чи потрібно робити вакцинацію від грипу під час епідемії коронавірусу

Вакцинація від грипу в розпал пандемії: чи треба, де і за скільки — все, що потрібно знати

Відразу до справи. У розпал епідемії коронавірусу вакцинуватися можна і навіть потрібно — в приватних клініках це обійдеться в 600-1300 грн. Детально-нижче

В Україні вже стартував сезон грипу — традиційно його початок потрапляє на середину осені. У зв’язку з цим і зважаючи на епідемію коронавірусу, чиї симптоми можна легко сплутати з грипом, і останніх даних про те, що щеплення від грипу можуть уберегти вже хворих Covid-19 від ускладнень, сьогодні гостро стоїть питання про вакцинацію.

Riara розібралися, які вакцини є в країні, чи можна робити щеплення в розпал епідемії коронавірусу, кому це показано, а також де і за скільки це вдасться зробити.

Якими штамами грипу будемо хворіти цього року?

Згідно з даними ВООЗ, в цьому році наша країна може зіткнутися з чотирма штамами грипу: типу А — Guangdong-Maonan (H1N1) і Hong Kong (H3N2), типу в — Washington (B/Victoria lineage) і Phuket (B/Yamagata lineage). Серед них тільки з останнім виглядом українці вже зустрічалися раніше, інші ж поки що у нас не циркулювали.

Які симптоми грипу, як його лікувати і як відрізнити від Covid-19?

Симптомами грип дуже схожий на коронавірус: йому так само характерні висока температура тіла, ломота в м’язах, головний біль і кашель. У той же час, інфекціоніст однієї з київських лікарень Євген Дубровський в коментарі “Новому времени” розповів, що хвороби протікають по-різному.

як відрізнити covid-19 від грипу

“У разі грипу вся ситуація розвивається дуже швидко. Важкі і найяскравіші симптоми ми бачимо в перший день. Це найвища температура – до 39-40 градусів, біль і ломота у всьому тілі, сухий кашель. Але всі ці симптоми дуже потужні в перший, другий, третій день. У здорової людини до п’ятого-шостого дня симптоми слабшають”, — зазначив лікар.

А ось в разі коронавірусу відбувається все навпаки: хвороба розганяється поступово: “у перший день може не бути взагалі ніяких симптомів, тільки слабкість і ломота в тілі. На другий-третій день може бути температура 37,1−37,2. А вже висока температура і важкі прояви — в кінці першого тижня хвороби”.

симптоми грипу

Лікування при грипі симптоматичне: хворому необхідно забезпечити спокій і рясне пиття, при високій температурі потрібно приймати жарознижуючі.

Чи багато людей вже захворіли на грип?

За статистикою Центру громадського здоров’я при МОЗ, на початку листопада в Україні ще ніхто не заразився грипом, проте на ГРВІ захворіли майже 164 тисячі осіб, з яких близько 31% — діти до 17 років.

У той же час, якщо судити з попередніх епідсезонів, сплеск захворюваності на грип очікується в найближчі кілька тижнів, а його пік припаде на кінець січня — початок лютого. Варто відзначити, що в минулому епідеміологічному сезоні грипом і ГРВІ в країні перехворіли 4,9 млн осіб, при цьому з них 71 людина померла.

показник захворюваності на грип 2020

Коли потрібно зробити щеплення і кому це показано?

В Україні вакцинація від грипу не входить до календаря щеплень, а тому не обов’язкова. У той же час вона рекомендується людям з груп ризику. У них входять медики, вагітні, літні, діти і люди з хронічними захворюваннями — бронхіальною астмою, цукровим діабетом, захворюваннями серцево-судинної системи, а також страждають ожирінням.

У ВООЗ радять робити щеплення до початку епідемічного сезону, оскільки після вакцинації організм виробляє необхідні антитіла приблизно два тижні. Однак зробити щеплення можна і пізніше.

Чи можна робити щеплення в розпал епідемії коронавірусу?

Навіть потрібно. Це офіційна позиція ВООЗ та багатьох інших світових організацій охорони здоров’я. Так, в центрі з контролю і профілактики захворюваності США заявляють, що це вкрай необхідно для “зниження загального тягаря респіраторних захворювань” під час пандемії. Там пояснюють, що хворі на грип створюють додаткове навантаження на і так завантажену систему охорони здоров’я, а вакцинація може запобігти захворюванням, які призводять до візитів до лікаря і госпіталізації.

Крім того, вчені Флоридського університету в Гейнсвілі з’ясували, що вакцинація від грипу може створювати додатковий захист для хворих коронавірусом. Згідно з їх дослідженням, невакциновані протягом останнього року від грипу заражені коронавірусом в 2,44 рази частіше потрапляли в лікарню і в 3,29 разів частіше потрапляли в реанімацію, ніж ті, що мають антитіла від грипу.

Розвіює страхи і інфекціоніст, МедЕксперт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова в інтерв’ю “Детектор медіа” – за її словами, щеплення від грипу не може на деякий час знизити імунітет, внаслідок чого людина стане вразливішою до коронавірусу:”навіть одночасно ввівши вакцини проти 10 інфекційних захворювань, послабити імунну систему неможливо”.

Вона додає, що щеплення потрібне навіть тим, хто перехворів на грип. “Вакцини від грипу дають захист від трьох або чотирьох штамів грипу, і навіть вже перехворівши одним із штамів, варто отримати захист від інших, які можуть циркулювати в цьому сезоні”, — говорить експерт.

Станіслава Гапонова, дитинолог і головний менеджер з інфекційного контролю медичної мережі “Добробут” в колонці на “новому часі” додає, що вакцинація від грипу може допомогти в діагностиці Covid-19.

“Наприклад, якщо людина з симптомами гострої респіраторної вірусної інфекції прийшла на прийом до терапевта, але раніше вакцинувалася від грипу, ми можемо відразу розглядати інші варіанти — і в першу чергу коронавірусну хворобу, що в свою чергу допоможе більш оперативно перейти до лікування”, — говорить доктор.

Які вакцини є в Україні?

На сьогоднішній день в Україну вже привезли 665 тисяч доз вакцин, що в принципі відповідає і навіть перевищує попит минулого року: тоді в країну поставили 500 тисяч доз, але вакцинувалися тільки 238 тисяч осіб.

Цього разу замовили 500 тисяч доз чотиривалентної (від чотирьох штамів — Delo.ua) французької вакцини “Ваксигрип Тетра”, 45 тисяч доз тривалентної нідерландської “Інфлувак і 120 тисяч тривалентної і чотиривалентної доз південнокорейської вакцини”Джісі Флю”. На даний момент держконтроль пройшли всі чотири види вакцин.

Де можна зробити щеплення і скільки це коштує?

В Україні вакцинація від грипу платна, безкоштовно щеплення отримають тільки медики. Правда, У Центру громадського здоров’я і МОЗ різна інформація з цього приводу: перші заявляють, що для лікарів лікарень першої хвилі Covid-19 поставлять 16,8 тисяч доз вакцин, ще 40 тисяч за держрахунок доставлять для груп ризику; в МОЗ ж повідомляли, що їх розподілять тільки для медиків.

Іншим бажаючим потрібно шукати вакцину самостійно і купувати її за свій рахунок. Ціна дози в українських аптеках коливається в рамках 250-600 грн. Варто пам’ятати, що вакцина вимагає певної температури зберігання, а тому для перевезення її до свого сімейного лікаря на додачу доведеться взяти під заставу або купити спеціальний термобокс — його ціна близько 150-200 грн.

Однак з цим варіантом не все так просто: якщо судити за даними популярного сервісу з пошуку ліків Tabletki.ua, на момент написання матеріалу вакцин в аптеках не було по всій країні. Втім, як зазначають українці в соцмережах, знайти дозу все ж реально. Для цього необхідно моніторити той же сайт Tabletki.ua або ж обдзвонювати аптеки точково – вони закуповують вакцини партіями і іноді просто не встигають оновити на сайтах інформацію про запаси. При цьому багато хто має можливість оформити попереднє замовлення.

Другий варіант-зробити щеплення в приватній клініці. Це вийде дорожче, оскільки заплатити необхідно не тільки за вакцину, але і за саму ін’єкцію і консультацію терапевта перед цим. В середньому вакцинація від грипу в комерційних лікарнях коштує від 600 до 1300 грн. На момент написання матеріалу запис на щеплення в київських клініках вівся на тиждень-два вперед.

Якщо судити за інформацією в соцмережах і даними окремих ЗМІ, в Україні спостерігається деякий ажіотаж з приводу вакцин. У той же час, згідно з офіційною статистикою, ситуація з щепленнями в країні не така вже й критична-в цьому році доз закупили навіть трохи більше, ніж у минулому (на 165 тисяч ), але прищепилася від грипу все ще мала кількість народу.

Так, в останній тиждень жовтня минулого року щеплення зробили 39 395 осіб, а за аналогічний період цього року тільки 17 969. Те ж стосується і першого тижня листопада: якщо в 2019-му за цей час вакцинувалися 34 165 українців, то в 2020 — му-всього 20 468.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *