холестерин норма у жінок

Норма холестерину в крові у жінок

Щоб перевірити у жінки відповідність рівня холестерину нормі таблиці за віком, простіше всього зробити біохімічний аналіз. Для точності показників забір крові проводиться натще з ведни.

“Поганий” і “хороший” холестерин

Перш ніж розшифровувати показники після забору крові з вени натщесерце і їх відповідність нормам таблиці за віком для жінок, треба розібратися в теорії.

Холестерин — це дуже корисне поєднання, яке виконує ряд функцій:

 • забезпечує вироблення статевих гормонів;
 • основний компонент вітаміну D, а також транспорт для жиророзчинних вітамінів А, Е, К;
 • бере участь в утворенні жовчних кислот, допомагаючи розщеплювати жири;
 • переносить жири в крові;
 • допомагає передавати нервові імпульси нейронів.

Холестерин зв’язується з білками. Якщо утворюється щільне утворення (ЛПВЩ — ліпопротеїд високої щільності), воно здатне проникати через мембрани клітин і виконувати всі свої функції.

Якщо ж виходить більш об’ємна молекула (ЛПНЩ — ліпопротеїд низької щільності), то вона просто формує бляшки на стінках судин.

Саме ЛПНЩ — той самий “поганий” холестерин, про який попереджають лікарі. Його накопичення призводить до порушення пропускної здатності судин, атеросклерозу. Відповідно, і забір крові натщесерце з вени проводиться, щоб визначити його рівень по таблиці норм за віком для жінок. А потім за допомогою спеціальної формули можна розрахувати ризик виникнення серцево-судинних патологій.

яка норма холестерину у жінок

Табличні норми

У медицині існує багато аналізів на холестерин. Наприклад, при діагностованому атеросклерозі призначається ліпідограма, що дозволяє отримати найбільш точні дані. Однак набагато частіше дослідження обмежується забором крові з вени натщесерце. Потім матеріал відправляється на біохімічний аналіз, а результати порівнюються з нормою з таблиці за віком для жінок:

Вік

Загальний холестерин (моль/л)

Допустимий холестерин при вагітності (моль/л)

ЛПВЩ (моль/л)

ЛПНЩ (моль/л)

До 20

3,1-5,9

10,5

0,13-1,3

1,55-3,89

До 40

3,1-7,0

11-12

0,78-1,85

1,55-4,1

До 60

3,9-8,5

12-13

0,78-2,07

2,07-5,7

Старше 60

4,1-8,5

0,78-2,20

2,59-5,5

Загальний холестерин — це ЛПВЩ, ЛПНЩ і вільні молекули, ще не зв’язані з білками. З-за вагітності цей показник може збільшуватися в кілька разів просто тому, що жири необхідні для енергетичного обміну, активно беруть участь у розвитку плоду. Але якщо показник перевищує пікові значення, вказані в таблиці, треба терміново звертатися за допомогою в жіночу консультацію.

Причини підвищення рівня холестерину

Якщо в крові у жінки виявляється високий вміст ЛПВЩ, то лікарі можуть тільки порадіти за неї, заявивши що з серцем все добре і переживати нема про що. Але підвищення рівня “поганого” холестерину в крові — вже ознака патології, який незабаром проявиться через погане фізичне і емоційне самопочуття.

норма холестерину в крові у жінок

Це може відбуватися з кількох причин:

 1. Спадковість. Згідно з дослідженнями генетиків, якщо у старшого покоління є проблеми з холестерином, то з імовірністю до 70% вони передаються нащадкам.
 2. Захворювання. В першу чергу, на рівень ЛПНЩ впливають патології печінки, серця і нирок. Однак список можливих причин набагато більше і точно діагностувати захворювання, що викликало стрибок показників, може тільки лікар.
 3. Харчування. Всупереч розхожій думці, небезпечно не тільки поглинати багато фастфуду і жирної їжі. Холестерин також підвищується, якщо в раціоні не вистачає жирів.
 4. Шкідливі звички. Куріння і алкоголь підвищують рівень холестерину. Це справедливо навіть для шанувальників червоного вина і людей, які часто перебувають у курилках, навіть якщо вони самі не вживають тютюн.
 5. Вік. Після менопаузи через зміни гормонального фону відбувається різке підвищення ЛПНЩ.
 6. Гіподинамія. Робота в офісі, мінімум активності у вільний час провокують не тільки ожиріння та проблем з суглобами, але і підвищення рівня холестерину.
 7. Стреси. Психологічні проблеми, фізичні перенапруження, зміна кліматичних умов також здатні впливати на склад крові.
 8. Ліки. Тривалий прийом медикаментів, особливо без призначення лікаря, часто призводить до порушень роботи нирок і печінки, а отже, і до підвищення рівня холестерину.

Рівень ЛПНЩ також зростає на 10% під час кожної менструації. Це природна особливість жіночого метаболізму.

Зазвичай показник самостійно повертається в норму по завершенні циклу. Якщо цього не відбувається, або виникла інша причина, за якої підвищився холестерин, то треба обов’язково відвідати лікаря і з’ясувати, як виправити ситуацію. Це найкращий захист від інфаркту та інсульту в 60 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *