Народні прикмети про шпаків

Серед пернатих «метеорологів» шпаки займають провідне місце – з їх допомогою предки часто передбачали погоду на цілий сезон. Досі в селах кажуть: чекай справжньої весни, коли шпаки прилетіли – прикмети обіцяють, що в цьому разі заморозків вже не передбачається. Восени все навпаки: поспішили пернаті покинути насиджені місця – зима не за горами.

Особливо уважно стежили за скворцами, які вдень збиралися у зграї, як перед сезонною міграцією, але як і раніше ночували у своїх гніздах. Існували прикмети: багато птахів у вересні – «бабине літо» буде довгим і теплим, а заметалась, закричали пернаті – готуйся зустрічати негоду.

Чому будиночки для птахів називають «шпаківнями»?

В Європі

Жителі середньовічної Європи використовували досить-таки жорстокий спосіб для різноманітності свого раціону: вони ліпили маленькі закриті гнізда з глини, які розкладали приманку. Такі будиночки» розвішували близь трактирів і приватних садиб, щоб дикі птиці змогли облюбувати сезонне житло. Після того, як самичка робила першу кладку, яйця діставалися власником ділянки і вживалися в їжу.

На русі

На Русі подібного дефіциту продуктів ніколи не було – в селах тримали достатню кількість птахів. Але звичай розвішувати «будиночки» відмінно прижився (в першу чергу заради боротьби з садовими шкідниками). Наші предки робили крихітні «хатинки», схожі на справжні, з невеликих чурочек, прикрашали їх різьбленням, розмальовували і кріпили до стовбурів плодових дерев у березні. Оскільки першими прилітали з півдня саме шпаки, їм діставалися кращі місця, а пташині будиночки стали іменувати шпаківнями.

Вигода такого сусідства була обопільною: пернаті отримували дах і їжу, а люди – захист від гнусу. Можливо, так і виникли сприятливі прикмети про багато птахів на вікні – шпаки обіцяли щастя і благополуччя своїм господарям. Своєчасно знищуючи шкідників, щебечучи «квартиранти» дозволяли зібрати багатий урожай яблук та інших плодів. Вважалося також, що спів шпака біля людського житла обіцяло візит добрих гостей.

Передбачення з натяком

Оскільки птахи дуже чутливі до перепадів тиску і вологості, за їх поведінкою можна досить точно вгадувати зміни погоди. Рано прилетіли шпаки – прикмети обіцяють літо тепле, урожай хороший. Припізнилися без видимої причини – бійся голоду і холоду. Цілими «хмарами» опускаються на поля і сади, весело галасують – не варто чекати дощів або вітру.

Іноді перелітні гості могли передбачити важливі події в плані особистого життя. Якщо навесні першою на очі потрапила парочка скворцов, розраховуйте на набуття або зміцнення сімейного щастя. Побачили цілу зграю – будете вести життя «тусовочне». А ось одинока пташка обіцяє тимчасове відчуження друзів і близьких.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code