призначення та типи підвісок

Типи підвісок автомобілів: будова і діагностика, особливості та переваги різних типів, відгуки

Кожен водій повинен знати не тільки, скільки існує типів підвісок автомобілів, але і розуміти, які функції покладені на цю частину транспортного засобу. Особливо це стосується і тих людей, які пов’язані з автомобілями професійною діяльністю. Причому неважливий стаж і досвід водія, знання пристрою свого транспортного засобу в будь-якому випадку не зашкодить.

Що таке підвіска автомобіля? По суті, це вузол або навіть ціла конструкція, яка складається з декількох деталей. Причому кріплення у них між собою налагоджено особливим чином. В силу свого пристрою кузов будь-якого транспортного засобу з’єднаний з колесами, завдяки чому і забезпечується можливість пересування. При цьому сам зв’язок може бути пружною або жорсткою, в залежності від елементів і деталей підвіски.

підвіска автомобіля будова

Саме вся ця система забезпечує згладжування або гасіння коливань, які викликаються нерівностями дорожнього покриття. Але як вона влаштована? Видів підвісок кілька, але всі вони мають деякі подібності в своєму пристрої.

Напрямні елементи

Як раз за рахунок них колеса зв’язуються з кузовом транспортного засобу, передаючи йому силу руху. Крім цього, визначається те, як саме вони рухаються щодо самого корпусу автомобіля. Під цим терміном слід розуміти різні важелі кріплення і з’єднання деталей. Вони можуть бути і поперечними і поздовжніми, і здвоєними.

Пружна складова

Це свого роду проміжна ланка між коліс і кузова. Все навантаження від нерівностей дорожнього полотна сприймається саме нею, після чого передається на корпус транспортного засобу. Дані елементи можуть бути не тільки з металу, але і з інших доступних і міцних матеріалів.

Як правило, для різних типів підвісок вантажних автомобілів (або легкових) з металу виробляються пружини, ресори, торсіони. Інші ж елементи можуть виготовлятися з гуми (буфери, відбійники – але, як правило, вони є частиною металевих деталей).

Гасячий пристрій

Під цим визначенням ховається не що інше, як сам амортизатор. Його призначення полягає в зменшенні амплітуди коливань кузова автомобіля, які якраз викликаються роботою пружних елементів.

Зазвичай робота всіх типів амортизаторів ґрунтується на гідравлічному опорі, який виникає, коли рідина перетікає з однієї порожнини в іншу через калібровані отвори клапанів.

Що стосується цих порожнин, то амортизатори можуть бути однотрубними (1 циліндр) або двотрубними (2 циліндра).

Стабілізатор поперечної стійкості

Обов’язкова складова для будь-якої підвіски. Ця деталь дозволяє протидіяти збільшенню інтенсивності крену на поворотах. Така робота здійсненна завдяки розподілу ваги автомобіля на всі його колеса.

з чого складається підвіска

По суті, стабілізатор являє собою пружну штангу, з’єднану з усіма деталями підвіски допомогою стійок. Ставитися він може не тільки на передню, але і на задню вісь транспортного засобу.

Опора колеса

Зазвичай у більшості типів підвісок легкових автомобілів його місце розташування—це задня вісь машини. Його завдання полягає в прийнятті всього навантаження від коліс і розподілі його між важелями підвіски і амортизаторами. Але також подібний пристрій є і на передній осі. Тільки у нього трохи інша назва – поворотний кулак.

Елементи кріплення

Без них неможливе існування всієї підвіски, оскільки саме вони забезпечують з’єднання всіх деталей між собою. Також вони відповідальні за їх кріплення до кузова автомобіля.

Основним видом такого кріплення є жорстке з’єднання болтами. Ще використовуються гумово-металеві втулки (вони ж сайлент-блоки), Кульові шарніри.

Функціональне призначення

Оскільки підвіска передає вплив від коліс на кузов автомобіля, то необхідно спроектувати її таким чином, щоб вона володіла підвищеної і міцністю і довговічністю. Але в чому конкретно полягає роль підвіски крім забезпечення зв’язку коліс з корпусом транспортного засобу? Підвіска будь-якого автомобіля відповідальна за виконання важливих завдань:

 • гасіння коливань від коліс;
 • забезпечення плавності ходу;
 • забезпечення постійного контакту коліс з дорогою, що, в свою чергу, впливає на керованість і стійкість автомобіля;
 • саме за рахунок підвіски зв’язок коліс з кузовом пружний.

В даний час багато типів передньої підвіски автомобіля (крім безлічі елементів) включають ще й електронні пристрої, і різні датчики. Це дозволяє підвищити комфорт пересування автомобіля, але одночасно з цим робить систему більш складною у пристрої.

Різновиди елементів ходової частини

З того часу як з’явився перший транспорт і донині було спроектовано кілька різновидів автомобільних підвісок. Водночас поки що не було розроблено ідеального варіанту, який би влаштовував за всіма параметрами і показниками.

З цієї причини з усього існуючого різноманіття виділити якийсь один оптимальний варіант неможливо. Все тому, що кожен з типів автомобільної підвіски має не тільки переваги, але і недоліки, що і визначає їх застосування.

 

призначення та типи підвісок

Але незважаючи на досить широку класифікацію, всі типи відносяться до однієї з двох груп підвіски:

 • залежна;
 • незалежна.

Остання група (зі зрозумілих причин) найпопулярніша. Її головна відмінність полягає в тому, що колеса не пов’язані між собою жорстко, і одне не здатне впливати на інші. Також є ще й проміжний варіант–напівзалежна підвіска.

Залежна група

Детальний розбір типів підвіски автомобіля і їх будову почнемо з розгляду залежної групи. Вона «перекочувала» на машини з гужових возів і перший час залишалася єдиним існуючим варіантом. За весь період свого існування вона зазнала значних змін, але суть її роботи ніколи не змінювалася.

Залежна підвіска має на увазі жорсткий зв’язок коліс, з’єднаних однією віссю. Це не дозволяє їм переміщатися окремо один від одного. Іншими словами, якщо одне з них потрапить в яму, це неминуче призводить до зміщення іншого.

У автомобілів з заднім приводом жорстке з’єднання коліс забезпечується заднім мостом, який є ще й частиною трансмісії. У передньопривідних транспортних засобах жорсткий зв’язок забезпечує спеціальна балка.

Що стосується пружних елементів, то спочатку це були ресори, тепер же використання пружин їх повністю витіснило. В якості демпфуючого елемента тут виступають амортизатори. Вони можуть бути встановлені окремо від пружних елементів або ж розташовуватися співвісно з ними – амортизатор, поміщений усередині пружини.

Переваги та недоліки залежної підвіски

У залежних типів підвіски автомобілів переваги та недоліки зібрані в одному флаконі. З одного боку основна перевага даного різновиду—це простота конструкції, що позитивно позначається на надійності. Крім цього, забезпечується відмінне зчеплення коліс з дорогою, якщо мова йде про рівну поверхню.

Але з іншого боку є і серйозний недолік, який полягає в можливості втрати контакту колеса з дорогою в момент проходження поворотів. З-за того, що задня вісь поєднана з деталями трансмісії, міст перетворюється в масивну конструкцію з досить значними розмірами. Це відчувається при погляді на вантажний транспорт.

залежна підвіска автомобіля

В силу цих особливостей така підвіска застосовується тільки для задньої осі, щодо передньої ж подібна реалізація просто неможлива. До того ж сьогодні залежна група практично втратила свою актуальність і її використання зведено до мінімуму. Однак її як і раніше можна зустріти у вантажного транспорту, а також серед повнорозмірних рамних позашляховиків.

Незалежний тип підвіски

У незалежного типу підвіски автомобілів перевагу, а заодно і головне відміну від опонента, розглянутого вище, полягає в тому, що колеса на одній осі не пов’язані один з одним механічно. Тобто може бути і так, коли одне з них обертається, а інше ні. Цей варіант був розроблений після з’ясування певних недоліків залежної підвіски. Тут кожне колесо має свій комплект деталей: пружні, демпфуючі, напрямні елементи.

Підвіска McPherson

Подібна конструкція названа ім’ям інженера Ерла Макферсона, який розробив її в 1960 році. Мовою автолюбителів вона ще зветься “качаючою свічкою”. Пристрій представлено одним нижнім важелем, блоком з пружинного елемента, стабілізатором поперечної стійкості.

Особливість даного типу підвіски – це використання амортизаційної стійки, саме її в народі прозвали свічкою. Вона складається з амортизатора і пружини. У нижній частині дана складова деталь кріпиться до маточини колеса, а вгорі закріплюється на опорі (стакан) кузова автомобіля.

Даний тип передньої підвіски автомобіля виконує відразу кілька важливих завдань. Стійка не тільки приймає і гасить коливання, але і є кріпленням колеса до корпусу транспортного засобу. Функціональність поперечних важелів полягає в забезпеченні рухомого з’єднання колеса з корпусом авто, а також у запобіганні його поздовжнього переміщення. Що стосується стабілізатора, то це, по суті, торсіон, у якого не менш важлива роль – протидіяти силі скручування.

Підвіска McPherson

Підвіска McPherson використовується не тільки для передньої, але і для задньої осі, що і визначило її величезну популярність. До її плюсів можна віднести компактні розміри, простоту конструкції, а також надійність. Що стосується мінусів, то ця зміна кута розвалу при значному ході колеса щодо корпусу автомобіля.

Незалежні важелі підвіски

Така підвіска так само поширена, як і McPherson. Даний тип поділений на дві головні системи:

 • двоважільну;
 • багатоважільну.

У двоважільної конструкції також використовується стійка амортизатора, тільки її функції – це лише гасіння виникаючих коливань. Кріплення ж кожного колеса однієї осі (зазвичай передньої) забезпечується безпосередньо поперечними важелями (верхнім і нижнім).

У такого типу передньої підвіски легкового автомобіля самі важелі виконані у вигляді А-подібної форми, що дозволяє виключити поздовжні переміщення коліс. Вони ще й різної довжини (верхній помітно коротше нижнього). Це дозволяє зберегти кут розвалу навіть при значних пересуваннях колеса щодо корпусу автомобіля.

На відміну від того ж “МакФерсона” двоважільна система більш масивна, металоємна і складна в обслуговуванні. Однак більша кількість деталей не позначається на надійності підвіски.

Багатоважільна система являє собою доопрацьований варіант двоважільного типу підвіски. Замість двох А-образних тут зазвичай використовується до 10 поздовжніх і поперечних важелів.

Такий конструкторський варіант найкраще позначається на плавності ходу транспортного засобу і його керованості. Також це дозволяє зберегти кут положення коліс, незважаючи на умови роботи підвіски.

багатоважільна підвіска

Однак є й тут є зворотна сторона медалі – такий тип задньої підвіски автомобіля (також буває і на передній осі, наприклад, на Audi) більш дорогий і ще складніший в питаннях обслуговування. З цієї причини по використанню вона помітно поступається тій же системі McPherson або двоважільній системі. Вона зустрічається лише в автомобілях представницького класу, які і коштують недешево.

Інші варіанти

Є й інші різновиди.

 1. Підвіска з хитаючимися півосями – тут замість однієї використовуються дві півосі. Кожна з них кріпиться до шасі за допомогою шарніра. За рахунок цього колесо приймає перпендикулярне положення по відношенню до півосі. При входженні в повороти бічні сили будуть прагнути підкидати транспортний засіб, що негативно впливає на стійкість автомобіля. З цієї причини такою підвіскою оснащуються в основному вантажні машини.
 2. Підвіска Дюбоне – такий тип використовувався на автомобілях в першій половині ХХ століття. На кожному борту корпусу був присутній важіль з реактивною тягою, який впливав на пружину. Сама тяга з’єднувалася з кожухом, де знаходилася пружина, передавала зусилля при гальмуванні. Оскільки з кожуха раз у раз витікала рідина, даний тип не прижився.
 3. Поздовжні важелі – у цього типу підвіски автомобілів кожне колесо на одній осі з двох сторін кріпиться до важеля, який жорстко з’єднаний з рамою. При такому типі підвіски змінюється лише колісна база, а колія залишається колишньою. Однак стійкість в цьому випадку не дуже хороша, а колеса можуть повертатися разом з корпусом. У підсумку це негативно позначається на зчепленні шин з дорогою. В ході руху автомобіля все навантаження сприймається поздовжніми важелями, через що підвісці не вистачає жорсткості і обважнення. Що стосується плюсів – є можливість для збільшення простору салону за рахунок рівної підлоги.
 4. Косі важелі – по суті, це вдосконалена версія системи на поздовжніх важелях. Вона актуальна для ведучої осі. Завдяки такій конструкції ймовірність зміни ширини між колесами зводиться до мінімуму. Водночас виявляється вплив кренів на нахил коліс. Якщо при входженні в поворот підвищити подачу палива, задня частина кузова автомобіля трохи присідає, через що відбувається Розвал передніх коліс. При зниженні подачі палива все відбувається навпаки: передня частина корпусу стає нижче, а задня – підводиться.
 5. Існує ще один тип підвіски автомобілів – Де Діон, який розроблений Альбертом Де Діоном. Його особливість – картер головної передачі кріпиться до самого корпусу автомобіля і відділений від балки моста. Крутний момент від силового агрегату також передається на провідні колеса через півосі. Такий варіант дозволяє оптимізувати масу транспортного засобу. Багато інженерів зупиняють свій вибір на підвісці Де Діон з метою полегшення заднього моста.

будова залежної підвіски

Однак і тут є свої мінуси – інтенсивний розгін або гальмування призводить до розгойдування автомобіля. Тобто на старті авто присідає і «клює носом» при гальмуванні. Для усунення подібного небажаного ефекту стали використовувати додаткові напрямні елементи.

Напівзалежний варіант

Можна сказати, що це золота середина між залежною і незалежною системами. Якщо звернути увагу на зовнішній вигляд, то можна виявити риси залежної підвіски – є балка, яка виконана заодно з поздовжніми важелями, а до них вже кріпляться маточини. За допомогою цих же важелів балка з’єднана з кузовом автомобіля. Демпфуючі елементи тут – пружини і амортизатори.

Іншими словами, це та ж вісь, що з’єднує обидва колеса, але на відміну від повністю залежної підвіски балка тут торсіонного типу, а тому здатна працювати на скручування. Завдяки цьому колеса можуть переміщатися відносно один одного у вертикальній площині на певну ступінь. В силу простої конструкції і підвищеної надійності таким типом підвіски часто оснащуються передньопривідні автомобілі (для задньої осі).

Діагностичні заходи

З призначенням і типами підвісок автомобіля вже ознайомилися. Звичайно, в темі даної статті перераховані не всі різновиди, а лише найвідоміші і найпоширеніші варіанти. Хоча деякі з них вже канули в часі. Тепер варто торкнутися інший важливий момент.

Підвіска автомобіля піддається інтенсивним динамічним навантаженням, а тому вкрай важливо своєчасно виявити несправність. Для цього необхідно регулярно проводити діагностику ходової частини. Перевірку задньої підвіски найлегше проводити, оскільки тут немає елементів управління. У ході діагностики оглядаються амортизатори, гумові ущільнювачі (при будь-якому типі підвіски), а також необхідно переконатися в працездатності реактивних тяг.

Глухий стук буде свідченням того, що з вихлопною системою щось не так – компоненти глушника загубилися або взагалі вийшли з ладу. Щоб в цьому переконатися, досить розгойдати глушник.

Діагностику задньої підвіски також потрібно проводити, перевіряючи кожну деталь на предмет наявності тріщин і сторонніх предметів. Також слід оцінити стан балки в залежних типах підвіски.

Що стосується типів передньої підвіски, то необхідно загострити увагу на стан основних деталей:

 • поворотних кулаків;
 • стійок амортизаторів, важелів;
 • наконечників рульових тяг;
 • сайлент-блоків.

На рульових наконечниках розташовуються пильовики, які часто просто розриває. В цьому випадку для визначення подібної несправності досить візуального огляду.

призначення та типи підвісок

Більшість водіїв, які цікавляться типами підвісок автомобілів, задаються питанням: як часто потрібно проводити діагностику? Фахівці станцій технічного обслуговування автомобілів рекомендують робити огляд після кожних 10000 км пробігу, не рідше.

Відгуки

Багатьох автолюбителів цікавить думка інших водіїв щодо того чи іншого типу підвіски. На різних форумах, присвячених даній спрямованості, можна зустріти відгуки професійних автомеханіків або ж точки зору водіїв, за плечима яких багато років практики.

Хтось відзначає, що ресори поза конкуренцією, інші ж більше схиляються на користь “МакФерсона” або двоважільних систем. Про залежну підвіску рідко хто згадує. Адже більшість людей намагається купувати автомобілі з максимальним комфортом за прийнятною вартістю. Залежний тип–це застарілий варіант, який вже не можна зустріти серед сучасних автомобілів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *