норми гемоглобіну у жінок

Норма гемоглобіну в крові у жінок

Відповідність норми гемоглобіну таблиці за віком перевіряється загальним аналізом крові. Особливу увагу жінкам треба приділити цим показником під час місячних і при вагітності.

Норми гемоглобіну

Протягом життя склад крові регулярно змінюється. З цієї причини таблиця норм гемоглобіну враховує вік людини. При вагітності цей показник у жінок також змінюється, в той час як коливання при місячних практично непомітні з-за того, що крововтрата зазвичай мінімальна і легко компенсується:

Вік

Гемоглобін (г/л)

15-40

115-160

40-65

110-175

Старше 65

120-165

При вагітності

100-135

Збільшення норми після 40 років пов’язано з підготовкою жіночого організму до менопаузи. У цей час поступово зменшується вироблення естрогенів. Натомість залози починають виробляти більше чоловічих статевих гормонів, що, зокрема, призводить до підвищення рівня гемоглобіну.

У літніх жінок показники білка поступово знижуються. Це наслідок природного процесу старіння організму. Воно небезпечно, якщо не посилюється нестачею поживних речовин в раціоні і хронічними захворюваннями.

Під час вагітності зменшення норми білка в таблиці не прив’язується до віку. Кров реагує на зміни, що відбуваються в організмі у жінки. Так, гемоглобін може падати через:

 • підвищеного вироблення естрогену;
 • сильного токсикозу;
 • неправильно організованого харчування;
 • надмірного споживання кальцію;
 • стресів;
 • багатоплідної вагітності.

Фахівці жіночої консультації регулярно спрямовують майбутніх мам на загальний аналіз крові, щоб мати можливість постійно контролювати наближення анемії і своєчасно вживати заходів.

Як здавати аналіз

Загальний аналіз крові — стандартна діагностична процедура. Вона використовується як для визначення можливих патологій, так і для простої оцінки стану організму. Кров забирається з пальця. Це практично не боляче і абсолютно безпечно.

Однак, щоб лаборант міг точно визначити рівень гемоглобіну у крові, важливо дотримуватися 3 правила:

 1. Не є за 8-12 годин до процедури, пити — можна, але тільки чисту воду.
 2. Уникати стресів. Це стосується не тільки нервових переживань, але і фізичних навантажень.
 3. Не відвідувати УЗД, МРТ, рентген за добу до аналізу. Випромінювання, навіть короткочасне, здатне впливати на клітини крові.

Здавати кров краще з ранку, щоб менше боротися з голодом. А після обробки матеріалу і видачі на руки результатів рівень гемоглобіну можна подивитися і порівняти з таблицею норм за віком для жінок. Потрібні числа будуть в рядку, підписаної “Hb”.

Причини відхилень від норми

Зміни рівня гемоглобіну цілком природні і не завжди пов’язані з патологічними процесами в організмі. Однак точно визначити, наскільки це безпечно, може тільки лікар після комплексної діагностики і порівняння всіх даних, отриманих під час обстеження

Підвищення рівня

Гемоглобін — білок, який в першу чергу відповідальний за транспортування кисню. Відповідно, якщо його організму не вистачає, то кістковий мозок виробляє більше необхідних кров’яних тілець.

Зазвичай це відбувається через:

 1. Куріння. Сигаретний дим зменшує надходження кисню під час перекуру. Організм намагається компенсувати цю нестачу виробленням гемоглобіну.
 2. Регулярних фізичних навантажень. При активних рухах м’язи споживають багато кисню. Особливо сильно ефект помітний у жінок, що займаються дайвінгом і кардіотренуваннями.
 3. Проживання у місцях з проблемною екологією. Забруднення повітря призводить до зменшення надходження кисню і адаптивної реакції тіла.
 4. Висоти. Мешканці гірських районів, скелелази, пілоти та бортпровідники регулярно стикаються з розрідженим повітрям. Щоб не задихатися, організм виробляє більше гемоглобіну для транспортування кисню.
 5. Ліків. Гормональні препарати, що містять тестостерон, збільшують активність кісткового мозку і стимулюють вироблення гемоглобіну. Аналогічний ефект досягається при пригніченні вироблення естрогенів зі спортивного допінгу.

Також спричинити підвищення рівня гемоглобіну можуть опіки, хвороби серця і нирок, рак крові, цукровий діабет. Однак набагато частіше рівень білка підвищується через зневоднення, пов’язаної з діареєю, або банальною нестачею рідини.

Зниження рівня

Найчастіше мала кількість гемоглобіну в крові пов’язано з харчуванням. Нестача вітамінів або заліза, недостатня кількість калорій і навіть нерегулярні прийоми їжі можуть призвести до анемії. Особливо яскраво цей стан проявляється при вагітності і годуванні груддю.

Також низький гемоглобін може бути:

 1. Збоїв в роботі ендокринної системи, надмірної вироблення естрогену.
 2. Великої крововтрати.
 3. Порушення всмоктування поживних речовин. Це може бути наслідком глистових інвазій, дисбактеріозу, запальних процесів в кишечнику.
 4. Масової загибелі еритроцитів через інфекцій, аутоімунних процесів, отруєнь.

Найчастіше брак гемоглобіну легко компенсується зміною раціону, включенням в меню яблук, горіхів, червоного м’яса та печінки. Однак краще все ж пройти повноцінне обстеження для визначення точної причини зміни показників крові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *