарілки.

супутники сатурна фото

Кільце

Система кілець Сатурна є найкрасивішою і відомою з усіх існуючих. Вчені почали спостерігати за нею в 1610-м. Складу кілець – мікрочастинки льоду, пилу та іншого дрібного сміття. Саме через переважання крижаних осколків і їх здатності відбивати світло кільця можна спостерігати з землі за допомогою телескопів.

Класифікація сатурніанських кілець розбита на сім груп, кожної з яких присвоєна певна літера англійського алфавіту згідно черговості виявлення. Кожне з цих кілець не є чимось однорідним, а складається з декількох тисяч дрібніших. Із Землі можна добре спостерігати групи А, В, С. Однак між першою і другою групою є простір, протяжністю в 4700 кілометрів.

Головні кільця «висять» над екватором Сатурна на відстані 7000 кілометрів. Їх радіусна протяжність 73000 кілометрів, але, незважаючи на це, товщина кожного об’єкта не більше кілометра. Існує визнана всіма теорія їх утворення: розпад середньорозмірного супутника в момент його максимального наближення до планети. Приливні сили гіганта притягнули “осколки” до себе і з часом перетворили їх на кільця.

Кожне кільце Сатурна має світлу і темну сторони. Однак з землі можна спостерігати тільки їх світлу частину.

Іноді кільця «зникають», «розчиняються». Це відбувається тому, що по відношенню до Землі вони «стають на ребро» і перетворюються в невидимки.

кільця сатурна фото

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *