аутоімунний тиреоїдит

Аутоімунний тиреоїдит

Однією з найбільш поширених хвороб щитовидної залози по праву можна назвати аутоімунний тиреоїдит. Багато хто вважає його істинно жіночим захворюванням, проте це не зовсім так. На 15-20 жінок з тиреоїдитом все-таки доводиться один чоловік. Ця хвороба підступна тим, що протягом тривалого часу залишається нерозпізнаною і не діагностованою.

Під аутоімунним тиреоїдитом розуміють хронічне захворювання щитовидної залози, при якому організм виробляє аутоантитіла проти фолікулів і фолікулярних залоз. Внаслідок цієї агресії ці структури поступово гинуть, з плином часу заміщуються сполучною тканиною і перестають виконувати свою основну функцію — вироблення тиреоїдних гормонів.

У більшості випадків захворювання дебютує у віці 40-45 років, проте останнім часом ендокринологи все частіше реєструють аутоімунний тиреоїдит у зовсім молодих дівчат і жінок.

Причини

Аутоімунні хвороби характеризуються насамперед тим, що точні причини їх досі не встановлені. Вони можуть виникнути у будь-якої людини в будь-якому віці і захиститися від них неможливо. Однак є певні фактори ризику, які збільшують ймовірність розвитку аутоімунного тиреоїдиту. В першу чергу це несприятлива спадковість, насамперед по материнській лінії.

Дебют хвороби може бути пов’язаний з такими можливими причинами:

 • важко перенесені простудні інфекції (грип, парагрип, аденовірусна інфекція та ін);
 • наявність вогнищ хронічної інфекції, насамперед ЛОР органів та порожнини рота (тонзиліт, гайморит, отит, періодонтит, каріозні зуби та ін);
 • тривалий прийом деяких ліків, насамперед містять йод (кордарон) і деякі гормональні засоби;
 • часті рентгеноконтрастні методи дослідження (для яких застосовуються препарати йоду);
 • опромінення радіацією, надлишкова тривала інсоляція;
 • надмірна пристрасть до йодованої їжі.

Нерідко поштовхом до початку хвороби служить стресова ситуація, наприклад, важка хвороба або загибель близьких, серйозні проблеми на роботі.

Класифікація

Виділяють кілька видів аутоімунного тиреоїдиту.

Класичний аутоімунний тиреоїдит Хашимото

При цьому захворюванні в результаті надмірної активності імунної системи проти клітин щитовидної залози, інфільтрації її тканини Т-лімфоцитами орган перестає працювати в повну силу, знижується вироблення тиреоїдних гормонів і розвивається первинний гіпотиреоз.

Післяпологовий тиреоїдит

Виникає набагато частіше, ніж виявляється, так як переважна більшість жінок не звертається за медичною допомогою. Його основна причина в фізіологічної імуносупресії під час вагітності — щоб організм матері не відторгав плід, який має половину чужорідних для неї генів батька.

Після пологів у деяких жінок імунітет помилково починає сприймати клітини власних органів як чужорідні. Однак захворювання має сприятливий перебіг і у більшості випадків спонтанно проходить до року після народження малюка.

Безбольової тиреоїдит

Протікає безсимптомно, часто проходить самостійно. Має багато спільного з післяпологовим за характером течії, однак ніяк не пов’язаний з пологами.

Лікарська форма виникає при лікуванні деяких захворювань (гепатит З, розсіяний склероз та ін) інтерфероном.

Останні три форми мають характерну особливість: починаються вони з явищ тиреотоксикозу, який триває кілька місяців. Далі його змінює тиреоїдит зі зниженням вироблення тиреоїдних гормонів. На відміну від істинного аутоімунного тиреоїдиту, вони найчастіше закінчуються самовільним лікуванням.

Також існує класифікація аутоімунного тиреоїдиту в залежності від розмірів щитовидної залози.

Латентна форма, при якій залоза не збільшена в розмірах і має нормальну структуру, навіть клінічних ознак хвороби при цьому немає. В аналізах виявляються лише антитіла до тиреопероксидазе.

Гіпертрофічна, при якому щитовидна залоза збільшується в розмірах (зоб). Крім цього, у ній можуть виявлятися вузли різного розміру. Можуть бути ознаки гіпотиреозу або тиреотоксикозу, однак поступово автоімунний процес призводить до руйнування фолікулів щитовидної залози і настає гіпотиреоз.

Атрофічна форма, при якій щитовидна залоза зменшується в розмірах. Вона характерна для хворих літнього віку. Найбільш несприятлива форма, швидко прогресує гіпотиреоз.

Симптоми

Симптоматика аутоімунного тиреоїдиту дуже мізерна і неявна в перші місяці або роки хвороби. Нерідко пацієнти звертаються до лікаря, не знаючи, що вже давно хворі. Клінічна картина сильно відрізняється в залежності від того, яку фазу проходить хвороба.

Эутиреоидная фаза не має ніяких клінічних симптомів і триває досить довго. У деяких вона може тривати все життя, і чоловік поняття не має про своєму захворюванні. При цьому лабораторні аналізи залишаються також нормальними.

Субклінічна фаза характеризується зниженням вироблення гормону Т4. Гіпофіз при цьому активно виробляє тиреотропний гормон, що дозволяє підтримувати вироблення Т4 в нормі. У крові можна виявити наявність антитіл до тиреопероксидазе.

Самі ж хворі відчувають хронічну втому, сонливість, млявість, зниження працездатності, озноб. При збільшенні в розмірі щитовидної залози пацієнти скаржаться на неприємні відчуття в області шиї, відчуття клубка в горлі і порушення ковтання.

Тиреотоксична фаза характеризується активним викидом в кров зруйнованих фрагментів щитовидної залози, до яких активно виробляються антитіла. У результаті значно знижується рівень тиреотропного гормону. Самі хворі відчувають серцебиття, тремтіння, відчуття жару, пітливість, у них значно знижується вага.

Гіпотиреоїдна фаза характеризується зниженням вироблення тиреоїдних гормонів, рівень тиреотропного гормону при цьому підвищується. Зазвичай вона триває близько року, після чого іноді спостерігається мимовільне лікування. Зустрічається також стійкий тиреоїдит, який триває все життя.

Ускладнення

Для аутоімунного тиреоїдиту характерні ті ж ускладнення, що і для гіпотиреозу. Однак захворювання протікає дуже м’яко і часто закінчується мимовільним лікуванням.

Діагностика

При підозрі на аутоімунний тиреоїдит необхідно повне обстеження у лікаря-ендокринолога. При цьому хворому призначають:

 • загальний і біохімічний аналіз крові;
 • аналіз сечі;
 • дослідження рівня тиреоїдних гормонів (Т3, Т4) та вмісту антитіл до тиреопероксидазе (ТПО);
 • ультразвукове дослідження щитовидної залози;
 • тонкоигольную біопсію щитовидної залози.

Лікування

Лікування аутоімунного тиреоїдиту — суперечливе і неоднозначне питання, адже у великому відсотку випадків він закінчується мимовільним лікуванням. Іноді на стадії гіпотиреозу застосовуються препарати L-тироксину.

У важких випадках проводиться лікування глюкокортикостероїдами, бета-адреноблокаторами, нестероїдними протизапальними засобами.

Профілактика

Специфічна профілактика не розроблена.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *