тонзиліт симптоми

Тонзиліт: симптоми і лікування у дорослих

Незважаючи на те, що ангіну вважають дитячою хворобою, багато дорослих страждають цим захворюванням. Сьогодні ми розглянемо, чим небезпечний тонзиліт, симптоми і лікування у дорослих. Варто відзначити, що це дуже небезпечне захворювання, яке при неправильному лікуванні здатне перейти у хронічну форму, яка може мати наслідки у вигляді тяжких ускладнень. Тому вкрай важливо правильно і своєчасно вживати заходів.

Клінічна картина захворювання у дорослих

Тонзиліт зазвичай протікає з яскраво вираженою симптоматикою, яку неможливо сплутати з іншими інфекційними захворюваннями. Іноді говорять про те, що буває гнійна ангіна і звичайна ангіна. Це помилкова думка, ангіна завжди буває гнійною. В цьому і суть захворювання. На мигдалинах і піднебінні з’являються гнійники, наліт білого кольору.

Саме ця ознака відрізняє ангіну або тонзиліт від інших інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів. Мигдалини – це скупчення лімфоцитів, саме в них виникає ангіна. Мікроби селяться в горлі саме на мигдалині, і виникає запалення. Гнійний наліт – це ознака боротьби організму, так як мигдалини покликані зупиняти інфекцію, не давати їй проникнути в організм.

хронічний тонзиліт симптоми
Тонзиліт у дорослих людей

Іншими симптомами можуть бути:

 1. Висока температура тіла від 38 градусів і вище. Іноді ангіна протікає у дорослих без підвищення температури тіла. Це буває вкрай рідко і свідчить про зниженому імунітеті.
 2. Сильна біль у горлі, біль при ковтанні.
 3. Збільшення мигдалин в розмірі.
 4. Головний біль.
 5. Загальна слабкість, нездужання.
 6. Озноб, ломота в тілі.
 7. Втрата голосу.

Спровокувати ангіну може бактеріальна або вірусна інфекція. У випадку з вірусом, тонзиліт є ускладненням на це захворювання.

Найчастіше викликає ангіну стрептокок. Це дуже небезпечно, так як ці бактерії схожі за будовою з клітинами серця і нирок. Організм може, борючись з інфекцією, почати знищувати власні клітки печінки і серця. Тому ангіна небезпечна ускладненнями на ці органи. Це говорить про те, що важливо вчасно лікувати тонзиліт і приймати необхідні антибіотики, оскільки тільки вони можуть впоратися з причиною захворювання.

Терапія в цьому випадку повинна бути обов’язково комплексною. Лікування тонзиліту у дорослих і дітей завжди включає антибактеріальний препарат та інші засоби, спрямовані на зняття симптомів, фото представлені далі.

лікування хронічного тонзиліту
Відмінності тонзиліту від ангіни

Найчастіше лікування тонзиліту у дорослих проходить в домашніх умовах. Окремі випадки з ускладненнями та тяжким перебігом захворювання вимагають госпіталізації.

Розглянемо загальноприйняту схему лікування і кожну її складову окремо.

Загальна схема лікування

Незважаючи на те, що лікування тонзиліту у дорослих направлено на боротьбу з причиною захворювання і зняття симптомів проходить в основному в домашніх умовах, необхідно звернутися до лікаря з тим, щоб він призначив необхідні препарати.

Зазвичай терапія включає в себе:

 1. Антибіотики. Це зазвичай препарати пеніцилінового ряду або макроліди. У кожному конкретному випадку терапевт або лор підбирає свій антибіотик. Є також препарати антибактеріальної дії, які підходять вагітним і годуючим мамам. Важливо розуміти, що тонзиліт вилікувати без антибіотиків не можна.
 2. Протизапальні та жарознижуючі засоби загальної дії.
 3. Місцеві протизапальні і знеболюючі засоби.
 4. Іноді потрібні і фізіопроцедури, але їх зазвичай призначають після того, як пройшов гострий етап захворювання.
 5. В кінці хвороби призначають вітаміни та імуностимулюючі препарати.
тонзиліт симптоми
Біль в горлі

Схема лікування завжди одна і та ж, варіанти можливі тільки з вибором препарату та спосіб його прийому. Розглянемо докладніше кожен етап схеми лікування.

Вибір антибіотика при тонзиліті у дорослих

Правильно підібраний антибіотик вже через добу прийому дає полегшення симптоматики. Важливо правильно підібрати засіб і пройти повний курс прийому.

Ангіну сьогодні лікують антибіотиками пеніцилінового ряду. До них можна віднести:

 • «Амоксицилін»;
 • «Флемоксин»;
 • «Аугментин».

Курс прийому цих препаратів до 10 днів обов’язково, так як недолікована ангіна небезпечна своїми ускладненнями.

Антибіотики класу «макроліди» — сучасні засоби, що дозволяють ефективно впоратися з недугою за більш короткий термін. До них відносяться:

 • «Азитроміцин»;
 • «Рулид»;
 • «Суммамед».

Не можна призначати самому собі антибіотик. Це повинен робити лікар. Тим більше, сьогодні ці препарату відпускають з аптек тільки за рецептом.

Загальне симптоматичне лікування

Для зниження температури необхідно застосовувати будь-який засіб з нижче перерахованих:

 • «Парацетамол»;
 • «Нурофен», «Ібупрофен»;
 • «Анальгін»;
 • «Аспірин».

Ці препарати приймають по мірі необхідності, якщо температура тіла перевищує 38 градусів або больовий синдром настільки великий, що його важко терпіти.

лікування тонзиліту
Спрей від болю в горлі

Іноді лікар призначає курсовий прийом «Німесил». Це надає протизапальний і хороший знеболюючий ефект.

Важливо дотримуватися дозування і вибрати один з перерахованих препаратів, щоб ефект був максимальним.

Місцеве лікування

Важливі при тонзиліті і полоскання. Радять проводити ці процедури як можна частіше. Для них можна використовувати аптечні препарати або домашні, приготовані з найпростіших і доступних інгредієнтів. Розглянемо детальніше.

Аптечні препарати для полоскання:

 1. «Ротокан» – настоянка з трав’яного збору.
 2. «Хлорофіліпт» – рослинний препарат, який спрямований на боротьбу зі стрептококами.
 3. «Йодинол». У народі його називають синій йод.
 4. Слабкий розчин перекису водню.
 5. «Настоянка прополісу». Це спиртова настоянка, яку можна купити в аптеці або приготувати самостійно.
як лікувати тонзиліт
Лікування народними засобами

Фахівці радять розділити посуд і предмети побутового використання: рушники, постільна білизна.

Бережіть себе і близьких і будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *