Як не варто реагувати на компліменти та похвалу: піднімаємо самооцінку правильно

Траплялася в тебе така ситуація: почувши банальний комплімент від друга/подруги/родича/знайомого або колеги, ти починав червоніти, потіти або мимрити у відповідь щось невиразне? Або ти відразу ж відчував щось недобре і починав нападати на безвинного? А може, у відповідь на комплімент або похвалу ти в 90 % випадків вибираєш тактику виправдань?

Якщо при прочитанні ти впізнав себе, значить, ти зовсім не вмієш приймати компліменти. Ну а щоб тобі було простіше зрозуміти, що ти робиш не так, розглянемо детальніше всі найчастіші випадки неправильної (а іноді навіть неадекватною) реакції на похвалу.

1. Взаємний комплімент просто тому, що «треба»

Комплімент — це жест, який не вимагає від тебе взаємності. Якщо колега похвалив твій проект або твоя знайома зробила комплімент з приводу твоєї зовнішності, це не означає, що ти судорожно повинен вигадувати, за що можна похвалити у відповідь. Так не працює. У більшості випадків на розум приходять лише штучні компліменти, які будуть тільки дратувати оточуючих. Нещирість завжди відштовхує. Просто подякуй людини і йди собі куди йшов.

2. Ігнорування

Ігнорування у відповідь на комплімент або похвалу максимально недоречно. В такому разі твій співрозмовник буде почувати себе щонайменше ніяково, адже ти змусиш його серйозно задуматися, що він сказав не так. Ну або ти залишиш про себе думку як про зарозумілу людину, яка навіть не спромоглася відповісти банальне «дякую» на приємні слова.

Пам’ятай: навіть якщо ти розгублений і захоплений зненацька, тобі потрібно знайти в собі сили хоча б просто подякувати людини і посміхнутися.

3. Виправдання

«О ні, що ви! Ви дуже добрі до мене» або «насправді в цьому не тільки моя заслуга» — для людини, яка хоче тебе похвалити, ці фрази можна занести в розряд найбільш дратівливих. Якщо тебе хвалять: ти ні в якому разі не повинен виправдовуватися. Це ставить людину в незручне становище, і ти будеш виглядати не в кращому світлі.

Применшення своїх заслуг свідчить про серйозні проблеми з самооцінкою. Намагайся кивати і посміхатися у відповідь на похвалу, але вже точно не знецінювати свої старання в очах оточуючих.

4. Домислення зайвого

Можливо, ти не говориш людині нічого зайвого і навіть не починаєш виправдовуватися. Домислення — це про пошук «підводних каменів», таємничих причин, чому тобі зробили комплімент.

Якщо ти сумніваєшся в щирості похвали — краще постав людині питання безпосередньо або ж прийми комплімент з гідністю. Якщо ти розумієш, що співрозмовник намагається лестити тобі, — знай: на все є свої причини. Можливо, хтось просто хоче підняти тобі настрій або змусити тебе повірити в себе.
Якщо тобі некомфортно — переведи розмову в жарт, але вже точно не відмовляйся від похвали. Це як мінімум неввічливо.

5. Нападки

Коли тебе хвалить людина, з яким тебе пов’язують не самі приємні стосунки — спробуй абстрагуватися від вашого взаємного неприйняття і відтворити комплімент адекватно. Бути може, це зовсім не глузування, як тобі здається на перший погляд, а всього лише спроба налагодити спілкування.

Вчися виділяти приємне навіть з негативу — не знецінюй слова співрозмовника. Ти повинен виключити з можливих відповідей такі фрази, як «Треба ж, так ти вмієш говорити щось приємне!», «Будь ввічливим ти можеш бути!» або «ти, вірно, знущаєшся з мене?» Їх вживання йде на шкоду тільки одній людині — тобі самому. Ти виставиш себе невігласом, якому, швидше за все, порадять звернутися до психолога.

6. Переривання співрозмовника

І цього робити теж не варто — навіть якщо ти розумієш, що кількість компліментів в твою адресу вже давно зашкалило. Кивай, погоджуйся з усім сказаним, посміхайся, але не зупиняй людини, дай йому виговоритися. Не бійся здатися зарозумілим — це не робить тебе гірше або краще кого-небудь.

7. Страх або сором


Комплімент — це щось позитивне, те, що повинно викликати у людини посмішку. Якщо твоя реакція — сором або, того гірше, страх, то тобі неодмінно варто записатися на консультацію до психолога і попрацювати над своєю самооцінкою. Такі емоції у відповідь на похвалу з боку оточуючих — це ознака того, що тобі належить дуже багато роботи над собою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *