вірус Епштейна-барра у дитини

Симптоми вірусу Епштейна-барра у дитини

Вірус Епштейна-Барр — інфекційне захворювання, що характеризується ураженням імунокомпетентних лімфатичних клітин з паралельним розвитком типової симптоматики запалення лімфовузлів, носоглотки, селезінки і печінки. Захворювання починається раптово, але типові для вірусу симптоми проявляються у дитини лише через кілька днів. Лікування призначається тільки фахівцем після проведення необхідних діагностичних заходів.

Клінічна картина

Період інкубації триває від 30 діб до 7 тижнів. На початкових стадіях розпізнати інфекцію досить складно, оскільки вона має симптоматику, схожу з іншими вірусними патологіями.

Початок хвороби характеризується підйомом температури до субфебрильних значень, інтоксикацією, головними болями.

У дитини пропадає апетит, він стає млявим, часто вередує. Можлива поява симптомів роздратованого кишечника — блювота, нудота. Також можуть спостерігатися біль у суглобах і глотці.

Протягом перших семи днів відбувається розвиток характерних симптомів вірусної патології, які можуть розрізнятися в залежності від рівня клітинного імунітету і віку. Цими чинниками визначається схема лікування.

Прояви вірусу Епштейна-Барр об’єднуються в симптомокомплекс лімфопроліферативних захворювань, зумовлених ураженням лімфоїдних клітин.

Наблюаєтся набряк носоглотки, виражене збільшення мигдаликів та шийних лімфовузлів, що може іменуватися “бичачої шиєю”. Селезінка та печінка також збільшуються в розмірах.

Епштейна Барра вірус у дітей

Загальні симптоми інфекції у дітей:

 1. Хропіння під час сну.
 2. Інтоксикація.
 3. Гарячковий стан.
 4. Задня стінка глотки і м’яке небо, вкриті збільшеними фолікулами, мають яскраво-червоний колір.
 5. Носове дихання або ускладненим, або взагалі неможливо.
 6. Мигдалики збільшені, вкриті білим нальотом, іноді навіть виразками.
 7. Виражена набряклість повік і обличчя.
 8. Збільшення шийних лімфовузлів як передньої, так і задньої групи, при пальпації вони практично безболісні.
 9. Запалення піднебінних мигдалин і глотки при наявності вірусу Епштейна-Барр супроводжується інтенсивним розмноженням стрепто – і стафілококів, що дозволяє виставляти помилковий діагноз “ангіна” з подальшим призначенням антибактеріальних препаратів амоксициллиновой групи.
 10. Збільшення печінки, що в деяких випадках супроводжується нетривалої жовтяницею.
 11. На другому тижні хвороби відзначається збільшення селезінки.

Епштейна Барра вірус у дітей симптоми

Патологія, ініційована вірусом Епштейна-Барр, може протікати у дитини в гострій (до трьох місяців) або затяжний (до шести місяців) формі. Трапляються рецидиви — симптоми повертаються через місяць.

Найчастіше хвороба носить доброякісний характер, тому лікування призначає лікар-інфекціоніст.

Лікування

Методи сучасної медицини поки не дозволяють впоратися герпесною інфекцією повністю. В B-лімфоцитах та інших клітинах вірус зберігається протягом усього життя, хоча і в сплячому стані. Його активізація може відбутися в будь-який момент на тлі ослаблення імунітету. На даний момент спеціальних препаратів, дія яких спрямована на боротьбу саме з вірусом Епштейна-Барр, не існує.

Інфекційний мононуклеоз є підставою для визначення хворого в стаціонар з наступною реабілітацією в домашніх умовах. Якщо перебіг хвороби неважкий, госпіталізації, можливо, не знадобиться.

У період загострення мононуклеозу необхідно дотримуватися суворої дієти й дотримуватися щадний режим.

При лікуванні легкого ступеня вірусу Епштейна-Барр якась певна схема не використовується. У цьому випадку основним завданням є полегшення стану дитини та усунення симптомів інфекції.

лікування веб у дітей

Комплекс лікувальних заходів при важкій формі хвороби призначається з метою придушення активності вірусу.​

Противірусні препарати

Зараз фармакологічна промисловість пропонує величезну кількість противірусних препаратів, але недалеко не всі з них ефективні в боротьбі з вірусом Епштейна-Барр. Наприклад, Ацикловір, який чудово справляється з герпесом, абсолютно марний при лікуванні ВЕБ.

Для придушення активності вірусу використовуються такі медикаменти, як Герпевір, Пацикловир, Фоскавир, Цидофовир. При гострому мононуклеозі такі засоби практично неефективні. А ось з симптомами генералізованої ВЕБ-інфекції вони справляються добре.

Гепатопротектори

Усунути жовтушність допоможуть гепатопротектори. Краще всього застосовувати з цією метою Есенціале.

Жарознижуючі засоби

Основним симптомом вірусу Епштейна-Барр є тривала лихоманка. Позбутися від неї можна за допомогою жарознижуючих препаратів. Але не всі з них підходять дітям. Педіатри радять використовувати з цією метою ректальні свічки Цефекон або сироп Нурофен.

Протигрибкові медикаменти

Якщо інфекційний мононуклеоз супроводжується грибковими ураженнями, що буває дуже рідко, на додаток до інших препаратів призначаються протигрибкові засоби Кансидас, Флуконазол, Ністатин.

Антибіотики

Треба відзначити, що фахівці не рекомендують використовувати антибіотики при лікуванні мононуклеозу. Їх застосування виправдане тільки при наявності кількох ініціаторів захворювання або у разі бактеріального інфікування. У таких ситуаціях найкраще себе зарекомендували медикаменти з групи Макролідів та Цефалоспоринів.

При мононуклеозі ні в якому разі не можна застосовувати антибактеріальні засоби пеніцилінової групи — це може викликати розвиток алергічних реакцій.

Імуномодулятори

Непогано зарекомендував себе Ізопринозин, що сприяє зміцненню імунітету і активізації захисних сил організму.

Препарат дозволений до застосування дітям з трьох років. Переноситься легко, практично не має протипоказань.

Місцева терапія

Для усунення вираженої хворобливої симптоматики призначаються препарати місцевого спектру дії — антисептичні склади, якими полощуть горло. Щоб усунути болючість, в ці розчини рекомендується додавати Лідокаїн (2 %), який володіє знеболюючим ефектом.

Для усунення симптомів практично всіх хвороб, ініційованих вірусом Епштейна-Барр, призначається комплексна терапія, що включає в себе прийом медикаментів, що підсилюють дію один одного.

Якщо вірус спровокував розвиток пухлини, лікуванням займається вже онколог. Вірус, що знаходиться в сплячому стані, лікування не потребує.

Бонус

 1. Вірус протягом тривалого часу може бути присутнім в організмі, нічим себе не видаючи.
 2. Перші симптоми інфекційної патології багато в чому схожі з проявами інших хвороб, ідентифікувати захворювання, викликане вірусом Епштейна-Барр, може тільки фахівець.
 3. Лікування направлене лише на усунення основних симптомів. Дію використовуваних препаратів спрямовано на придушення активності вірусу — він зберігається в організмі і просто переходить в сплячий стан.
 4. Інфекційний агент активізується при інтоксикації, ослабленні імунітету, стресах, а також після вакцинації дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *