Вся правда про цукрозамінники: які види існують, чим корисні і небезпечні, чи можна на дієті, зі скількох років можна дітям?

Для збереження нормального стану організму при діабеті та ожирінні людям доводиться відмовлятися від вживання цукру. Надмірний його прийом може призвести до розвитку захворювань зубів і серця. Для ласунів це стає великою проблемою, тому їм пропонують ввести в раціон харчування замість цукру його замінники. При цьому у багатьох виникають питання, чи безпечний такий продукт і яка його допустима добова норма. Щоб розібратися з цим, потрібно розглянути характеристики його видів та їх вплив на організм.

Що це таке?

Згідно з визначенням це речовини, які не містять у складі глюкозу, але завдяки наявності деяких компонентів надають харчовим продуктам солодкуватий присмак.

Придбати цукрозамінники можна в аптеках або магазинах. Їх випускають у формі порошку, рідини або таблеток. Перші 2 види зручно використовувати при випічці, приготуванні соусів і зимових заготовок. Таблетовані підсолоджувачі додають у напої для поліпшення їх смаку (компот, чай, кава).

Одне з основних переваг використання цукрозамінників полягає в низькій вартості. Це пояснюється тим, що солодкість таких продуктів в 100 і більше разів вище, ніж у цукру, і додавати їх в їжу потрібно в набагато меншій кількості. Наприклад, 1 кг аспартама здатний замінити 200 кг цукру.

Які бувають солодкі добавки?

В залежності від способу отримання підсолоджувачі класифікують на 2 види:

 • натуральні. Ці речовини добувають з рослинної сировини, тому деякі з них володіють високою калорійністю. Але вони довше розщеплюються в підшлунковій залозі, тому не сприяють різкого підвищення глюкози в крові;
 • синтетичні. Продукт такого виду виготовляють з хімічних сполук, тому він безкалорійний. Ця властивість дозволяє використовувати синтетичні підсолоджувачі в дієтах, спрямованих на зниження ваги.

Важливо: перші цукрозамінники вважають найбільш безпечними, так як їх натуральність забезпечує менший негативний вплив на організм при частому вживанні.

Додавання ж в їжу будь-яких хімічних сполук рано чи пізно призводить до серйозних відхилень у роботі різних органів. Особливо це стосується людей, які вводять продукт в раціон через протипоказання до прийому цукру. У зв’язку з хворобою їх здоров’я ослаблене, тому додатковий негативний фактор тільки погіршить функціонування систем організму.

Характеристики найбільш поширених

Існує безліч солодких добавок, тому при їх виборі потрібно враховувати особливості впливу кожної на організм. Замінники цукру відрізняються за способом отримання, інтенсивності солодощі, участі в обміні речовин і хімічним складом.

Фруктоза

Речовину було відкрито вченим Дюбрунфо у 1847 р. Він виявив, що при молочнокислому бродінні інвертного цукру в ньому утворюється речовина, властивості якого відрізняються від глюкози.

Фруктоза міститься в овочах, ягодах і фруктах. Її солодкість вище, ніж у цукру майже в 1,8 р., а калорійність трохи менше. Глікемічний індекс речовини складає 19, а у цукру – 80, тому вживання такого продукту не призведе до різкого підвищення глюкози в крові. У малих дозах прийом цукрозамінника безпечний для діабетиків, але її щоденна добавка в їжу небажана, оскільки в процесі метаболізму вона перетворюється в глюкозу. Добова доза речовини не повинна перевищувати 30-45 р.

Випускають продукт у вигляді білого порошку, який добре розчиняється в рідині. При термічній обробці його властивості практично не змінюються, тому фруктозу часто використовують для приготування варення, джемів і випічки.

Плюси вживання фруктози:

 • забезпечує необхідний приплив глюкози в кров;
 • не має агресивного впливу на емаль зубів;
 • володіє тонізуючим ефектом, що допомагає підтримувати нормальний стан організму при важких фізичних навантаженнях.

До недоліків відносять можливість розщеплення моносахариду тільки печінкою. Тому частий прийом фруктози збільшує навантаження на орган, що загрожує порушенням його функціонування. Також існує думка, що надлишок речовини може спровокувати розвиток СРК, що характеризується метеоризмом, спазмами кишечнику, поносом або діареєю.

Стевія

Це натуральний цукрозамінник, одержуваний з листя рослини з однойменною назвою. Росте воно в Бразилії і Парагваї. Висока солодкість обумовлена наявністю в його хімічному складі глікозидів.

На відміну від інших представників цього виду підсолоджувачів, калорійність стевії дорівнює 0. З цієї причини її рекомендують вживати в якості безпечного замінника цукру при ожирінні. Призначення цукрозамінника при діабеті обумовлено значенням ГІ, яка також становить 0.

Єдиним її недоліком вважають гіркуватий присмак, до якого не кожен може звикнути. Але виробники постійно намагаються поліпшити цю характеристику шляхом додаткового очищення екстракту трави.

Переваги стевії:

 • зберігає властивості після нагрівання;
 • перевищує солодкість цукру в 200 р.;
 • у складі присутня безліч корисних мікронутрієнтів;
 • сприяє виведенню токсинів і холестерину;
 • нормалізує травлення і АТ;
 • зміцнює судини;
 • нормалізує роботу мозку;
 • сприяє уповільненню зростання новоутворень.

Добова доза продукту складає 4 мг на 1 кг ваги.

Сорбіт

Речовина міститься у великій кількості в ягодах червоної горобини, а також у плодах абрикоса і яблунь. Калорійність і інтенсивність солодощі менше, ніж у цукру, тому сорбіт часто додають в дієтичні продукти.

Добова доза цукрозамінника становить 15-40 р. Недоліком є поява продукту проносного ефекту і метеоризму, при надмірному вживанні.

Еритрит

Підсолоджувач отримують шляхом ферментації глюкози з крохмаловмісних фруктів і овочів (кукурудза, тапіока). Випускають його у вигляді білого кристалічного порошку, що нагадує по вигляду цукор.

Переваги використання еритрита:

 • калорійність не перевищує 0,2 ккал, тому багато країн відносять речовину до безкалорійних;
 • добре розчиняється в рідині;
 • не впливає на зубну емаль, тому не сприяє розвитку карієсу;
 • не володіє побічними ефектами.

Важливо: еритрит часто випускають у комбінації зі стевією, так як він здатний поліпшити її смак.

Відсутність недоліків дозволяє рекомендувати таку солодку добавку в якості самої безпечної для здоров’я.

Сукралоза

Виробництво цієї солодкої добавки здійснюють із звичайного цукру шляхом його обробки хлором. За своїм виглядом речовина нагадує кристали білого або кремового кольору, які не мають запаху, але мають солодкуватим присмаком.

Переваги цукрозамінника Сукралоза:

 • за солодощі перевищує цукор в 600 р.;
 • ГІ = 0;
 • виводиться з організму за добу;
 • зберігає властивості при нагріванні;
 • вважається безкалорійним продуктом;
 • за смаком нагадує цукор.

На підставі численних тестів було доведено, що цукрозамінник абсолютно безпечний при вагітності і в дитячому віці. Хоча багато хто ставить під сумнів цей факт, так як метод отримання речовини полягає в обробці хлором. Таку маніпуляцію здійснюють для зниження калорійності, але, можливо, при тривалому прийомі продукту це призведе до небажаних наслідків. Дозволена добова доза становить 15 мг на 1 кг маси тіла.

Недоліком продукту є його ціна, яка сильно перевищує вартість інших солодких добавок.

Аспартам

Цей синтетичний підсолоджувач випускають у вигляді білого порошку або таблеток. У харчовій промисловості його часто додають в різні холодні напої, джеми і йогурти.

Плюси вживання аспартама полягають у високій солодощі (у 200 р. більше, ніж у цукру), відсутності калорій і дешевизні. Але на підставі досліджень цукрозамінник приносить більше шкоди організму, ніж користі:

 • існує ймовірність розвитку раку мозку;
 • сприяє порушенню сну, психоемоційних розладів та погіршення зору;
 • часте вживання провокує головні болі, нудоту, порушення травлення;
 • при температурі вище +30 градусів розкладається на отруйні речовини (фенілаланін і метанол, який згодом перетворюється на формальдегід). Тому у людей, що приймають продукти з аспартам високий ризик розвитку ниркових патологій.

У країнах Європи добавку не радять приймати дітям до 14 років і вагітним. Максимально в добу можна вживати не більше 40 мг. Такий цукрозамінник випускають під маркою «Новасвит». У день дозволено додавати в напої 1 таблетку.

Сахарин

Цей підсолоджувач випадково був відкритий ученим Фальбергом у 1879 р. Він солодше цукру в 450 р., малорозчинний у воді, не втрачає властивості при нагріванні і не засвоюється організмом.

Цукрозамінники не рекомендують вживати більше 0,2 г на добу, так як передозування сприяє розвитку злоякісних пухлин і ЖКБ. Тому при складанні раціону харчування треба обмежити прийом морозива та кондитерських виробів, в яких часто міститься сахарин. Визначити його присутність в продукті можна по наявності на упаковці напису про вміст добавки Е 954.

Цикламат

Солодку добавку використовують у харчовій промисловості колишніх країнах СНД. Вона в 30 р. солодше цукру, не містить калорій, добре розчиняється у воді і витримує нагрівання до високих температур.

Цикламат протипоказаний вагітним, особливо у I триместрі. Бактерії ШКТ при взаємодії з ним утворюють речовини, що негативно впливають на розвиток плоду. Хімічний цукрозамінник не радять вживати жінкам у період годування груддю та дітям до 4-х років. Ще одним мінусом підсолоджувача є можливість розвитку ракових пухлин (тести проводилися на щурах). Добова доза становить 11 мг на 1 кг маси тіла.

Випускають цукрозамінник в поєднанні з сахарином, що дозволяє надати продукту ідеальний смак і зменшити його дозування при добавці в їжу. Найвідоміші марки – «Мілфорд» і «Цукли».

Користь і шкода підсолоджувачів

Враховуючи характеристики речовин, можна відповісти на питання, чим шкідливі цукрозамінники:

 • часте вживання і завищене дозування сприяє розвитку і ускладнення симптоматики різних патологій (онкологія, хвороби нирок, печінки, органів шлунково-кишкового тракту, серця і очей). Особливо це стосується синтетичних підсолоджувачів;
 • провокують підвищення апетиту. Добавки не збільшують рівень глюкози в крові, тому відчуття насичення настає значно пізніше. Почуття голоду змушує людину збільшувати обсяги їжі, що в результаті може призвести до збільшення жирового прошарку.

Але підсолоджувачі володіють і позитивними властивостями. Визначити їх допоможе таблиця порівняння користі цукру і солодких добавок.

Характеристика Цукор Цукрозамінник
Калорійність 100 г продукту 398 ккал Від 0 до 375 ккал, що забезпечує мінімальну участь у вуглеводному обміні та відсутність впливу на збільшення ваги. Скільки калорій в цукрозаміннику залежить від його виду. Харчова цінність синтетичних добавок, за винятком сахарину, дорівнює 0.
Насолода Солодше цукру в 0,6-600 р., тому продукт використовують у невеликій кількості
Вплив на емаль зубів Руйнує Не надають агресивного впливу, що знижує ризик розвитку хвороб зубів і ясен
Підвищення глюкози в крові Швидке Повільне

Хімічний склад деяких натуральних підсолоджувачів багатий корисними мікронутрієнтами, тому їх вживання у дозволеному дозуванні сприяє зміцненню імунітету та поліпшенню самопочуття. Основна користь цукру полягає в збільшенні вироблення енергії та активізації кровообігу в головному мозку, що підвищує витривалість організму та покращує розумову діяльність. Але при цьому солодощі погіршують фігуру і стан зубів, а також підвищують ризик розвитку серцево-судинних патологій.

Правила вибору

При купівлі добавки лікарі радять враховувати наступні властивості підсолоджувача:

 • безпека;
 • калорійність. Краще вибирати добавку, що випускається фірмою, що спеціалізується на виготовленні дієтичного харчування;
 • здатність витримувати високі температури;
 • засвоюваність організмом.

Для деяких споживачів велике значення має смак цукрозамінника. Якщо ви хочете підібрати продукт, присмак якого буде максимально нагадувати цукор, то зупиніть свій вибір на Сукралозе. Стевія хоч і вважається одним з найбезпечніших, але володіє специфічним смаком, тому до нього треба буде звикнути.

Важливо: не купуйте добавку з вичерпаним терміном придатності або при її зберіганні у вологому і жаркому місці.

Чи можна дітям?

В такому віці лікарі рекомендують зупинити вибір на продуктах природного походження, так як вони надають менше негативного впливу на організм малюка. При цьому варто враховувати калорійність добавки. Якщо дитина схильна до повноти, то від фруктози краще відмовитися. Але при відсутності в його раціоні харчування кисломолочних продуктів невелика доза підсолоджувача принесе значну користь.

Додавати натуральний цукрозамінник в їжу дітей дозволено з 3-х років, а синтетичний – не раніше, ніж з 12-14 років.

Чи можна при дієті?

Згідно з дослідженнями всі цукрозамінники діють обманно на метаболізм. Вони не збільшують рівень глюкозу, тому людина продовжує відчувати голод і збільшує кількість споживаної їжі. В результаті скинуті кілограми повертаються в ще більшій кількості.

На думку вчених, організм людини, у якого зайва вага є ознакою метаболічних порушень, не сприймає такі добавки, як джерело енергії. Він починає накопичувати їх у вигляді жиру.

Оптимальним цукрозамінником при дієті вважають сукралозу, яка не засвоюється організмом і швидко виводиться з нього.

При цукровому діабеті

Захворювання характеризується відсутністю або недостатнім виробленням інсуліну, що призводить до порушення засвоєння глюкози. Всі продукти, у складі яких є цукру, що повністю виключають з меню. Відмовитися від солодощів перший час дуже важко, тому лікарі радять використовувати замінники цукру, які не призводять до вираженої гіперглікемії.

Натуральні підсолоджувачі можна вживати діабетикам в добовій дозі, що не перевищує 30-40 р. При цьому важливо стежити за рівнем глюкози в крові, так щоденний прийом добавки хоч і повільно, але все-таки сприяє її підвищенню.

Синтетичні цукрозамінники більш безпечні в цьому плані, але їх вживання загрожує розвитком різних ускладнень (за винятком сукралози). Добова норма для діабетиків становить не більше 30 р., а в літньому віці – до 20 р.

Стевія і сукралоза вибір дієтологів і ендокринологів

Ці цукрозамінники вважаються найбільш безпечними для пацієнтів з діабетом і зайвою вагою. Ці добавки мають нульовим глікемічним індексом, тому вживання не впливає на рівень глюкози в крові. Вони не змінюють своїх властивостей при нагріванні, що робить можливим їх використання при приготуванні зимових заготовок, гарячих страв та напоїв.

Сукралоза швидко виводиться з організму, тому не сприяє накопиченню жирового прошарку. Калорійність 100 г стевії становить 18 ккал і її добавка в їжу практично не позначиться на її енергетичної цінності. Це дозволяє використовувати речовини без ризику набору ваги.

Багато людей використовують підсолоджувачі для заміни цукру. Але при цьому вони повинні пам’ятати, що вживання будь-якого продукту понад дозволеної норми може призвести до розвитку серйозних патологій. Тому хімічні цукрозамінники, за винятком сукралози, протипоказані в харчуванні вагітних і дітей. При виборі добавки обов’язково враховуйте її властивості. Це допоможе уникнути неприємних наслідків і зберегти здоров’я без відмови від солодощів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *