сечова кислота що робити

Що робити якщо підвищена сечова кислота в крові

Одне з речовин, що в природному стані виробляє організм – сечова кислота. Вона виходить в ході розпаду пуринів під впливом ферменту – ксантиноксидази. Що робити, якщо сечова кислота в крові підвищена? Які причини і симптоми?

Cечова кислота в крові підвищенна

Частина пуринів проникають в кров, залишки їх розпаду переходять в ниркову систему, звідки і виводяться. Відхилення показників пуринів обумовлені різними факторами, аж до добового коливання.

Так, зазначено, що до вечора, коли організм людини перенасичений різними продуктами, вміст сечової кислоти в крові підвищений.

Основні фактори, що підвищують концентрацію пуринів, нешкідливі, проте треба своєчасно визначати причину їх зростання. Знання причин підвищення сечової кислоти в крові у жінок дозволяє диференціювати симптоми і знаходити вірний напрямок лікування.

При підвищенні від активного фізичного навантаження, внаслідок порушення дієти, їх легко можна коригувати. Але іноді симптом підвищення стає вказівкою на органічну патологію.

сечова кислота в крові підвищена

Сечова кислота в крові – що це таке

Для нормального процесу біохімічного метаболізму організму потрібна певна вміст сечової кислоти, вона є складовою частиною обміну білків. Формування сечової кислоти відбувається в тканинах печінки, де білки з їжі надходять в різні відділи кишечника.

Там відбувається їх подальша переробка в важливі для травлення компоненти. Виведення сечової кислоти здійснюється нирками.

Утворюється сечова кислота двома процесами:

 • переварюванням в ШКТ рослинної і тваринної їжі, коли здійснюється пуриновий обмін, утворюються сполуки сечокислого виду;
 • розпадом пуринових клітин.

сечова кислота і сечовина

Кислота виконує важливі організму функції:

 • антиоксидантна дія;
 • пролонгує ефект адреналіну, піднімаючи тонус серця, судин, підвищуючи емоційний стан;
 • на ранній стадії призупиняє ріст ракових клітин.

Сечокислі сполуки переробляються кишковими бактеріями на 15-20%, решта, успішно виконавши свої функції, виводяться з організму нирковою системою. Регулювати вміст сечової кислоти в крові при її підвищенні можна лікуванням, харчуванням, залежно від причин і симптомів.

сечова кислота норма ммоль/л

Норма сечової кислоти в крові

Показники кислоти розрізняються за статтю, віком людини. Кров молоді та дітей містить менше кислоти, кров чоловіків – значно більше, ніж кров у жінок. Проте, є середні показники, їх зводять в таблицю.

Нормальні показники сечової кислоти

Стать Вік Показник

Рівень сечової кислоти в нормі

діти до 12 років 120-330 мкмоль/л
жінка до 60 років 200-300 мкмоль/л
жінка від 60 років 210-430 мкмоль/л
у жінок від 90 років 130-460 мкмоль/л
чоловік до 60 років 250-400 мкмоль/л
чоловік від 60 років 250-480 мкмоль/л
у чоловіків від 90 років 210-490 мкмоль/л

Таблиця показує норму сечової кислоти в біохімічному аналізі.

сечова кислота норма

Причини підвищеної сечової кислоти в крові

Підвищилися верхні межі кислоти – це гіперурикемія.

Часто відвідує чоловіків, що визначено фізіологічними умовами:

 • надмірним вживанням білкової їжі;
 • високими навантаженнями фізичного характеру;
 • частим вживанням спиртного.

Соматичними причинами змін даних кислоти в крові стають патології:

 • стійка гіпертензія, пошкоджуються нирки, що викликає ще більше підвищення тиску;
 • різке зниження показників відбувається в разі отруєння свинцем;
 • захворювання залоз внутрішньої секреції, що порушують регуляцію пуринових нуклеотидів, що містяться в структурі ДНК і РНК;
 • зайва вага, атеросклероз, взаємопов’язані порушенням метаболізму ліпідів;
 • підвищує показники розвиток подагри.

Якщо сечова кислота в крові підвищується із зазначених причин у чоловіків, їм потрібно починати лікування незалежно від симптомів.

Серед важливих причин коливання кислоти в крові лікарі називають незбалансований раціон. При великому вживанні продуктів з пуриновими сполуками організм засвоює, а вивільнена кислота стає зайвою.

Симптоми підвищеної сечової кислоти

Спочатку підвищення кислоти проходить без симптомів, визначити це можна на профогляді, на обстеженні за іншими скаргами. Сама гіперурикемія не є самостійним захворюванням, це симптоми, що вказують лікарю напрямок лікування. За ним лікар знаходить порушення соматичних розладів у пацієнта.

Так як клінічні прояви різні у всіх пацієнтів, то захворювання визначається в комплексі симптомів.

Високі показники перевищення рівня сечової кислоти проявляються симптомами:

 • гострими суглобовими болями, в основному ночами;
 • денний дискомфорт рухів;
 • поява незрозумілих шкірних плям, з розвитком їх до виразкового стану;
 • зменшується обсяг сечі;
 • ниркові кольки;
 • порушується ритм серцевих скорочень;
 • червоніють лікті, коліна.

Освіти на колінах і ліктях з часом починають мокнути, створюючи умови для розвитку і росту колоній мікроорганізмів. Це вже вторинне інфікування.

У дітей підвищення сечової кислоти в крові обумовлено іншими причинами, але симптоми схожі з дорослими. Тому лікування дітей обумовлено наявністю генетичної гіперурикемії.

Лікування

Перший етап перед призначенням лікування – обстеження пацієнта, виявлення причин такого стану. Проводяться необхідні аналізи і дослідження, результати яких допомагають лікарю встановити діагноз, вибрати напрямок терапії.

При підвищенні показників сечовини терапія проводиться в комплексі заходів. Одними препаратами тут не обійтися, важлива корекція харчування, режиму дня, додавання народних засобів. Основні препарати мають діуретичні властивості, зменшують виробництво сечовини. Це алопуринол, Бензобромарон, Колціхін, сульфінпіразон-ліки для блокування синтезу сечовини печінкою.

Комплекс заходів має мету:

 • усунути симптоми протизапальними ліками;
 • вивести урати;
 • нормалізувати метаболізм.

Чоловікам для позбавлення від гіперурикемії лікар призначить тибетські процедури:

 • голковколювання;
 • фітотерапія;
 • стоунтерапию;
 • мануальну терапію.

Ці процедури, як показує практика, ефективні саме в лікуванні чоловіків. Лікування можливе тільки в комплексі заходів, де на першому місці з ліками стоїть дієта. Тоді лікування підвищеної сечової кислоти в крові ліками допоможе прибрати причини і симптоми цього явища.

сечова кислота як вивести

Харчування і дієта

Підвищення сечової кислоти в крові має різні причини, проявляється різними симптомами. Але в лікуванні головне місце займає дієта. Збільшується обсяг добової норми рідини до 2-2,5 л на добу, в нього включаються перші страви, соки, киселі, компоти, чаї. Основний обсяг рідини-чиста вода. Зменшується використання солі, гострих спецій.

Які продукти потрібно виключити з харчування:

 • бульйон;
 • жирну рибу, сосиски;
 • консервацію домашнього приготування;
 • бобові культури, гриби;
 • томати різного ступеня зрілості, шпинат.

Збагатити раціон продуктами:

 • зелені яблука;
 • часник, цибуля;
 • цитрусові.

На столі постійно повинен бути свіжий кріп; яйця допускаються не більше 3-х штук в тиждень.

Переважає парова обробка всіх страв, або гасіння з рослинними оліями. Дотримуватися дієтичного харчування треба все життя, тому що поява зайвої сечовини дає рецидиви.

Препарати

Комплексне лікування має на меті — позбавити організм людини від надлишків сечовини, що важливо-у чоловіків.

Ці цілі досягаються прийомом ліків, призначених лікарями:

 • виведенню сечовини сприяють Пробенецид, Бікарбонат натрію, Сульфінпіразон;
 • виводить продукти пуринового розпаду Цинховен;
 • знижують активність обміну пуринів, зменшують виділення кислоти Алломатон, Алопуринол;
 • активізують функції нирок для виведення сечовини Фуросемід, Манітол, Лазикс;
 • знеболюють Кетановом, Но-Шпой, Нурофеном, Бралом, миттю-400, анальгіном.

При явні прояви подагри призначаються Милурит, Пуринол, Ремид, Санфипурол, Аллозим. Прояви подагри на суглобах лікують зовнішніми засобами у вигляді компресів і розтирання: Диклофенаком, Ібупрофеном, Індометацином, Пироксикамом, Кетопрофеном. Разом з лікувальним харчуванням ці препарати дадуть потрібний терапевтичний результат.

Народні рецепти

При позбавленні від гіперурикемії комплекс терапевтичних заходів доповнюється народними засобами. Цілителі і терапевти називають основні лікарські рослини, з яких готуються відвари, настої для внутрішнього прийому. Це брусниця, листя берези, зелень кропиви.

Такі трави застосовуються при підвищеній сечовій кислоті в крові, відомих причинах, яскраво виражених симптомах, для посилення ефекту лікування.

трави для виведення сечової кислоти

Рекомендовані рецепти:

 1. Настій з брусничного листя. Спосіб приготування: 2 ст. л. сухого листя заливають склянкою окропу, настоюють в теплі ½ години. Вживання: пити по 1/3 склянки 3 рази на день.
 2. Відвар трав’яного збору. Спосіб приготування: готується сухий трав’яний збір з лікарських рослин. Подрібнений корінь лопуха-50 г; подрібнений корінь пирію-40 г; квіти фіалки триколірної-60 г; квіти Вероніки-40 Г. інгредієнти рівномірно змішують, зберігають у темряві в накритій скляному посуді. Відвар готується так: беруть 40 г суміші трав, заливають літром гарячої води, варять на слабкому вогні 15 хвилин. Відставляють до природного охолодження в теплому місці, потім проціджують. Вживання: по склянці 3 рази на день до їди.
 3. Відвар з березового листя. Спосіб приготування: 1 ст. л. сухого листя заливають склянкою води, дають покипіти на слабкому вогні 10 хвилин. Відставляють, дають охолонути в теплі, проціджують. Вживання: пити відвар по третій частині склянки 3 рази на день до їди.

Народних засобів багато, вживання кожного з них треба погоджувати з лікуючими лікарями.

Як здавати аналізи на сечову кислоту

Перед здачею крові на біохімію треба заздалегідь приготуватися. За пару днів до здачі аналізу треба обмежити себе у вживанні соків, міцного чаю, кави, алкоголю, жувальних гумок. З вечора поїсти не пізніше 18: 00, щоб була голодна перерва 12 годин. З ранку не палити. Перед здачею крові не нервувати, підтримувати позитивний емоційний стан.

Профілктика

Для приведення в норму гіперурикемії рекомендується дотримуватися профілактичних заходів:

 • кожен день здійснювати прогулянки кроком або бігом;
 • постійно дотримуватися призначеної дієти;
 • пройти лікування в санаторії;
 • пити воду зі свіжим лимонним соком.

Не забувати про фітотерапію, в поєднанні з прийомом основних лікарських препаратів.

Тепер ви знаєте, чому сечова кислота в крові може бути підвищена, які симптоми і методи лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *