технологія вирощування часнику

Як доглядати за часником, щоб був хороший урожай

Часник має противірусні та антибактеріальні властивості. Здатний знижувати рівень холестерину, нормалізувати роботу серцево–судинної системи. Дивовижний продукт допомагає боротися з раком і підвищує захисні механізми імунної системи. Щоб «домашній лікар» порадував добрим урожаєм потрібно знати, як правильно доглядати за часником.

Часник озимий

Зимовий часник має від 4 до 12 великих часточок, сконцентрованих навколо твердого стрижня. Кожен зубок покритий щільною оболонкою, рожево–фіолетового кольору.

Посадка

Отримання якісного врожаю на 50% залежить від правильно організованої посадки. Городники рекомендують заздалегідь вибрати ділянку, та підготувати грунт:

зимовий часник догляд
Підготовка озимого часнику
 • місце під посадки не повинно перебувати в тіні або півтіні. Часник любить сонце. Чим його більше, тим більші зростуть головки;
 • пряний овоч слід висаджувати в грунт, на якому раніше росли овочі сімейства пасльонових, гарбузових і хрестоцвітих;
 • часник добре «уживається» з малиновими і смородиновими чагарниками, полуницею, аґрусом. Оберігає їх від шкідників і деяких хвороб;
 • не можна висаджувати культуру на одну і ту ж ділянку 2 роки поспіль;
 • місце під посадку бажано приготувати за місяць. Під перекопування зазвичай вносять компост, перегній або добрива, що містять фосфор та калій. Застосовувати свіжий гній не рекомендується. Кислий грунт можна збагатити золою, вапном або доломітовим борошном;
 • перед посадкою необхідно знезаразити землю. Найчастіше використовується аміачна вода, сульфат амонію, сірчанокислий калій, розчин перманганату калію.

Щоб був хороший урожай часнику, недостатньо просто знати, як за ним доглядати. Необхідно дотримати всі правила посадки:

посадка зимового часнику
Посадка озимого часнику
 1. Вибрати найбільш великі головки.
 2. Розділити їх на окремі зубчики. Від луски очищати не потрібно.
 3. Півгодини потримати часточки в розчині марганцівки або 1 хвилину в 1% розчині мідного купоросу.
 4. Зробити поглиблення в землі 7-15 сантиметрів, на відстані 15-20 сантиметрів. Оптимальна дистанція між рядами – 25 сантиметрів.
 5. Якщо земля дуже суха, перед посадкою її потрібно полити.
 6. Висадити зубчики. Вдавлювати їх у землю не потрібно. Від «пензлика» до поверхні ґрунту має бути не більше 3-4 сантиметрів.
 7. Засипати грунтом.
 8. Мульчувати ділянку торфом, тирсою, соломою, стеблами кукурудзи чи хмизом.
 9. Оптимальний час для посадки озимого часнику – середина жовтня. Бажано, щоб до стійких морозів залишалося близько місяця.

Догляд

Щоб був хороший урожай часнику потрібно вивчити інформацію про те, як за ним доглядати. Йому потрібно не так вже й багато. Але є основні заходи, якими не можна нехтувати:

часник посадка і догляд
Полив часнику
 • після танення снігу провести прополку і розпушити землю. Ця процедура забере кірку на грунті, позбавить від зачатків бур’янів, збільшить кількість кисню, що надходить до коріння, прискорить ріст і формування великих головок. Рихлити землю потрібно регулярно. Часник не любить занадто щільного грунту. Городники радять при прополці, особливо незадовго до збирання, трохи розкопувати землю під рослиною. Пряний овоч отримає більшу кількість тепла і світла. Цибулинки вийдуть якісними і швидко дозріють;
 • часник дуже вимогливий до вологи. У посушливий період головки швидко дрібнішають. Особливо важливий полив в період від проростання до утворення часточок (з травня до середини липня). Зазвичай процедура проводиться тричі в місяць. У спекотне, сухе літо процедуру можна проводити кожні 5 днів. Головне, не «перелити». В іншому випадку висока ймовірність розвитку грибкових та бактеріальних хвороб, кореневої гнилі та іржі на листках. Городники рекомендують постійно стежити за станом землі та прогнозами синоптиків, щоб черговий полив не збігся з дощовою погодою;
 • для тривалого збереження вологи в грунті, після кожного поливу потрібно рихлити землю (не глибше ніж на 3 сантиметра) і мульчувати. В посушливе літо без шару мульчі виростити великі головки не вийде. Воду треба брати теплу від 15°C до 18°C;
 • щоб був хороший урожай часнику потрібно не тільки правильно за ним доглядати, але і здійснювати регулярну підгодівлю. Перше добриво грунту проводиться розчином сечовини, коли на паросткові з’явилося 3-4 листочка. Через 14 днів вносять нітрофоску та інші подібні добрива. Супіщані і легкі грунти можна збагатити суперфосфатом в середині червня;
 • коли часникові стрілки досягнули 10 сантиметрів у висоту, їх потрібно видалити, залишивши 2-3 сантиметрові стовпчики. Цей прийом затримує терміни визрівання часнику, зате головки виходять дуже великими.

При бажанні на декількох рослинах можна залишити стрілки і загорнути їх у спіраль. У міру зростання вони розпрямляться.

Видалення часникових стрілок

Коли вони повністю стануть рівними, потрібно зібрати врожай: головки часнику і вирослі на стрілці повітряні бульбочки. Їх можна відокремити разом з головкою після повного засихання стебла. Вони стануть прекрасним посадковим матеріалом. На наступний рік з бульбочок зростуть однозубки, а ще через рік – великі головки часнику.

Коли надземна частина часнику почне жовтіти – можна збирати урожай (кінець липня–початок серпня). Викопані пряні овочі необхідно підсушити в затінку на протязі 4-5 днів. Зрізати корінці і стебла потрібно після висихання.

Яровий часник

Ярий часник не формує стрілок з повітряними цибулинами, дрібні часточки, в голівці міститься до 30 зубчиків. Зберігається протягом року.

Посадка

Щоб отримати хороший урожай потрібно з’ясувати, як доглядати за яровим часником, і в який час його садити. Посадка проводиться ранньою весною, коли верхній шар грунту прогрівається до 5°C-8°C. Рослина добре переносить заморозки. Оптимальний час – початок квітня, але все залежить від регіону.

Посадка ярового часнику
Посадка ярового часнику

Місце під посадку краще підготувати з осені. Грунт бажано вибирати суглинистий, збагачений гумусом. Ділянку необхідно перекопати, внести перегній або компост, деревну золу, комплексний мінеральний засіб.

Весняна висадка часнику повністю ідентична посадці озимого овоча. Однак існує кілька нюансів:

 1. Якщо земля занадто сира, вона повинна трохи підсохнути. Надлишок вологи може стати причиною загнивання коренів.
 2. Часник, що зберігався в теплому приміщенні, дає урожай великих головок, але збільшується час їх вегетації.
 3. Пряність, що зберігалася в холодному місці, визріває швидше, але розмір цибулин, як правило, декілька менше.
 4. Досвідчені городники поєднують два способи зберігання. За 30-60 днів до висадки, часник, який перебував при кімнатній температурі, поміщають у холодильну камеру. Чим крупніше головка, тим довше її потрібно охолоджувати.

Прискорити дозрівання і підвищити якість майбутнього врожаю можна, якщо висадити часник з корінцями. Часточки потрібно помістити в ємність з водою на 2 години або на 30 хвилин у слабкий розчин перманганату калію. Потім, обернути вологою тканиною, помістити в поліетиленовий кульок і покласти на 3-4 дні в холодильну камеру. До моменту посадки корінці досягнуть 1 сантиметра.

як обробляти часник
Розпушування ґрунту

Догляд

Основні заходи по догляду такі ж, як і для озимих сортів. Необхідно підтримувати оптимальний рівень вологи в ґрунті, своєчасно рихлити землю, прибирати бур’янисту траву.

Азотовмісні мінеральні добрива вносять після формування перших листових пластин. Можна збагатити землю розчином коров’яку, пташиного посліду, перегноєм. Через 14 днів необхідно внести комплексне мінеральне добриво.

секрети вирощування часнику
Внесення добрив

Щоб прискорити визрівання цибулини, в середині серпня можна трохи висмикнути часник з грунту або зв’язати листові пластини у вузлик. Завдяки цим заходам, пряний овоч спрямує всі сили і соки в головку.

Основні проблеми

Щоб отримати хороший урожай часнику потрібно не тільки знати, як за ним доглядати, але й ознайомитися з основними хворобами та шкідниками:

 • іржа – на листках з’являються рудо–іржаві пустули. При сильному ураженні, вони засихають. На ранній стадії розвитку хвороби рослину потрібно обприскати бордоською рідиною;
 • чорна цвіль – проявляється жовтуватими плямами на листках, які через деякий час покриваються темно–оливковим нальотом, схожим на цвіль. Захворювання можна попередити своєчасною культивацією, розпушуванням, підгодівлею;
 • фузаріоз – на листках з’являються коричневі смуги, коріння рожевіють, загнивають, гинуть. Уражену рослину потрібно знищити.
технологія вирощування часнику
Збір врожаю

Часник піддається нападу стеблової нематоди, кореневого кліща, цибулевої мухи, журчалки, молі, довгоносика, тріпс. Заходи боротьби включають обов’язкове протруювання посадкового матеріалу, своєчасне використання біоінсектицидів.

Головне правило якісного врожаю – з розумом використовувати власні знання і досвід. Будь–які рекомендації потрібно перевіряти, уточнювати і коригувати залежно від особливостей грунту, посівного матеріалу і регіону проживання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *