Народні прикмети на свято Івана Купала

Свято Івана Купала відзначається на початку липня, за новим стилем – 7 числа. Святкування проводяться ввечері і вночі з 6 на 7 липня. Молодь стрибає через багаття, водить хороводи, танцює і співає – у всякому разі, таку картину можна було побачити ще сотню років тому. Тепер же в цей день прийнято ворожити на долю, складати змови, робити привороти, так як ніч на Івана Купала прямо-таки просякнута магією.

У самому святі тісно переплелися язичницькі і християнські корені. Згідно з першим, цей день присвячений язичницькому богу родючості – Купали, згідно з другим – Іоанну Хрестителю, який хрестив самого Ісуса.

Обряди та прикмети на Івана Купала

Особливе значення це свято надається воді, набраною у водоймах та інших природних джерелах. Вона вважається наділеною особливою силою. Набравши воду в священну ніч, люди використовують її протягом усього року для лікування і проведення обрядів очищення від пристріту.

Щоб запастися здоров’ям на рік вперед, до настання ночі необхідно скупатися в проточній воді (озера та заплави не підходять – вважається, що там на Івана Купала будуть гратися русалки і водяні). Скупатися від світанку до заходу потрібно не менше 9 разів, зараховується також купання у ванній (або в лазні).

Купання – перший етап очищення від хвороб і скупчився за рік негативу.

Другий етап – очищення вогнем. Для цього в сутінки, після заходу сонця розводиться багаття, через яке необхідно перестрибнути. Так з особи знімається псування, до нього приходить успіх і здоров’я. А ще, якщо загадати бажання перед стрибком, а потім перестрибнути через поліна так, щоб вогнем не зачепило ні п’ятки, ні одяг – значить, бажання збудеться.

Дівчата можуть загадувати бажання на вінок, сплетений у цей день. Народні прикмети на Купала кажуть, що вінок, який потрібно носити на голові цілий день, необхідно пронести над вогнем, а потім спустити на воду, загадавши бажання – краще всього, якщо це буде пов’язано з судженим або майбутньому заміжжям.

Третій етап очищення – ходіння босоніж по вугіллю. На це вирішувалися найвідчайдушніші. Але результат того вартий – так можна було вилікувати будь-яку хворобу і завоювати повагу односельців. Відразу з вугілля стрибали у воду.

Свято Івана Купала – прикмети для краси і здоров’я

  1. Зібрані в цей день лікарські трави десятикратно посилюють свої корисні властивості. Тому збирати їх на зиму потрібно саме на Івана Купала.
  2. Щоб зберегти чи повернути красу, жінка повинна вмитися росою, зібраною на свято – для цього потрібно розстелити на траві скатертину, потім віджати з не росу і вмитися нею.
  3. Якщо знайти в ніч на Купала цвіт папороті (який, за легендою, тільки в цей час і може зацвісти) – матимеш щастя.

Ну і кілька прикмет, пов’язаних з природою. Якщо на Купалу:

  • трави пахнуть сильно – буде дощ,
  • багато зірок на небі – багато грибів вродить,
  • скрекочуть цикади – до сильної спеки,
  • багато роси – до хорошого врожаю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code