портулак посів

Портулак: вирощування з насіння, садіння і догляд в домашніх умовах

Строкатий килим з яскравих невисоких кольорів є популярним прикрасою багатьох клумб, рабаток, альпінаріїв. Різнобарвний портулак дуже ефектно звисає з балконів і високих квіткових горщиків у дворі. Вирощування з насіння портулаку можна проводити висівом відразу в грунт, або в окремі ємності для розсади. Коли сіяти, садити і доглядати за рослиною докладно розповімо в цій статті.

Американський гість

Батьківщина портулаку дикорослого – тропічні і субтропічні райони Південної Америки. Дикий портулак виглядає не так привабливо, як ми звикли бачити його на клумбах. Знайомі квітникарям різновиди крупноквіткового або махрового килимка – це плоди селекційного відбору.

портулак квіти
Портулак декоративний

У себе на батьківщині рослина відноситься до багаторічників, в умовах середньої смуги її вирощують щорічним посівом насіння, так як дуже теплолюбива рослина не переносить мінусових температур. Насіння, що потрапило в землю, може прорости на наступний рік, для його сходженості та зростання потрібні середньодобові температури вище, ніж +15, зацвіте такий росток тільки в кінці липня – серпні.

Портулак, отримав свою назву із-за насіннєвих коробочок – портул, які після повного дозрівання відкриваються і «вистрілюють» свій вміст. У народі можна зустріти інші назви цієї рослини – дандур, килимок. У квітникарстві більше відомий портулак садовий і його різновиди великоквітковий і махровий (фото).

Мало хто знає, що обридлий нам бур’ян з крихкими повзучими стеблами, соковитими листям і непоказними жовтими квітками – це прямий родич садового килимка – портулак городній, який є дуже корисною лікарською рослиною. Городній вигляд у багатьох країнах Європи культивують і вживають в їжу як салатну рослину.

Умови вирощування портулаку

До поживності грунту південний житель не надто вимогливий, добре себе почуває на піщаних, малоудобренних грунтах, не потребує додаткової підгодівлі. Що важливо для його багатого цвітіння, так це велика кількість сонця і тепло. У похмуру погоду квіточки килимка не розкриваються. Полив портулак любить помірний, без застою води, тому грунт для посіву повинен бути добре дренованим.

При нормальному режимі природних опадів додаткового поливу не потрібно. Вирощують портулак у більшості прямо у відкритому грунті або методом вирощування розсади.

Збір насіння портулаку
Збір насіння портулаку

Поширення розсадного методу в кліматичних регіонах середньої смуги пов’язано з особливою теплолюбивістю рослини. Ранні посіви в холодний грунт не дасть сходів, а початок вирощування в кінці травня – початку червня дозволить побачити цвітіння тільки в другій половині літа.

Посів на розсаду

Саме час для початку робіт по вирощуванню портулаку настає в березні – квітні. Сіють насіння в спеціальні контейнери, окремі дрібні ємності або в невеликі парники, при великому обсязі посівного матеріалу.

Підготовка грунту дуже проста: для даного виду рослини підходить звичайна садова земля, без торфу і великої кількості органічних добрив. У торф’яному грунті насіння просто не зійде, перебір з органікою викличе загибель від грибкових інфекцій. Якщо ґрунт, взятий з саду чи городу, виявився занадто глинистим і важким, його слід розбавити піском. На дно ємності засипають гравій або дрібний щебінь, зверху грунт. Перед початком посіву землю добре зволожують.

полтурак вирощування
Поява перших сходів портулаку

Насіння портулаку дуже дрібне, занадто поглиблювати його у грунт не потрібно. Для рівномірного розподілу по всій площі краще змішати насіння з піском, і таким чином розвіяти на поверхні не присипаючи зверху.

Догляд за розсадою

Для успішного проростання портулаку необхідна температура в межах 28-35 градусів тепла і велика кількість сонячного світла. При більш низьких температурах насіння можуть не дати паростків взагалі. Забезпечити такий режим можна в опалювальному приміщенні, на південних вікнах, накривши контейнери або горщики зверху плівкою або склом. Перші сходи зазвичай з’являються на п’ятий день після посіву, але якщо температура дещо прохолодніше зазначеної, це відбувається на 2-5 днів пізніше.

Освітлення

Сонячне світло для сходу портулаку не менш важливе, ніж тепло. При малому доступі сонячних променів, що буває в похмуру погоду, рекомендовано додаткове освітлення люмінесцентною лампою. Оптимальний час освітлення посівів – не менше 14 годин.

портулак посів
Для вирощування портулаку повинно бути хороше освітлення

Полив

Так як сівба проводиться в добре зволожений грунт, і контейнери накриваються плівкою, перший час поливати додатково посів не потрібно. Дуже ніжні і дрібні перші сходи при підсиханні ґрунту обприскують з пульверизатора або поливають за допомогою шприца без голки під корінь.

Рясно заливати не потрібно. Розсада не любить жорстку воду для поливу її потрібно відстоювати.

Пікірування і загартування

Зазвичай паростки з’являються дружно, соковитими товстенькими стеблинками. У цей момент накриття з контейнера знімають. При дуже сильній густоті сходи слід прорідити, а після появи 2-4 листочків – голочок, пересадити по окремих ємкостях – стаканчики, або в один ящичок, але на відстань не менше 4 см один від одного.

За 10-14 днів до висадки на постійне місце розсаду висаджують на деякий час на вулицю для звикання. Проводити цю процедуру краще в денний час, вибирати найбільш освітлене місце без протягів. Для першого загартування достатньо 15 хвилин, поступово час збільшують до 5-6 годин.

як вирощувати полтурак
За два тижні до висадки у відкритий грунт проводять пікірування розсади

Підгодівля

Під час пікірування можна провести підживлення розсади. Для цього використовують мінеральні азотні добрива. Додаткові підгодівлі вносять через 10-14 днів до самої висадки розсади.

Садіння у відкритий грунт

У відкритий грунт висаджують міцні «ялинки», на яких сформувалося не менше 10 листочків, в цей момент можлива поява перших бутонів. На час висадки середньодобові температури повинні бути досить високими, перейшли мінімальний поріг в +10°. Зазвичай такий період в середній смузі настає у перші дні червня.

Грунт для майбутнього килимка додатково удобрювати не потрібно, підійдуть мізерні піщані грунти. На сильно родючій грядці рослина буде рости пишною зеленою масою на шкоду формуванню бутонів.

коли сіяти портулак
Портулак можна вирощувати навіть на відкритому грунті

Висаджують кущики в грядку на відстані 15-20 см один від одного. Перші 2-3 дні після посадки обов’язковим буде щоденний полив. Час від перших сходів до початку цвітіння 6-7 тижнів. Цей період потрібно враховувати, щоб розрахувати, коли висівати насіння у конкретній кліматичній зоні.

Подальший догляд за портулаком – справа не складне, за це його і люблять ті садівники, які колись проводили в квітнику багато часу. Прополка і полив при сильному пересиханні – ось і все, що потрібно килимку для вдалого цвітіння.

Посів у відкритий грунт

Якщо немає бажання возитися з ящиками розсади, сіяти насіння портулаку можна і відразу у відкритий грунт. Без проблем рослина покаже відмінну сходженість і цвітіння в південних регіонах. У місцях з більш прохолодним кліматом час посіву потрібно зрушити до тієї пори, коли встановляться температури повітря не нижче +20°, процес початку цвітіння в такому випадку затягнеться до середини липня. Прискорить проростання насіння накриття грядки з посівами плівкою, попередньо зволоживши землю. Плівку можна не знімати до появи перших сходів.

Дуже часто скарги квітникарів на погану сходженість насіння портулаку у відкритому грунті пов’язані з тим, що паростки дуже дрібного насіння просто не можуть дотягтися до верху, потрапляючи занадто глибоко в грунт.

коли сіяти портулак
Посів у відкритий грунт проводитися на початку місяця

Досвідчені садівники рекомендують змішати насіння з піском або сипучою землею, розсіяти цю суміш по поверхні рівномірно і нічим не присипати зверху. Рясно полити грядку краще перед посівом, перші сходи поливати обережно, під корінь або дрібним розпилювачем.

Живцювання

Ще один спосіб розмноження портулаку не дуже поширений, але теж нескладний. Розмножити цю рослину можна методом приживлення живців. Для такого способу кілька міцних розгалужених кущиків потрібно пересадити в кінці літа в горщик і забрати на зимівлю в будинок. З настанням тепла від кущів зрізають гілочки – пагони і ставлять у воду для вкорінення. Кінці з міцними корінцями висаджують на грядку або підвісний контейнер подібно висаджуванню паростків з розсади.

Збір насіння

Придбати насіння портулаків різних сортів і кольорів в магазині не є проблематичним, але при бажанні можна зібрати насіння з своєї клумби. Для цього необхідно стежити за портулаком, зібрати насіння в пору повної стиглості і при цьому не пропустити час пострілу насіння. Коробочки обсушують і зберігають до часу посіву.

портулак квіти
Портулак декоративний прикрасить будь–яку клумбу

Гарний килимок на все літо з різнокольорових сонячних квіток – це не проблема, так як особливих труднощів при вирощуванні портулаку немає. Досить просто знати окремі особливості і переваги південного принца.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *