підвищені еритроцити в крові дитини

Підвищені еритроцити в крові у дитини

Те, що підвищені еритроцити в крові у дитини, не завжди означає, що він захворів. Але це привід провести ретельну діагностику організму.

Функції еритроцитів у дитячому віці

Еритроцити формуються з гемоглобіну в кістковому мозку під впливом гормону надниркових залоз гемопоетина. Вони схожі на червоні диски з потовщеними краями.

Незважаючи на те, що їх основна функція полягає в транспортуванні кисню, еритроцити також відповідають за переміщення:

 • токсинів до видільної системи;
 • вуглекислого газу до легень;
 • амінокислот від кишечника до клітин;
 • іонів для забезпечення роботи мозку і метаболізму.

Крім того, в нормі еритроцити у дитини здатні блокувати деякі види вірусів. Так що це також частина природного імунітету.

Нормальні значення для дитини

В аналізах рівень еритроцитів вказується, як RBC. Ця англійська абревіатура перекладається, як “червоні кров’яні тільця”. В залежності від віку норма змінюється:

Вік

Показник RBC (1012 еритроцитів на 1 літр крові)

Новонароджені

Перший день після пологів та пуповинна кров

3,9-5,5

З 3 по 7 добу

4,0-6,6

До 2 тижнів

3,6-6,2

30 днів

3,0-5,4

2-6 місяців

2,7-4,9

Друге півріччя (з 6 до 12 місяців)

3,1-4,5

12 місяців

3,6-4,9

3-12 років включно

3,5-4,7

Норма за віком у таблиці однакова для дітей обох статей. Однак після 13 років у середньому кількість еритроцитів в крові у дівчаток дещо більше, ніж у хлопчиків. Цього не треба лякатися.

Симптоми підвищених еритроцитів

Еритроцитоз і еритремія – це медичні назви ситуації перевищення норми червоних кров’яних тілець по таблиці. Він не є окремим захворюванням, і симптоматики на 1 стадії синдрому немає.

Якщо в крові у дитини підвищені еритроцити, єдине, про що це може говорити, так це про наявність іншої патології. І вже вона може провокувати прояв більш яскравої картини хвороби.

збільшені еритроцити у дітей

Однак при переході до 2 стадію эритроцитоза, коли кількість еритроцитів майже в 2 рази перевищує норму за віком, кров згущується, що впливає на стан дитини:

 1. Підвищується артеріальний тиск. Це відбувається через збільшення в’язкості вмісту судин.
 2. Шкіра і слизові червоніють. Спочатку це рожевий відтінок, як при легкому запаленні, але поступово він темніє. Особливо добре це помітно на обличчі і руках.
 3. Болить серце. З-за збільшенням високої в’язкості крові орган з працею її перекачує.
 4. Збільшується селезінка. Це “кладовище” еритроцитів. Коли телець занадто багато, вона закономірно відчуває велике навантаження.
 5. Починаються мігрені. Симптом розвивається із-за недостатності живлення клітин мозку. Супроводжують емоційні перепади та інші порушення психічних функцій.
 6. Порушується мікроток крові в капілярах. Дрібні судини руйнуються, шкіра на кінчиках пальців синіє і сильно свербить.

На 3 термінальній стадії синдрому руйнується кістковий мозок. Його місце займає сполучна тканина. З-за цього різко падає вміст у крові всіх кров’яних тілець до 50% від норми за віком і менше:

 • шкіра блідне із-за масової загибелі еритроцитів;
 • розвиваються геморагічні крововиливи і кровоточивість ясен через брак тромбоцитів;
 • відчувається загальний занепад сил і хронічна втома, можливі непритомність;
 • відбувається різка втрата ваги.

Якщо підвищені еритроцити в крові у дитини і з’явилася характерна симптоматика, це означає, що треба терміново звертатися до педіатра. Подальше погіршення ситуації може загрожувати життю.

рівень еритроцитів у дітей

Який аналіз дозволяє визначити еротроцитний рівень

Для діагностики еритроцитоза використовується загальний аналіз крові. Його рекомендується робити в ранкові години, так як для достовірності даних необхідно, щоб дитина не їв останні 8 годин. Пити дозволяється.

У випадку з немовлятами це неможливо, тому лаборанти використовують коригувальну таблицю для інтерпретації необхідних показників. Забір крові проводиться у дітей з пальця. Немовлятам проколюють п’яту.

Для більш точного і детального обстеження використовується біохімічний аналіз крові з парканом матеріал з відня. Також для диференціальної діагностики при еритроцитозі 2-3 стадії часто використовуються УЗД, допплерограмма судин, пункція кісткового мозку.

Причини підвищених еритроцитів

Невелике відхилення від норми – це не страшно. Якщо еритроцити в крові у дитини підвищені, це може означати, що на організм впливає спосіб життя або особливості клімату. Перш ніж ставити діагноз, педіатр враховує вік дитини та дані інших аналізів.

У новонароджених та у немовлят

Серед природних причин перевищення норми вмісту еритроцитів в крові у немовлят лікарі відзначають проживання в гірських районах і куріння матері. Але можливі патологічні зміни, викликані:

 • гіпоксією;
 • вадами розвитку кісткового мозку, серцево-судинної системи;
 • захворюваннями крові.

Це серйозні стани, які не залишаться непоміченими в пологовому будинку і при обстеженні дитини в 1 рік життя. Якщо батьки відповідально ставляться до відвідування поліклініки, то проблеми вдасться рано діагностувати та вчасно вилікувати.

У дітей старше 1 року

Серед патологій, що провокують відхилення рівня еритроцитів від норми, слід виділити:

 • захворювання внутрішніх органів;
 • отруєння, в тому числі хлором через вживання неякісної води;
 • зневоднення;
 • ожиріння.

Якщо дитина – спортсмен або просто непосида і помічник мами, то високі показники еритроцитів у крові означають, що все в порядку. Це природна реакція організму на підвищені навантаження. Аналогічна ситуація можлива, якщо діти стали пасивними курцями.

Які можуть бути наслідки

При еритроцитозі 2 стадії сильно підвищується в’язкість крові. Відповідно, найбільш небезпечний наслідок – це формування тромбів. Вони можуть спровокувати закупорку судин: інфаркт або інсульт навіть у дошкільному віці.

На 3 стадії небезпечна анемія, як стан загальної слабкості. Також варто звернути увагу на ушкодження кісткового мозку. При обширних ураженнях може знадобитися пересадка, щоб відновити кровотворні можливості організму.

Що робити при підвищеному значенні

Якщо причина еритроцитозу носить виключно фізіологічний характер, то достатньо почекати, поки організм самостійно компенсує рівень тілець у крові. Однак, якщо підвищені моноцити і еритроцити, це означає, що у дитини захворювання, лікування якого повинен займатися лікар. Враховуючи різноманіття можливих причин, терапія підбирається завжди індивідуально.

У цей час батьки можуть:

 • давати дитині більше пити;
 • нормалізувати раціон згідно нормам здорового харчування;
 • купити мультивітамінний комплекс для підтримки дитячого організму.

При необхідності для боротьби з еритроцитозом педіатр може призначити препарати, що знижують в’язкість крові, і кровопускання для якнайшвидшого повернення всіх показників до норми.

підвищений рівень еритроцитів в крові

Профілактичні заходи

Для того, щоб забезпечити здоров’я дитини і зменшити ризик розвитку еритроцитоза педіатри рекомендують дотримуватись простих правил здорового способу життя:

 • забезпечити дитині збалансований раціон з урахуванням фізичних і психічних навантажень, віку;
 • багато пити;
 • не палити при дітях;
 • регулярно провітрювати приміщення;
 • загартовувати організм.

Вберегтися від усіх хвороб неможливо. Тому буде не зайвим раз на півроку здавати загальний аналіз крові, щоб переконатися, що у дитини не підвищені еритроцити. Чи своєчасно вжити заходів для якнайшвидшого одужання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *