ротавірусна інфекція

Симптоми і лікування ротавірусної кишкової інфекції

Простудне захворювання інфекційної етіології з збудником РНК-ротавірус називається ротавірусною інфекцією. Його особливість – у тривалому прихованому періоді, який у кожної людини, у різному віці протікає від моменту попадання вірусу в організм до прояву першої симптоматики хвороби у всіх по-різному.

Найбільш часто уражаються вірусом дихальні органи у дітей від 2-х до 8-9 років, активно спілкуються в дитячих садах і школах.

Що таке Ротавірус

Інфекційне захворювання відноситься до епідемічних, часто його плутають з грипом, але за характером прояву ці хвороби не мають схожих симптомів. Особливість інфекції – вірус досить стійкий поза організму людини.

У воді вірус-РНК живе до 2-х місяців, на поверхні домашніх предметів меблів, обстановки – до місяця. На нього не впливає кислотне середовище, він боїться засобів дезінфекції при обробці з температурою понад 80°C.

Провокує інфекційне захворювання невелике число вірусів, що проникли в організм людини. Швидко ротавірусна інфекція у дітей і дорослих переходить в кишкову зі своїми симптомами, що обумовлює напрямок лікування. Ротавірусна інфекція – різновид гострого інфекційного ураження кишечника. Тому це захворювання називається «кишковим грипом».

Перші ознаки ротавірусної інфекції у дитини

Прояв хвороби у дітей і дорослих відрізняється, ротавірусна кишкова інфекція має свої симптоми в кожному разі, від чого залежить і різниця в лікуванні.

Вражаючи дітей, ротавірус агресивний, швидко проявляється гострими симптомами нездужання, підвищення температури, діареї. Доросла людина часто не вважає себе хворим, легкі симптоми застуди, незначний пронос переносить на ногах, не залишаючи робочого місця. Насправді вони самі хворі, і можуть передати вірус членам колективу, принести інфекцію в сім’ю, своїм дітям.

ротавірусна інфекція симптоми

Ротавірусна кишкова інфекція особливо важко протікає у дітей 2 років, виражається яскравими симптомами, вимагає особливого лікування. Це обумовлено віком дітей.

Для дітей характерна важка картина клінічних проявів:

 • підйом температури до критичного рівня, часто вище 38,5-39,7 °C;
 • багаторазова блювота;
 • частий виснажливий пронос.

Симптоми наростають з розвитком хвороби, у кожної дитини реакція на вірус різна. Якщо захворювання почалося у немовляти, його одразу ж госпіталізують в інфекційне відділення. У дітей до 3 років захворювання протікає особливо важко, тому їм пропонується стаціонарне лікування, тут виключається лікування в домашніх умовах.

Ознаки ротавірусної інфекції у дорослої людини

Першими ознаками хвороби є:

 • ураження ШКТ, поява болю в епігастрії, нудоти, блювоти, діареї;
 • катаральні ознаки ураження очей, дихальних шляхів, що зазвичай характерно застуді;
 • інтоксикаційні прояви в загальній слабкості, сонливості, сильного головного болю, болях у суглобах і м’язах, втрати апетиту;
 • поява запаху ацетону від хворої людини.

Клінічна картина протікає в основному без температури, зі слабо вираженими симптомами. Це характерно для хвороби дорослої людини.

У дорослих лікування ротовірусної кишкової інфекції залежить від симптомів, і чим лікувати, визначить терапевт, викликаний на будинок. Станом хворого лікар призначить лікування в домашніх умовах, або запропонує госпіталізацію в інфекційне відділення.

Перша допомога

Алгоритм дій батьків при виявленні ротавірусної інфекції відпрацьований в педіатрії і в дорослому практиці. Коли у дітей з’являються ознаки ротавірусу в ускладненій формі, ніж лікувати в домашніх умовах, повинно бути зрозуміло батькам. Насамперед важливо не допустити зневоднення організму, особливо у грудної дитини.

Основні дії першої допомоги в домашніх умовах:

 1. Давати тепле пиття часто, але в не великому обсязі. Повністю виключити молочні продукти. Використовувати звичайну фільтровану воду, чергувати її з сольовими розчинами; можна давати пити аптечні розчини Регідрону, Оралита, Глюкосолана. Вони розлучаються з розрахунку на 1 л води – 1 пакетик порошку;
 2. Якщо дитина ходить в туалет кожні 3 години, отже, споживання води достатнє для виключення зневоднення. Коли напоїти дитину не виходить, він не ковтає воду навіть з мірного шприца, випльовує її, або, гірше того, його від води рве, на терміново викликати швидку допомогу.
 3. Маленьких дітей кладуть на бік, щоб у нападах блювоти маси не потрапили в дихальні шляхи, що часто буває у немовляти, і він захлинається від блювоти.
 4. Давати жарознижуючі ліки треба тільки при температурі понад 38,5°C.
 5. Виключити годування. Якщо у дітей 4 років прокидається апетит, їм можна дати трохи рідкої каші, аптечного фруктового пюре.
 6. Якщо захворювання сталося у грудничка, до приходу лікаря рекомендується залишати підгузник з калом, у дітей 5 років залишати наповнений горщик. Лікар по вмісту калових мас точніше визначить тип захворювання.

Часто батьки роблять помилки, дають дітям антибіотики, антибактеріальні, протидіарейні препарати. У випадку з ротавирусом вони безсилі, їх прийом може погіршити стан дитини, викликати непередбачені ускладнення. До приїзду лікаря не давати дитині народні засоби.

Лікування ротавірусної інфекції

Хвороба від РНК-ротавірусу лікується іншими способами. Зупиняти пронос небезпечно, при цьому вірус залишається в тонкому кишечнику, де руйнує корисні клітини. При даній хворобі пронос – природний захист організму, з каловими масами швидше виводяться проникли віруси. Проти ротавірусу безсилі мають у фармацевтиці противірусні засоби, що зазвичай застосовуються при кишкових інфекціях. Не допоможуть і гомеопатичні засоби – «Анаферон», «Оциллокоцинум».

Медики-інфекціоністи знають, що РНК-ротавірус неможливо знищити антибіотиками, від них гинуть непатогенні бактерії. Не застосовуються і засоби проти бактерій, проти діареї.

ротавірусна інфекція лікування

Виділяють напрямки лікування:

 • позбавити пацієнта від зневоднення; у складних випадках хворому призначають внутрішньовенне крапельне введення фізрозчину з вітамінами, глюкози з колоїдними розчинами;
 • очистити організм від токсинів, що залишаються після життєдіяльності ротавірусів;
 • дотримуватися дієти, спочатку з повною відмовою від молочних продуктів; коли у людини відновлюється апетит, він саам просить, чого б йому хотілося поїсти. Але треба повністю відмовитися від жирних, солоних, копчених продуктів;
 • відновити мікрофлору в ураженому вірусами кишечнику; для цього лікарі призначають примі пробіотиків, вітамінів. Найчастіше таке лікування проводиться вже в домашніх умовах, після того, як пройде гострий період хвороби, людини виписують додому.

Таке лікування проводиться незалежно від того, скільки тривав у людини інкубаційний період. Для виключення загальної інтоксикації хворим призначаються сорбенти, після закінчення інкубаційного періоду. До загального лікування додають народні засоби.

Лікування дитини

Якщо ротавірус зафіксований у дітей 6 років, їх лікують в інфекційному відділенні. Тільки легка форма захворювання допускає лікування вдома, зі строгим дотриманням призначень лікаря.

Терапія у відділенні стаціонару має мету:

 1. Відновити водно-сольовий баланс. Дитині дають багато пиття, використовують Регідрон.
 2. Очистити організм від токсинів. Для цього призначають сорбенти – Ентеросгель, Смекту, активоване вугілля, це засоби м’якого очищення кишечника від патогенних компонентів.
 3. Відновити травлення. Лікар призначає Фестал, Солізім, Креон, Сомилазу. Вони активізують синтез ферментів, налагоджуючих функції ШКТ.
 4. Усунути діарею. Лікар призначає Энтерофурил, Ентерол, позбавляють від проносу і одночасно виводять токсини.

Болі в животі знімають Но-Шпою, Спазмалгоном. Блювоту зупиняють крапельницями з вітамінними і сольовими розчинами. Високу температуру збивають Парацетамолом, Ибуклином, Ібупрофеном, Нурофеном.

У дітей до 7 років проти температури використовують ректальні свічки Цефекон. Температуру до 38°C не збивають, так як в такому стані стимулюється синтез інтерферону – природного захисника від хвороби, згубно діє на віруси.

Лікарі виключають використання Аспірину проти температури. Простіше зняти температуру народними засобами.

Лікар призначає препарати для кожної конкретної дитини, грунтуючись на його віці, загальному стані, ознаки інтоксикації. Відновлюються діти після такої хвороби довго – від 2-х тижнів до 1,5 місяців. У цей час проявляються залишки інтоксикації, дитина може бути сонливим, стомлює, відчувати нудоту.

Ротавірусна кишкова інфекція у дітей після 10 років за симптомами і лікування схожа з терапією хвороби у дорослих людей. На відновлювальному періоді всім перехворівшим дають народні засоби, що зміцнюють імунітет.

Лікування дорослого

Щоб успішно вилікувати дорослого людини, лікарі використовують симптоматичне лікування, спрямоване на видалення клінічних ознак хвороби, запобігає появі ускладнень.

Стандарт терапії:

 • оральне застосування регідратації;
 • прийом ентеросорбентів;
 • дієтичне харчування.

У разі важкої форми хвороби з ознаками інтоксикації, зневоднення, пацієнтові призначають крапельниці для поповнення запасів рідини, відновлення балансу мінеральних солей. Крапельницями вводять розчини натрію хлориду, глюкози з вітамінами.

Терапія передбачає використання у дорослих Регідрону, Тригидрона, Гидровита. Їх пацієнт повинен пити маленькими ковточками, з рівним проміжком часу. Питво триває, поки не зникнуть блювота і діарея.

Прийом ентеросорбентів зменшує кількість токсинів, виводить їх через кишечник.

Зазвичай призначають:

 • Ентеросгель;
 • Полісорб;
 • Фосфалюгель;
 • Смекту.

Зазначені засоби зв’язують токсини в кишечнику, не дають їм проникати в кров, виводять їх з калом через кишечник. Лікування ротовірусної кишкової інфекції у дорослих і дітей зі схожими симптомами допускає використання народних засобів.

Народні засоби

Лікування з використанням народних засобів має ті ж цілі, що і медикаментозна терапія. Часто рецепти цілителів і травників застосовують як доповнення до загального лікування, але тільки за узгодженням з лікарем. Старовинні рецепти зупиняють блювоту, попереджають вторинне бактеріальне інфікування.

Першими народними засобами вважаються:

 1. Киселі, виготовлені вдома, зі свіжих ягід і картопляного крохмалю. Вони зміцнюють шлунок, запобігають зневодненню. Пити кисіль треба маленькими порціями.
 2. Бульйон з домашньої курки, при закипанні перша вода зливається, м’ясо заливають свіжою кип’яченою водою. Слабкий бульйон відновлює функції шлунка, бореться зі зневодненням.
 3. При високій температурі все тіло хворої людини обтирають спиртом з водою в пропорції 1:1.
 4. Самостійне приготування сольового розчину для пиття. Треба взяти на 1л води 1 ч. л. солі, 1 ч. л. соди, 2 ст. л. цукру. Пити розчин треба невеликими порціями, часто. Від нього збільшується вихід сечі, що підтверджує ефективність засобу проти зневоднення.

Дітям готують відвари родзинок, моркви, яблук, рису, шипшини, ромашки. Дають пити негазовану мінеральну воду.

Одночасно з лікуванням потрібно дотримуватися щадну дієту, з повним виключенням молочних продуктів. Якщо дитина відмовляється їсти, годувати його насильно не треба.

Відновлення роботи кишечника

Для відновлення мікрофлори кишечника пацієнтам на останньому етапі лікування призначають Максилак, Біфідумбактерин, Лінекс. Їх можна починати приймати по закінченні гострої стадії хвороби. Відновлення кишкової мікрофлори потрібно, щоб запобігти дисбактеріоз, привести в норму травлення.

Зазначені препарати комбіновані, включають про – і пребіотики. Їх призначають дітям та дорослим. Випускаються в пакетиках, порошок легко розчиняється водою. Приймають 2 рази на день по 1 пакетику протягом 2-х тижнів.

Добре відновлює мікрофлору Біфідумбактерин-форте. Його випускають капсульованим або порошкоподібним. Містить біфідобактерії. Приймається по 1 капсулі або по 1 пакетику 3 рази на день; дорослі п’ють ліки подвійною дозою. Капсули слід ковтати цілими, запиваючи їх водою. Ліки приймається одночасно з їжею.

Інкубаційний період у дорослих і дітей

Латентний інкубаційний період ротавірусної кишкової інфекції у дітей триває 1-5 днів, але іноді яскрава клінічна картина розвивається за добу. Це обумовлено віком дитини, силою його імунного захисту, кількістю проникли РНК-ротавірусів.

Інкубаційний період ротавірусної кишкової інфекції у дорослих проходить від 15 годин до тижня, найчастіше яскрава симптоматика проявляється на другу добу після проникнення вірусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *