Що означає Лазарева субота і традиції в це свято

Щорічно християни відзначають Лазареву суботу перед Вербною неділею. Це найкращий час, щоб знову нагадати, що це за свято, і який у ньому прихований сенс.

Історія свята

Фактична хронологія подій не збігається з богослужіннями. Воскресіння пройшло за пару місяців до Входу Господнього в Єрусалим. Більш того, це чудо стало важливою причиною для винесення смертного вироку Христу.

Це не єдиний випадок, коли Ісус Христос повертав людей із загробного життя. До нього, згідно з Євангеліями, мінімум ще 2 людини удостоїлися такої честі:

  • залишився безіменним син бідної вдови;
  • дочка юдея, на ймення Яір.

Головна причина, чому саме воскресіння Лазаря надають таке велике значення, полягає в тому, що це був останній і знаковий випадок, коли Спаситель сотворив велике диво.

Так він продемонстрував своїм учням, що не варто боятися смерті, що Син Господа сильніше її, але все ж смиренно приймає свою долю заради спокутування гріхів всіх людей.

Після воскресіння

У свою чергу, тридцятирічний Лазар прожив ще 30 років після воскресіння. З-за того, що він вийшов із склепу на 4-й день, його прозвали Четверодневним. Проте четверо діб, які він провів в Пеклі, залишили на святому незгладимий відбиток. Він більше ніколи не посміхався.

Після подій на Голгофі йому довелося покинути Юду через гоніння. Разом з апостолами Павлом і Варнавою він відправився на Кіпр і став там проповідувати християнське вчення. У 45 році до н. е. він був призначений єпископом церкви. Згідно з переказами, він тихо помер через 18 років в Китионе (Ларнаці).

Мощі святого були знайдені майже через тисячоліття, у 890 році. Останки лежали в мармуровому ковчезі. Через 8 років вони були перевезені в Константинополь, а в Ларнаці була побудована церква над місцем поховання святого.

Проте в 1972 році виявилося, що мощі святого були розділені, і частина все так само залишилася під ларнакской церквою, забута всіма. Незабаром це місце знову стало святинею для паломників. А частина мощей була передана в Росію і зберігається в Московському Зачатьєвському монастирі.

Що стосується першої могили Лазаря, то вона знаходиться у Віфанії. Зараз це мусульманська територія. Спочатку місто було перейменовано в Лазарион, але згодом араби змінили назву на Ель-Азарія, що збереглася до цих пір.

Є ще одна особливість подій воскресіння Лазаря. На відміну від багатьох інших, вони були відображені на фресках та іконах ще в IV столітті, тобто до того, як Лазарева субота стала офіційним християнським святом.

Ця історія справила вплив і на пізніших художників. Полотна, що відображають останнє земне диво Христа, є у Рембрандта, Караваджо і Ван Гога.

Якого числа у 2020 році

Лазарева субота — це свято, що відзначається за 8 днів до Великодня. Враховуючи, що Великий піст і святкування Воскресіння Ісуса Христа прив’язані до місячного календаря, то дата постійно зміщується. У 2020 році згадувати про диво повернення Лазаря до життя всі православні християни будуть 11 квітня.

В цей день не скасовуються суворі обмеження Чотиридесятниці, але робляться певні послаблення. Традиційно для вихідних дозволяється вживання рослинної олії і вина, хоч і не більше одного келиха. А в честь свята віруючі можуть побалувати себе рибною ікрою, не боячись порушити правила церкви.

Головні заборони

Незважаючи на всі послаблення, обряди і загальну святкову атмосферу, були дії, які вважалися поганою прикметою в Лазареву суботу. Так, щоб не ображати пам’ять святих, було не можна:

  • лихословити;
  • влаштовувати гуляння і не знати міру в алкоголі;
  • святкувати весілля, дні народження та інші урочистості;
  • займатися фізичною працею, рукоділлям, полювати, прибирати і прати;
  • гадати.

Поганою прикметою вважалося топтати ногами крихти, що впали з святкового столу на підлогу. Для мирян свято повинен був бути часом світлого і смиренного очікування дива.

Традиції та забобони

Згідно з традицією, Лазареву суботу більше шанували, як підготовку до Вербної неділі. Тому господині варили брагу, готували кашу і гречані млинці. Також заздалегідь готувався критий пиріг — рибний курник, адже в останній день перед Страсним тижнем можна їсти всі дари моря.

У Лазареву суботу зрізалися гілки верби. Згідно з грецьким прикметами та обрядами, було прийнято готувати і освячувати пальмові гілки, адже саме ними устилалась земля, коли Спаситель входив в Єрусалим.

Але в північних широтах пальми не ростуть, і священне рослина було замінено на вербові гілки. Вони ж суботнього вечірнє богослужіння освячувалися для підготовки до Вербної Неділі.

Були і прикмети, пов’язані з вербними нирками. Якщо їх було багато, то рік обіцяв бути врожайним, а головне — щасливим і багатим на радісні події. Крім того, освяченими гілками було прийнято ще в суботу бити домочадців, щоб зарядити їх здоров’ям і щастям на весь майбутній рік.

У болгар, які проживають на території сучасної Молдови, прийнята інша мила традиція. Господині готують лазарчики — смачну солодку випічку для дітей. Ввечері гарно вбрані дівчата ходять по сусідах і співають святкові пісні, а у відповідь господарі дарують їм солодощі.

Кіпрські традиції теж дуже цікаві. У греків прийнято проводити святкову ходу на честь Лазаревої суботи. Його очолює маленький хлопчик з пальмовою гілкою.

І в цілому діти в цей день беруть участь у багатьох обрядах нарівні з церковнослужителями, віддаючи данину поваги чуда, створеного Ісусом Христом і житія святих.

Підводячи підсумки

  1. Лазарева субота в 2020 році відзначається 11 квітня.
  2. Воскресіння святого Лазаря стало останнім земним дивом, створеним Христом, і символізувало його смирення, незважаючи на повну владу над смертю.
  3. У свято рибну ікру можна їсти і пити вино, але не можна лихословити, займатися домашньою роботою і веселитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *