шизофренія

Шизофренія

Шизофренія — це психічне захворювання, яке супроводжується галюцинаціями і спотворенням мислення. Протягом усього життя людини переслідують нав’язливі думки, ідеї, необдумані дії і навіть образи.

При цьому шизофренія не характеризується зниженням інтелектуальних здібностей, а навіть навпаки. Багато видатних учених, музиканти, письменники, провідні та літератори страждали на цю недугу та незважаючи на це створювали свої шедеври.

Причини і симптоматика

З часів введення в ужиток терміна досі ведуться суперечки про походження самого явища. На сьогоднішній день виділяють кілька теорій:

  1. Нейротрансміттерна — механізм дії дофаміну і серотоніну в головному мозку.
  2. Дизонтогенетична — порушення розвитку мозку.
  3. Психоаналітична — родоначальником цієї теорії був Зигмунд Фрейд, припущення якого засновані на спробах людини відновити своє его і знайти своє «Я».
  4. Спадкова — найпопулярніша теорія про те, що психічне захворювання закладається на генетичному рівні.
  5. Аутоинтоксикація і аутоиммунізація — кисневе голодування у тканинах головного мозку внаслідок інтоксикації організму нерасщепленными продуктами білкового обміну.
  6. Когнітивна — намагання пізнати себе, на своїх відчуттях.

Нерідко трапляється, що шизофренія може з’явитися з-за підвищеного стресу і сильних емоційних потрясінь, пережитих у дитинстві або придбаних з віком. У цей момент людина повністю закривається в собі і починає чути у своїй голові голоси, які можуть говорити про його недосконалості, наказувати вчинити яку-небудь дію аж до вчинення вбивства або самогубства, приймати образ близької співрозмовника або друга.

Шизофренія являє собою складне захворювання, яке передбачає роздвоєння особистості, не поділ між однією і іншою особистістю як при однойменній психічної хвороби, а дисгармонію між собою і іншими людьми. У людини виникає нав’язлива думка, що хтось проти нього затіває щось недобре, звідси часта ознака — це відлюдництво і замкненість у собі.

Хворі шизофренією бачать окремі сюжети та дії, які відбуваються в реальному житті і супроводжуються слуховими галюцинаціями. Неясна мова і марення — ще один важливий симптом, що підтверджує наявність захворювання.

Види шизофренії

Психіатри виділяють чотири основних виду захворювання:

  1. Параноїдна — для неї характерні марення і галюцинації. Людина сприймає свої нав’язливі і помилкові умовиводи як геніальне відкриття або винахід.
  2. Кататонічна — двояке прояв активності і раптової обездвиженности. Хворий застигає в незрозумілій позі або різко може закричати й побігти без конкретної мети. Відмінна риса цього різновиду шизофренії — ні галюцинацій і голосів, однак людина пам’ятає все, що він зробив, але при цьому не може контролювати свої дії.
  3. Гебефренічна — такий вид хвороби властивий підліткам на тлі емоційних переживань. Спочатку все добре і начебто людина ні про що не турбується, але потім у нього різко падає настрій, відбувається замикання в собі і нездатність вести комунікацію з оточуючими.
  4. Резидуальна — сильне порушення мови, загальмованість, притуплення або повна відсутність емоцій.

Діагностика та лікування

Діагностика не так проста, як здається на перший погляд. Перше, що у неї входить — психіатрична оцінка. Лікар проводить огляд з допомогою питань про характер, життя, душевних переживаннях у самого хворого і його родича.

Проводяться тести і шкали на дослідження загального стану, ставлення до себе і оточуючих, думок та ідей. Найпоширеніший тест на психоемоційний стан — тест Люшера. Друге — збір анамнезу. Оскільки останнім часом вважається, що шизофренія — це генетична хвороба, то в постановці діагнозу необхідно врахувати спадкові схильності. Третє — МРТ, глибоке дослідження мозку для виявлення патологій і пошкоджень.

Показаннями для діагностики служать наявність двох або більше симптомів: галюцинації, маревна мова, апатія, або навпаки, агресія, емоційна емоційність з різкими перепадами настрою.

Як би це сумно не звучало, але шизофренія не лікується. Можливо лише купірування симптомів, який може допомогти хоч якось взаємодіяти з зовнішнім світом.

Для швидкого відновлення і прийняття себе фахівці прописують медикаментозне лікування у вигляді нейролептиків і тільки в знайомій домашній обстановці. Не можна піддаватися стресу і розладів, спати слід в заздалегідь провітреній кімнаті.

Хворому потрібно більше гуляти, налагодити режим сну і дня, також корисні фізичні навантаження. Варто спробувати знайти для себе нове захоплення: музика, читання книг, вишивання, медитації і т. д. При необхідності прописується електросудомна терапія та транскраніальна магнітна стимуляція.

Ускладнення

Як і в будь-якого захворювання, у шизофренії також можуть бути незворотні наслідки та ускладнення. Часті випадки самогубства — перший пункт в загальному списку. Потім йдуть аутизм, лакунарна деменція з втратою пам’яті, тремор або твк як побічний ефект нейролептиків, серцево-судинні захворювання, ожиріння і підвищений ризик придбання цукрового діабету.

Згодом людина перестає бачити якісь рамки, встановлені суспільством, в тому числі культури і моралі. Власний зовнішній вигляд і гігієна стають другорядними речами, і тут же тільки посилюється непорозуміння між хворим і оточуючими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code