зелений чай користь і шкода

Зелений чай: користь і шкода унікального напою

Користь зеленого чаю відома ще з давніх часів. Багато народів використовували його для лікування самих різних захворювань. Сучасні вчені підтверджують той факт, що зелений чай володіє безліччю унікальних властивостей і позитивно впливає на організм. У чому ж полягає користь цього чудодійного напою і чи він може нашкодити?

Склад зеленого чаю

Унікальні властивості цього продукту легко пояснити: в зеленому чаї присутній багато хімічних речовин. Так, цей напій містить більше 500 елементів, серед яких варто виділити магній, кальцій, фосфор, фтор. Крім того, він включає майже всі групи вітамінів і 450 органічних сполук. Однак своїми унікальними властивостями зелений чай зобов’язаний такими складовими:

  1. Алкалоїди. Основним алкалоїдом зеленого чаю є кофеїн – саме це речовина забезпечує прилив бадьорості і сил людського організму. Однак цей напій не містить кофеїн в чистому вигляді – речовина, що присутня в його складі, називається теіном. Він володіє більш м’якою дією, забезпечуючи активізацію розумової та фізичної діяльності людини. Теїн покращує настрій і підвищує працездатність.
  2. Мінерали. Містяться в складі зеленого чаю мікро – і макроелементи забезпечують правильне функціонування всіх систем людського організму. Вживання цього напою сприяє підтримці правильного балансу мінеральних речовин в організмі, забезпечує міцний імунітет і дарує здоров’я нігтів, волосся, зубів.
  3. Поліфеноли. У зеленому чаї містяться катехіни – це поліфеноли, які є прекрасними антиоксидантами. Всього одна чашка зеленого чаю в день насичує організм 10-40 г поліфенолів. Завдяки цьому даний напій зменшує кількість вільних радикалів, що знижує ризик розвитку злоякісних утворень. Крім того, є дані, що катехіни дуже корисні для зміцнення імунітету і відрізняються антимікробними властивостями.

Корисні властивості зеленого чаю

З давніх часів люди вживають зелений чай, користь і шкоду якого безпосередньо залежать від складу цього напою. Його використовували для різних захворювань. До корисних властивостей даного продукту відноситься наступне:

1. Нормалізація низького тиску.

Оскільки в зеленому чаї присутній нікотин, він є потужним біологічним стимулятором. Щоб привести тиск в норму, потрібно випити лише одну чашку цього напою. Звичайно, вирішити проблему тільки з його допомогою можна: якщо у вас регулярно знижується тиск, є сенс звернутися до лікаря.

2. Поліпшення функціонування нервової системи.

Цей напій сприяє відновленню нервової системи, а також підвищує її стійкість до стресів. Щоб домогтися такого ефекту, лікарі не радять заварювати занадто міцний напій.

3. Підвищення еластичності судин.

Навіть у здорових людей з віком розвивається ламкість кровоносних судин. Регулярне вживання зеленого чаю не тільки забезпечує зміцнення судин, але і допомагає надати їм більшу еластичність. Саме це дозволяє мінімізувати загрозу виникнення різних кровотеч.

4. Профілактика захворювань серця.

Лікарі вважають, що щоденне вживання 1 чашки зеленого чаю вдвічі знижує ризик появи серцевих патологій, включаючи і інфаркт міокарда. Крім того, вдається полегшити перебіг наявних захворювань серця. Зелений чай дозволяє скоротити період відновлення після серйозних нападів.

5. Лікування кишкових інфекцій.

Наявність у складі зеленого чаю катехінів дозволяє в короткі терміни позбавити людину від патогенної мікрофлори. Особливо згубні ці речовини відносно дизентерійних і кокових бактерій. Щоб добитися потрібного ефекту, необхідно покласти 50 г чаю в скляний посуд, додати 1 л холодної води і залишити на півгодини. Потім прокип’ятити на слабкому вогні протягом години і залишити ще на півгодини настоюватися. Проціджений відвар пити потроху протягом 2-3 годин.

6. Лікування травних порушень.

Зелений чай — дієвий засіб для боротьби з проносами і запорами. Щоб впоратися з діареєю, чай потрібно заварювати досить міцно і пити його кожні 2 години, поки не налагодиться стілець. Щоб впоратися із запорами, варто пити слабо заварений чай 3 рази в добу.

7. Лікування простудних хвороб.

Зелений чай дуже ефективний і при лікуванні простудних патологій, однак від нього доведеться відмовитися, якщо температура становить понад 37,5 градусів, оскільки посилюється навантаження на серце і видільну систему.

Шкода та протипоказання

Крім безлічі переваг, зелений чай має і кілька недоліків. При вживанні цього напою слід враховувати, що він протипоказаний при таких патологіях:

1. Гіпертонія.

Вважається, що вживання зеленого чаю не викликає підвищення тиску, але насправді в ньому є досить багато кофеїну. Тому людям, схильним до підвищення тиску, не рекомендується пити занадто багато зеленого чаю. Особливо це стосується важких випадків гіпертонії. Максимальна денна норма – 1-2 чашки.

2. Гіпертермія.

Зелений чай не можна пити при підвищенні температури тіла, інакше істотно зросте загроза порушень в роботі сечовидільної системи.

3. Патології шлунково-кишкового тракту.

Цей напій викликає підвищення кислотності шлункового соку. Тому від нього доведеться відмовитися людям, у яких є гастрит з підвищеною кислотністю. Також зелений чай протипоказаний при виразкових хворобах.

4. Порушення в роботі центральної нервової системи.

У складі зеленого чаю є багато збуджуючих речовин, тому його не варто пити людям з високою збудливістю і безсонням.

Не можна поєднувати зелений чай з алкоголем, оскільки це призведе до утворення альдегідів. Вони негативно впливають на роботу сечовидільної системи, що загрожує появою набряків і навіть розвитком ниркової недостатності.

Щоб мінімізувати шкідливі властивості зеленого чаю, варто дотримуватися наступних рекомендацій:

  • не вживати даний продукт на голодний шлунок;
  • не пити зелений чай безпосередньо перед прийомом їжі, інакше це змінить смак їжі;
  • не пити зелений чай відразу після їжі, інакше він сповільнить роботу травних органів;
  • не вживати занадто гарячий або надто холодний напій;
  • відмовитися від вживання надто міцного чаю.
  • не запивати чаєм лікарські препарати;
  • не заварювати чай занадто довго.

Зелений чай – це прекрасний помічник у боротьбі з багатьма недугами. Однак для того щоб даний напій не приніс шкоду вашому здоров’ю, слід враховувати всі можливі протипоказання до її вживання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *