сонний параліч

Причини і симптоми сонного паралічу

Опис такого явища, як сонний параліч, а також причини виникнення надзвичайного стану, вказані в літературі і відомі досить давно. Навколо сонного паралічу чимало чуток і домислів. Раніше люди приписували його виникнення діяльності чаклунів, сьогодні намагаються звинуватити інопланетян. Це не зовсім захворювання, проте, воно вивчено і описано вченими, характеризується чіткою симптоматикою і цілком піддається лікуванню.

Опис явища і причини його виникнення

Що ж таке сонний параліч? Які симптоми характеризують це явище нервової системи? І з яких причин він виникає?

Описано прояв паралічу в декількох варіантах, при засипанні або в період прокидання організму. В цей час м’язи знаходяться в розслабленому стані, весь організм «спить», а свідомість вже або ще не відключено. Цей момент, як правило, триває не більше двох хвилин, хоча суб’єктивно сприймається, як досить тривалий час.

У цей момент можуть виникати:

 1. Усвідомлене сприйняття того, що відбувається навколо. При цьому свідомість реєструє всі звуки і рухи, а тіло не реагує на імпульси мозку, по суті, відмовляючись підкорятися.
 2. Найчастіше, такий стан супроводжується панічним жахом. Люди не можуть знайти пояснення того, що відбувається і вибудовують найнесподіваніші припущення.
 3. Майже завжди, сонний параліч, супроводжують якісь видіння. Характер цих бачень безпосередньо залежить від психосоматичного стану людини. Вони можуть носити, як спокійний і позитивний характер, так і представляти собою жахливі фантастичні картини.

параліч під час сну

На протягу дослідження, вченим вдалося з’ясувати, що симптоми сонного паралічу виникають через розсинхронізацію процесів, пробуджують свідомість і рухові функції. Причини цього можуть бути різними, від генетичної схильності до стресових передумов і порушень сну.

Виникнути подібний дисбаланс може при наявності наступних чинників:

 • регулярні порушення сну: недосипання, безсоння, часті зміни режиму відпочинку;
 • стресові впливу і депресивні стани;
 • різного роду залежності, включаючи як нікотинову, так і наркотичну;
 • тривалий прийом сильнодіючих препаратів;
 • спадковість;
 • акліматизація і зсув біоритмів людини;
 • різні розлади нервової системи.

У більшості випадків, сонний параліч виникає після десятирічного віку і може турбувати людини до 20-25 років, а може проявлятися протягом всього життя. Після 25 років симптоми розладу вперше з’являються вкрай рідко.

Штучне виникнення сонного паралічу

Люди, що захоплюються окультними практиками, намагаються викликати у себе подібний стан абсолютно свідомо, намагаючись поринути «в транс». Описані умови для занурення в це стан:

 1. Положення тіла «лежачи на спині», голова злегка закинена назад. Під шию кладуть невеликий валик.
 2. Свідомо викликається відчуття повної розслабленості всіх органів. У цей момент, може з’явитися шум у вухах, відчуття неіснуючих звуків. По суті, це і є стан сонного паралічу.

сонний параліч як викликати

Різновиди сонного паралічу

Прийнято поділяти види сонного паралічу з часу його виникнення:

 1. Параліч, що виникає на стадії засипання, прийнято називати напівпритомного або гіпнагогічним. Людина ще не зовсім заснув, а м’язи прийшли в стан спокою. Свідомість чітко фіксує все, що відбувається навколо, а тіло не реагує. Саме гипнагогиеский параліч, характеризується панічними атаками.
 2. Гіпнопомпічний параліч виникає в момент пробудження. Відомо, що у фазі швидкого сну, м’язовий каркас максимально розслаблений. Якщо в цей момент відбувається різке пробудження, м’язи просто не встигають реагувати.
 3. Навмисний параліч виникає при штучному введенні в стан трансу. Це можна зробити самостійно або за допомогою іншої людини. Саме цією властивістю сонного паралічу користуються гіпнотизера і фокусники.

шо робити коли сонний параліч

Симптоми сонного паралічу

Незважаючи на такий незвичайний характер такого явища, як сонний параліч, можливі причини виникнення та способи його лікування досить добре вивчені. Більшість людей, які перенесли це стан, описують його приблизно однаково. Симптоми сонного паралічу описані лікарями:

 • повна м’язова нерухомість;
 • поява паніки;
 • скрутне дихання, відчуття тиску на діафрагму;
 • частий пульс, прискорення серцебиття;
 • втрата орієнтації у просторі;
 • ілюзія перебування в іншому місці і в інший час;
 • слухові ілюзії, іноді відчуття розмови або стороннього дихання;
 • фіксація руху тіней, відблисків світла.

сонний параліч симптоми

Відзначено, що сонний параліч, найчастіше виникає у людей, що сплять на спині. Стан паралічу, можна вловити з боку, визначивши, у людини яка перебуває поруч важке дихання і напруження м’язового каркаса обличчя.

Якщо з’являються подібні симптоми, лікування не потрібно, можна просто провести обстеження з метою встановлення точного діагнозу.

З’ясування причини

Оскільки, явище сонного паралічу досить добре вивчено, а причини його виникнення не мають патологічного характеру, постановка діагнозу, не вимагає яких-небудь клінічних досліджень.

В даному випадку, важливо розібратися з факторами, що впливають на виникнення паралічу. Ці фактори можуть бути як явними, так і прихованими. Завдання психоневролога – виявити їх. Часто, однією з рекомендацій лікаря, буде пропозицію вести щоденник відбуваються з людиною подій.

У тих випадках, коли сонний параліч супроводжується різними порушеннями сну, можлива консультація сомнолога. Відгуки про лікування такого паралічу свідчать, що подолати симптоми вдається в найкоротший час.

Лікування сонного паралічу

Абсолютна більшість неврологів, сходяться на думці, що симптоми і причини, що характеризують виникнення сонного паралічу, абсолютно точно не зводять його в ряд захворювань.

лікування сонного паралічу

Фахівці вважають, що досить усунути фактори, що провокують сонний параліч, і явище перестане турбувати.

Для подолання симптомів сонного паралічу, пацієнту рекомендується:

 • встановити чіткий режим дня, дотримуючись періоди сну, відпочинку і роботи, чітко визначаючи час початку та кінця періоду;
 • оптимізувати процес пробудження за допомогою будильника, різкий звук не дасть пацієнтові впасти в стан паралічу;
 • усунути передумови і наслідки гіподинамії: активне заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, водні процедури;
 • перенести розумову роботу на кілька годин раніше, залишивши перед сном місце для пасивного відпочинку головного мозку;
 • уникання стресових ситуацій, перепадів настрою;
 • перед сном бажано прийняти розслаблюючу ванну, випити трав’яний чай;
 • забезпечити гарне провітрювання спальні, бажано зробити невелику прогулянку на свіжому повітрі.

У рідкісних випадках, коли виникнення сонного паралічу пов’язано з серйозним захворюванням, а його причини, радше наслідок патології організму, ніж самостійне явище, лікар може призначати медикаментозне лікування.

Альтернативне лікування сонного паралічу

Народні методи, що застосовуються при виникненні такого явища, як сонний параліч, відмінно визначають причини, а відповідно і лікування в домашніх умовах.

Знахарі, практикуючі альтернативну медицину, рекомендують заспокійливі чаї та настоянки:

 • різноманітні чаї, заварені на основі лікувальних трав: м’яти, меліси, збору материнки і календули;
 • відмінні результати дає застосування настоянок звіробою або дудника.

сонний параліч нородні методи лікування

Спосіб приготування настоянки, досить простий. Для цього достатньо залити 50 г трави окропом і настояти протягом двох годин. Приймають таку настоянку кілька разів в день по чверті склянки.

Підводячи підсумки, повторимо, сонний параліч досить незвичайне явище, однак причини виникнення не дозволяють вважати його захворюванням. Це особливий стан нервової системи, яке легко вдається подолати, слідуючи рекомендаціям фахівця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *