симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами і що робити

Деякі люди здатні відрізняти отруйні гриби від їстівних. А така помилка може коштувати життя, адже токсичні речовини грибів завжди призводять до важких отруєнь, які дуже часто закінчуються летальним результатом. Знаючи симптоми і ознаки отруєння, також важливо знати, скільки вони проявляються.

Протягом якого часу проявляються симптоми отруєння

Перші ознаки отруєння у кожної людини проявляються через різний проміжок часу. На це впливають:

 • вид грибів;
 • вага і вік людини.

У дітей і дорослих з маленькою вагою ознаки отруєння можуть проявитися відразу ж або протягом першої години після попадання неїстівних грибів в харчовий тракт. Насамперед це пов’язано з малою масою тіла і швидким обміном речовин.

У літніх людей, навпаки, уповільнений метаболізм, а організм слабо пручається токсичним речовинам, до того ж у цьому віці у людей багато «болячок», в тому числі і в шлунково-кишковому тракті. У зв’язку з цим літні люди можуть довгий час і не підозрювати, що вони отруїлися. А це втрата часу.

отруєння грибами перша допомога

Помітити перші симптоми отруєння можна через три години після вживання грибів в їжу. Знаючи ознаки захворювання і через скільки воно проявляється, важливо вчасно звернутися за допомогою в лікарню.

Самі високотоксичні види грибів мають найтривалішим періодом прояву ознак отруєння. Так, наприклад, однією з найбільш небезпечних вважається бліда поганка. Причому характерна симптоматика отруєння нею проявляється тільки через 24-48 годин. Через цей час людина починає помічати, що з ним щось не так, але отруйні речовини вже щільно підбираються до центральної нервової системи, поступово вражаючи її.

Симптоми отруєння

Характерна симптоматика інтоксикації організму отруйними речовинами грибів може проявитися вже через кілька годин. Тривалість інкубаційного періоду залежить від різновиди грибів, з’їденої дози, ваги і віку людини, вживання алкоголю, ліків та інше. Так, наприклад, безсимптомний період при отруєнні блідою поганкою може тривати близько 7 годин, а лепіотой або павутинником – навіть по кілька тижнів.

Незалежно від різновиду отруйних грибів, отруєння супроводжується характерною симптоматикою:

 • переймоподібні болі в області живота;
 • нудота;
 • розлад стільця;
 • блювота.

Існують і конкретні симптоми отруєння грибами. Після вживання блідої поганки виникають дуже сильна блювота і діарея, їх частота може досягати 30 разів за 24 години. Найчастіше в калі можна виявити кров, а блювотна маса нагадує кавову гущу.

симптоми при отруєнні грибами

В отруєних починаються судоми в кінцівках, також утворюються дихальна і серцево-судинна недостатність. Функціонування нирок і печінки сильно порушується, що часто і стає причиною летального результату.

При отруєнні мухомором виникають такі характерні симптоми:

 • сльозоточивість;
 • постійне слиновиділення;
 • пітливість;
 • задишка;
 • вузькі зіниці;
 • зниження частоти серцевих скорочень;
 • зниження артеріального тиску;
 • спазми м’язів;
 • галюцинації.

У тому випадку, коли отруєння сталося пантерним видом цього гриба, то ознаки будуть відрізнятися:

 • великі зіниці;
 • збільшення частоти серцевих скорочень;
 • сухість шкіри і слизових.

При отруєнні сморчками і рядками з’являються судоми, ураження нирок, селезінки, а також розвивається токсичний гепатит. Сеча набуває червонуватого відтінку з-за розвитку гемолізу (руйнування еритроцитів).

У дітей всі симптоми отруєння грибами виражені набагато сильніше не тільки з-за маленького ваги і швидкого обміну речовин, але і внаслідок підвищеної чутливості незміцнілого організму. Важливо знати перші ознаки захворювання і через скільки воно проявляється, щоб не затягувати з лікуванням.

Перша допомога при отруєннях

Наявність з’явилися ознак отруєння грибами є вагомою підставою для початку негайних дій з надання першої допомоги до прибуття лікаря:

 1. Необхідно ретельне промивання шлунка. Хворий повинен випити не менше літра води, потім потрібно натиснути на корінь язика, викликають блювотний рефлекс. Процедура повторюється кілька разів, до повного очищення. Такий спосіб максимально виведе з шлунка потрапили в нього грибні токсичні речовини.
 2. При відсутності діареї потерпілий повинен взяти 1 столову ложку касторки або вазелінового масла.
 3. Потрапили в тонкий кишечник токсини зв’язуються будь сорбентом: “Смектой”, “Полисорбом” або активованим вугіллям.
 4. Хворий повинен перебувати в ліжку, закутаний у ковдру і з теплою грілкою біля ніг. Обов’язково наявність рясного пиття, в якості якого можна запропонувати свіжозаварений чорний чай, мінералку або просту негазовану воду.

отруєння грибами перша допомога

У яких випадках звертатися за медичною допомогою

Будь-яке отруєння грибами передбачає відмову від самолікування. Мінімальне нездужання або незрозумілі симптоми після вживання грибів служать причиною негайного звернення в швидку допомогу. При відсутності такої можливості хворого доставляють в лікарню, скориставшись власним транспортом.

Лікують отруєних у відділеннях токсикології, де:

 • здійснюють шлункове промивання з допомогою товстого зонда;
 • призначають прийняття розчину з сольових проносних;
 • проводять форсований діурез.

В залежності від сорту вживаних грибів, наприклад мухоморів або говорушек, хворому вводять атропін, який є антидотом мускарину. Необхідну дозу для введення в організм призначає досвідчений фахівець.

Наслідки при відмові від госпіталізації

Відмова від своєчасного лікування загрожує незворотними наслідками. Смертельні випадки при отруєннях блідими поганками складають 50-90 %. Запізніле звернення до медичного закладу обертається загибеллю кожного другого чоловіка, який отруївся мухоморами.

Особливо важкі випадки грибних отруєнь стають причиною печінкової або ниркової недостатності людського організму, що потребує пересадки і оперативного втручання, а потім і важкого відновлення.

Надто небезпечні грибні токсини для вагітних жінок. Отрута може проникнути до плаценти, викликаючи ушкодження в організмі плода, пологи на маленькому терміні або мимовільний викидень.

Дана інформація представлена для ознайомлення з ймовірними наслідками при отруєннях грибами, а також з тим, через скільки проявляються перші ознаки. Симптоми хвороби означають негайне звернення до лікаря. Займатися самолікуванням небезпечно для здоров’я людини!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *