лікування бронхіальної астми у дорослих

Симптоми і лікування бронхіальної астми у дорослих: поради лікарів

Бронхіальна астма — це хронічне захворювання дихальної системи, яке зустрічається серед дорослих і дітей досить часто. Лікарі все ще сперечаються, чи можна вилікувати дане захворювання, адже навіть при виявленні хвороби на ранній стадії, купірувати ознаки астми буває складно. Навіть якщо діагностувати симптоми бронхіальної астми у дорослих на ранній стадії, лікування не завжди показує позитивні результати.

За статистикою, близько 250 мільйонів чоловік по всьому світу страждає від цієї недуги, і з кожним роком кількість хворих тільки збільшується. У деяких випадках, при відсутності лікування, хвороба починає прогресувати, тим самим призводячи до летального результату пацієнта. За даними відомо, що в промислово–розвинених країнах кількість хворих значно більше, ніж у країнах, де промисловість розвинена слабо.

Астма бронхіального типу розвивається зазвичай в дитячому віці, якщо дитині призначити правильне лікування, то в 50% випадків, до дорослого життя пацієнт повністю позбавляється від недуги. Щоб вилікувати хворобу, необхідно слідувати певним правилам, а також у точності дотримуватися рекомендацій лікаря.

Форми і ступені

Астма такого типу поділяється на різні форми, це залежить від причини її розвитку. Також існують ступені цієї недуги, вони залежать від клінічної картини симптоматики.

лікування бронхіальної астми

До форм слід віднести:

 1. Алергічна. Цей тип астми виникає в тому випадку, якщо організм тривалий час впливає певний алерген.
 2. Неалергічний. Може розвинутися на тлі гормональних змін в організмі, але ніяк не пов’язана з впливом алергенів на організм.
 3. Змішана. Тут, дві зазначені вище форми, поєднуються в одну.

Залежно від симптоматики, астму бронхіального типу поділяють на три ступені:

 1. Легкий ступінь. Симптоматика захворювання у хворого виявляється не частіше двох разів у рік, при цьому ознаки зникають швидко, і часто лікування пацієнту не потрібно.
 2. Середня. Загострення виникають в основному в нічний час доби, напади виникають близько п’яти разів на рік, симптоматика буде слабко вираженою.
 3. Важка ступінь. При прояві такої міри, пацієнтові потрібно негайно надати першу допомогу. Важка ступінь супроводжується постійним проявом симптомів, а також частими загостреннями захворювання. Людина втрачає нормальну працездатність, виникають порушення сну і дихальних функцій.

Щоб почати лікування бронхіальної астми у дорослих, необхідно звернути увагу на симптоми недуги.

Залежно від ступеня розвитку хвороби, лікар буде призначати комплексне лікування, яке включається не тільки медикаментозну терапія, але ще і дієтичне харчування.

Основні причини розвитку

Головна причина розвитку недуги полягає в тому, що бронхи людини стають дуже чутливі до зовнішніх подразників.

як вилікувати бронхіальну астму

Така дратівливість може бути вродженою або набутою аномалією. У тому разі, коли хвороба є спадковою або вродженою патологією, астму називають атопічною.

Можна додатково виділити кілька причин, за якими розвивається астма такого типу:

 1. Робота на шкідливому виробництві. Досить поширена причина розвитку недуги, в даному випадку астма буде носити набутий характер. Якщо людина тривалий час працює в приміщенні, де повітря забруднене пилом або хімічними речовинами, то ознаки недуги проявляються досить швидко. Також астма бронхіального типу може виникнути при постійному знаходженні в приміщенні, де повітря дуже гаряче або холодне.
 2. Вірусні та бактеріальні інфекції. Недуга може розвинутися у вигляді ускладнення, якщо у пацієнта виявлений бронхіт з обструкцією, який протікає вже тривалий час. Різні віруси і бактерії можуть провокувати розвиток астми такого типу.
 3. Куріння. Часто шкідлива звичка призводить до розвитку бронхіту в хронічній формі, а потім на його тлі виникає астма. Саме куріння призводить до того, що в легенях тривалий час зберігається запальний процес.
 4. Медикаменти. Деякі види лікарських препаратів можуть викликати напад, а потім привести до хронічної астми бронхіального типу. До таких препаратів можна віднести Аспірин.

На розвиток недуги можуть вплинути підвищені фізичні навантаження, які в сукупності зі зниженим імунітетом негативно позначаються на роботі дихальної системи. Також астму може викликати стрес або тривала нервозність.

Основні симптоми астми бронхіального типу

Перш ніж почати лікування бронхіальної астми, слід звернути увагу на симптоми хвороби. Лікарі стверджують, що спочатку недуга може маскуватися під звичайний бронхіт, саме тому так важливо відрізняти симптоматику астми від простого бронхіту.

бронхіальна астма лікування

Головні ознаки астматичного нападу:

 1. Кашель. Коли пацієнт страждає астмою, напади кашлю стають сухими і болісними, при цьому виникає відчуття, що відкашлятися немає можливості. Коли напад закінчується, кашель стає вологим, і з бронхів виходить трохи мокротиння.
 2. Задишка. При звичайному бронхіті, задишка виникає тільки в тому випадку, якщо у пацієнта виникли ускладнення, або ж недуга вже тривалий час спостерігається у людини. При астмі ж задишка є постійною, вона проявляється не тільки після фізичних навантажень, але і в спокійному стані. У хворого починається напад при контакті з будь–яким алергеном, шерстю або звичайною пилом. Напад задишки виникає різко і може тривати досить довго.
 3. Підвищення температури тіла. При астмі цей симптом не виникає, при бронхіті ж у пацієнта може підвищуватися температура.
 4. Хрипи і характер дихання. Для астми більш характерні свистячі сухі хрипи в легенях, при цьому хрипи чути навіть без стетоскопа. Може порушуватися частота дихання, пацієнт починає дихати коротко і часто.

Симптоматика, що виникає при різного ступеня тяжкості астми

Як ми вже говорили вище, астму бронхіального типу можна розділити на три стадії, і в кожній з них ознаки хвороби будуть проявлятися по–різному:

Підвищення температури тіла

 1. Перша ступінь. Напади будуть повторюватися не частіше двох разів на місяць, при цьому для купірування симптомів немає необхідності приймати препарати або звертатися за допомогою до лікаря. Напад проходить самостійно через кілька хвилин, у нічний час астма хворого не турбує.
 2. Друга ступінь. Загострення трапляються вже близько чотирьох разів на тиждень. Щоб купірувати симптоматику доводиться використовувати спеціальні медикаментозні препарати. У нічний час часто проявляються напади задухи і кашлю.
 3. Третя ступінь. Це досить важкий перебіг хвороби, так як напади виникають кілька разів на добу, загострення найбільш часто виникають в період нічного сну.

Діагностика захворювання

Навіть, якщо у дорослого є всі характерні симптоми бронхіальної астми, лікування може бути призначено виключно після проведення повноцінної діагностики.

ознаки бронхіальної астми

Щоб точно встановити діагноз, лікар може призначити пацієнту такі дослідження, як:

 • проведення аналізу мокротиння;
 • дослідження загального аналізу крові;
 • дослідження роботи дихальної системи;
 • визначення об’єму легенів;
 • проведення тестів на алергічні реакції;
 • рентген легенів, який допоможе визначити наявність патологій в дихальних шляхах.

Звичайний огляд пацієнта, без проведення додаткових аналізів і процедур, не дає можливості виявити дане захворювання. Щоб отримати точний результат, важливо пройти повноцінне обстеження, після якого буде призначено протокол лікування.

Лікування бронхіальної астми

Процес лікування недуги займає багато часу, при цьому пацієнту доведеться чітко слідувати рекомендаціям лікаря, лікар повинен постійно контролювати стан хворого. Слід пам’ятати, що самолікування при астмі бронхіального типу неприпустимо, так як препарати мають безліч побічних ефектів.

протокол лікування бронхіальної астми

Якщо медикаменти підбере лікар, то він зможе звести до мінімуму негативний вплив на організм. Для лікування застосовують:

 1. Ін’єкції і таблетки для лікування астми. Застосовують такі глюкокортикостероїди, як Преднізолон і Дексаметазон. Ці лікарські засоби допомагають купірувати напад на ранній або середній стадії.
 2. Антагоністи лейкотриенових рецепторів. До таких засобів відносять Аколат і Сингуляр, ці препарати чинять на організм протизапальну дію. Варто зазначити, що ці препарати мають високу вартість.
 3. Ксолар. Випускається препарат у вигляді розчину для ін’єкцій. Застосовують препарат для зняття алергічної реакції при бронхіальній астмі алергічного типу.
 4. Ксантині. Для розслаблення гладкої мускулатури можуть застосовуватися Теопек і Теофелин.
 5. Кишенькові інгалятори і небулайзери. Саме такі засоби володіють найбільш високим показником ефективності. Їх призначає тільки лікар, враховуючи ступінь розвитку хвороби, а також симптоматику.

Сучасна медицина рекомендує застосовувати комбіновані засоби, які найбільш ефективно знімають напад, до них можна віднести Беродуал і Симбикорт.

Як надати невідкладну допомогу

Якщо у пацієнта трапився напад астми, йому необхідна негайна допомога, та надати її мають рідні люди, особливо важливо надати допомогу людям похилого віку.

лікування бронхіальної астми у дорослих

Коли у пацієнта починається приступ, це викликає паніку, що призводить до посилення ознак. Головним засобом допомоги є інгалятор, який повинен бути у кожного хворого при собі, щоб під час нападу застосувати засіб.

У складі таких інгаляторів містяться бета–антагоністи, які допомагають розширити бронхи, і збільшують дихальну здатність легень, що призводить до нормалізації дихання.

До найбільш ефективних препаратів слід віднести Сальбутамол, також можна використовувати Фенотерол, але його дія триває не більше шести годин.

Є ще засіб під назвою Сальметерол, його дія триває близько 12 годин, але ефект настає не відразу, так як ліки впливає повільніше.

У тих випадках, коли такі медичні препарати протипоказані, слід використовувати холінолітики, але вони впливають повільно, ефект може настати лише через 45–50 хвилин.

Варто пам’ятати, що ліки швидкої дії тільки купирують симптоми, але не допомагають вилікувати астму.

Профілактика

Щоб не лікувати цю недугу, слід проводити профілактику його розвитку. Для цього лікарі настійно радять виконувати основні правила.

лікування бронхіальної астми у дорослих

До них відносять:

 • постійні фізичні навантаження, щоб підтримати загальний тонус організму, але навантаження не повинні бути дуже інтенсивними (плавання, дихальна гімнастика, спортивна ходьба);
 • слід щоденно проводити вологе прибирання приміщення, для цього застосовують засоби, які не викликають алергічної реакції;
 • додатково виключається контакт з різними видами алергенів.

Дієтичне харчування при захворюванні

Щоб прискорити процес лікування, слід дотримуватися певних правил харчування, є список продуктів, які суворо заборонені при астмі бронхіального типу, до них відносяться:

 • будь–які види рибних продуктів;
 • всі види цитрусових;
 • шоколад і горіхи;
 • мед і томатні соуси;
 • червоні ягоди;
 • абрикоси і персики;
 • алкогольні напої;
 • морепродукти та ікра;
 • жирне м’ясо;
 • смажене і копчене;
 • яйця і боби.

За добу слід вживати їжу не менше чотирьох разів, важливо не переїдати і повністю виключити з раціону алергенні продукти.

Страви краще всього готувати на пару, але можна застосовувати метод тушкування, запікання та варіння. Вживаються страви в теплому вигляді.

Краще всього використовувати продукти в сирому вигляді, піддаючи їх мінімальній тепловій обробці, так інгредієнти зберігають більше поживних речовин у складі.

Якщо вдома є пароварка, то всі страви слід готувати з її допомогою, так продукти збережуть в собі максимум вітамінів. Все ж таки з приводу дієтичного харчування, слід порадитися з лікарем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *