Рекомендації щодо розміщення розеток на кухні

У минулому столітті комфорт в невеликій кухні могла забезпечити одна розетка, для просторого приміщення достатня було парі джерел струму. Сьогоднішній кухонний інтер’єр є осередком побутової техніки, це приміщення стало основним споживачем електроенергії. Сучасної господині надає допомогу цілий ряд пристроїв, яким необхідно електрика. Правильне розташування розеток на кухні є обов’язковою умовою для зручного і безпечного користування електроприладами. Їх монтаж заслуговує самого відповідального підходу.

Споживачі електроенергії в кухні

Визначити, скільки розеток робити на кухні можна за кількістю приладів, яким потрібно джерело струму. Обстановка в конкретному приміщенні залежить від декількох факторів. Одні господарі встановлюють максимальну кількість побутової техніки, віддаючи всі турботи перекласти на цих помічників. Інші задовольняються основними приладами, без яких неможливо забезпечити комфорт. Популярними споживачами електрики в сучасних кухнях є:

 • плити;
 • чайники;
 • мікрохвильовки;
 • холодильники;
 • посудомийки;
 • варильні поверхні;
 • духові шафи;
 • тостери;
 • мультиварки та ін.

Електроенергія може вікорістовуватіся вентиляції, кондиціонування приміщення. Іноді в кухні встановлюються пральні машини.

розташування розеток на кухні
Розташування розеток на кухні залежить від кількості побутової техніки

У шкірного електричного пристрою є певні потреби в електроенергії. Необхідно не тільки продумати розміщення розеток на кухні, але і визначити обсяг споживання, щоб створити надійну безпечну схему. Її розробка потрібно доручити кваліфікованому спеціалісту.

Основні вимоги до встановлення розеток на кухні

Конкретний розподіл розеток на кухні залежить від місцезнаходження приладів. Грамотна схема забезпечує зручне користування, гарантує безпеку. Є кілька основних правил, які враховуються при виборі кількості, виду і місць монтажу розеток. У встановленні цих пристроїв забезпечується відповідність вимогам відповідних СНиП, ГОСТ. При виборі місця розташування розетки враховуються:

 • зручність користування побутовою технікою;
 • допустима відстань до плінтуса;
 • виключення попадання бризок, пара.

У цьому приміщенні проходити кілька комунікацій. Схема електромережі не повинна створювати перешкод для інших інженерних ліній.

розташування розеток на кухні
Грамотна схема гарантує безпеку при користуванні розетками

Вибір моделей пристроїв здійснюється споживачем на власний розсуд. Якщо в приміщенні є техніка, якої потрібно заземлення, цей фактор враховується при купівлі, розміщенні розеток на кухні.

Особливості монтажу розеток на кухні

Кухня є одним з найбільш складних приміщень у будинку. Велика кількість технічних пристроїв, непрості умови експлуатації вимагають уважного підходу до монтажу елементів електромережі. Вибираючи розташування розеток на кухні, потрібно враховувати наступні рекомендації:

 • до розеток необхідно забезпечити зручний доступ;
 • не встановлюються ці пристрої над миттям, плитами;
 • якщо потрібно монтувати джерело струму під раковиною, у мийці, вони розташовуються вище, ніж сифон;
 • у будинку, де є маленькі діти, розетки встановлюються вище зросту дитини, оснащуються спеціальними захисними пристосуваннями.
розташування розеток на кухні
Забезпечте зручний доступ до розеток

Роботи з монтажу розеток варто довірити професійним електрикам. Кваліфікована установка гарантує безпеку у користуванні. Звернути до фахівця можна на підготовчому етапі. Досвідчений майстер точно визначить, скільки потрібно розеток на кухню, яким приладів віддати перевагу, де краще їх встановити.

розташування розеток на кухні
Довірте установку розеток кваліфікованим фахівцям

Розробка схеми розташування розеток

До розподілу розеток на кухні потрібно приступати після розробки дизайнерського проекту. Це дозволить грамотно визначити місце розташування пристроїв, забезпечити зручне користування. Розробка схеми майбутньої електропроводки з урахуванням особливостей меблевого гарнітура дозволяє створити оптимальні умови для підключення вбудовуваної техніки, уникнути незручностей при її установці.

Вимоги Бніп до монтажу розеток на кухні зазначено, що підключаються прилади повинні знаходитися не більше ніж в метрі від джерела струму. Важливо заздалегідь визначити, де буде знаходитися головна техніка, така, як холодильник, посудомийна і пральна машина, плита, газова варильна поверхня. Ці агрегати потребують заземлення, до них повинен прокладатися відповідний кабель, розетки вибираються з урахуванням даного фактора.

розташування розеток на кухні
Приклад схеми електропроводки на кухні

Можна подивитися фото розташування розеток на кухні в інтернеті, визначити оптимальні положення пристроїв. Альо готові схеми доведеться коригувати з урахуванням специфіки планування кімнати, її площі, інтер’єру, видів побутової техніки. В плані відображаються:

 • точні розміри основних параметрів приміщення із зазначенням розташування вікон, дверей;
 • розстановка предметів меблів з габаритами;
 • розташування основних електроприладів, які потребують стаціонарного підключення;
 • місця монтажу розеток.

Після складання докладного плану можна приступати до вибору кабелю, розеток для створення електромережі в кухні.

Принципи розрахунку кількості розеток на кухні

Важливо правильно визначити, скільки розеток робити на кухні. Зайві джерела струму викличуть невиправдані витрати на купівлю та установку. Недостатня кількість створить незручності. В ідеальному варіанті кожен прилад має своє гніздо для підключення. Альо в кухні деякі прилади використовуються годину від годині, для них встановлювати окрему розетку недоцільно.

Є певні правила, якими користуються фахівці при розробці схем електропроводки. Вони допоможуть визначити, скільки потрібно розеток на кухню. При розрахунку кількості слід керуватися наступними принципами:

 • окреме джерело струму монтується для кожного стаціонарного агрегату;
 • 1 пристрій монтується поряд з обіднім столом;
 • з боків робочої стільниці встановлюється по блоку;
 • 1 розетка розташовується біля входу.
розташування розеток на кухні
При розробці схеми визначається кількість розеток на кухні

Власне гніздо потрібно техніки, яка працює постійно, регулярно включається. До таких пристроїв відносяться холодильники, плити, витяжки, варильні панелі, духові шафи, посудомийки, мікрохвильові печі, телевізори. На обідньому столі може знадобитися підігрів чаю, кави, на ньому може встановлюватися тостер. Нерідко в цій зоні розташований бра.

Розміщення розеток на кухні в робочій частині дозволяє користуватися комбайном, міксером, блендером, кавоваркою, іншими пристроями для приготування їжі. В більшості своїй точки підключення електроприладів створюються на фартуху, в місцях, недоступних для парі, бризок води. Наявність вільного джерела струму біля входу надає можливість підключення пилососа, зарядки для телефону, ноутбука та ін.

розташування розеток на кухні
Розташування розеток на кухні над робочою поверхнею

Визначення точного місця розташування розеток

Необхідно точно розрахувати, скільки розеток робити на кухні, але і визначити найбільш зручне місце розташування для цих важливих елементів електромережі. Від правильності вибору місця для монтажу залежить зручність у користуванні електричними агрегатами, відповідність вимогам ТБ.

Допомога в точному визначенні точок підключення приладів надасть схематичний малюнок стін, у яких встановлюється кухонний гарнітур. Потрібно відобразити на ньому:

 • всі предмети меблів;
 • вбудовувану і окремо стоїть стаціонарну техніку;
 • приблизне розташування робочої начиння, електричних пристроїв для періодичного використання.
розташування розеток на кухні
Розміщення розеток біля кухонного гарнітура

Знаходження розетки на відстані близько метра від агрегатів забезпечить зручну, безпечну експлуатацію. Розташування джерел струму потрібно розрахувати з точністю до сантиметра. Вони повинні знаходитися в зоні вільного доступу.

Рекомендації щодо розміщення розеток на кухні

В інтернеті можна подивитися фото розташування розеток на кухні. Вони допоможуть знайті найоптимальніші варіанти. Варто врахувати і рекомендації фахівців, які мають практичний досвід монтажу цих пристроїв.

Одним з головних предметів сучасної кухні є холодильник. Сучасні агрегати володіють солідними габаритами, деякі моделі не вимагають регулярних відключень, розморожування. Для цієї техніки необхідно монтувати окрему розетку. При виборі місця для неї слід орієнтуватися на особливості кухні, моделі холодильника. Наприклад, для вбудованих агрегатів ІКЕА рекомендується монтаж розетки в нижній частині стіни, приблизно в 5 см від плінтуса. Якщо експлуатація холодильника передбачає регулярні відключення для розморожування, розетку краще монтувати на рівні робочої зони.

розташування розеток на кухні
Для холодильника необхідно монтувати окрему розетку

Особлива увага приділяється розташуванню розеток на кухні в робочій зоні, де часто підключаються різні електроприлади. У стандартних гарнітурах стільниці знаходяться на висоті 95 сантиметрів від підлоги, між нею і навісними шафами залишається простінок, висота якого становить 55-60 сантиметрів. Ця зона і використовується для монтажу розеток, які розташовуються на висоті 5-10 сантиметрів. Вони повинні знаходитися на віддалі від мийки, плити або варильної поверхні.

розташування розеток на кухні
Розташування розеток на кухні в робочій зоні

Розетку для витяжки потрібно розміщувати в верхній частині стіни, на відстані 50-70 сантиметрів від стелі. Варильні поверхні часто приєднуються безпосередньо за допомогою кабелю, що веде до щитка. У духових шаф є власні вилки, розетка для них монтується в місці, зручному для доступу. Якщо техніка вбудовується в шафу, джерело струму встановлюється на стінці меблів.

розташування розеток на кухні
Розетка для витяжки у верхній частині стіни

При монтажі розетки для посудомийної машини дотримуються такі правила:

 • джерело струму не розміщується над раковиною, мийкою;
 • відстань до сантехнічного обладнання повинно складати не менше 10-15 см;
 • розетку можна монтувати за посудомийній, пральною машиною.

Типи розеток, їх особливості

Навіть правильне розташування розеток на кухні може не створити належного зручності, якщо пристрої обрані неправильно. Не потрібно забувати про те, що ці елементи електричної мережі є елементами інтер’єру, повинні підтримувати загальну гармонію.

Сучасний ринок пропонує величезна кількість моделей. Всі вони діляться на чотири типи. Розетки бувають:

 • накладними,
 • прихованими,
 • висувними,
 • кутовими.

Найпоширенішим варіантом є накладні пристрої, які монтуються на стіну. Це доступні, прості моделі, що відрізняються легкою установки. Пристрої відмінно підходять для відкритих проводок. Альо для кухні їх використовувати не рекомендується. Існує ризик проникнення вологи, яка може стати причиною окислення контактів, появи іржі на металевих елементів, не виключені передчасні пошкодження.

розташування розеток на кухні
Накладні пристрої монтуються на стіну

Головним перевагою вбудованої розетки є універсальність. Такі пристрої практично непомітні, на інтер’єр впливу не надають. Ці моделі використовуються при монтажі прихованої проводки. Вони розміщуються в нішах, які забезпечують захист від зовнішніх впливів, подовжують термін служби. При розподілі розеток на кухні для прихованого монтажу необхідно враховувати схему проходження проводів.

розташування розеток на кухні
Універсальна вбудована розетка

Висувні пристрої з’явилися на ринку порівняно недавно. Зазвичай такі конструкції складаються з декількох елементів, дозволяють підключати 2-4 приладу. Розетки встановлюються в шафках, стільницях, легко висуваються при необхідності підключити побутову техніку.

розташування розеток на кухні
Висувна розетка

Розміщення розеток на кухні в кутах є оптимальним варіантом для невеликого приміщення. Зазвичай ці зони не можуть практично використовуватися. Установка спеціальних кутових розеток дозволяє раціонально використовувати ділянки.

Розрахунок потужності для джерел струму

Головним показником для шкірного електричного приладу є потужність. Загальна кількість електроенергії, яка буде споживатись у приміщенні, розраховується, виходячи з показників кухонної побутової техніки. Ці параметри враховуються при розробці схеми розташування розеток на кухні. У кожної моделі є певна потужність, можна керуватися середніми показниками (кВт):

 • холодильники – 1;
 • духова шафа – 2,5;
 • варильні поверхні – 1,5;
 • пральні машини – 1,5;
 • блендери, кавоварки, чайники, мікрохвильові печі – близько 500.

У кухні може вікорістовуватіся додаткова техніка, яку потрібно враховувати. Приміром, якщо в кімнаті буде встановлено телевізор, потрібно додати близько 300 Вт. Загальна споживана енергія розраховується з запасом, що виключає максимальні навантаження в мережі.

Основні принципи розміщення кухонних розеток

Є кілька принципів, що дозволяють забезпечити правильне розташування розеток на кухні:

 • У пристроях, що включають кілька гнізд, є допустима загальна потужність. Цей показник необхідно враховувати при виборі підключається техніки. Агрегати з високим споживанням електроенергії до однієї розетки не приєднуються.
 • При проведенні ліній електроживлення кухня ділиться на зони з урахуванням розміщення приладів. В цілях безпеки загальна розрахункова потужність подвоюється для створення оптимального запасу.
розташування розеток на кухні
Кухня ділиться на зони з урахуванням розміщення приладів
 • Агрегати з металевими корпусами повинні заземлюватися, підключатися через автоматичні вимикачі, УЗО.
 • Розетки для духових шаф, холодильників, витяжок, посудомийок розміщуються на відстані від 20 см, збоку від техніки.
 • Джерела струму, що знаходяться в робочій зоні, монтуються в місцях, недоступних для бризок жиру, води.
 • При наявності близько розеток комунікацій опалення, водопостачання, необхідно в монтажі використовувати гумові ущільнювачі, закривати джерела струму кришками. Це виключить коротке замикання в разі аварійного пошкодження трубопроводу.
розташування розеток на кухні
Розетки для кухні з кришками

Для того щоб дізнатися, скільки потрібно розеток на кухню, слід знаті особливості маркування виробів. Якщо на них зазначено 10А, моделі розраховані на 2,2 кіловата. До пристроїв з маркуванням 16А можна підключати прилади потужністю 3,5 кВт.

Самостійне складання схеми

Багато власників будинків, квартир считают за краще довірити фахівцям розподіл розеток на кухні. Альо якщо планується самостійне складання схем, потрібно використовувати певні орієнтири, правила, рекомендації.

Можна знайте в інтернеті фото розташування розеток на кухні. Якщо поданий проект повністю відповідає особливостям приміщення, уподобанням, наявності побутової техніки, він стане відмінною основою для плану. Схема може бути ексклюзивною, розробленої для конкретної кухні. У цьому разі етапи її створення будуть наступними:

 • створення докладного зображення із зазначенням параметрів стін, меблів, всіх відстаней;
 • вибір місць монтажу розеток для великої стаціонарної техніки;
 • визначення розташування джерел струму для вбудованих агрегатів;
 • вибір зручних місць для невеликих, періодично використовуваних приладів.
розташування розеток на кухні
Можна використовувати готовий план розташування розеток на кухні

Після приблизного визначення місць установки необхідно переконатися, що таке розміщення розеток на кухні створить зручність в експлуатації побутової техніки, відповідає вимогам ТБ. Якщо є сумніви, незручності, у схемі виконується корекція.

Важливими моментами в розташуванні розеток на кухні є рівень висоти. У першій зоні, розташованої в 0-30 сантиметрах від підлоги, монтуються джерела струму для великих, потужних стаціонарних агрегатів. Другий рівень знаходиться над стільницею на висоті 10-20 сантиметрів від її поверхні. Він підходить для підключення більшості приладів. В третій зоні, розташованої в 30-80 см від стелі встановлюються розетки для світильників, витяжок.

Відео

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *