Як стати впевненим у собі

Що таке впевненість у собі? Вроджене чи це властивість, або його можна розвинути? І чому одні люди впевнені в собі, хоча у них багато недоліків, а інші, при безлічі достоїнств, почувають себе в суспільстві вкрай невпевнено?

У даній статті ми розглянемо ці питання, так як впевненість у собі прямо впливає на якість нашого життя.

Також ми наведемо 8 правил або порад, які допоможуть вам переглянути своє ставлення до цього поняття.

Сподіваємося, що ця стаття буде корисною навіть тим, хто не має проблем з упевненістю в собі.

Що таке впевненість у собі

З точки зору психології, впевненість у собі – це властивість особистості, суть якого полягає в позитивній оцінці власних навичок, умінь і здібностей, а також у розумінні того, що їх достатньо для досягнення значущих цілей і задоволення всіх потреб людини.

При цьому впевненість в собі слід відрізняти від самовпевненості.

Самовпевненість – це необґрунтована впевненість у відсутності у себе мінусів і негативних властивостей характеру, що неминуче веде до негативних наслідків. Тому, говорячи про когось, що він самовпевнений, люди, найчастіше, мають на увазі негативну конотацію.

Отже, самовпевненість – це погано, а впевненість в собі – це не тільки добре, але й необхідно для повноцінного життя будь-якої людини.

Дослідники з’ясували, що для формування впевненості в собі важливий не стільки об’єктивний життєвий успіх (соціальний статус, рівень доходів тощо), скільки особиста позитивна оцінка людиною результатів власних дій.

Тобто, впевненість у собі регулюється не зовнішніми факторами (хоча вони і можуть надавати певний вплив), а виключно нашиою внутрішньою самосвідомістю. Це найважливіша думка, яку необхідно засвоїти перш, ніж приступати до роботи над самооцінкою і впевненістю в собі.

Хтось може сказати: як я можу бути впевненим у собі, якщо мені не на що купити нове взуття або одяг, не кажучи вже про поїздки на відпочинок за кордон? Про який впевненості може йти мова, якщо я народився у бідній родині і не зміг нормально вивчитися?

При уявній справедливості подібних питань, ці фактори не можуть надати вирішального впливу на наявність або відсутність впевненості в собі. Підтверджень цьому безліч: існує чимало відомих і заможних людей, які при видимому успіху вкрай невпевнені в собі, у зв’язку з чим живуть в постійних депресіях.

Також відомо чимало людей, які народилися в дуже скромних умовах, проте їх впевненість в собі і гідна самооцінка вражають і допомагають їм досягати в житті великих успіхів.

Те, що ваша впевненість в собі залежить тільки від вас самих, наочно показує приклад з дитиною, яка тільки що навчився ходити. Він знає, що є дорослі, які ходять на двох ногах, у нього може бути старший брат, який теж давно ходить, але сам він за рік свого життя тільки хіба що повзав. І тут вже все залежить від психології дитини. Як швидко він зможе прийняти той факт, що він не тільки може вже ходити, але це набагато зручніше і швидше і краще по всіх параметрах.

Коли брат автора даної статті навчився ходити, він ніяк не міг прийняти цей факт. Якщо ж мама брала його за руку, тоді він спокійно йшов. Потім мама почала давати йому тільки один палець, тримаючись за який він сміливо ходив. Одного разу замість пальця в його долоньку вклали якусь паличку. Малюк, думаючи, що це мамин палець, спокійно почав йти і пройшов досить велику відстань, проте як тільки він зауважив, що насправді мама залишилася далеко позаду – він у страху впав на землю.

Виходить, що здатність ходити в ньому була, і всі необхідні умови для цього теж. Єдине, що заважало йому здійснювати це – відсутність впевненості в собі.

1. Образ мислення

Отже, перше, що необхідно усвідомити, це те, що впевненість у собі – це спосіб мислення. Це свого роду навик, який при бажанні можна розвинути або навпаки – вгасити.

Детальніше про те, що таке навичка ви можете дізнатися з матеріалу «Сім навичок високоефективних людей».

Напевно ви й самі можете навести приклади однокласників або знайомих, які протягом навчання у школі були активними і впевненими в собі, а зросли у досить закомплексованих і невпевнених людей. Навпаки, ті, які були скромними і невпевненими, подорослішавши, стали самодостатніми і впевненими в собі.

Одним словом, якщо ви усвідомили просту думку, що впевненість у собі – це не вроджена властивість, яке або є, або його немає, а цілком собі динамічна річ, над якою можна і потрібно працювати, тоді можна переходити до другого пункту.

2. Всі люди подібні

Розуміння того, що всі люди схожі один на одного, як не можна краще сприяє розвитку здорової впевненості в собі.

Наприклад, ви приходите до начальника з якоюсь проханням, або вам потрібно провести переговори з важливою людиною. Ви не знаєте, як буде складатися ваша розмова, наскільки успішно він може закінчитися і яке враження у вас буде потім.

Так от щоб не відчувати неправдивої невпевненості і наступної за цим неправильної лінії поведінки, постарайтеся уявити цю людину в побуті. Уявіть, що він не в строгому костюмі, а в поношених домашніх штанях, на голові не ідеальна зачіска, а неохайно стирчать волосся, а замість дорогого парфуму від нього несе часником.

Адже ми, по суті, якщо прибрати всю мішуру, за якою деякі вельми майстерно ховаються, надзвичайно схожі один на одного. І ця важлива людина, що сидить перед вами, цілком можливо точно так переживає, але не подає виду.

Я пам’ятаю випадок, коли мені довелося розмовляти з генеральним директором однієї медичної компанії. З вигляду він був людиною дуже впевненим у собі і тримався відповідним чином. Однак оскільки мова йшла про неприємний інцидент, я звернув увагу на його руки, які безконтрольно тремтіли від хвилювання. При цьому на обличчі не було ні найменших ознак хвилювання. Коли ситуацію залагодили, його руки перестали тремтіти. Цю закономірність я спостерігав у нього не один раз.

Так ось коли я перший раз побачив, що він намагається приховати хвилювання, я усвідомив, що він переживає про результат справи точно так, як і я. Це додало мені таку впевненість у собі, що я досить швидко зорієнтувався в ситуації і зміг запропонувати найбільш прийнятне для обох сторін рішення.

Навряд чи я зміг би це зробити, якби не випадково усвідомлений факт, що цей генеральний директор, який очолює чималеньку компанію, точної така людина, як і я, з усіма слабкостями і недоліками.

3. Ти можеш

Римський імператор і філософ Марк Аврелій одного разу сказав геніальну фразу:

Якщо щось тобі не під силу, то не вирішуй ще, що воно взагалі неможливо для людини. Але якщо що-небудь можливо для людини і властиво йому, то вважай, що воно доступне й тобі.

Треба сказати, що ця фраза надихала і підтримувала мене не один раз. Адже дійсно, якщо те чи інше може зробити хтось інший, то чому ж це не зможу зробити я?

Наприклад, ви приходите на співбесіду в якості здобувача. Природно, ви переживаєте і відчуваєте невпевненість, адже, крім вас, тут ще кілька претендентів на посаду.

Якщо ви зумієте усвідомити, що будь-яку річ, яку можуть зробити всі присутні кандидати зможете зробити і ви, то при інших рівних, ви зможете отримати необхідну впевненість у собі і продемонструвати на співбесіді, що, напевно, дасть вам перевагу перед іншими, менш впевненими в собі кандидатами.

Також варто пам’ятати слова одного з найбільших винахідників в історії Томаса Едісона: «Геній – це один відсоток натхнення і дев’яносто дев’ять відсотків поту».

4. Не шукай винних

Говорячи про невпевненість у собі, багато хто чомусь намагаються знайти причину цього ззовні. Як правило, такі люди звинувачують батьків, які не розвинули в них адекватну самооцінку, оточення, яке не кращим чином впливало на них, і багато іншого.

Однак це колосальна помилка. Якщо ви хочете стати впевненим у собі людиною, раз і назавжди засвойте правило: нікого не звинувачувати у своїх невдачах.

Шукати винних у тому, що ти невпевнена в собі людина не тільки безглуздо, але і шкідливо. Адже це суперечить обґрунтованим твердженням, що впевненість у собі регулюється не зовнішніми факторами (хоча вони і можуть надавати певний вплив), а нашою внутрішньою самосвідомістю.

Просто прийміть своє нинішнє становище як даність, і використовувати її в якості відправної точки у своєму розвитку.

5. Не виправдовуйся

Це також надзвичайно важливе правило для формування впевненості в собі. Люди слабкі і невпевнені в собі часто виправдовуються, що виглядає жалюгідно і безглуздо.

Якщо ви допустили помилку або помилку (а може навіть і відверту дурість), не намагайтеся замазати її дурними виправданнями. Визнати свою помилку або невдачі може тільки людина сильний і впевнений в собі. Тим більше що згідно закону Парето, 20% зусиль дають 80% результату.

В якості найпростішого тесту згадайте себе, коли ви останній раз спізнювалися на зустріч. Якщо це було з вашої вини, вигадували ви якісь виправдання, чи ні?

Впевнена в собі людина швидше просто вибачиться і визнає, що вчинив не зовсім відповідально, ніж почне вигадувати аварії, зламані будильники та інші форс-мажорні ситуації, покликані виправдати його запізнення.

6. Не порівнюй

Цей пункт досить складний для виконання, однак він не менш важливий, ніж попередні правила. Справа в тому, що ми, так чи інакше, постійно порівнюємо себе з кимось. І часто це має дуже негативні наслідки.

Порівнювати себе з ким-то не варто вже хоча б тому, що більшість людей майстерно грають роль успішних і самодостатніх особистостей. Насправді ж це ілюзія, в якій багато живуть добровільно.

Чого лише вартують соціальні мережі, в яких всі щасливі і багаті. Особливо це сумно, коли ви знаєте реальний стан справ конкретної людини, який створює успішний віртуальний образ.

Усвідомлюючи це, слід розуміти і всю дурість порівняння себе з вигаданим образом вашого друга чи подруги.

7. Концентруйся на позитивному

У кожної людини є друзі і вороги. Звичайно, не обов’язково в буквальному сенсі. Але неодмінно є люди, які вас люблять і цінують, і ті, хто вас просто не сприймають. Це природна ситуація, але для вироблення впевненості в собі, вам потрібно навчитися концентрувати свою увагу на тих, хто вами цінує.

Наприклад, ви виступаєте в аудиторії, що складається з 40 чоловік. 20 з них налаштовані до вас доброзичливо, і 20 негативно.

Так от якщо в процесі виступу ви будете думати про 20 умовних ворогів, напевно ви почнете відчувати дискомфорт і невпевненість, з усіма витікаючими наслідками.

Навпаки, дивлячись в очі розташованих до вас людей, ви будете відчувати спокій і впевненість у своїх силах, що неодмінно стане вам потужною підтримкою.

Інакше кажучи, кому-то ти завжди будеш подобатися, а комусь- завжди немає. На кому концентрувати свою увагу – вирішувати тобі.

Як казав Марк Твен: «Уникайте тих, хто намагається підірвати вашу впевненість у собі. Ця риса властива дрібним людям. Велика людина, навпаки, вселяє вам відчуття, що ви можете багато досягти».

8. Записуй досягнення

В якості останнього пункту я вибрав запис своїх досягнень. Справа в тому, що особисто я цей прийом ніколи не використовував за непотрібністю, проте не раз чув, що багатьом людям він допоміг.

Суть його досить проста: кожен день записуйте в окрему зошит свої досягнення за день. Найбільш значущі досягнення за більш тривалий період часу фіксуйте на окремому листку.

Потім слід регулярно переглядати ці записи, щоб нагадувати собі про маленьких і великих перемогах, які неодмінно позитивно відіб’ються на вашій самооцінці і впевненості в собі.

Підсумки

Щоб стати впевненим у собі людиною, слід дотримуватися наступних правил:

  1. Усвідомити, що впевненість у собі – це спосіб мислення, а не вроджена властивість.
  2. Прийняти той факт, що всі люди схожі один на одного, з усіма слабкостями і недоліками.
  3. Зрозуміти, що якщо що-небудь можливо для людини і властиво йому, то воно доступно і тобі.
  4. Нікого не звинувачувати у своїх невдачах.
  5. Не виправдовуватися за допущені помилки, а вміти визнавати їх.
  6. Не порівнювати себе з іншими.
  7. Концентруватися на тих, хто вами цінує.
  8. Записувати свої досягнення.

В кінці рекомендуємо ознайомитися з обраними цитатами про впевненість у собі. Напевно, думки видатних людей по цій темі будуть вам корисні.

Якщо вам сподобалася стаття про те, як стати впевненим у собі – поділіться нею з друзями. Якщо вам взагалі подобається психологія і саморозвиток – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *