7 ознак того, що ти психічно здоровий і стабільний

Багато станів, які характерні для психічних розладів, що можуть виявлятися у цілком здорових людей при певних обставинах. Наприклад, галюцинації (візуальні і слухові), які наводять на всіх страх, можуть бути і у здорової людини. Вони можуть виникнути з-за високої температури або прийому яких-небудь «незвичайних» препаратів.

Так що не все незвичні для тебе ситуації і поведінку можуть означати, що пора в лікарню. Щоб зрозуміти, в нормі твоє психічне здоров’я, потрібно звернутися до наступних ознаками.

1. Адекватність

Ознака, який добре розповість про те, як ти реагуєш на вплив навколишнього середовища. Приміром, ти прогулюєшся по супермаркету в пошуках прохолодного напою, і якийсь зухвалий хлопець стикається з тобою плечем і виводить з рівноваги. Це неприємно, але наскільки? Так, він тебе зачепив, образив небагато. У такій ситуації нормальної (адекватною) реакцією буде зробити йому зауваження. Але якщо ти збісишся з-за такої дрібниці і будеш готовий вступити в бійку — така реакція неадекватна.

До речі, якщо в такій ситуації взагалі нічого не сказати і ніяк не відреагувати, це теж може говорити про неадекватність.

2. Критичність

Як мінімум це здатність ставити під сумнів інформацію, отриману ззовні. Ще краще, коли ти ставишся з критикою до себе й до своїх дій.

Проводили експеримент: людям показали вигадані новини, де одним із сюжетів був мітинг у сусідньому містечку. Народ був в літньому одязі і стояв на зеленій траві, хоча все відбувалося взимку. Половина всіх глядачів повірила в даний репортаж. Це свідчить про те, що у людей не розвинене критичне мислення.

Крім цього, критичність може проявлятися в сумнівах про сво думки і переконання. Якщо в такі моменти ти задавався питанням «Не здурів я?» — значить, у тебе з критичністю все в порядку. Можеш розслабитися.

3. Передбачуваність

Якщо в однотипних ситуаціях ти ведеш себе однаково — це нормально і навіть добре. Якщо ж ні — можливо, це привід задуматися про своє здоров’я. Наприклад, кожен раз ведеш себе по-новому, приходячи на роботу. В понеділок ти просто прийшов, пройшов в свій кабінет і прийнявся за справи. У вівторок ти прийшов у костюмі супергероя і відгукувався тільки на Тоні Старка. У середу зайшов в офіс, вибивши двері карате-ударом, і так далі. Ситуації однотипні, а поведінка у них завжди непередбачуване. Зрозуміло, сплановані розіграші та інші розваги не в рахунок.

4. Адаптивність

Всі ми різні, і у кожного свій характер. Але адаптивний і здорова людина має в собі різні характери, які допомагають йому вести себе відповідним чином у різних ситуаціях. Всі типи характеру нормальні. Однак коли у тебе лише один спосіб поведінки на всі випадки життя — це не нормально. Не варто морочити собі голову питаннями типу «У мене нестерпний характер?» Повторюємо, всі вони нормальні. Головне, щоб їх було декілька і ти вмів їх включати і перемикати в залежності від ситуації. Якщо у тебе є такий вибір — все в порядку. Але якщо у тебе завжди одна модель поведінки — можливо, ти не дуже здоровий.

5. Самоконтроль

Дорослі люди повинні вміти при необхідності відкладати свої «хотілки» на потім. Так, для дитини це, може, і нормально — хотіти іграшку прямо тут і зараз. Інакше все — сльози градом і скандал. Але якщо так себе веде доросла людина, це дуже недобре. Ті, у кого цей критерій в рамки норми не вписується, часто порушують всілякі правила. Серед них і ті, хто тебе дратує на дорозі. А може, ти й сам з таких? Дивно те, що такі люди, як правило, дуже привабливі. Вони ведуть себе не так, як всі, і вміють дивувати, чим і привертають увагу.

6. Планування

Мова про здатність не тільки планувати майбутнє, але і реалізовувати задумане. Деякі часто фантазують про майбутнє і про те, яких досягнуть висот, але з якоїсь причини ці люди просто не можуть почати шлях до заповітної мети. І якщо ти встиг подумати, що таким просто не вистачає сили волі, — знай: це не так. Сумно, але це одна з різновидів душевного нездоров’я.

Не менш важливо і те, щоб ти мав не просто можливість домогтися задуманого, а щоб міг це зробити нормальними, адекватними способами. Якщо ти трудоголік — це відхилення від норми. Що таке трудоголізм? Це здатність досягти мети нездоровим шляхом. Люди, яких називають трудоголіками, можуть прилягти відпочити лише тоді, коли вже фізично не здатні стояти. Так, вони домагаються того, чого хочуть, але варто мета коштів і фізичних ресурсів, які вони витрачають? Жертвувати здоров’ям і собою в цілому заради досягнення мети — нездорова історія.

7. Почуття власного «я»

Можливо, ти колись мав таке відчуття, ніби світ став приглушеним, і ти сприймаєш його немов з-під товщі води. Або такий стан, коли мозок твердить про одне, а душа просить про зовсім інше. Всі ці речі — відхилення від норми критерію сталості «я».

Це трапляється із-за горя втрати, розриву відносин. Стан, коли головою ти все розумієш, але емоційно нічого не відчуваєш. Буває і з-за банального перевтоми. Це відхилення, але вони вписуються в рамки норми. А у тих, хто знаходиться в подібних станах досить часто, це називається деперсоналізацією (розлади самосприйняття особистості, втрата почуття власного «я» і відчуття порожнечі).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code