фіброаденома молочної залози

Як лікувати фіброаденому молочної залози і що це таке

Будь-які пухлини в грудях викликають занепокоєння у жінки, але не завжди вони мають злоякісне походження. Наприклад, фіброаденома молочної залози. Що це таке, як лікувати, відгуки пацієнтів важливі для розуміння суті патології.

Що таке фіброаденома молочної залози

Фіброаденомою називають доброякісне утворення в молочній залозі. Воно має чіткі контури, щільну внутрішню консистенцію, легко переміщається в тканинах грудей. При цьому немає болю в місці формування пухлини.

Патологія часто спостерігається у дівчат і жінок до 40 років. Зазвичай новоутворення має розміри від 1 до 3 см, але зустрічаються і більш великі утворення. У більшості випадків фіброаденома молочної залози вражає одну грудь, іноді – обидві. Можуть зустрічатися множинні новоутворення.

Фіброаденома не загрожує життю, але підвищує ризик розвитку раку в 5 разів. З цієї причини потрібно постійно проходити обстеження, стежити за станом свого здоров’я.

Симптоми

Фіброаденома молочної залози не виявляє себе чіткими, виразними ознаками. Біль або дискомфорт довго не турбують. Виявляється патологія випадково при обстеженні з іншого приводу або на профілактичному огляді. Головним симптомом є поява ущільнення в молочній залозі, тому важливо проводити регулярні самообстеження.

Маленькі новоутворення на початковій стадії формування важко промацати. Кілька непрямих проявів можуть вказати на зміни, які відбуваються в організмі:

 • болючість молочних залоз;
 • виділення з сосків;
 • збільшення лімфовузлів без видимих причин.

При підозрі на ущільнення краще звернутися до лікаря.

Діагностика

Обстеження – необхідний захід у виявленні фіброаденоми молочної залози. Кожна жінка повинна вміти оглядати свою груди, перевіряти її на предмет появи підозрілих вузликів. Також важливо відвідувати щорічно гінеколога, лікар більш професійно огляне і зробить висновки про стан здоров’я.

Для самодіагностики потрібно зняти одяг, встати біля дзеркала. Підняти одну руку, вільною рукою обмацати молочну залозу під піднятою рукою. Увагу треба звертати на незвичні западини або опуклості, зміни забарвлення шкірного покриву, порушення форми соска, виділення з нього, набряк шкіри, який нагадує апельсинову кірку.

Обмацування поверхні грудей потрібно проводити по спіралі від соска до зовнішньої частини. Це дозволить оглянути всі частини залози. Проминати треба глибоко. Для цього можна змастити руки кремом, добре робити самодіагностику з милом під душем.

Важливо проводити такі заходи регулярно, краще – на 7-10-й день від початку менструації. В цей час груди буде почувати себе комфортно. Про всіх неприємних симптомах потрібно повідомити гінеколога.

При підозрі на захворювання він призначить обстеження:

 • УЗД органів малого тазу;
 • цитологічне дослідження виділень з сосків;
 • біопсію;
 • радіотермію;
 • аналіз крові на онкомаркери;
 • томографію грудей;
 • дослідження гормонального статусу;
 • генетичне обстеження.

Тільки після отримання результатів обстеження лікар ставить діагноз – фіброаденома молочної залози, що це таке, як буде лікувати. Особливо серйозно ставитися до свого здоров’я потрібно жінкам, які мають фактори, що призводять до розвитку цієї патології:

 • важкі пологи;
 • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, патології щитовидної залози);
 • порушення менструального циклу;
 • спадкова схильність;
 • відмова від грудного вигодовування;
 • гінекологічні захворювання;
 • пізня менопауза;
 • тривалі стреси;
 • викидні, аборти;
 • застосування гормональних контрацептивів;
 • травми, перегрів грудей;
 • куріння, зловживання спиртними напоями.

Своєчасне звернення до лікаря дозволить почати лікування новоутворення поки воно знаходиться на стадії доброякісного формування.

Методи лікування

Можливість лікування фіброаденоми молочної залози буде залежати від її виду, реакції на прийом лікарських препаратів. Часто її видаляють для зниження ризику переходу у злоякісну форму перед майбутньою вагітністю.

При невеликій фіброаденомі молочної залози (це таке ущільнення, як зернятко) лікувати розмір від 0.8 – 1.0 до 5.0 будуть за допомогою лікарських препаратів. Основним завданням консервативного лікування буде стримування росту новоутворення.

Вже доведено взаємозв’язок фіброаденоми і рівня жіночих гормонів, тому це враховується при призначенні ліків.

При медикаментозному лікуванні призначають:

 • лікувальні препарати з жіночими гормонами, наприклад Норколут, Дюфастон, Утрожестан;
 • гомеопатичні засоби;
 • препарати йоду при його нестачі;
 • вітамінні комплекси;
 • препарати на основі лікарських рослин для позитивного впливу на гормональний баланс, що зменшують негативні порушення в молочній залозі.

Під час лікування регулярно проходять огляди мамолога, роблять УЗД. Потрібно спостерігати за станом новоутворення, коригувати хід лікування.

При виявленні декількох новоутворень до лікування додають препарати з антиестрогенною властивістю: вітамін А, жовчогінні засоби. Це дозволяє підвищити ефективність терапії, знизити вироблення естрогенів.

Необхідно нормалізувати гормональний баланс і понизити вагу. Ці показники провокують формування фіброаденоми. Категорично забороняється при цій патології приймати імуностимулятори, вони ведуть до росту пухлини.

Коли потрібна операція

Медикаментозне лікування рідко призводить одужання. Якщо новоутворення не турбує, то за ним ведеться спостереження. Операція проводиться в наступних випадках:

 • величина новоутворення більше 20 мм;
 • новоутворення збільшується в розмірі;
 • є дані про злоякісний характер пухлини;
 • фіброаденома відноситься до особливого листовидного типу, який обов’язково перероджується в злоякісну форму;
 • бажання пацієнтки.

Обов’язково проводять видалення пухлини при виявленні атипових стовбурових клітин. Рідко зустрічається форма атипової фіброаденоми молочної залози. Що це таке поки до кінця не ясно, як лікувати, крім методу видалення, ще не придумали.

Може фіброаденома розсмоктатися

Розвиток фіброаденоми молочної залози важко передбачити. У молодих дівчат у підлітковому віці розвивається незріла форма патології. Консистенція у новоутворення м’яка, чітких контурів немає.

У деяких випадках фіброаденома розсмоктується. Цьому сприяє відсутність факторів, які провокують її зростання, наприклад важкі пологи, тривалий прийом гормональних засобів, менопауза. Можливо, здоровий організм і сильний імунітет справляються з порушеннями.

У жінок старшого віку спостерігається розростання істиною фіброаденоми. У неї чіткі межі, пружна внутрішня структура. Вона як би укладена в капсулу. Самостійно розсмоктатися таке новоутворення не може. В результаті грамотного лікування буде лише призупинено її зростання.

Існує кальцинована фіброаденома молочної залози. Що це таке за вид, як лікувати, розповідає лікар при виявленні проблеми під час діагностики. Кальцій відкладається в клітинах молочної залози, в тому числі в фіброаденомі. Така пухлина теж не зможе розсмоктатися, її треба видаляти.

Відгуки

Є безліч відгуків про лікуванні патології.

Тетяна, 42 роки

“Місяць тому вирізали фіброаденому на одній грудей. Більше боялася, ніж робили. Все під наркозом. Отямилася вже в палаті. Через тиждень шви зняли. Невеликий шрам. Акуратний, з часом менше буде, сказали. Лікар порадив, чим обробити, щоб рубець м’якше ставав. Добре, що зник страх. Все боялася, що в онкологію переродитися. Тепер буду постійно перевірятися. Всім раджу – не треба затягувати. Медицина, звичайно, зараз багато може, але краще перестрахуватися, не доводити себе до операції.”

Ольга, 36 років

“У мене фіброаденома маленького розміру. Видаляти не беруться, лише спостерігають. Поки не зростає, що радує. Кажуть все від нервів, а як не нервувати? Зараз ходжу на сеанси до психотерапевта, щоб відновлюватися після стресів. Кожен місяць оглядаю груди, боюся виявити ще ущільнення. Якщо такий страх буде продовжуватися, зважуся на добровільне видалення. Лікарі кажуть, що треба лікувати нервову систему, просте видалення не врятує, якщо нерви залишаться колишніми.”

Ганна, 51 рік

“Лише два тижні тому я позбавилася від цієї фіброаденоми. Була велика – 2 див. Знайшли випадково, при плановому огляді перед влаштуванням на роботу. Пройшла обстеження, сказали не рак, але треба вирізати. Робили під місцевою анестезією. Не боляче, швидко, довше готували. Всі разом зайняло 20-30 хвилин (так сусідки по палаті сказали). З неприємного тільки пам’ятаю, рука заніміла, її під голову сказали покласти. В цей же день відпустили додому через кілька годин. Шов схожий на велику подряпину. Наш кіт так дряпається, мажу Епланом. До речі, безкоштовно робили операцію, за полісом.”

Вероніка, 38 років

“Виявили новоутворення в грудях влітку 2012 року. Поставили діагноз – фіброаденома невеликого розміру я стала лікувати БАДами, пов’язками з солі, антипаразитарні програмами. Результатів не було. Добре, що не виросла ще більше. Тільки з’явилися виділення з соска. Гінеколог запропонував піти на видалення. Чоловік теж підтримав цей варіант, що краще вирізати і не турбуватися. Тільки відклали на зимовий час, я прочитала, що всі хірургічні втручання легше переносяться в холодну пору. Взимку 2014 року я позбулася фіброаденоми. Скажу, що треба було раніше це зробити, не псувати нерви собі та своїм рідним людям.”

Марія, 19 років

“У мене теж виявили цю пухлину. Я зараз проходжу лікування, п’ю таблетки жменями. Сподіваюся, що фіброаденома не буде зростати або розсмокчеться. Мені 19 років, так не хочеться лягати під ніж, хоча читала і чула, що все роблять акуратно. Все одно страшно. Пухлина маленька, але розташована близько до поверхні шкіри, тому було легко промацати руками. Заспокоюю себе, що буває гірше, Бажаю всім не нервувати, вчитися переносити стреси правильно, берегти себе і своє здоров’я. Крім нас, ніхто не буде його берегти.”

Жанна, 28 років

“Півроку тому я пройшла видалення доброякісної пухлини під назвою фіброаденома. Це жахливий стан закінчилося. Постійно треба було проходити обстеження, здавати купу аналізів. Все це на межі нервів, коли знаєш, що треба заспокоїтися. Кожну хвилину боялася почути про переродження тканин, що ось сьогодні пізно, вчора треба було. Але встигли! Сама операція швидка. Шов маленький, хворів мало, зараз заріс. У перший час треба було робити перев’язки. Шов над соском. В білизні або купальнику не видно.”

Валерія, 44 роки

“4 місяці тому мені провели операцію з видалення фіброаденоми. Сьогодні ходила на плановий огляд до гінеколога, у кабінету почула розмову жінок з приводу цієї болячки – видаляти чи ні. Вважала непристойним встрявати в розмову, хоча хотілося крикнути – вирізати швидше. Раніше я спати не могла, всі думки були тільки про хворобу, зараз все заспокоїлося. Тепер я знаю, що все в порядку.”

Жінка повинна піклуватися про своє здоров’я, вживати заходів щодо попередження патологій, знати про жіночих захворюваннях, про фіброаденомі молочної залози: що це таке, як лікувати. Якщо болить – звертатися до лікаря. Не можна витрачати час на народні методи, так як лікувати капустяним листом і відварами трав хвороби, пов’язані з гормональними порушеннями, не вийде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *