Католицький Великдень 202

Якого числа католицька Пасха 2020 року

Католицька Пасха, як і православна, традиційно входить в перелік найбільших церковних свят. Дата святкування плаваюча і розраховується в залежності від дня першого повного місяця після весняного рівнодення. З’ясуємо, якого числа буде Воскресіння Христове в 2020 році у католиків.

Історія католицького свята

Слово «пасха» походить від слова «песах», що означає «проходити повз». П’ятикнижжя описує історію останньої єгипетської страти, коли Бог уразив усіх первістків Єгипту із-за відмови фараона, звільнення поневолених євреїв.

І тільки єврейські первістки вижили завдяки тому, що євреям було наказано змастити одвірки кров’ю жертовного ягняти. В результаті Ангел смерті обходив будинку євреїв стороною.

Після цієї страшної історії євреї пішли з Єгипту, у зв’язку з чим і було встановлено свято Песах. Так як Син Божий Ісус Христос був страчений, а потім воскрес саме у період святкування Песаха, християни почали його святкувати і називати Великоднем.

У 325 році на Нікейському Соборі було встановлено правило, згідно з яким всі храми повинні були святкувати Воскресіння Христове в один день. Дата визначалася у відповідності з місячно-сонячним календарем.

Правило свідчить: Пасха відзначається в першу неділю, в день повного місяця або на наступну добу після весняного рівнодення (21 березня). При цьому католицький свято не повинен збігатися з святкуванням єврейської Пасхалії. Якщо числа збігаються, католики відзначають Світле Неділю тільки в наступному місяці.

У VI-VIII ст. ст. Римська церква перейняла цю Пасхалію. Але через тисячоліття католики і християни стали розраховувати дату святкування за різними правилами. Пояснювалося це розбіжностями в датах календарного і астрономічного рівнодення. До XVI століття ця різниця досягла 10 діб.

Тому Папа Римський Григорій XIII запровадив свій календар, який став називатися Григоріанським. Патріарх Константинопольський Єремія II відмовився від пропозиції Папи Римського прийняти нову Пасхалію, а григоріанський календар зрадив анафемі.

Таким чином, православна і католицька церква стали розраховувати дату святкування Воскресіння Христового за своїми правилами, тому відзначають християни й католики в різні дні.

Якого числа буде Великдень у католиків

Визначити самостійно, якого числа буде католицька Пасха в 2020 році досить просто. Для цього не потрібно вникати в складні системи розрахунків, достатньо лише знати, що Воскресіння Христове святкується в першу неділю після першого дня повного місяця, наступного за весняним рівноденням.

Таким чином, з дня весняного рівнодення (21 березня) перший повний місяць настає у квітні (8 числа), значить, католицька Пасха в 2020 році припадає на 12 квітня (неділя).

Традиції та обряди

За тисячоліття існування свята сформувався цілий ряд традицій. День починається з відвідин церкви. Богослужіння проводяться з суботи. Священики співають вихваляють Ісуса Христа пісні, читають Євангеліє і весь час проводять в молитвах.

Віруючі приходять на богослужіння, приносячи з собою частування для освячення, в тому числі фарбовані і шоколадні яйця. В цей день по всіх церквах розносять Благодатний вогонь, який зійшов у Храмі Гробу Господнього. А вже від цього вогню запалять головну свічку — Пасхал.

Під час богослужіння будь-який бажаючий може взяти з собою частинку Благодатного вогню, щоб зберігати його в домашній лампаді до наступного Великодня.

По закінченні служби віруючі здійснюють святковий хресний хід, який проходить навколо церкви, співають прославляють Господа співи і згадують про страждання Ісуса.

У католиків, і у православних, існує звичай фарбувати яйця на Великдень. Причому для цього використовуються не тільки курячі яйця, але і будь-які предмети схожої форми. Вони можуть бути зліплені з воску, виточені з дерева або зроблені з пластмаси.

Ще одним символом католицької Пасхи вважається фігурка кролика. Передбачається, що саме це забавна істота приносить подарунки та великодні яйця.

Католики дарують один одному листівки з зображенням тварини, печуть булочки у формі кролика і прикрашають оселю його фігурками. У день святкування з ранку діти шукають заховані святковим кроликом подарунки, солодощі та яйця.

Оскільки Великдень у католиків – суто сімейне свято, в 2020 році всі родичі традиційно зберуться за святковим столом, для якого господині заздалегідь приготують випічку, м’ясні страви та інші смаколики.

Що потрібно і не можна робити на Великдень у 2020 році у католиків

Треба сказати, що католики не менш шанобливо ставляться до Великодня, ніж православні християни, а також прихильники інших віросповідань. Це свято займає особливе місце в народних традиціях.

І хоча самий затишне сімейне свято – Різдво Христове, Пасха означає прихід весни, оновлення природи і, звичайно ж, великий подвиг Спасителя. Тому багато католики намагаються бути присутніми на пасхальній службі.

Крім того, люди прагнуть відвідати своїх близьких, родичів і всіх, хто потребує уваги. Безумовно, справжня радість народжується тільки тоді, коли віруючі діляться нею один з одним. І в такі дні ця істина стає тільки більш очевидною.

Обожнюють католики і великодні ярмарки, які обов’язково проходять в кожному місті. Там можна придбати всілякі прикраси, солодощі та головний символ свята – барвисті розписні яйця.

Що стосується заборон, то вважається поганим тоном влаштовувати розважальні заходи, галасливі вечірки або відвідувати якісь концерти у Страсну п’ятницю. У деяких країнах приватні урочистості з гучною музикою та феєрверками навіть обкладаються штрафом.

Католики прагнуть навести лад у своїх будинках перед Страсною п’ятницею. Житло декорують гірляндами або свіжими зеленими гілками, прикрашеними великодніми символами.

Словом, все робиться для того, щоб в яскравий день всі могли відпочити від усіх своїх справ і приділити увагу своїй сім’ї. Віруючі обов’язково беруть участь у Богослужіннях у всі великодні дні, моляться і читають Біблію.

Підводячи підсумки

  1. Згідно з григоріанським календарем, католицька Пасха в 2020 році буде відзначатися 12 квітня. А у православних – лише через тиждень (19 числа), оскільки обидві церкви використовують різні системи розрахунку.
  2. Традиції святкування Воскресіння Христового у православних і католиків практично ідентичні. Основний символ Великодня – фарбоване яйце.

У церквах відбуваються святкові богослужіння, після яких відбувається хресний хід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *