Геморой

Геморой являє собою захворювання гемороїдальних вен, що супроводжується їх запаленням, тромбозом і патологічним розширенням просвіту з формуванням околопрямокишечних вузлів, які періодично кровоточать.

Хвороба діагностується у пацієнтів різного віку, незалежно від їх статі та соціального положення. Сьогодні про цю делікатну проблему не прийнято говорити вголос, тому багато пацієнтів звертаються до фахівців вже на досить пізніх стадіях розвитку хвороби, коли у них виникають ускладнення патологічного стану, потребують оперативної корекції.

Види захворювання

У сучасній медичній практиці прийнято виділяти кілька основних різновидів захворювання:

 • зовнішній геморой, який характеризується розташуванням розширених гемороїдальних вузлів поза прямої кишки, тобто підшкірно в ділянці анального отвору;
 • внутрішній вид патологічного стану, коли збільшені вузли гемороїдальних вен знаходяться під слизовою оболонкою прямої кишки (такий варіант хвороби характеризується безсимптомним перебігом);
 • змішаний геморой або поєднання внутрішніх і зовнішніх змін з боку гемороїдальних вузлів.

Крім цього, лікарі-проктологи визначають у пацієнтів гостре і хронічне протягом геморою, який може бути простим або супроводжуватися ускладненнями.

Причини виникнення

Головна причина розширення гемороїдальних вен у людини — застій крові в малому тазу, що може бути спровокований різними чинниками, а саме:

 • ведення малорухливого способу життя і сидяча робота;
 • занадто інтенсивні фізичні навантаження, які супроводжуються збільшенням тиску в порожнині малого тазу;
 • погане якість харчування, що приводить до розвитку запорів;
 • генетична схильність до виникнення симптомів недуги;
 • емоційне напруження і низька стресостійкість;
 • вагітність і складні пологи;
 • надмірна вага;
 • періодичні переохолодження і перегрів області промежини;
 • нетрадиційні сексуальні практики (анальний секс).

Геморой нерідко супроводжує інші захворювання, зокрема, хвороби печінки, які супроводжуються підвищенням тиску в черевній порожнині, а також патології органів малого тазу, в тому числі новоутворення статевих органних структур, що ведуть до застою крові в області таза.

Первинні ознаки захворювання

Перші симптоми патологічного стану проявляються дискомфортом в області анального отвору, який супроводжується свербежем і відчуттям печіння. Ці ознаки геморою посилюються під час і після акту дефекації, особливо, якщо людина регулярно страждає запорами.

Вже на початкових етапах розвитку захворювання у пацієнтів може періодично з’являтися свіжа кров на кале або туалетному папері. Інші ознаки геморою нескладно виявити самостійно. Вони будуть проявлятися появою вузлів у зоні анального отвори, які легко визначаються при пальпації.

Набагато складніше визначити перші ознаки внутрішнього геморою. Їх діагностика на ранніх стадіях можлива тільки з допомогою інструментальних методів дослідження.

Стадії розвитку

У розвитку геморою виділяють кілька стадій:

 1. 1 стадія — поява відчуття дискомфорту і свербіння в області анального отвору, які в поодиноких випадках супроводжуються незначною кровотечею (симптоми патології можуть посилюватися після прийому пряної і гострої їжі, спиртних напоїв або фізичної праці);
 2. 2 стадія — дискомфорт трансформується в больові відчуття, які кожен раз супроводжуються при дефекації появою червоної крові (при огляді гемороїдальні вузли випадають з анального отвору);
 3. 3 стадія — болю приймають інтенсивний характер і стають більш тривалими, посилюється свербіння і печіння в анальному отворі (гемороїдальні вузли, які випали, вже не можливо самостійно вправити);
 4. 4 стадія — вузли випадають постійно, що відбувається з вираженими больовими відчуттями і кровотечами.

Симптоми у дорослих

Симптоми геморою у дорослих розвиваються поступово. Спочатку пацієнти відзначають виникнення дискомфорту в області ануса, який супроводжується зудять відчуттями і печінням. Всі ці ознаки посилюються під час акту дефекації.

З часом у людини починають виникати періодичні кровотечі з збільшених гемороїдальних вузлів, які мають вигляд червоної крові, що залишається на кале або туалетному папері. Іноді при геморої у пацієнтів підвищується загальна температура тіла.

Захворювання на самому початку протікає гостро і швидко приймає хронічний характер. З прогресуванням патологічного процесу у хворого гемороїдальні вузли стають більш розширеними, і перестають самостійно вправляться після акту випорожнення ампули прямої кишки.

Ці зміни завжди протікають на тлі посилення больових відчуттів з розвитком виражених кровотеч в області анального отвору.

Ускладнення

На щастя, геморой відноситься до числа захворювань, ускладнення при яких зустрічаються нечасто і не несуть загрози життю. Серед наслідків недуги слід виділити:

 • залізодефіцитна анемія в результаті періодичних кровотечі з розширених гемороїдальних вузлів;
 • зниження апетиту;
 • екзематозні зміни в області заднього проходу;
 • защемлення гемороїдальних вузлів з утворенням тромбозу;
 • інфікування зони ураження і розвиток гнійного запалення.

Особливості діагностики

У процесі визначення стадії пошкодження гемороїдальних вузлів при геморої та наявності ускладнень лікар використовує наступні діагностичні методики:

 • огляд зони ураження з виділенням ділянок розширення гемороїдальних вен, визначенням величини і розташування випадають вузлів;
 • пальцеве дослідження прямої кишки, що дозволяє оцінити стан її слизових оболонок і ступінь збільшення вузлів, а також дає можливість визначити їх болючість і схильність до кровоточивості;
 • аноскопия або інструментальний огляд прямої кишки для діагностики змін в її порожнині, виявлення новоутворень тощо;
 • ректороманоскопія, що дозволяє отримати більш детальну картину стану прямої і сигмовидної кишки з визначенням характеру та ймовірної причини порушень;
 • колоноскопія для огляду слизової оболонки товстого кишечника за допомогою ендоскопа, що дає можливість діагностувати супутні захворювання або виявити справжні причини геморою.

Методи лікування

Лікування геморою потребує комплексного підходу. Важливо розуміти, що чим раніше виявлено захворювання, тим легше лікаря буде відкоригувати порушення.

На початкових етапах розвитку недуги пацієнтам призначається консервативна терапія із застосуванням засобів місцевої терапії, що сприяє зміцненню стінок кровоносних судин.

В процесі лікування важливо дотримувати всі рекомендації лікаря і дотримуватися певної дієти, що попереджає запори.

Додатково пацієнту можуть бути призначені нестероїдні протизапальні засоби, антикоагулянти, проносні препарати, венотоніки та анальгетики.

На другій і третій стадії захворювання людини можуть бути запропоновані малоінвазивні методи корекції патологічного стану, а саме коагуляція за допомогою інфрачервоного випромінювання, склеротерапія для склеювання стінок розширених вузлів, перев’язка гемороїдальних утворень латексними кільцями і кріотерапія.

Хірургічне лікування показане пацієнтам на четвертій стадії патології. Воно реалізується шляхом высечения пошкоджених ділянок вен з накладанням лігатури і ушиванням країв рани.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code