Пневмонія

Пневмонія

Пневмонія є гостре запалення нижніх відділів легень, до яких відносяться бронхи, бронхіоли і альвеоли. Захворювання може протікати як самостійно, так і внаслідок ускладнення інших хвороб.

За світовою статистикою пневмонія є найпоширенішим інфекційним захворюванням і четвертою причиною смертності по всьому світі.

Причини пневмонії

Перша часта причина виникнення і розвитку пневмонії — бактеріальна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом. Збудниками можуть бути різні мікроорганізми (пневмококи, стафілококи, стрептококи, кишкова паличка та ін), мікоплазми, грибкові та вірусні інфекції, а також всім відомі грип, ГРВІ у важкій стадії, аденовіруси і герпес.

Однак пневмонія може розвинутися через факторів, не пов’язаних з інфекціями. Наприклад, травми грудної клітини, попадання в легені токсичних речовин і сильних алергенів.

У групі ризику пацієнти з хронічними бронхітами, цукровий діабет, імунодефіцит, вродженими вадами легенів, носоглоточными інфекціями, а також ті, хто зловживає палінням. Літні люди старше 50 років, маленькі діти і онкологічні хворі теж схильні пневмонії.

Види і симптоми пневмонії

По локалізації ураження легень виділяють наступні різновиди пневмонії:

  1. Тотальна — інфекційний і запальний процес захоплює легені повністю.
  2. Крупозна (часткова) — хвороба вражає певне місце.
  3. Субтотальна — може функціонувати тільки невелика частина ушкодженого легкого.
  4. Сегментарна — уражається один або кілька анатомічних сегментів. Найчастіше зустрічається у дітей у дошкільному віці на тлі затяжної застуди.
  5. Інтерстиціальна — уражаються здорові клітини в тканинах нижніх альвеол.
  6. Вогнищева — прогресування захворювання веде до порушення складу ділянки на поверхні легенів.
  7. Зливна — кілька вогнищ уражених місць зливається в один, тим самим, площа запалення збільшується.

Крім цього, розрізняють пневмонію за ступенем тяжкості: легка, середня і важка. Перша — характеризується слабовыраженными симптомами, що можуть бути присутні ознаки інтоксикації організму. На другій стадії з’являється сухий кашель, задишка, слабкість, біль у грудній клітці, підвищена температура тіла і знижений тиск.

На фінальній ступені виникає жар, плутане дихання, постійний сухий кашель з мокротою (при певному виді захворювання може бути з кров’яними просвітами), відсутність апетиту, посиніння губ, пальців рук і ніг, і помутніння свідомості.

Діагностика пневмонії

Перший етап діагностики полягає в візуальному огляді пацієнта. Лікар за допомогою стетоскопа вислуховує, як працюють органи дихання, визначає наявність хрипів і специфічних звуків при видиху, а також застосовує метод простукування (перкусія), заснований на простукуванні пальцевими ударами по межах легкого. За допомогою такого методу можна з точністю визначити, на якому етапі захворювання знаходиться пацієнт.

Паралельно лікар збирає анамнез, в якому фіксується інформація про недавніх застудах, стан грудної клітки в цілому, шкірних покривів, запалення гортані і міжреберні проміжки.

Потім призначається рентген. Це найбільш інформативне дослідження, яке допомагає визначити вогнища і уражені місця в легенях.

Склад крові, сечі, мокротиння і плевральній рідині — елементи лабораторної діагностики, які допомагають вносити корективи в лікування хвороби при перших симптомах.

Променева діагностика включає в себе КТ та ультразвук, що допомагає поставити кінцевий діагноз з визначенням стадії та виду пневмонії. При таких способах обстеження можна з легкістю побачити вогнища, їх локалізацію та зміни. Але важливо пам’ятати, що такий вид дослідження протипоказаний вагітним жінкам.

Лікування пневмонії

Антибіотики — головні складові лікування захворювання. Лікар, виходячи з отриманих результатів обстеження, може призначити до них антибактеріальні препарати, а також препарати, що розширюють бронхи і розріджують мокротиння.

До списку ще можуть додатися вітамінно-мінеральні комплекси для підтримки імунної системи в нормі, протизапальні, противірусні засоби, а також дієта. Незбалансоване харчування, надмірне вживання продуктів з Е-добавками також можуть спровокувати розвиток хвороби.

В умовах стаціонару при важких стадіях призначається масажна терапія грудної клітини, фізіотерапія, інгаляції киснем.

Лікування проводиться аж до повного усунення ознак пневмонії та стабілізації самопочуття пацієнта.

Важкі ускладнення і наслідки пневмонії

При затяжному відсутності лікування пневмонія може привнести в життя пацієнта великі проблеми, які можуть закінчитися летальним результатом.

Неприємні наслідки проявляються в порушеннях дихальної системи, сюди відносять набряк легенів, гангрена, кровотечі, плеврити, абсцеси, міокардит, менінгіт, сепсис та гостру дихальну недостатність.

Деколи по досягненні піку розвитку цих супутніх хвороб може знадобитися допомога психіатра, так як на самих важких стадіях виникають больовий шок і панічні атаки.

Профілактика пневмонії

Щоб уберегти себе і своїх близьких від неприємного недуги, потрібно дотримуватися лише одне правило — дотримуватися правил гігієни, зміцнювати імунітет і практикувати загартовування. Налагодити харчування — відмовитися від жирного і солоного, ввести в свій раціон свіжі соки та морси, свіжі овочі та рибу. По можливості уникати стресових ситуацій і відмовитися від куріння.

Для захисту організму від пневмококів краще пройти вакцинацію. Вона показана як дорослим, так і дітям від двох років і літнім — від 65 років і старше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *