гіпоглікемія

Гіпоглікемія

Норма глюкози в крові становить 3,3-5,5 ммоль/л натще. Якщо її показники перевищують значення верхньої межі норми, то говорять про гіперглікемії, якщо ж не перевищує значень нижньої межі — такий стан називається гіпоглікемією.

Концентрація глюкози в крові менше 3,3 ммоль/л не може забезпечувати повноцінну роботу органів або систем, а якщо мова йде про різке зниження, то така обставина може мати серйозні наслідки для здоров’я і навіть життя пацієнтів.

Причини

Гіпоглікемія частіше реєструється у пацієнтів з діабетом, причому, інсулінозалежних. Рідше причинами можуть стати недоїдання, підвищені фізичні або розумові навантаження та ін. Найчастіше лікарі виявляють наступні причини:

 • помилки в дозуванні інсуліну, передозування;
 • голодування і похибки в дієті при прийомі інсуліну повільного вивільнення;
 • підвищені навантаження — як фізичні, так і розумові — у пацієнтів з діабетом.

Можна знайти зв’язок з прийомом великих доз алкоголю, необов’язково тривалим. При дії додаткових факторів, наприклад, порушення обмінних процесів, достатньо одноразового веселого застілля.

Реактивна гіпоглікемія формується у людей при тривалому голодуванні, на тлі дотримання жорстких і обмежують дієт, або ж винуватцями можуть стати деякі ліки.

При наявності інсуліноми, пухлини, яка продукує гормон, у пацієнтів нерідко формується гіпоглікемічний синдром. Такий стан становить загрозу для здоров’я і навіть життя і вимагає негайного лікування.

Епізоди зниження концентрації глюкози в крові може супроводжувати діабет ІІ типу, особливо, якщо лікар призначає цукрознижувальні препарати.

Як розвивається гіпоглікемія?

Інсулін — гормон, який синтезується підшлунковою залозою. Якщо говорять про діабеті I типу, то гормону немає або його мало, для підтримки всіх процесів необхідно надходження інсуліну ззовні. При діабеті II типу гормон є, але він не може повноцінно працює. В цьому разі вимагається дотримання дієти або ж прийом препаратів, що сприяють зниженню рівня цукру.

Більшість клітин людського організму використовують інсулін для засвоєння глюкози. Мозок же і м’язова тканина засвоюють її без нього. Під час стресу, при фізичних або розумових навантаженнях мозок і м’язи найбільш активно витрачають глюкозу, при цьому в інсуліні потреби немає.

Отже, додатково введена доза виявиться надмірною для решти обсягу цукру. Так і формується гіпоглікемія.

Щоб підтримувати повноцінну роботу органів і систем, певна концентрація цукру в крові повинно зберігатися постійно і становити не менше 3,3 ммоль/л. Якщо ж концентрація нижче, то проявляються симптоми гіпоглікемії. Різке зниження рівня цукру в крові сприяє порушення свідомості, аж до коми.

Симптоми

Клінічна картина залежить від концентрації цукру в крові і швидкості її зниження. Якщо говорити в загальному, то характерні наступні ознаки:

 • голод;
 • слабкість, безпосередньо залежить від рівня цукру в крові;
 • рясне потовиділення, піт холодний, липкий;
 • тремтячі кінцівки;
 • почастішання серцебиття;
 • запаморочення;
 • випадання полів зору;
 • дратівливість, аж до агресії.

Клінічна картина розвивається поступово, різноманітність та виразність симптомів збільшуються поступово, у разі відсутності своєчасної допомоги погіршуються і прогресують.

У дітей, які в силу віку не можуть розповісти про те, що їх турбує, розпізнати гіпоглікемію особливо складно. Якщо у одного з батьків діагностований діабет, то при появі таких симптомів необхідно негайно звернутися за медичною допомогою:

 • збудження дитини або, навпаки, загальмованість;
 • тремтіння кінцівок;
 • шкіра бліда, холодна, з’явився липкий піт;
 • почастішало серцебиття і дихання;
 • втрата свідомості та інші порушення.

Далеко не завжди пацієнти можуть розпізнати симптоми починається гіпоглікемії, навіть якщо діагноз виставлений давно. Такі зміни можуть помітити оточуючі: симптоми схожі з сп’янінням, може з’являтися агресія, виступати холодний піт. При цьому простежуються і труднощі з промовою.

За відсутності своєчасно наданої першої допомоги розвивається гіпоглікемічна кома, причому швидко, буквально за кілька десятків хвилин. Її симптомами будуть втрата свідомості, бліда, волога коду, судоми, відсутність тонусу м’язів.

Різкі коливання рівня глюкози в крові і тривале існування гіпоглікемії відображаються на роботі головного мозку. Всі ці обставини негативно позначаються на перебігу та можливості контролю діабету.

Лікування

При початкових ознаках гіпоглікемії необхідно надати першу допомогу і не допустити розвиток коми. Потерпілому потрібно з’їсти солодкий продукт з великим вмістом швидких вуглеводів: рафінад, цукерки, варення, мед, випити солодку газовану воду, чай з цукром. Важливо дотримуватися рекомендовану дієту, режим харчування і контролювати рівень споживаних вуглеводів.

В контролі діабету використовують кілька видів інсуліну: швидкого вивільнення, який вводять перед їжею і повільного, який вводять вранці з розрахунком на тривалий час роботи. У такому разі важливо строго дотримувати режим харчування, інакше введена доза інсуліну виявиться надмірною і розвинеться гіпоглікемія.

Дотримання дієти і строгий контроль вуглеводів — основа лікування, контролю діабету і профілактики небажаних наслідків.

Профілактика

Відмова від алкоголю, суворе дотримання всіх рекомендацій лікаря, дотримання правил дієти — основа профілактики гіпоглікемії. Крім того, важливо правильно і точно розрахувати дозу використовуваного інсуліну та його вид, а також дозу цукрознижуючих препаратів.

Пацієнтам заборонено пропускати прийоми їжі або ж слідувати яким-небудь дієт для схуднення без попередньої консультації з лікарем. У деяких випадках гіпоглікемія — привід для зміни виду інсуліну і перегляду тактики лікування.

Багато лікарі рекомендують пацієнтам з діабетом носити з собою шматочок цукру, таблетки глюкози в кишені і при перших же погіршення стану і появі симптомів — приймати відповідні заходи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code