Що таке коронавірус

Що таке коронавірус і його симптоми у людей

Коронавіруси – це таке сімейство, яке складається з 2 підродин і майже 30 видів вірусів. Зустрічаються не тільки у людей, але і у птахів, тварин, диких і свійських. Симптоми і лікування, як передається і що вражає – залежить від виду. У 2020 році помічена активність нового патогенного агента – 2019-nCoV.

Трохи об’єктивної інформації

Новий коронавірус вперше був виділений в одного з пацієнтів в самому густонаселеному місті, розташованому в центрі Китаю. Населення Уханя трохи менше, ніж населення Москви.

Три міста Ухань складається з трьох частин на берегах Янцзи і Хуанхе. Навколо нього повно боліт і озер, основне сполучення здійснюється за трьома колосальними мостами і по повітрю.

В Ухані працюють 22 навчальних заклади (коледжі та університети), будується один з п’яти найвищих китайських хмарочосів, працює пряма швидкісна дорога до Пекіна. Нещодавно Франція внесла більше третини всіх своїх інвестицій саме в Ухань.

Парадоксально, але поки всі ЗМІ дружно звинуватили Всесвітню організацію охорони здоров’я в навмисному замовчуванні вірогідної панепідемії у великому китайському місті, відповідь на питання, що це таке, була неоднозначною.

Спалах пневмонії, імовірно, вірусного походження, призвела до госпіталізації 59 осіб. Всі вони працювали або тісно контактували з працівниками ринку морепродуктів – Хуанань, розташованим в Ухані.

2019-nCoV спочатку був виділений лише в однієї із надходивший в лікарню людини. Проведення текстів в лабораторіях не давало підстав для гучних заяв ВООЗ. Детальне обстеження виявило присутність нового вірусу лише у 15 випадках з 59 обстежених.

Симптоми і присутність коронавіруса були виявлені в грудні 2019 методом тестування нуклеїнової кислоти. Виявилося, що це РНК-вірус, що на 70 % подібний генетичної послідовності з атиповою пневмонією (важким гострим респіраторним синдромом).

Китайські вірусологи та епідеміологи зробили ряд життєво важливих заходів для старту боротьби з новим різновидом коронавіруса:

 • вони склали карту і генетичну послідовність генома (необхідна міра, щоб визначити, що це таке);
 • встановили локальний осередок поширення – ринок морепродуктів і шляхи появи випадків в інших містах прояви первинного зараження – Сінгапурі та Гонконгу (пацієнтами виявилися люди, які нещодавно відвідали Ухань);
 • спочатку оголосили карантин для всіх контактували з хворими, а потім перекрили виїзд з Уханя, згодом ті ж заходи були зроблені по відношенню до ще 14 міст.

На сьогоднішній день відомо, що він передається від людини до людини. Деякі джерела стверджують, що до появи 2019-nCoV було відомо тільки 6 типів коронавірусів, здатних розвиватися у людей, хоча наявних знань людства недостатньо для таких безапеляційних тверджень.

Віруси живуть на Землі набагато довше людей. Вони здатні швидко мутувати, кооперуватися з іншими видами для проникнення в людський організм і є постійним джерелом небезпеки у будь-якому вигляді. Передбачається, що симптоми інших інфекцій, можуть маскувати діяльність вірусного патогенного агента.

Здогадки і дії світової наукової громадськості

Філогенетичне дерево коронавіруса 2019-nCoV, складене китайськими вченими, доводить походження людської хвороби від аналогічних захворювань летючої миші і китайського крайта або кобри. Обидва види плазунів продавалися як екзотична їжа на горезвісному ринку в Ухани.

Цей висновок поставлений під сумнів деякими видатними світовими вченими, вказують, що раніше коронавіруси зустрічалися тільки у ссавців, а 2019-nCoV всього на 4 % відрізняється від генома, виявленого у летючих мишей.

ВООЗ відреагувала на ситуацію, що створилася, своєрідним чином. До 22 січня вона тільки звернула увагу на ситуацію, що розвивається.

Після того як Китай обмежив виїзд з 14 міст, а офіційно зареєстроване число хворих стало більше 1 300 осіб (на 25 січня 1 384, але дані по таким подіям перманентно моніторяться і оновлюються), було проведено екстрену нараду надзвичайного комітету Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Експерти не прийшли до консенсусу щодо особливої небезпеки коронавіруса, тому поки не оголосили надзвичайний стан. Симптоми коронавіруса були діагностовані не тільки в Сінгапурі та Гонконгу, але і в Малайзії, Японії, Тайвані, Японії та інших державах регіону, в США і Франції.

Хворих нової коронавирусною інфекцією в Україні не зареєстровано.

З летальним результатом захворювання закінчилося для 41 особи (дані на 25 січня 2020 року, всі ці люди померли в Китаї). Чим воно закінчиться у решти хворих, поки не ясно.

Але після того як з’ясовано, що це таке і які симптоми у заражених, є велика ймовірність розробити тактику лікування і вжити необхідних заходів профілактики.

І, до речі, 24 січня офіційно оголошено про першому випадку одужання хворого після лікування. Над цією цифрою можна задуматися, оскільки є відомості, що один з пацієнтів одужав самостійно і поки ніхто не знав, що це таке.

Цілком ймовірно, що і у інших людей, що не знали, що це таке, симптоми дії коронавіруса розцінювалися як застуда або ГРВІ. При цьому одужання наступало завдяки сильному імунітету, та вони не ввійшли в загальну статистику.

Симптоми захворювання

До виявлення в організмі патогенного агента, що вказує на діяльність коронавіруса 2019-nCoV, припустити, що це таке, виключно за симптомами неможливо.

Діяльність будь-якого вірусу починається після інкубаційного періоду, а потім нагадує грип або ГРВІ, іноді – ангіну або аденовірус.

Китайські лікарі впевнені, що на ранніх стадіях у людей з гарним імунітетом патогенний агент може бути безсимптомно або зі слабкими симптомами, що нагадують застуду.

У хворих з’являються різні симптоми:

 • ураження органів дихання – задишка, кашель, нежить, риніт, бронхіт, пневмонія;
 • больовий синдром – цефалгия, міалгія, ломота у суглобах, слабкість, апатія, болі в животі;
 • загальна симптоматика – млявість, знижена активність і працездатність, лихоманка, висока температура;
 • нудота та блювання, діарея, розлади травлення, оманливе нагадують у людей кишковий грип, аденовірус.

Небезпека протікання коронавірусної інфекції у людей – видима схожість з іншими вірусними інфекціями і навіть банальною застудою.

Хоча, навіть знаючи після тестування, що це таке, звична тактика лікування і профілактика хвороби мало чим відрізняються від терапії інших вірусних інфекцій. Особливі методи дороги і застосовуються у разі розвитку тяжких ускладнень.

Лікування

У медицини немає інших способів лікування вірусної інфекції, крім симптоматичної та підтримуючої терапії. Поки діяльність вірусу знаходиться в межах відносної норми, лікування полягає в рясному питво, для запобігання зневоднення і виведення токсинів, прийомі ліків для зняття болю, імуностимуляторів і противірусних препаратів.

Антибіотики призначаються тільки у разі коінфекції – приєднання патогенних мікроорганізмів і бактерій, але даних про це поки не зафіксовано. Самовільне застосування антибіотиків може призвести до незворотних наслідків, якщо вражена мікрофлора кишечника.

Є дані про розвиток респіраторного дистрес-синдрому (дихальної недостатності), при якій застосовується лікування методом екстракорпоральної мембранної оксигенації. Однак вартість такої терапії – близько 12 тисяч євро в день, і таке лікування мало кому по кишені.

Постскриптум

Практично щорічний розвиток в Китаї нового коронавіруса політологи пов’язують з діяльністю невідомих бактеріологічних лабораторій, які працюють за межами території країни. Вони припускають, що цим переслідується відразу кілька цілей – скорочення населення, нанесення шкоди економічній імперії та асигнування коштів інших держав на розвиток наукових лабораторій, зайнятих дослідженнями вірусів. Деякі публікації в західній пресі дають підстави для таких висновків.

Підводячи підсумки

Коронавірус – інфекція, про яку відомо:

 1. Походження і тип геному.
 2. Можливі заходи профілактики
 3. Вогнище, звідки почалося поширення.
 4. Вакцини немає, тактика лікування загальна для вірусних інфекцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *