Чому гормон пролактин підвищений у жінок

В ендокринній системі жінки виробляється десяток гормонів зі своїми певними функціями. Підвищення або пониження їх норми справляє відповідний вплив на загальний стан здоров’я, аж до функціональної дестабілізації діяльності організму. До одних з основних гормонів відносять пролактин, який відповідає за нормальну лактацію. Що це таке – гормон пролактин у жінок, чому він буває підвищений або знижений, знають гінекологи, і регулюють його рівень лікуванням.

Роль пролактину в організмі жінки

Білковий гормон пролактин здатний вражати головний мозок, тому що синтезується гіпофізом і частково слизовими оболонками матки. При відхиленнях у бік зниження або підвищення порушується активність гіпофіза. Це порушення коригується консервативним або хірургічним способом.

У нормі гормон пролактин у жінок, що це таке, мало хто замислюється. Однак функції пролактину дуже важливі для нормальної роботи жіночих репродуктивних органів.

Фізіологічні функції гормону:

 1. Активізація проток в грудях під час вагітності, як її підготовка до наступної лактації.
 2. Збільшення розмірів грудей під час вагітності.
 3. Нормальне вироблення молока під час годування.
 4. Нормалізація функцій жовтого тіла, виробляє прогестерон.
 5. Розвиток молочних залоз у пубертатному періоді.
 6. Участь у овуляції.

Відхилення вмісту гормону від норми небезпечно розладами функцій статевої системи. У здорової жінки маммотропін визначає повноцінний менструальний цикл. По частині здатності завагітніти гормон підтримує здібності імунітету жінки.

Протягом вагітності нормальний вміст лактогенного гормону підтримує пропорційний об’єм навколоплідних вод, відповідність його необхідного складу. Достатня концентрація пролактину істотно знижує ймовірність викидня. Ось що це таке – гормон пролактин у жінок.

На його концентрацію впливають функції головного мозку при його повноцінному стані, емоційне оточення, наявність стресових ситуацій. Маммотропін не виробляється в потрібній нормі, коли у жінки настає фізична, психо-емоційна перевтома, безсоння, або в анамнезі зареєстровані хвороби ендокринної сфери.

Стан жінки

Показник норми маммотропіна

В ході вагітності

34-386 нг/мл

У звичайному стані

4-23 нг/мл

На першій фазі циклу менструації

4,5-23 нг/мл

При овуляції

до 32 нг/мл

Після здійснення овуляції, до заключної фази циклу

5-30 нг/мл

Визначаючи відповідність норми пролактину, лікар враховує ймовірність варіювання показників у кожної конкретної жінки.

Дані насамперед інтерпретуються від наявності:

 • вагітності;
 • анорексії;
 • полікістозу на яєчниках;
 • цирозу печінки;
 • патологій щитовидної залози.

Якщо у пацієнтки є хоча б один з перерахованих факторів, показники аналізу лікарі вважають недостовірними. Враховується, і коли жінка здавала аналіз, щоб визначити, що це таке – гормон пролактин у теперішньому стані пацієнтки. Визначається рівень пролактину по аналізу крові, взятої з вени.

Коли жінці здавати аналіз, щоб дізнатися, що це таке – гормон пролактин в даному її стані, пояснить гінеколог. Аналіз здається вранці, натщесерце, обов’язково без інтимних контактів за добу здачі крові, бажано перед здачею аналізу виключити всякі заворушення, стреси. Важлива умова – здавати кров на 5-8-й день після початку місячних. Без дотримання цих умов результати аналізу можуть бути спотвореними.

Якщо жінка не повністю підготовлено до здавання крові – аналіз переносять на більш сприятливий час, як мінімум, на місяць, до початку наступної менструації. Дослідження крові лаборанти проводять протягом 1-2-х днів, після чого результат аналізу потрапляє до лікаря.

Причини підвищення або зниження лактогенного гормону

Причинами підвищення гормону пролактину у жінок, що викликає такий стан, можуть стати різні зовнішні фактори:

 1. Черепно-мозкова травма, незалежно від типу ураження мозку.
 2. Інсульт.
 3. Часті стресові ситуації, напружена психо-емоційна атмосфера на роботі чи вдома.
 4. Фізичне виснаження.
 5. Пухлини у головному мозку, коли новоутворення тисне на гіпофіз, заважаючи йому виконувати свої функції.
 6. Інфекційне захворювання у головному мозку.

Для корекції змісту маммотропіну лікаря потрібно знати наявність таких факторів, ймовірність спадкової хвороби. Лікують підвищений гормон пролактин у жінок, перш з’ясувавши, що це таке, з якої причини відбулося підвищення.

Що це таке – знижений гормон пролактин у жінок, визначають різні фактори зовнішнього і внутрішнього характеру. Причинами зниженої мамотропина стають інфаркт гіпофіза, постійний прийом ліків з-за хронічного соматичного захворювання. До таких ліків відносяться Бромкриптин, Допамін. Знижується лактогенний гормон із-за хвороб генетичного типу.

Іншими причинами зниження лактогенного гормону є:

 • протягом вагітності більше 42-х тижнів;
 • післяпологове ураження гіпофіза;
 • хвороби головного мозку інфекційного, пухлинного, деструктивного характеру.

Пролактин зазвичай знижується у жінок з настанням клімаксу, після 50 років. Корекція зниження пролактину проводиться легше після черепно-мозкових травм, запалень. Ускладнюють корекцію генетичні захворювання.

Корекція рівня пролактину проводиться спрямованим лікуванням

Нормалізацію лактогенного гормону не рекомендується проводити народними засобами, так як не вивчено вплив фітотерапії на тканини головного мозку. Ніякі народні методи не дають необхідного терапевтичного результату. Тоді як у лікуванні такої патології зволікання неприпустиме.

Знижують рівень пролактину препаратами:

 1. Бромкриптином. Спочатку ударною дозою в 3 таблетки одночасного приймання, потім дозу знижують до 2,5 мг на день. Курс лікування тривалий – до 8 місяців. Препарат дає побічна дія – нудоту, блювання, озноб, тремтіння кистей рук.
 2. Достинексом. Призначається по 0,25 мг 2 рази на добу, дозу коригують через 1 тиждень лікування. Курс прийому препарату тривалий – понад півроку. Ліки дає побічна дія – порушується травлення, трапляються диспепсичні розлади, посилюється серцевий ритм.
 3. Парлоделом. Він призначається за індивідуальними схемами прийому для кожної пацієнтки, у відповідності з її конкретним станом, самопочуттям. Тривалість курсу визначається зміною показників гормону. Препарат дає побічна дія – порушення функцій кишечника, серцевого ритму, емоційного стану.

Кожен з препаратів має свої переваги, але якщо від їх прийому погіршується самопочуття, треба обов’язково сказати про це лікареві. В такій ситуації проводиться контрольний аналіз, за результатами якого лікар скасовує ліки, або замінює аналогічним препаратом.

Підвищують рівень лактогенного гомона:

 • введенням ноотропних препаратів, зазвичай це Актовегін, Церебролізин, Пірацетам. Вони покращують кровообіг у мозку, активізують функції гіпофіза; протипоказанням використання ноотропних ліків є перенесений інсульт, порушення функцій нирок;
 • призначенням естрогеномісних препаратів, зазвичай це Прогінова. Її діючий компонент – естрадіолу валерат, призначається прийом по 1 драже на день, 3 тижні. Потім через тиждень роблять контрольний аналіз крові, при необхідності курс лікування повторюють. Виключається тривалу перерву, щоб не спровокувати маткова кровотеча.

Прогінова – гормональний засіб, його можливе ускладнення – утворення тромбозу, збільшення ваги, поява вугрової висипки. Про виявлення побічної дії курс лікування припиняють. Протипоказання до прийому препарату, вік до 18 років, фіброміома, пухлини злоякісного характеру на молочних залозах, гіпертонія, дисфункція печінки, годування груддю.

Бонуси

 1. Підвищення і пониження маммотропина коригується медикаментами, виключаючи засоби народної медицини.
 2. Вибір препарату залежить від стану жінки, лікар враховує ймовірність побічної дії, попереджає про це пацієнтку.
 3. Важливий повноцінний відпочинок, сон, так як найбільш активно пролактин виробляється вночі.
 4. Важливо позбутися від шкідливих звичок – куріння, споживання алкогольних напоїв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *