ІХС

Ішемічна хвороба серця (ІХС)

Ішемічна хвороба серця — це одне з найбільш фатальних захворювань, що призводять до передчасної інвалідності і смертності в працездатному або навіть молодому віці. Щорічно в Україні помирає понад 100 тисяч людей, які страждають тією або іншою формою цієї недуги. Причому чималий відсоток з них становлять чоловіки зрілого віку — від 45 до 60 років, які цілком би ще могли працювати і вести активний спосіб життя

Ішемічна хвороба серця — це велика група різних коронарних недуг. Однак у всіх у них є одна загальна особливість: клітини серцевого м’яза зазнають гіпоксію або недолік кисню. Це відбувається в результаті того, що порушується їх кровопостачання, тобто з якої-небудь причини вони не отримують достатньої кількості крові.

Найбільш поширеною причиною є закупорка вінцевих судин тромботичними і атеросклеротичними масами, або раптовий спазм м’язів стінки посудини.

Порушення кровообігу може бути гострим, або тривати протягом тривалого часу. Вона може виникати тільки в тих випадках, коли потреба в кисні зростає (наприклад, при фізичному навантаженні), або розвиватися в спокої і навіть уві сні.

Порушення перфузії міокарда може бути оборотним (стенокардія), або необоротним (інфаркт міокарда та постінфарктний кардіосклероз).

Ішемічна хвороба серця дуже різноманітна і кожне захворювання, що входить в цю велику групу, має свої характерні особливості.

Причини

Найбільш поширена причина ішемічної хвороби серця — закупорка коронарних судин атеросклеротичними бляшками. Фатальність захворювання полягає в тому, що воно може не давати про себе знати до тих пір, поки 75% просвіту судини не буде закупорена (обтурировано).

Іноді при проведенні коронарографії виявляють 99%-ю оклюзію коронара, при цьому хворі до останнього моменту продовжують ходити на роботу і вести активне життя. Але у більшості людей клінічні прояви стенокардії виникають при 70-80%-й обтурації атеросклерозом судин, що живлять той чи інший ділянку серцевого м’яза.

Крім цього, до ішемічної хвороби серця може призвести спазм м’язів стінки судин або тромбоемболія, правда це трапляється набагато рідше.

Основні причини атеросклерозу відомі багатьом, проте більшість не замислюється про це захворювання до появи перших симптомів. Але підступність хвороби полягає в тому, що наявні атеросклеротичні бляшки неможливо зруйнувати ніякими лікарськими засобами, для цього необхідно тільки оперативне втручання.

Факторами ризику атеросклерозу є:

 • несприятлива спадковість (спадкова дисліпідемія);
 • неправильне харчування;
 • куріння;
 • зловживання алкоголем;
 • гіподинамія;
 • гіпертонічна хвороба;
 • цукровий діабет 2 типу та порушення толерантності до вуглеводів;
 • надлишкова маса тіла або ожиріння.

Класифікація

Ішемічна хвороба серця — це гетерогенна група захворювань, кожне з яких має свої клінічні особливості, симптоми і методи лікування. Серед них виділяють наступні:

Раптова коронарна смерть

Розвивається протягом не більш ніж 6 годин від початку нападу, який проявляється вираженим болем за грудиною, задишкою, страхом смерті, серцебиттям або перебоями в серце. Для того, щоб підтвердити її, потрібні свідки. Раптова коронарна смерть ділиться на ту, при якій проводилася або не проводилася серцево-легенева реанімація.

Стенокардія

Це форма хвороби, при якій у людини є загрудинні болі. Вони можуть виникати при фізичному навантаженні (стенокардія напруги) або в спокої і навіть під час сну (стенокардія спокою). Вона може бути постійною (стабільна стенокардія), або поступово прогресувати, виникнути після інфаркту або оперативного лікування (нестабільна стенокардія).

Інфаркт міокарда

При цьому захворюванні відбувається раптове припинення надходження крові до певної ділянки серцевого м’яза, в результаті чого він гине. Виділяють декілька підходів до класифікації інфаркту.

Постінфарктний кардіосклероз

Це захворювання є закономірним результатом інфаркту. Певний ділянку серцевого м’яза некротизується і випадає з процесу скорочення, в результаті чого розвивається серцева недостатність.

Безбольова ішемія міокарда

Це форма ішемічної хвороби серця, при якій відсутні будь-які симптоми.

Порушення серцевого ритму і провідності

Це гетерогенна група хвороб, серед якої виділяють фібриляцію та тріпотіння передсердь та шлуночків, екстрасистолію, різні форми блокад.

Серцева недостатність

Є наслідком всіх вищевказаних форм ішемічної хвороби серця, при якому серце не може забезпечити адекватне кровопостачання органів і тканин, і вони страждають від дефіциту кисню.

Симптоми

Симптоми ішемічної хвороби серця різноманітні. Всі 7 вищевказаних форм являють собою по суті окремі захворювання, причому кожна з них має безліч підвидів, що відрізняються один від одного. Якщо узагальнити, то симптомами ішемічної хвороби серця можуть бути:

 • болі в загрудинної області, які виникають при навантаженні або в спокої. Вони можуть віддавати в ліву половину грудної клітки, ключицю, ліву половину шиї та нижньої щелепи і лопатку;
 • відчуття перебоїв в серці, серцебиття;
 • задишка або навіть напад задухи;
 • слабкість, помутніння свідомості, непритомність;
 • нудота або навіть блювання;
 • надмірна пітливість;
 • поява набряків на гомілках;
 • поява рідини в черевної порожнини, що призводить до збільшення в об’ємі живота та ін.

Для кожної форми захворювання існує свій набір симптомів, однак у конкретного хворого вона може мати індивідуальні особливості.

Ускладнення

Будь-яка з форм ішемічної хвороби серця призводить до формування серцевої недостатності, в результаті якої всі органи і тканини відчувають кисневий голод. Розвивається вторинна дихальна недостатність, портальна гіпертензія і безліч інших важких ускладнень.

Смерть хворого може наступити від набряку легенів, кардіогенного шоку, фібриляції шлуночків, повної внутрішньосерцевої блокади, розриву міокарда та інших ускладнень.

Діагностика

Будь-яка з форм ішемічної хвороби серця є показанням для обстеження у профільному кардіологічному відділенні стаціонару. Для ідентифікації форми захворювання проводять електрокардіографію, велоергометрію, ехокардіографію, коронароангиографию і інші методи діагностики.

Вони доповнюються призначенням стандартних аналізів крові і сечі, проведенням навантажувальних проб.

Лікування

Лікування кожної форми ішемічної хвороби серця проводиться по-своєму. Лікар-кардіолог в індивідуальному порядку призначає препарати для тривалого прийому та надання невідкладної допомоги при нападі. При наявності показань проводиться стентування коронарних артерій та аорто-коронарне шунтування.

Профілактика

Профілактика ішемічної хвороби серця — це, насамперед, профілактика атеросклерозу. Для цього необхідно усунути або мінімізувати всі вищевказані фактори ризику, особливо, якщо має місце спадкова схильність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code