хвороба Бехтерева у жінок

Лікування хвороби Бехтерева у жінок

Симптоми хвороби Бехтерева можуть бути різноманітними. У жінок ознаки часто не дуже характерні для даної хвороби, що ускладнює можливість швидко поставити правильний діагноз. Уражаються не тільки суглоби хребта, але і внутрішні органи, наприклад, очі, серце, легені. Так що ж це за хвороба Бехтерева? У жінок симптоми та характерні ознаки більш змащені, але лікування передбачається те ж, що і у чоловіків.

Симптоми у жінок

Недугу називають також інакше – анкілозуючий спондилоартрит. Одним з перших симптомів є ниючий біль у спині, іррадіює в сідниці – зазвичай тупий і систематично підсилюється.

З’являється після 40 років, не йде в спокої, посилюється вранці і часто викликає безсоння і пробудження. Вона йде, коли пацієнт починає рухатися і займатися спортом. У жінок першою ознакою захворювання часто буває біль в шийному відділі хребта.

У всіх пацієнтів також спостерігаються системні симптоми:

  • збільшення температури;
  • хронічна втома і слабкість;
  • втрата апетиту.

Хвороба Бехтерева нерідко виявляється у жінок і має характерні симптоми. Лікування залежить від перебігу патології. Іноді лікарі не можуть точно зрозуміти, що це таке відбувається з хворий і не можуть поставити точний діагноз. Недуга може початися з болю не тільки в хребті, але також, наприклад, у колінних, кульшових чи гомілковостопних суглобах. Іноді у пацієнток розвивається запалення сухожиль і зв’язок, які вступають в контакт з кісткою.

По мірі прогресування захворювання, біль і скутість охоплюють все більше відділів хребта. Жорсткість шийного сегмента ускладнює поворот голови назад. Зміни в грудній області, як правило, викликають проблеми з диханням, біль посилюється при чханні і кашлі.

Хвороба Бехтерева у жінок при запущеній формі захворювання, що зустрічається все рідше і рідше, супроводжується небезпечними симптомами. Хребет повністю втрачає еластичність і потребує специфічного лікування.

Для розуміння, що це таке, достатньо поглянути на зовнішній вигляд хворої: у пацієнтки виникає характерний нахил, з-за чого їй важко дивитися вперед і рухатися. Часто спостерігається деформація і контрактура в тазостегновому і колінному суглобах.

Запалення і скутість можуть торкнутися суглоби нижньої щелепи і дрібних суглобів рук і ніг. Ця форма захворювання вражає близько 30% пацієнтів, в тому числі жінок. Варто відзначити, що хребет у таких людей дуже чутливий і тому більш схильний до розтягування і переломів.

Не тільки суглоби

По мірі розвитку патології виникають і захворювання внутрішніх органів. У кожного третього пацієнта, в тому числі у жінок, розвивається увеїт, що супроводжується сильним болем, почервонінням очей, світлочутливістю і проблемами з хорошим зором. Це серйозне захворювання, яке терміново потребує лікування, оскільки може призвести до сліпоти. Запалення очей часто наздоганяє інші симптоми захворювання.

Хвороба Бехтерева також у жінок атакує травний тракт. У багатьох пацієнтів розвивається виразка слизової оболонки кишечника, яке важко розпізнати, оскільки у нього немає симптомів. Все це утрудняє розпізнавання недуги, точне визначення того, що це таке і як з цим боротися.

Ревматологи вважають, що це може бути пов’язано з частим застосуванням знеболюючих та протизапальних препаратів під час лікування. Захворювання також загрожує серцю, іноді приводячи до розвитку атеросклерозу і його ускладнень, наприклад ішемічної хвороби серця. Також можуть з’явитися регургітація аортального клапана, порушення електричної провідності імпульсу або перикардит і аорти.

В результаті прийому нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), а також у зв’язку із самою хворобою, може виникнути ушкодження нирок. У пацієнтів, що палять цигарки, часто розвивається легеневий фіброз, що утруднює дихання.

Методи лікування

Зіткнувшись з хворобою Бехтерєва, у жінок виникають думки, що це таке і як з цим боротися. Симптоми можуть дещо відрізнятися. Лікування залежить від тяжкості захворювання, його форми і супутніх захворювань.

Реабілітація, регулярно виконуючі вправи, які зменшують інвалідність, є надзвичайно важливою частиною терапії. Прийом ліків також важливий, але у складних випадках необхідно хірургічне втручання.

Нефармакологічне лікування включає виконання домашніх вправ, які зменшують біль і дозволяють підтримувати правильну поставу. Тренування обсягу грудної клітини (глибокі вдихи), а також розтяжка є важливою вправою. Відповідні вправи повинні підбиратися фізіотерапевтом індивідуально для кожного пацієнта. Фізична терапія також може поліпшити здоров’я.

Пацієнтам рекомендується плавати, термотерапія, ультразвук, масаж, бальнеотерапія і електротерапія – ці процедури допомагають полегшити біль і розслабити м’язи. Процедури, як і вправи підбираються індивідуально.

Медикаментозне лікування

Найчастіше використовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), які зменшують біль і скутість хребта, покращуючи його функціонування. Щоб ефект лікування був повним, ліки призначаються на 6 тижнів через рівні проміжки часу і в досить високих дозах.

На жаль, ці агенти мають багато побічних ефектів, наприклад, вони збільшують ризик шлунково-кишкової кровотечі. Їх необхідно приймати разом з ліками, що захищають слизову оболонку шлунка.

Розібравшись в тому, якими симптомами супроводжується хвороба Бехтерева і що це таке, слід приступити до підбору лікування. У жінок значних відмінностей у виборі ліків немає. У той же час натуральні препарати, в тому числі гомеопатія, високоефективні для зняття болю і скутості, завдяки чому покращують якість життя пацієнта.

Тим не менш, існує дуже мало досліджень, які показують, що ці препарати зупиняють розвиток хвороби і виліковують її. Показанням до їх застосування є висока активність захворювання, незважаючи на лікування НПЗП. Ці ліки, як і все інші ліки, мають побічні ефекти.

Ад’ювантною терапією є профілактика та лікування остеопорозу, прийняття відповідно до рекомендацій лікаря – анальгетики. Іноді пацієнтам дають актуальні стероїди до місця, де розвинулося запалення. Стероїди також використовуються для лікування запалення.

Хірургічне лікування включає імплантацію ендопротеза кульшового або колінного суглоба для заміни хворого і деформованого суглоба. Операції покращують функцію суглобів і зменшують біль. Хірургія хребта проводиться людям, у яких з’явилися неврологічні симптоми (сильне поколювання, оніміння, парез), викликані нестабільністю або переломом хребта.

Деякі пацієнти проходять лікування для поліпшення осі хребта – найчастіше вони зачіпають поперековий відділ хребта.

Прогноз

Перебіг хвороби Бехтерева у жінок дуже індивідуально. Спостерігаються повільні типи, які з роками поступово призводять до ураження хребта, не зачіпаючи інші суглоби. Є також надзвичайно агресивні варіанти, які можуть призвести до серйозної інвалідності.

На ранніх стадіях захворювання надзвичайно важко визначити, яку форму прийме хвороба, і це важливо, тому що агресивні форми хвороби вимагають агресивного лікування.

Серед численних прогностичних факторів, тобто тих, які кажуть про перебіг захворювання, найгірший прогноз має наступний варіант: ранній вік початку захворювання (до 16 років), виражене запалення, швидке прогресування змін, погана реакція на нестероїдні протизапальні препарати, ураження кульшового суглоба і наявність внепозвоночних проявів.

Хвороба Бехтерева – надзвичайно шкідливий і обмежує життя захворювання. Тому єдиний ефективний спосіб зупинити його – це діагностувати якомога раніше почати лікування вчасно. Так як у жінок симптоми цієї недуги найчастіше потайливі, важливо періодично проходити профілактичний огляд.

Бонус

Які висновки можна зробити за статтею:

  1. Хвороба носить системний характер, набуває хронічний перебіг і супроводжується пошкодженням суглобів.
  2. У жінок симптоми ті ж, що і у чоловіків, але можуть бути змащеними, з-за чого пацієнтки довго не звертаються за медичною допомогою.
  3. Основу лікування складають НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *