З якого віку можна давати дитині мед

Мед – корисний продукт. Але з якого віку можна давати його дитині і як його можна їсти в день – проблема, яка цікавить багатьох батьків. Ми з’ясували, що думаю з цього приводу фахівці і в тому числі доктор Комаровський.

Корисні властивості та сумнівні

Мед відноситься до категорії продуктів бджільництва, відомих людині протягом тривалого часу. Прихильники натуропатії і народних засобів лікування захворювань, поширених у дитячому віці, впевнені в безсумнівну користь переробленого бджолами нектару. Вони намагаються давати його дитині якомога раніше для лікування і профілактики захворювань.

Адепти солодкого бджолиного продукту вважають, що мед безліч корисних компонентів цілющих властивостей, здібностей. Наприклад, стимулювати імунітет, оздоровлювати організм, робити більш тривалим термін відпущеного життя.

Якщо уважно вивчити хвалебні відгуки прихильників меду і медолікування, там можна знайти довгий перелік переваг, одержуваних при його вживанні. Натуропати впевнені, що вітаміни і мікроелементи, в значній кількості містяться в переробленому бджолами нектарі, сприяють:

 • антисептичній і бактерицидній дії на внутрішні органи і шлунково-кишковий тракт;
 • нормалізації тонусу організму, поліпшення моторики кишечника і видільної системи;
 • оптимізації стану імунної системи та підвищенню опірності різним хворобам.

Цілком зрозумілим є бажання батьків відразу долучити дитину до вживання цінного продукту. Більш розсудливі з них все-таки замислюються, з якого вікового періоду можна давати малюкові популярний у прихильників здорового способу життя продукт.

Мед – це збірна назва для рідкого та густого, безбарвного, золотистого або темного, зібраного бджолами з різних рослин, в залежності від сезону медозбору, справжнього або фальсифікованого складу.

Огульні твердження про шкоду і користь не належать до якоїсь певної категорії, в якій може бути мало натуральних компонентів і багато цукру, доданого недобросовісними виробниками.

Стан травної системи і кишечника дитини не програмується природою на іншу їжу, крім материнського молока, і так продовжується до певного віку. Аргументом проти того, щоб давати малюкові будь-які продукти бджільництва, можуть бути ефірні олії, що викликають алергію.

Проблемний продукт

Педіатри завжди уважно розглядають можливість введення прикорму, навіть якщо у дитини вже настав відповідний вік. Нерідко рішення, з якого місяця можна давати навіть просте овочеве пюре, приймається з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку, хвороби або вроджених патологій.

Люди, не знайомі з особливостями дитячої дієтології, міркують про користь меду: вмісті вітамінів групи В, каротині, мікроелементах і ферментів. Ніг не всі знають, що більша частина з них випаровується при нагріванні, а дітям зазвичай при лікуванні захворювань дають мед з гарячим молоком.

Значна частина цінних компонентів може бути отримана при вживанні дозволеної їжі – фруктів і овочів, соків, вітамінних пюре. Якщо міркувати, з якого віку дітям можна давати мед для отримання цінних компонентів, то вихід є більш простий – не давати, поки травна система не прийде в нормальний стан.

Каротин в набагато більшій кількості міститься в дозволеній з четвертого місяця життя моркві, вітамін С – в овочах і відварі шипшини, вітаміни групи В – в харчових продуктах, які дозволено давати дітям з чітко визначеного віку.

Для меду слово «можна» обмежена важливими обставинами:

 1. Потенційною алергією або індивідуальним несприйняттям окремих компонентів. Навіть якщо немає алергії на мед, а є негативна реакція на пилок, ефірні олії, окремі бджолині сегменти – це занадто небезпечно для несформованого імунітету.
 2. У перегрітому продукті утворюються сполуки, небезпечні для нервової системи. Цей аргумент виключає використання в лікувальних цілях.
 3. Висока калорійність при швидкій засвоєння в кишечнику легко створить можливість для швидкого набору зайвої ваги.
 4. Основна проблема в рішенні, з якого віку давати мед, полягає у великій кількості в роздрібному продажі штучного фальсифікату. Причому помилятися в ідентифікації справжнього меду можуть навіть фахівці.

Дитячі дієтологи, з їх схильністю до обережності в роздачі рекомендацій, впевнені, що єдина відповідь, з якого віку можна вводити натуральний мед в раціон малюка – наступ трирічного віку.

Перед тим як давати дитині мед, рекомендується перевірити його якість в лабораторії або провести кілька тестів для визначення якості.

Але це не гарантує, що у малюка немає алергії на квітковий пилок, цвіт акації або липи, ріпаку чи буркуну, конюшини або соняшнику, з яких мед збирали бджоли.

Що говорить доктор Комаровський

Відомий педіатр, до думки якого охоче прислухаються молоді батьки, впевнений, що введення меду можна починати тільки після однорічного віку. У більш пізньому його слід давати у невеликій кількості, але певної норми споживання не існує.

Все залежить від активності дитини, її віку, витрати енергії. Не варто дозволяти вживання в чистому вигляді, але додавати в сир або терте яблуко можна, це не так згубно діє на зуби.

Підводячи підсумки

Мед – цінний продукт, але до його вживання в дитячому віці є об’єктивні перешкоди. Тому:

 1. Починати вживання потрібно не раніше однорічного віку.
 2. Дієтологи впевнені, що кращий період для початку вживання меду в дитячому віці – три роки.
 3. При перших, невеликих дозах, потрібно уважно відстежувати реакцію організму.
 4. Роблячи відповідальні кроки, завжди краще проконсультуватися з педіатром.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *