показники крові в нормі таблиця

Розшифровка загального аналізу крові у дорослих

Найбільш частим обстеженням, що призначаються лікарем, є загальний аналіз крові (ЗАК), який здатний підтвердити або спростувати поставлений діагноз. Отримані дані не можуть дати чіткої картини без пояснення медика, але деякі значення можна розшифрувати самостійно. Розшифровка загального клінічного аналізу крові у дорослої людини за нормами можна побачити в таблиці в статті.

Особливості загального аналізу крові

Кров складається з плазми і клітин. Ця рідка субстанція несе на собі велике навантаження, оскільки відповідає не тільки за перенесення важливих мікроелементів і гормонів, але і відповідає за нормальну роботу імунної системи. Саме тому, що кров стикається з кожним внутрішнім органом, розгорнутий аналіз здатний дати лікареві чітку картину стану здоров’я пацієнта.

ЗАК призначається при підозрі на інфекційне захворювання, що виникає внаслідок хронічного запалення, а також при симптомах, характерних для анемії і прихованої кровотечі.

Якщо у пацієнта в анамнезі прописана генетична патологія згортання крові, лікар, швидше за все, також направить його в лабораторію для здачі цього аналізу. Жінки неодноразово здають ЗАК при вагітності, щоб виключити розвиток будь-яких патологій у себе або плода.

Різні лабораторії воліють відмінні методи взяття матеріалу для дослідження. Десь можуть взяти кров з пальця, в інших організаціях – з відня. На точності і достовірності результатів метод забору ніяким чином не позначається. І в тому, і в іншому випадку пацієнту не рекомендується вживання їжі не менш, ніж за 4 години до походу в лабораторію.

Це дозволить знизити можливість появи похибки і більш чітко визначити рівень вмісту цукру та інших мікроелементів у крові. Бажано виключити на цей період також надмірні фізичні навантаження, а також небажані прихильності до нікотину і алкоголю.

Показники клінічного дослідження

Для визначення результатів загального аналізу крові у дорослого, в медицині мають певні стандарти. Кожне значення співвідносять з іншими показниками, і тільки після цього лікар може побачити загальну картину здоров’я пацієнта.

аналіз крові розшифровка

Значущі параметри загального аналізу крові:

  • Гемоглобін (Hb). Це пігмент, який містить життєво важливий для людини мікроелемент – залізо. При нормальному стані знаходиться в еритроцитах. Відповідає за насичення організму киснем і виведення вуглекислого газу.
  • Еритроцити (RBC). Ці червоні клітини, завдяки своєму числа, надають крові характерний відтінок. Вони також відповідають за газообмін, а також переносять поживні і лікарські речовини. Крім цього еритроцити беруть активну участь в роботі імунітету, захищаючи організм від вторгнення бактерій вірусів.
  • Ретикулоцити (RTC). Нові еритроцити, які після виділення з кісткового мозку лише через 3 дні вступають в активну роботу. По їх числу можна визначити майбутню роботу і захищеність організму.
  • Тромбоцити (PLT). Білі уламки кров’яної клітини, які відповідають за згортання крові і загоєння невеликих травм. Вони утворюють нитки, які затягують місце пошкодження, перешкоджаючи надмірної крововтрати.
  • Тромбокрит (PST). Цей показник дозволяє визначити вміст тромбоцитів в крові. Тромбокрит дозволять дати більш точний аналіз стану крові, якщо вона у пацієнта занадто густа або рідка.
  • ШОЕ (ESR). Перекладається, як швидкість осідання еритроцитів. Підвищене ШОЕ означає дуже високий вміст білка у плазмі і наявність захворювання в організмі.
  • Лейкоцити (WBC). Білі кров’яні клітини, що відповідають за імунітет. Загальний вміст лейкоцитів в крові дозволяє визначити наявність запального процесу в тілі людини.

загальний аналіз крові норма таблиця

Отримавши значення всіх цих показників, лікар має можливість побачити виключити або підтвердити наявність захворювання в організмі. В купі з проявляючоюся симптоматикою дані ЗАК дозволяють поставити точний діагноз.

Значення показників мають усереднені норми, що дозволяють лікарям орієнтуватися в ЗАК. Вихід результатів за встановлені рамки гарантує наявність патології в організмі пацієнта. Розшифровка загального клінічного аналізу крові у дорослої людини за нормами можна побачити в таблиці.

Норми і розшифровка загального аналізу крові у дорослих

Показник

Норма для чоловіків

Норма для жінок

Гемоглобін (г/дл)

13,2–17,3

11,7–15,5

Еритроцити (х106/мкл)

4,30–5,70

3,80–5,10

Ретикулоцити (%)

0,24–1,7

0,12–2,05

Тромбоцити (х103/мкл)

150-400

150-400

Тромбокрит (%)

0,15–0,35

0,15–0,35

ШОЕ (мм/год)

0-15

0-20

Лейкоцити (х103/мкл)

4,50–11,0

4,50–11,0

Паличкоядерні гранулоцити %

1–6

1–6

Сегментоядерні гранулоцити %

47–72

47–72

Еозинофіли %

0–5

0–5

Базофіли %

0–1

0–1

Лімфоцити %

18–40

18–40

Моноцити %

2–9

2–9

Однак, отримавши на руки результати аналізу, і порівнявши його з наведеними вище показниками, не рекомендується самостійно встановлювати собі діагноз. Найкраще поговорити з лікарем, який зможе розвіяти всі страхи і сумніви, а також призначити кваліфіковане лікування при необхідності.

аналіз крові розшифровка

В сучасних лабораторіях загальний аналіз крові проводиться автоматично. Це дозволяє швидше отримати пацієнта і лікаря розшифровку значення, щоб підставити їх під норми, показані в таблиці. ШОЕ, WBC, лімфоцити і холестерин — ось на що в першу чергу варто звернути увагу.

Залежно від того, в якому співвідношенні з нормою знаходяться ці значення, а також як їх показники поєднуються між собою, спеціаліст виносить вердикт про стан здоров’я пацієнта.

Підвищений рівень гемоглобіну означає низький вміст заліза в крові, але цей показник необхідно співвіднести з кількістю еритроцитів, щоб побачити повну картину того, що відбувається в організмі.

аналіз крові розшифровка

Якщо останнє значення перевищує встановлені норми, а перше — навпаки, знижений, то лікар може підозрювати розпад червоних кров’яних тілець, яке відбувається після отруєння.

Підвищені показники найчастіше вказує на зневоднення або еритроцитоз, викликаний недостатністю нирок, легенів і серця. У цьому випадку пацієнта направляють на додаткові обстеження, щоб виявити повну картину стану здоров’я.

Зниження рівня гемоглобіну може вказувати на анемію, пов’язану з кровотеча. Виникнути такі показники можуть і при вживанні великої кількості рідини перед здачею ЗАК, тому для отримання більш точних даних рекомендується відвідувати лабораторію вранці натщесерце.

Підвищення ШОЕ – ще одне поширене явище, яке вказує на патологію. Основна причина відхилення від норми – наявність інфекційного захворювання. Але при наявності постійних стресів або вагітності у жінок, цей показник може незначно відхилятися від встановлених рамок, тому лікар зобов’язаний враховувати і другорядні причини. Підвищення ШОЕ може вказувати також на злоякісне новоутворення або аутоімунні хвороба.

На запальний процес вказує і зміна кількості тромбоцитів. Збільшення показника є непрямою ознакою кровотеч або онкологічних захворювань. Знижене значення характерно для вагітності, аутоімунних захворювань, а також вродженого порушення синтезу клітин крові.

загальний аналіз крові норма таблиця

Збільшене значення лейкоцитів вказує на бактеріальну або вірусну інфекцію. Трапляється таке і при опіках, наявність злоякісної пухлини. Правда, боятися незначного відхилення від норми не варто, оскільки найчастіше це пов’язано зі стресами, надмірними фізичними навантаженнями або менструації у жінок.

А ось низьке число лейкоцитів повинно бути прийнято до уваги, оскільки воно вказує на присутність важкого інфекційного захворювання або раку, в будь-якій формі.

Не варто самостійно ставити собі страшні діагнози, якщо цифри на результати загального аналізу крові не відповідають нормам в ту або іншу сторону. Адже стрес не кращим чином позначається на стані крові, у серйозних випадках можна тільки погіршити ситуацію, а при відсутності небезпеки розвіяти сумніви допоможе тільки лікар.

Не намагайтеся за своїми розшифровкам проводити лікування, норми за віком може встановити тільки лікар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *