фіброзна кістозна мастопатія

Мастопатія

Мастопатія або фіброзно–кістозна трансформація молочної залози — це аномальні зміни грудей, які жінка може відчувати прямо перед менструацією або протягом менструального циклу. Груди жінки при мастопатії стає горбистої, припухлою або запаленої, болючою, щільною. Це дуже поширене стан.

Мастопатія — не хвороба і не ракова пухлина, це дисфункціональне, дисгормональне відхилення, реакція тканин на певні впливи.

Як відчувається як фіброзно–кістозна мастопатія

Зміни гормонального рівня в період менструального циклу впливають на жіночу груди. Якщо всередині молочної залози відбувається фіброзно-кістозна трансформація, то груди може ставати болючою або навіть набряклою, припухлою. Це часто трапляється до місячних. В цей час груди може опухнути, стати дуже чутливою або більше горбистою.

Жінка може відчувати більш очевидне ущільнення залози, входячи в середній вік. Саме в цей період залозиста тканина в грудях, виробляє молоко після пологів, поступається місцем більш м’якою, жирової тканини.

Жінки з новоутвореннями грудей можуть мати інші непухлинні (доброякісні захворювання молочної залози — фіброми, аденоми, кісти проток.

Одним з типових ознак матопатии можна вважати біль в грудях — масталгию — на фоні дифузних змін.

Існує два основних типи масталгии:

  • Циклічна біль — пов’язана з менструальними періодами;
  • Нециклическая біль може з’являтися всередині самої грудей, а може виходити з прилеглих м’язів, суглобів, але може відчуватися всередині грудей.

Біль може починатися з незначного дискомфорту і в рідкісних випадках ставати сильною. Багато жінок, у яких болить груди і є ознаки мастопатії, бояться, що це прояви ракової пухлини молочної залози. Однак такі болі рідко ставляться до раку грудей і не повинні розглядатися як можливий симптом ракової пухлини.

Механізми розвитку мастопатії

Зазвичай зміни грудей і больові сидромы можна пов’язати з менструальним циклом, це майже завжди гормонально-обумовлений процес. Деякі жінки в період овуляції відчувають біль, яка триває до появи місячних.

Біль буває ледве помітна, так само як і набряк і ущільнення грудей. Однак зміни можуть бути дуже серйозними, аж до того, що жінці стає важко носити, приміряти одяг. Біль може відчуватися з одного боку або як розлите відчуття в області пахв.

Спочатку біль виникає епізодично, зміни грудей незначні. Через кілька місяців з’являється зв’язок грудної болю і менструального циклу. Дослідники вивчають вплив гормонів на циклічну мастопатію, наприклад, вже вдалося з’ясувати, частина жінок з цим захворюванням мають менший рівень прогестерону порівняно з естрогеном у другій фазі менструального циклу.

Інші дослідження показали, що на зміни, що відбуваються в грудях, впливає гормон пролактин. Гормони також впливають на циклічний больовий синдром з-за стресу.

Тим не менш, гормони не дають повної відповіді, чому у грудях з’являються циклічні болю змінюється її щільність, горбистість. Біль в одній грудей завжди сильніше, ніж у другій, хоча гормони мають тенденцію однаково впливати на обидві залози.

Діагностика патології

Ущільнення в грудях можуть утруднити діагностику дійсних (істинних) вузлів. Дуже важливо регулярно проводити самообстеження молочних залоз. При підозрі на які-небудь зміни, потрібно негайно звернутися до лікаря, пройти УЗД молочної залози та мамографію. Це дозволить виключити ракові ураження, схожі по симптоматиці з мастопатією.

Як лікувати мастопатію

Лікування циклічних болів у грудях і мастопатії залежить від тяжкості симптомів, віку і загального стану здоров’я пацієнтки. Має значення серйозність стану, вираженість зовнішніх змін.

Лікування включає в себе:

  • виключення з раціону кофеїновмісних напоїв;
  • прийом вітаміну Е;
  • дотримання дієти з низьким вмістом жиру.

Іноді призначаються гормони та їх блокатори, зокрема протизаплідні таблетки; бромокриптин (блокатор пролактину в гіпоталамусі), інгібітор тестостерону даназол, гормони щитовидної залози, блокуючий естрогени тамоксифен.

Синтетичні гормони та препарати з гормональними блокаторами можуть мати побічні ефекти, а тому ризики й переваги такого лікування повинні бути ретельно обговорені з лікуючим лікарем.

Симптоми, схожі на мастопатію

У рідкісних випадках У грудях виникає нециклическая біль: вона відрізняється від циклічної мастопатії, так як не залежить від менструального циклу. Дискомфорт, як правило, відчувається постійно, локалізуючись в певному місці.

Причиною подібного ураження вважається травма, удар грудей. Інша причина — артритні болі в порожнині грудей і шиї, іррадірующіе в молочну залозу. Важче за все з’ясувати, як правильно лікувати нециклічні прояви мастопатії, оскільки точно дізнатися, звідки виходить біль, досить проблематично, крім того, ця біль не гормональна.

Лікування буде залежати від симптомів, віку і загального стану здоров’я жінки. Лікар проведе медичний огляд, призначить мамографію. Іноді необхідна біопсія, у разі, якщо причиною болю є кіста, проводиться її аспірація (видалення рідкого вмісту за допомогою маленької голки.

В залежності від того, де починається біль, лікування може включати знеболюючі, протизапальні препарати та компреси.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *