Олександр Грибоєдов

Життя та загибель незабутнього Олександра Грибоєдова

Олександр Грибоєдов – видатний російський дипломат, геніальний поет, драматург, піаніст і композитор. За свою недовгу 34-річну життя, цей блискучий розум зробив так багато для вітчизни, що його ім’я назавжди увійшло в історію літератури і російської дипломатії.

Геніальна п’єса «Горі від розуму», яка до цих пір регулярно ставиться в театрах, послужила джерелом численних крилатих фраз. Цей літературний шедевр не тільки увічнив його автора, але й став величним пам’ятником людського генія, свого роду маяком, яскраво висвітлюють справи і думки сотень поколінь.

Трагічна загибель Грибоєдова заслуговує окремого повнометражного фільму. У даній же статті ми коротко познайомимо вас з особистістю Грибоєдова, і розповімо про його незвичайною життя.

Життя Грибоєдова

Олександр Сергійович Грибоєдов народився 4 січня 1795 року в Москві, в забезпеченій родовитої сім’ї. З дитинства Олександр був надзвичайно зосереджений і незвичайно розвинений. У 6-річному віці він вільно володів трьома іноземними мовами, в юності вже шістьма, зокрема досконало англійською, французькою, німецькою та італійською. Відмінно знав латинь та давньогрецьку мову.

З дитинства Грибоєдов придбав навик до посидючим вченим дослідженням, що вражає в його записних зошитах і свідчить, що з нього міг виробитися серйозний учений.

У 1803 році його віддали в Московський університетський шляхетний пансіон. Через три роки Грибоєдов надійшов на словесне відділення Московського університету. У 1808 році (у віці 13 років) закінчив словесне відділення університету зі ступенем кандидата словесних наук, але не залишив навчання, а вступив на етико-політичний (юридичний) відділення філософського факультету.

Він був у буквальному сенсі слова вундеркіндом, вражає не лише глибиною своїх обдарувань, але і вражаючою різнобічністю їх.

У 1810 році 15-річний Грибоєдов отримав ступінь кандидата прав і залишився в університеті для вивчення математики та природничих наук.

Під час Вітчизняної війни 1812 року, коли ворог з’явився на території Росії, він вступив у Московський гусарський полк.

Навесні 1816 року початківець письменник залишив військову службу, а вже влітку опублікував статтю «Про розборі вільного перекладу Бюргеровой балади Ленора».

Дуель

У 1817 році в Петербурзі відбулася знаменита «четвірна дуель» Завадовського-Шереметєва і Грибоєдова-Якубовича.

В результаті цієї дуелі Шереметьєв був серйозно поранений, і його треба було негайно везти в місто, внаслідок чого Якубович і Грибоєдов відклали свій поєдинок. Він відбувся в наступному, 1818 році, в Грузії.

Коли Якубович був переведений по службі в Тифліс, там же проїздом виявився і Грибоєдов, прямуючи з дипломатичною місією в Персію. В результаті їх дуелі Грибоєдов був поранений в кисть лівої руки. Саме з цього поранення згодом вдалося впізнати спотворений труп Грибоєдова, після різанини в російському посольстві в Тегерані.

Дипломат

У 1818 р. Грибоєдов, відмовившись від місця чиновника російської місії в США, отримав призначення на посаду секретаря при царському повірену у справах в Персії Семена Мазаровиче.

Обтяжений службовими клопотами він, тим не менш, вивчив арабську, турецьку, грузинський та перську мови.

Поведінкою і своїм характером він здобув собі повагу цілої англійської місії в Тавризе і придбав особливу прихильність спадкоємця престолу, принца Аббаса-Мірзи, який істинно любив Грибоєдова і знаходив задоволення в його розмові.

На початку 1823 р. Грибоєдов на час залишив службу і повернувся на батьківщину, протягом двох з гаком років живучи в Москві та Петербурзі.

В кінці травня 1825 р., у зв’язку з терміновою необхідністю повернутися до місця служби, він відмовився від наміру відвідати Європу і поїхав на Кавказ. У січні 1826 року він був заарештований у фортеці «Грізна» за підозрою в приналежності до декабристів (див. повстання декабристів).

Грибоєдова привезли в Петербург, однак слідство не змогло знайти доказів її належності до таємного товариства.

У вересні 1826 року він повернувся на службу в Тифліс і продовжив дипломатичну діяльність. Під час Російсько-перської війни Грибоєдов активно брав участь в переговорах з представниками перського шаха та розробці ключових умов вигідного для Росії Туркманчайского мирного трактату.

У своєму рапорті Миколі I командувач російськими військами Паскевич високо оцінив роль Грибоєдова в отриманні від Персії величезну по тим часам контрибуції в 20 млн рублів сріблом.

Страх

Тут доречно згадати епізод, описаний у листі самим Грибоєдовим і наочно демонструє деякі сторони його характеру.

«В останню перську кампанію під час одного бою мені трапилося бути разом з князем Суворовим. Ядро з ворожої батареї вдарилося біля князя, обсипала його землею, і в першу мить я подумав, що він убитий.

Це разлило в мені таке здригання, що я затремтів. Князя тільки оконтузило, але я відчував мимовільний трепет і не міг прогнати гидке почуття боязкості. Це страшенно образило мене самого. Стало бути, я боягуз в душі? Думка нестерпна для порядної людини, і я зважився, чого б то не коштувало, вилікувати себе від боязкості.

Я хотів не тремтіти перед ядрами, у вигляді смерті, та при нагоді став у такому місці, куди діставали постріли з ворожої батареї. Там я порахував призначене мною самим число пострілів, потім тихо повернув коня і спокійно від’їхав геть.

Чи знаєте, що це прогнало мою несміливість? Після я не боявся ні від якої військової небезпеки. Але піддайся почуттю страху – воно посилиться і утвердиться».

Після цього Грибоєдов виявляв таку безстрашність у продовження всієї подальшої кампанії, що звернув своєю хоробрістю увагу Паскевича, який в листі до матері Грибоєдова сповіщав її: «Наш сліпий (тобто короткозорий) зовсім мене не слухається: роз’їжджає собі під кулями, та й тільки!».

Посол

Коли Грибоєдов доставив до Петербурга донесення про укладеному світі, його призначили послом в Іран. Однак це призначення, незважаючи на такий високий рівень довіри і не по роках надану честь, не радувало Грибоєдова.

Друзі згадують, що його переслідували похмурі передчуття:

– Там моя могила! Відчуваю, що не побачу більше Росії!

Заїхавши в Тулу, Грибоєдов пробув три дні у Бегичева і був дуже похмурий. Бегичев зауважив йому це, і Грибоєдов, взявши його за руку, сказав з глибоким жалем:

– Прощай, брат Степан! Навряд чи ми з тобою більш побачимося!..

– До чого ці думки і ця іпохондрія? – заперечив Бегічев. – Ти не раз бував в битвах, але Бог тебе милував.

– Я знаю персиян, – відповідав Грибоєдов, – Аллаяр-хан мій особистий ворог, що він мене йде! Не подарує він мені укладеного з персиянами світу!

По дорозі на місце призначення він провів кілька місяців у Тифлісі де 22 серпня 1828 року одружився з княжною Ніні Чавчавадзе, з якої йому вдалося прожити всього кілька щасливих тижнів.

Грибоєдов і його дружина Ніна Чавчавадзе

25 вересня проїжджаючи через Эривань, Грибоєдов жартуючи, казав проводжаючої його дружині: «Не залишай кісток моїх у Персії; якщо помру там, поховай мене в Тифлісі, у монастирі Святого Давида».

Через чотири місяці перебування в Персії, сталася трагедія, позбавила Росію одного з кращих її синів.

Смерть

30 січня 1829 року натовп з тисяч релігійних фанатиків увірвалася в російське посольство і влаштувала там криваву різанину. Були перебиті всі знаходилися там люди. Врятувався тільки один секретар Іван Сергійович Мальцов.

Грибоєдов був убитий разом з 37 товаришами. Його тіло було настільки понівеченим, що його впізнали тільки по сліду на кисті лівої руки, отриманого в знаменитій дуелі з Якубовичем.

Особистість Грибоєдова

У «Спогадах про незабутній Олександра Сергійовича Грибоедове» Фаддей Булгарін пише наступне:

Його не можна було любити інакше, як пристрасно, з ентузіазмом, тому що полум’яна душа його зігрівала і воспламеняла все навколо себе. З Грибоєдовим благородна людина робився краще, шляхетніше. Його ніжна прихильність до одного, увагу, щирість, світлі, чисті думки, високі почуття переливалися в душу і зароджували відчуття нової, солодкою життя. Його голос, погляд, посмішка, прийоми мали якусь незвичайну принадність; звук його голосу проникав у душу, переконання лилося з вуст…

…Не можу написати нічого небезпечного про Грибоедове: бо коли тільки повинен згадати про душі його, про його якостях, серце моє розривається на частини…

Вияснять приємно і правильно на всіх мовах, він відмінно добре говорив по-російськи, гідність досить рідкісне між освіченими російськими. Красномовство його, завжди полум’яне, було переконливо, тому що ґрунтувалося на здоровому глузді і глибокої вченості. Важко було не погодитися з ним у думці.

Він мав особливий дар, як всі незвичайні люди, переконувати та залучати серця. Знати його було те саме, що любити. Найбільше прив’язувало до нього його чудовий добродушність, яке, при незвичайному розумі, діяло на серця, як теплота на природу.

– Життя народу, як життя людини, є діяльність розумова і фізична, — говорив Грибоєдов.

– Словесність — думка народу про витонченому. Греки, римляни, євреї не загинули від того, що залишили по собі словесність, а ми… ми не пишемо, а тільки переписуємо! Який результат наших літературних праць по закінченні року, століття? Що ми зробили і що могли б зробити!..

Розмірковуючи про цих предметах, Грибоєдов ставав сумний, похмурий, брав капелюх і йшов один гуляти в поле або в гай.

Булгарін говорив:

Мені не траплялося в житті ні в одному народі бачити людину, яка б так палко, так пристрасно любив свою вітчизну, як Грибоєдов любив Росію. Він у повному значенні обожнював її.

Кожен благородний подвиг, кожне високе почуття, кожна думка в російській приводила його в захват. Якби знали вороги його, шматували його літературну славу, як він радів, знаходячи в них добре!

Грибоєдов, знаючи стільки іноземних мов, любив читати російські книжки, особливо переклади великих письменників. Коли я виявив йому моє здивування з приводу цього, він відповідав: «Мені цікаво знати, як изъяснены високі думки та настанови мудреців, і може розуміти їх клас народу, не знає іноземних мов? Це археологічні та етнографічні розвідки, люб’язний друг», – додав він з усмішкою.

Наочно демонструє особистість Грибоєдова і його високе розуміння моралі, честі і гідності, наступна історія. Одного разу Фадей Булгарін у статті «Літературні примари», вустами одного зі своїх героїв передав деякі ідеї Грибоєдова, почуті ним в особистих розмовах.

Олександр Сергійович настільки розсердився на Булгаріна за амикошонское викриття інтимних бесід, так само як і за подобострастную лестощі, якої не терпів, що вибухнув повним обурення листом. Наведемо деякі витяги з нього:

«Милостивий государ, Тадей Бенедиктович, тон і зміст цього листа здадуться вам дивними, що ж робити?! Ви самі тому причиною. Я довго думав, не наважувався, нарешті прийняв тверде намір оголосити вам істину.

Зізнаюся, мені самому шкода, тому що з першого дня нашого знайомства ви мені надали стільки ласковостей; хороша думка про мене я у вас почитаю щирим. Але, незважаючи на все це, не можу далі продовжувати нашого знайомства. Особисто не маю проти вас нічого; знаю, що намір ваше було чисто, коли ви мене, під ім’ям Талантина, хвалили печатано і, звичайно, не думали тим образити.

Але мої правила, правила благопристойності і власне до себе повагу не дозволяють мені бути предметом похвали незаслуженої або, у всякому разі, дуже предускоренной. Не думайте, щоб яка-небудь зовнішність, думка інших людей мене спонукали до переривання з вами знайомства.

Вірте, що для мене моя совість важливіша ” чужих пересудів. Я просто в незгоді сам з собою: зближуючись з вами більш і більш важко самому переконатися, що ваші похвали були мені не по серцю. Боюся зловити себе на який-небудь ницості, не выкланиваю я ще жменьку ладану! Расстанемтесь. Я бігати від вас не буду, але якщо де зустрінемося, то без приязні і без ворожнечі. Ми один одного більше не знаємо.

Ви правильно зрозумієте, що, роблячи, як я тепер, не зопалу і за досить довгому роздумі, не можу вже ні кроку назад відступити. Звичайно, і вас почуття шляхетної гордості не допустить знову зійтися з людиною, який від вас відмовляється.

Прощайте. Я про вас завжди буду хороших думок, навіть почитаю обов’язком відгукуватися про вас з вдячністю. Ви про мене думайте, як хочете.

Шановний пане, ваш всепокорнійший Грибоєдов А.».

Офіцер

Той же Булгарін розповідає дивовижну історію, що сталася з ним у Варшаві. Одного разу він випадково познайомився з юнкером, який лежав у госпіталі.

Сам він був родом з Москви, і, перебуваючи на чужині, серйозно захворів. Грошей у нього не було, тому Булгарін вирішив узяти його до себе, де юнака почав лікувати знайомий лікар.

Далі надамо слово самому Булгарину:

«…З першого дня переселення до мене юнак ліг у постіль і три місяці не вставав. Зусилля медицини були марні. Відкрилася жорстока сухоти, і він помер…

Протягом трьох місяців я часто розмовляв з ним. Він був надзвичайно освічений, начитаний, мав дивовижну пам’ять і був упереджений до словесності, до поезії, любив усе високе, благородне.

Розповідаючи мені про москву, про своє життя, він з захопленням говорив про одного офіцера свого полку, якого він знав у Москві, ще будучи в пансіоні. З дружби до цього офіцерові він пішов на військову службу і йому зобов’язаний був усім своїм утворенням, любов’ю до витонченого, високому, до поезії природи.

Мій мешканець писав кілька разів до цього офіцера і одного разу отримав від нього листа, в якому він повідомляв його, що приїде до нього в Варшаву. Хворий притискав до себе цей лист і плакав від радості… Я дивувався цій надзвичайній прихильності і втішався…

Пізніше я дізнався, що цим офіцером був Грибоєдов…»

Спогади про Грибоедове

Показові відгуки про Грибоедове російського воєначальника, дипломата й мандрівника Муравйова-Карського, який вважав Грибоєдова своїм суперником.

«Людина дуже розумний і начитаний, – сказав він при першому знайомстві з поетом». Трохи пізніше він через силу, явно неохоче, визнає: «цей Чоловік дуже розумний і має великі пізнання». І нарешті, не може вже придушити мимовільного захоплення: «Освіта і розум його незвичайні».

Грибоєдов був дипломатом і економістом, істориком і лінгвістом, музикантом і композитором.

За спогадами сучасників, він був чудовим піаністом. До речі, два знаменитих вальсу Грибоєдова можна послухати тут.

Але головною справою свого життя він вважав поезію.

– Поезія! Люблю її без пам’яті, пристрасно! – говорив він.

Поезія сприймалася ним як засіб перетворення життя — поезія, знаходить відгук у серцях людей, воспламеняющая і надихає їх. Така поезія вимагала від поета глибоких і різноманітних знань.

Хто знає, якби життя Грибоєдова не обірвалося так трагічно і настільки рано, бути може саме він став би першим поетом Росії…

Пам’ятник Грибоєдова в Москві на Чистопрудному бульварі

На території церкви Святого Давида на схилі гори Мтацмінда, що в центрі Тбілісі, покоїться прах Грибоєдова.

На його могилі вдова Ніна Чавчавадзе, все життя носила траур по чоловікові і оплакує його смерть, поставила пам’ятник, що зображає молиться та плаче перед розп’яттям жінку. На пам’ятнику наступна напис:

«Розум і справи твої безсмертні в пам’яті росіянки, але для чого пережила тебе любов моя!»

А що ви можете сказати про Грибоєдова? Напишіть про це в коментарях. Якщо вам сподобалася ця стаття – поділіться нею в соціальних мережах. Якщо ви взагалі любите цікаві факти про великих людей, – підписуйтесь на сайт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code