Інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда

Інфаркт міокарда — це одне з найбільш фатальних захворювань серцево-судинної системи. Незважаючи на розвиток сучасної медицини, він досі стає причиною смертельних випадків та передчасної інвалідності. Кардіологів насторожує, що ця хвороба з кожним роком стрімко молодшає.

Причини

Інфаркт міокарда являє собою захворювання, при якому в товщі серцевого м’яза формується ділянку некрозу або омертвілої тканини. Відбувається це в результаті того, що до неї перестає надходити кров, яка доставляє кисень, і не виводяться продукти окислення.

Основних причин для цього дві: закупорка вінцевих судин тромботичними і атеросклеротичними масами і різкий раптовий спазм судин. Друга причина частіше призводить до нестабільної стенокардії або стенокардії спокою, інфаркт куди частіше викликає перша.

У віці до 50 років, тобто до настання періоду менопаузи, інфаркт міокарда в 5 разів частіше виникає у чоловіків. Причина в тому, що естрогени — жіночі статеві гормони приймають участь в обміні холестерину і захищають судини від накопичення в них атеросклеротичних бляшок.

Однак, коли їх вироблення знижується, і менструації припиняються, частота зустрічальності цього серйозного порушення коронарного вирівнюється у представників обох статей. У літньому віці це захворювання частіше реєструють все-таки у жінок з причини більшої тривалості життя.

Провідною причиною інфаркту міокарда можна назвати атеросклероз, призводить до ішемічної хвороби серця. У тому випадку, коли у людини генетично детермінована гіперкоагуляція крові, посилене тромбоутворення є додатковим чинником, що обумовлює більш злоякісного перебігу ішемії міокарда.

Вірогідність інфаркту також підвищує гіпертонічна хвороба, надлишкова маса тіла або ожиріння, діабет 2 типу, наявність шкідливих звичок, гіподинамія і пристрасть до жирної їжі.

Класифікація

Існує кілька підходів до класифікації інфаркту міокарда.

За розмірами ділянки некрозу в серцевому м’язі прийнято виділяти великовогнищевий та дрібновогнищевий (20%).

У ряді випадків дрібновогнищевий інфаркт переходить в великовогнищевий. Це трапляється у кожного третього хворого.

По глибині проникнення некрозу виділяють:

  • трансмуральний — найбільш небезпечний вид, при якому уражається вся товща серцевого м’яза;
  • інтрамуральні — менш небезпечний, ніж попередній, але так само дуже небезпечний вид інфаркту міокарда;
  • субэндокардиальный і субэпикардиальный інфаркт міокарда відрізняється більш легким перебігом і сприятливим прогнозом.

Ще інфаркт міокарда може бути первинним (розвивається вперше), рецидивуючим (розвивається протягом 8 тижнів від первинного) і повторним (пізніше ніж через 8 тижнів).

По локалізації інфаркт може бути право – або лівошлунковим. У другому випадку виділяють інфаркт різних відділів лівого шлуночка (верхівки, перегородки, бокової чи задньої стінки).

Також може бути Q-інфаркт або не Q-інфаркт залежно від даних, отриманих при проведенні електрокардіографічного дослідження.

В залежності від того, виникли чи ні ускладнення, виділяють неускладнений або ускладнений інфаркт міокарда.

Симптоми

Близько половини хворих, що перенесли інфаркт міокарда, стверджують, що він розвинувся раптово. Більшість раніше відчували стенокардитические болі, задишку і зниження толерантності до фізичного навантаження.

Друга половина хворих у бесіді з лікарем відзначали, що останнім часом стенокардія з’являлася в спокої і навіть уві сні, відзначалося посилення функціонального класу стенокардії напруги, тобто мала місце негативна динаміка ішемічної хвороби серця.

У перебігу інфаркту міокарда виділяють декілька змінюючих один одного періодів.

Найгостріший період — це, власне, кілька хвилин або годин, під час яких припиняється надходження крові до ділянки серцевого м’яза, і він відчуває виражену гіпоксію. У цей час у хворого з’являється дуже сильний біль за грудиною, відчуття задухи. Біль може тривати до 30 хвилин, віддавати в ліву руку, ключицю, ліву половину шиї та нижньої щелепи. Чим більше вогнище ураження, тим сильніше біль.

Одночасно з цим спостерігається поява перебоїв в серці, різка слабкість, втрата свідомості, поява холодного липкого поту, збудження, відчуття страху смерті та ін. Можливе різке підвищення артеріального тиску. Важливим діагностичним критерієм інфаркту є те, що біль при ньому не купірується прийомом нітрогліцерину.

  1. У гострому періоді інтенсивність болю знижується або вона повністю проходить. Зберігаються ознаки серцево-судинної недостатності, які поступово прогресують. Можлива лихоманка, слабкість, схильність до зниження артеріального тиску.
  2. Підгострий період характеризується повним зникненням болю, лихоманка також проходить. Ознаки серцево-судинної недостатності стають не такими вираженими і поступово регресують. Пульс і рівень артеріального тиску повертаються до звичних для пацієнта.
  3. Постінфарктний період характеризується відсутністю болю і нормалізацією лабораторних критеріїв. Він діагностується лише за даними електрокардіографічного дослідження.

Однак, іноді протягом інфаркту міокарда відрізняється від класичного. Типовою формою називають ту, при якій основним симптомом є загрудинний біль.

Виникають і атипові форми. У одних людей різкий біль виникає в лівій половині шиї та горла, ключиці, в пальцях лівої руки, лівої лопатки і грудному відділі хребта. Іноді больовий синдром імітує гострий живіт, схожий на гострий панкреатит, виразкову хворобу і навіть гострий апендицит.

У низки пацієнтів біль помірна, але переважають перебої в серці, відчуття його зупинки. Бувають хворі, яких привозять з нападом задухи, запамороченням, потьмаренням свідомості і кашлем. У деяких розвивається безбольова форма інфаркту міокарда.

Ускладнення

Інфаркт міокарда небезпечний своїми ускладненнями, які можуть виникнути не тільки, якщо людині не була надана медична допомога. Вони можуть розвиватися навіть тоді, коли хворий отримує всю необхідну терапію.

До них відносяться мерехтіння і тріпотіння шлуночків, повна атріовентрикулярна блокада, кардіогенний набряк легенів, кардіогенний шок, тампонада серця і тромбоемболія легеневої артерії, гостра аневризма серця і гострий розрив шлуночків.

Діагностика

Важливий момент в діагностиці цього захворювання — розпитування хворого, а саме те, як він описує біль і виник у нього напад. Однак, враховуючи той факт, що, як правило, стан у таких пацієнтів дуже важке і спілкування з ними малопродуктивне, на перший план виходить загальний огляд і оцінка електрокардіографічних даних.

Зазвичай першими таких хворих оглядають лікарі швидкої допомоги. Після надання перших лікувальних заходів пацієнта якнайшвидше доставляють у відділення профільного стаціонару: відділення кардіореанімації, звичайною реанімації, палату інтенсивної терапії кардіологічного відділення.

Вже в стаціонарі у хворого досліджують кров на наявність маркерів пошкодження серцевого м’яза. До них відноситься тропонин і КФК. Оптимальним є проведення коронароангіографії за невідкладними показаннями і, якщо діагноз підтвердиться, — стентування ураженої коронарної артерії.

У більш пізньому періоді проводять розширене дослідження біохімії крові, Ехокг та інші. Важливим методом оцінки динаміки інфаркту міокарда все одно є дані електрокардіографії.

Лікування

Лікування хворого починається на догоспітальному етапі. При наявності показань проводять тромболізис, вводять знеболюючі препарати, дають «ударну» дозу ацетилсаліцилової кислоти, клопідогрель. Вже в стаціонарі хворому можуть провести стентування коронарної артерії з метою відновлення кровотоку.

Крім цього, проводять інфузійну терапію, дають різні групи ліків для профілактики ускладнень та мінімізації наслідків інфаркту міокарда.

Профілактика

Профілактика інфаркту міокарда — це раціональне харчування, боротьба із зайвою вагою, виключення шкідливих звичок, раціональні фізичні навантаження, проходження періодичних медичних оглядів та приймання всіх прописаних лікарем препаратів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code