Як розширити словниковий запас і почати говорити красиво за 9 кроків

Як позбавитися від слів-паразитів, почати формулювати думки правильно, і щоб мова дзюрчала наче річенька?

Найпростіша рекомендація для тих, хто бажає розширити словниковий запас — «просто читай більше!». Але, на жаль, вона не завжди допомагає. Розповідаємо, як досягти рівня «говорить як пише», застосовуючи прості практики.

1. Почніть писати

Заведіть щоденник або публічний блог — підійде будь-який варіант, де можна описати події, цілі і спостереження. Так ви позбавитеся від словесного сміття і навчитеся грамотно формулювати думки. Не забувайте про важливе правило класиків — ніяких смайликів! Описуйте емоції і почуття словами, адже в простій мові вам доведеться робити саме це.

2. Робіть щоденну «зарядку»

Будемо заряджатися не енергією, а силою слова. Спочатку напишіть абзац, в якому кожне наступне слово починається на наступну букву алфавіту, наприклад: «Аркадій був великим гастроентерологом…» і далі. Потім придумайте історію, що складається із слів однієї частини мови, наприклад: «Аптека, вулиця, ліхтар, під’їзд, квартира, ліжко, сон, будильник». І, насамкінець, вчіться знаходити максимальну кількість антонімів і синонімів для різних слів.

3. Грайте в ігри

Встановіть на телефон розважальні програми з навчальною функцією. На щастя, в “слова” і “балду” можна грати онлайн з опонентами: так ви будете швидше розвиватися, адже конкуренція — двигун прогресу.

4. Збільште свій словник

Не пропускайте незнайомі слова — уточніть у співрозмовника сенс сказаного або подивіться, що це означає, в словнику. Якщо за день ви не почули жодного нового слова, словник також до ваших послуг — погортайте його, і ви обов’язково знайдете щось незвідане.

5. Знайдіть співрозмовників, несхожих на вас

Різні групи людей використовують різний, але завжди «свій» лексикон. Якщо ви проводите час в компанії програмістів і ігроманів, не завадило б зануритися в нове мовне середовище і провести час з літераторами або спортсменами. Там ви точно знайдете нові словоформи.

6. Геть слова-паразити

«Угу», «е-е-е», «як би», «це саме», «того» — ось сміття, яке потрібно видалити з мови. Якщо ви говорите на соловїній мові, значить зможете знайти заміну і таким словам як «реально», «зафігачити» і «нічо се». Прагніть до різноманітності в описі відчуттів і подій, тоді ви швидко досягнете високого рівня.

7. Читайте різні книги

Любителям детективів має сенс переходити на любовну лірику, а шанувальникам класики не завадить заглянути в сучасну прозу. Якщо хочете виражатися образно, не пропускайте вірші, адже в поезії часто відбувається примноження смислів, і звичне слово трактується не так, як в побутовому житті.

8. Вивчіть афоризми

Тренуватися висловлювати думки коротко і ємко потрібно постійно. Перш ніж почати це робити, подивіться, як робили інші, і сміливо пробуйте скорочувати власну мову подібним чином.

9. Вивчайте іноземну мову

Тоді ви почнете розуміти не тільки зміст, але і механіку утворення слів і правила їх з’єднання один з одним. Так ви станете дбайливіше ставитися до своєї власної мови і перетворитеся в майстра української словесності.

Розширте свій словниковий запас прямо зараз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *