Розводка труб водопостачання

Розводка труб у ванній і туалеті

Для того щоб зробити розводку труб водопостачання у ванній і туалеті, знадобиться поліпропілен (PPR), фітинги та група для водоміра, включаючи сам лічильник. Крім того, необхідні спеціальні інструменти для зварювання, без яких ніяк не обійтися, але купувати їх для одного разу якось не зовсім зручно, тому паяльник можна взяти напрокат. Якщо ви підготувалися до роботи, то можна приступати, починаючи з демонтажу стальних труб, якими досі була зроблена розводка.

Етапи монтажу трубопроводу з поліпропілену

Всю роботу можна розділити на кілька етапів, але починати в будь-якому випадку з укладання каналізаційної труби, яка буде виходити на кухню до мийки. Дуже важливо правильно зробити розводку, щоб вона збігалася з місцем установки сантехнічного приладу.

Матеріали і інструменти

З матеріалів вам знадобиться:

 • труба ПВХ для каналізації Ø100 мм і ш 50 мм;
 • трійники, куточки, труби з ПВХ;
 • труба ППР для водопроводаØ20 мм;
 • крани, американки, трійники, куточки, муфти з ППР;
 • кронштейни для кріплення труб або стрічкові підвіси з оцинкуванням;
 • пластикові дюбелі, саморізи.

З інструментів знадобляться:

 • паяльник для ППР;
 • перфоратор;
 • болгарка з обрізними дисками по бетону і металу;
 • розвідний і/або газовий ключ;
 • акумуляторна та/або електрична дрель;
 • лерка для різьби на стояку або відвід.

Розводка поліпропіленових труб у ванній

Каналізація

Фановий трійник з редукцією в туалеті
Склянку з розтрубом потрібно прибрати

Будь у вас роздільний або суміщений санвузол, в будь-якому випадку комунікація для туалету має склянку на фановом трійнику, який досить довгий і при установці нового унітазу може виявитися серйозною перешкодою, якщо двері відкриваються всередину. Зняти його не так то й просто – він найчастіше ущільнений просмоленим клоччям або залитий цементом (радянські сантехніки були не особливо розбірливі у виборі матеріалів). Спочатку потрібно по периметру склянки звільнити його від ущільнювача, а зробити це можна старої стамескою (зубило не підійде). Його потроху розхитують, постукуючи молотком по раструбу, або можна вставити туди лом і рухати ним у різні сторони. Але бувають такі ситуації, коли витягнути його практично неможливо і тоді залишається тільки один вихід – розбити цей чавунний фітінг молотком і зубилом (варіант, звичайно, не з кращих, але діватися нікуди).

Заміна стояка: 1) стара труба, 2) редукція, 3) муфта, 4) ПВХ труба, 5) фановий трійник

Якщо ви живете в квартирі, де у ванній кімнаті або туалеті проходить стояк, то його, швидше за все, потрібно буде замінити на полівінілхлоридний. Звичайно, найкраще домовитися з сусідами зверху і знизу і замінити трубу повністю, від підвалу до горища, але практика говорить про те, що це вдається вкрай рідко – відмовки у людей завжди знайдуться, причому по різному приводу.

Якщо ви живете між поверхами, обов’язково потрібно попередити сусідів зверху, що ви будете міняти стояк і їм потрібно протягом години утриматися від використання каналізації, але іноді це не спрацьовує (люди просто забувають), тому завжди потрібно тримати під рукою велику миску.

Чавунну трубу вирізають болгаркою у стелі, залишаючи не менше 20 см, щоб було місце для фітинга, після чого її розхитують і слухають з фанового трійника.

Трійник 100100×50 мм і редукція гумова

Фановый трійник найкраще теж замінити пластиковим 100x100x100 мм з кутом 45⁰, вставивши в чавунний розтруб гумову редукцію, як на фото вгорі, а в нього іншого 100100×50 мм для відводу 50-ої труби під інші сантехнічні прилади. Для входу в чавунний патрубок, який залишився зверху на нього надягають пластикову редукцію з виходом на пластикову соту трубу. Але цілий шматок встановити неможливо – цей фрагмент ріжуть на дві частини і з’єднують муфтою, тобто, надягають муфту на верхній або нижній шматок, ставлять другу частину і натягують фітінг на стик. Найкраще підмазати таке з’єднання силіконовим герметиком, незважаючи на те, що там є гумові ущільнювачі (страховка ніколи не завадить).

Розміщення сантехнічних приладів у хрущовській ванній: 1) двері, 2) унітаз, 3) раковина, 4) душова кабінка, 5) пральна машина-автомат

На схемі розводки, наведеною вгорі, показано розташування сантехнічних приладів, але це тільки ванна – через стінку повинен йти вихід на кухонну мийку і це стосується не тільки для «хрущовок», але і для будь-яких інших квартир у багатоповерхових будинках. Якщо туалет розташований окремо від ванної, то схема, по суті, не змінюється, просто 50-а труба від унітазу (стояка)проходить через ванну до кухні. Обов’язково потрібно розмітити місця, де будуть знаходитися всі прилади, щоб висновок знаходився по центру або в місці, найбільш зручному для підключення. Ухил 50-ої труби повинен складати 30 мм на погонний метр (можна навіть до 40 мм, але потреби в цьому немає).

Примітка. Послідовність розводки каналізації не повністю відповідає водопровідних трубах. Наприклад, для бойлера каналізація не потрібна, а пральну машину-автомат найчастіше підключають в трійник ванної або душової кабіни.

Демонтаж старого водопроводу

Старий металевий трубопровід доведеться зрізати

На жаль, в 99% випадків на водопровідному стояку в квартирах немає запірної арматури і для того, щоб перекрити воду потрібно або лізти у підвал, або замовляти відключення у місцевому водоканалі. Це погодинна платна послуга, тому в першу чергу потрібно встановити магістральний кран, перекрити його і зателефонувати в водоканал, щоб вони включили воду. Втім, найчастіше ви просто замовляєте відключення на годину або два, потім приходить сантехнік, з’ясовує, чи впоралися ви з роботою і відкриває загальний вентиль.

Якщо у вашій ванній (туалеті) немає ніші зі стояками, то цей кран врізають на виході з стінки і замаскувати його не вийде, втім, як і водомір. Для того щоб нарізати різьбу на трубі, сточити її край на конус – так простіше зачепитися валерією. Щоб забезпечити хороший прохід при нарізці, трубу потрібно змастити салом – так-так, саме салом, а не яким-небудь маслом або солідолом – це найкращий мастильний матеріал (раніше його використовували для спуску кораблів зі стапелів).

Розводка поліпропіленових труб

Нарізка штроб у ванній

Для того щоб нарізати штроби потрібна болгарка з обрізним диском (з алмазним напиленням), тобто, для двох труб ХВП та ГВП потрібен канал не менше 60 мм. Значить, для цього болгаркою ріжуть дві смуги глибиною 30-40 мм, так як фітінг товщі, після цього середину вбивають перфоратором (зубилом). Втім, якщо обшивати санвузол гіпсокартоном, то розводку труб водопостачання у ванній і туалеті можна не утапливать, а просто прикріпити до стінки кронштейнами, хоча краще це зробити перфорованими підвісами з оцинковки.

Примітка. Якщо у вас є електрозварювання, то до труби можна приварити різьблення – це набагато швидше й простіше, ніж нарізати її болгаркою.

Водомірна група

Після магістрального крана встановлюють водомірну групу, де потрібно дотримуватися наступну черговість:

 1. Фільтр грубої очистки.
 2. Водомір (прикручується американками).
 3. Зворотний клапан.

Після зворотного клапана накручують фітінг для поліпропілену, але краще, якщо це буде американка. При бажанні можна поставити касетний фільтр, але це роблять вкрай рідко, так як в багатоповерхових будинках вода відносно чиста. У тому випадку, коли будинок підключений до гарячого водопостачання, водомір на ГВП монтується за таким же принципом.

Рекомендація. Іноді при складанні водопроводу зневажають установкою зворотного клапана, але це велика помилка. Справа в тому, що його відсутність супроводжується свистом і скреготом в системі, так що краще не скупитися на таку деталь, тим більше, що коштує вона недорого.

Універсальна труба PPR PN-20 підходить практично для будь-яких розводок

Тепер давайте визначимося з трубами, це може бути PPR PN-10, PPR PN-16, PPR PN-20 і PPR PN-25. Але армовані тільки PN-20 і PN-25 – вони призначені для гарячого водопостачання та опалення. На холодну воду можна використовувати PN-16, але… Трубу PN-20 ще називають універсальною, так як вона підходить для ХВП, ГВП та опалення – вона може функціонувати при температурі 90⁰C, а робочий тиск становить 2,0 МПа або 19,7385 атмосфер. Така труба прослужить як мінімум, 50 років, хоча експлуатаційний ресурс цим не обмежується.

Зварювання поліпропіленової труби з фітингом

Для зварювання поліпропіленової труби, як армованої, так і без фольги, паяльник нагрівають до 270-280⁰C, але якщо в квартирі холодно, то баранець терморегулятора можна виставити на 290-300⁰C. Для ППР такого діаметру глибина прогріву становить 14 мм – якщо ви раніше ніколи цим не займалися, то можна поставити позначку олівцем або маркером – якщо зробити менше, стик буде слабким, а якщо більше, то надлишок може закупорити прохід (наплавлення). Коли паяльник дійде до цієї позначки, то його потрібно утримати 6-8 секунд, а потім не довше ніж через 4 секунди стикувати трубу з фітингом. З’єднання потрібно утримувати протягом 6 секунд, а ще через 2 секунду можна варити поруч будь фітінг.

Так виглядає якісна пайка в розрізі

Якщо зварювання зроблена правильно, тобто, ви своїми руками робили пайку і дотримувались всі норми, то в розрізі поліпропілен буде виглядати так, як на верхній фотографії, тобто, PPR буде, як моноліт (шва не буде видно). Міцність тут буде не менше, ніж у цілісній труби і протікання тут практично неможлива – ППР набагато краще стали, так як тут відсутня корозія, отже, ніяких пошкоджень не буде. Крім того, ППР можна без всяких сумнівів замуровувати в штробах, навіть на пайку – це абсолютно безпечно.

Американка з зовнішньою різьбою

Для підключення сантехнічних приладів є відмінний спосіб монтажних робіт – це застосування американки, яка може бути як з зовнішньої, так і з внутрішнім різьбленням. Таке з’єднання дозволяє стикуватися без будь-яких проміжків, тобто з’єднання можна робити на трубопроводі, який не можна змістити в бік (відсунути). За таким же принципом встановлюється водомір – там американки з двох сторін, тому його можна врізати в чітко визначену відстань (зазвичай це 130 мм). Американка нагоді для підключення будь-якого сантехнічного приладу, але її небажано закладати цементом – це суто зовнішнє з’єднання.

Фітинги для кранів повинні бути врівень з гіпсокартоном або штукатуркою

Якщо ви плануєте монтаж керамічної плитки у ванній кімнаті або туалеті, то для естетичності всі крани повинні виходити, як би стінки, отже, вони вийдуть врівень з гіпсокартоном або штукатуркою або можуть виступати на 1-2 мм Монтаж змішувача передбачає накладки, які прикриють ексцентрики, а для поодиноких кранів (на бачок унітазу, пральну і посудомийну машину) такі накладки продаються окремо. Для змішувачів можна купити водорозетки (фітинги на планці) і їх дуже легко встановити на стіні, тобто, у видовбаній ніші.

Переважна більшість кранів і змішувачів продаються в комплекті з гумовими шлангами в металевій оплітці у вигляді екрану, але я не раджу їх використовувати, так як плетінка іржавіє і розламується, а в цей отвір видувається гума. Якщо таке станеться у вашу відсутність, то в результаті прориву ви затопите не тільки свою квартиру, але і сусідів знизу, що може вилитися в серйозніше неприємності. Найкраще для таких з’єднань використовувати безшовний металопласт, або сталеві гофровані шланги.

Зварювання поліпропіленових труб

Висновок

За великим рахунком розводка труб водопостачання у ванній і туалеті робиться швидко і легко, якщо не вважати прорізання штроб, яке супроводжується великою кількістю пилу. Хоча є болгарки з пилососом, або всмоктувальну трубу можна просто примотати ізолентою. Досвідчені сантехніки зазвичай виконують всю роботу за три дні – день на розводку каналізації із заміною стояка і два на зварювання і монтаж поліпропіленового трубопроводу (іноді його роблять теж за день). Звичайно, новачкові не слід поспішати, так як два-три дні нічого не вирішать, зате поспіх може вплинути на якість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *